Звіробій, якого ви не знали — дуже декоративний і невибагливий

Звіробій здавна асоціюється у нас з доволі скромною на вигляд лікарською рослиною. Попри яскраві жовті суцвіття, звіробою звичайному знайдеться місце лише в компанії інших цілющих та чайних рослин — у спеціальному аптекарському садку чи на змішаній грядці. Та у нього є куди цікавіші з декоративної точки зору родичі. Зберігаючи сліпуче жовте забарвлення, вони дивують формами напівчагарників і розміром надзвичайно тендітних квіток. Декоративний звіробій приваблює не лише бджіл, а й метеликів. Та їх найвизначніша риса — здатність рясно квітнути по два місяці майже без догляду на будь-якому сонячному місці.

Звіробій, якого ви не знали — дуже декоративний і невибагливий

Звіробій, якого ви не знали — дуже декоративний і невибагливий

Декоративний звіробій — родич звіробою звичайного

Поки лікарський звіробій (Hypericum perforatum) легко побачити на будь-якому бездоріжжі, декоративні звіробої залишаються рослинами, які доводиться розшукувати. Про них частіше дізнаються від колекціонерів та садівників-любителів, ніж з каталогів. І не дивно — звіробій як декоративна рослина лише завойовує своїх прихильників.

Всі звіробої — потужні, стійки, довговічні кореневищні трав’янисті багаторічники чи напівчагарники, дуже рідко — однорічні рослини. Зібрані в мутовки чи розташовані парами ланцетно-овальні, цільні листки здаються дуже спокійними, середньо-зеленими по забарвленню. Вони підкреслюють подушковидність звіробою, надають йому візерунковості.

Цвітіння декоративного звіробою — його головна окраса. Одиночні чи зібрані в негусті верхові суцвіття, незмінно яскраво-жовті, з хвилястими овальними пелюстками й неймовірно красивими тичинками, що формують напівсферу навколо великої маточки, квіти сяють і здаються маленьким сонячним дивом.

Традиційний період цвітіння звіробою — з липня й до кінця серпня, хоча численні сорти можуть радувати яскравими жовтими плямками вже в червні.

У звіробоїв після відцвітання зав’язуються грубі, жорсткі одногнізді коробочки плодів з малесеньким насінням.

Цвітіння декоративного звіробою — його головна окраса

Цвітіння декоративного звіробою — його головна окраса

Умови і догляд за звіробоєм в саду

Не дивлячись на здатність не лише непогано рости, а й цвісти в будь-якій садовій землі, звіробій все ж найяскравіше демонструє свої таланти на суглинках і в пухкому грунті. Він категорично не виносить перезволоження, особливо взимку, тому краще обирати легкі підвищення чи закладати дренаж для захисту рослин від вимокання. Якщо внести додатково пісок в важку землю, навіть на ній звіробій буде чудово рости.

Єдине, чого варто уникати при підборі місця для декоративного звіробою — сирі, холодні, затінені ділянки. На будь-якому сонячному місці звіробої будуть яскраво квітнути майже без уваги господарів. Лише звіробої найбільших розмірів — найбільший та чашечковий — здатні винести легку напівтінь, та краще все ж цвітуть на сонці. Чим захищеніша ділянка, тим пишніше цвітіння і тим краще зимує звіробій.

Всі звіробої декоративних видів дуже легко виносять пересадку, хоча можуть її не потребувати дуже довго. Вони швидко розростаються, довговічні, легко приживаються навіть дорослими і вимагають при цьому мінімальних поливів. Але висаджувати їх варто у глибокі лунки з дуже рясним поливом.

Ці чагарнички можуть обійтися без догляду. Підживлення потрібні лише дуже старим рослинам, ранньою весною. Поливи можна провести під час цвітіння, якщо є бажання його розтягнути, та зазвичай рослини квітнуть і в посуху. Для ошатного вигляду при наявності часу можна злегка підстригти кущі після відцвітання.

Навіть підмерзаючи, звіробої добре відновлюються й швидко відростають.

Звіробій на квітниках може обійтися практично без догляду

Звіробій на квітниках може обійтися практично без догляду

Розмноження декоративного звіробою

Найлегший спосіб отримати нові саджанці — розділити старі кущі до чи після цвітіння. Приживаются навіть самі маленькі поділки.

Насіння звіробою висівають на розсаду за звичайним методом, прикриваючи 2-3 мм грунту й обов’язково накривають посіви склом або плівкою. Можна провести посів зразу у землю, під зиму, на окремі грядки.

Живці укорінюють в холодних парниках, використовуючи зелені верхівки пагонів.

При будь-якому способі розмноження декоративний звіробій зацвітає на другий рік.

Декоративні звіробої ефектні поодинці, ще красивіші — в бордюрі чи групою

Декоративні звіробої ефектні поодинці, ще красивіші — в бордюрі чи групою

Декоративний звіробій в дизайні саду

Звіробоям, принаймні декоративним, якнайкраще підходить їх назва — з грецької «біля вересу». Вони можуть скласти напрочуд вдалу компанію легендарним вересам з їх тендітними, особливими текстурами. Правда, використовувати їх лише так — велика помилка. Ці напівчагарники – справжня окраса квітників, один з найяскравіших акцентів для оформлення альпійських гірок, газонів чи композицій, які потрібно оживити вибухом кольору.

Вони ефектні поодинці, ще красивіші — в бордюрі чи групою. Виглядають ошатно, орнаментально, дуже акуратно, і в той же час — безтурботно й пишно. Звіробої — неперевершена прикраса переднього плану.

Кращі партнери для звіробою — будь-які багаторічники й низькі кущі. Їх можна змішувати в групах і квітниках з бересклетами, барбарисами, геранями, вересами, рутою, шавлією (особливо звичайною), лавандою, розмарином, тим’янами, ірисами, анемонами, ліліями і ін.

Декоративні види звіробою

Сьогодні видові звіробої найчастіше залишаються безіменними. Сорти гібридного походження маркують просто — звіробій або звіробій кущовий, хоча насправді вони бувають дуже різними. З майже 300 видів, які вчені відносять до роду Звіробій, як садові рослини вирощують менше десятка.

Звіробій розкидистий (Hypericum patulum) — найпопулярніший вид з декоративних. Саме його сорти найчастіше трапляються у продажу. Напівзимозелений, густо розгалужений, висотою до 1 м, цей звіробій прославився розпростертими, ніби розкиданими в боки, пагонами з «молодим» малиновим забарвленням, овальними листочками і зібраними в маленькі пучки жовтогарячими квітками з дуже довгими тичинками.

Звіробій монетколистий (Hypericum nummularioides) — мініатюрний вид з дивовижною формою напівкилимка. Має численні, вкорочені, звивисті пагони довжиною всього до 20 см, що швидко дерев’яніють. Мініатюрні овальні листочки до 1 см в довжину дивують сизуватим відтінком. Квітки в напівпарасольках здаються мініатюрними й майже коричневими. Він відрізняється від решти звіробоїв незвичним ароматом, не схожим на лікарський звіробій.

Звіробій олімпійський (Hypericum olуmpicum) — компактний напівчагарник висотою до 35 см з сильними коренями, видовженими мініатюрними сизуватими листочками, ефектом густої сферичної подушки та величезними, до 5 см, квітками у верхових напівсферичних щитках суцвіть.

Звіробій багатолистий (Hypericum polyphyllum) — компактний, привабливий напівчагарник з густосидячим листям і розгалуженими пагонами висотою до 35 см, що формують ідеальну напівсферу. Темні дрібні листочки створюють гарний фон для величезних, до 5 см в діаметрі, яскравих жовтогарячих квіток з дуже великими краплевидними пелюстками. Зазвичай квітне ця рослина з середини літа.

Звіробій чашечковий (Hypericum calycinum) — більший за розмірами, його сферичні подушки можуть досягнути півметрової висоти. Зимозелене, жорстке, еліптичне листя створює чарівні орнаменти й дивує сизуватими кольорами. Квітки у цього звіробою гігантські — до 8 см, з величезною сферою тонких тичинок, що лежить на пелюстках як додаткова прикраса.

Звіробій найбільший (Hypericum ascyron) — потужний, розставляючий жовті акценти в пейзажних группах вид з гіллястими, густо розгалуженими у верхній частині пагонами й яйцевидно-загостреними, супротивними листками до 10 см в довжину. Квітки сяють дуже яскравим жовтогарячим кольором. Тичинки зібрані в 5 пучків. В цього звіробою є ряд декоративних форм, які незначно відрізняються за цвітінням.

Звіробій красильний (Hypericum androsaemum) — ще більший за висотою напіввічнозелений чагарник зі стеблами висотою до 1,5 м, дуже широкою кроною і тендітними, не такими яскравими квітками.

Звіробій болотний (Hypericum elodes) — один з видів, що викликає чимало суперечок. Його офіційно поки що не виключили з роду Звіробій, та все ж це особлива й несхожа на звіробої рослина. Надаючи перевагу вологим місцям та мілині, він володіє особливими повсткими пагонами і здатен утворювати зарості, заповнювати пустоти в оформленні водойм, а при поливі утворювати бордюри. Мілкі округлі листки з густим опушенням та дрібні чашевидні жовті квіти — його гордість. Кущики в висоту не перевищують 30 см.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.