Ідеальні кімнатні рослини для новачків

Поки озеленення офісів стає все більш популярним і важливим елементом створення комфортного робочого простору, вирощування вазонів кімнатних вдома для багатьох залишається своєрідним табу. Сучасний світ з його темпами залишає не так багато часу на хобі, та й острах занапастити рослини переслідує багатьох, хто особисто ще не стикався з їх вирощуванням. Але, повірте, навіть без жодного досвіду і особливого часу на елементарні процедури можна досягти успіху й оживити атмосферу дому живими рослинами. Адже є такі кімнатні вазони, які, щоб погубити, ще треба постаратися. І новачки, і заклопотані господарі з легкістю впораються з найнадійнішими видами.

Ідеальні кімнатні рослини для новачків

Ідеальні кімнатні рослини для новачків

Вазони кімнатні — критерії вибору для новачків

Якщо потрібно знайти кімнатну рослину, з якою точно не виникне жодних проблем у новачка, шукати потрібно спочатку по практичним характеристикам, а вже потім — по декоративності і на власний смак.

Характеристики, на які варто звернути увагу в першу чергу:

  • теплолюбність і невимогливість до температури, в тому числі на час зимівлі;
  • здатність пристосовуватися до різного освітлення;
  • посухостійкість і нечутливість до перебоїв з поливами;
  • простота підживлення;
  • стійкість до сухого повітря;
  • здатність швидко відновлюватися після пошкоджень, легкість омолодження та формування.

Є й ще один маленький секрет: рідко виникають проблеми з рослинами, які можна вирощувати як у субстраті, так і на гідропоніці.

Саме за цими принципами сформована наша десятка кращих «безпроблемних» вазонів кімнатних.

1. Хлорофітум

Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum)

Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum)

Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum) сьогодні актуальний як ніколи. Від пишної розетки тонкого ланцетного листя дугами ростуть дивовижні пагони з суцвіттями ніжних квіточок на кінцях, що швидко змінюються на маленькі розетки з повітряним корінням. Хлорофітуми формують справжні каскади. Яскраво-зелені чи зі смугами, вони завжди виглядають свіжо та радісно.

Вазони кімнатні хлорофітуми добре ростуть на яскравому освітленні і в затінку, у будь-яких кімнатах, прощають пропуски процедур. Головне — не переохолоджувати рослину й не забувати про неї назовсім. А швидкість зростання й легкість розмноження у них — на заздрість всім іншим кімнатним рослинам.

Кімнатні рослини для новачків — це чудова ідея подарунка близькій чи не дуже людині на Новий рік, Різдво чи будь-яке інше свято. Головне переконатися, що вона любить їх!

2. Кімнатні вазони — фікуси

Величезний рід фікусів дозволяє обирати собі рослини до смаку та інтер’єру. Будь-який класичний фікус — надійна кімнатна рослина, та особливо полюбилися за свою невибагливість два різновиди:

  • фікус Бенджаміна (Ficus benjamina) — кущові чи деревовидні рослини з густою кроною з тонких гілочок та щільними, лискучими, яйцевидно-ланцетними листками з простим чи строкатим забарвленням;
  • фікус каучуконосний (Ficus elastica) — потужна ліана з повітряними коренями та дуже великим овальним блискучим листям.

Ці фікуси чудово ростуть і на сонці, і в напівпритінку, люблять тепло і стандартний догляд — підживлення весною та влітку, поливання після просихання верхнього шару грунту і регулярне протирання листя від пилу.

3. Дифенбахія

Дифенбахія (Dieffenbachia)

Дифенбахія (Dieffenbachia)

Дифенбахія (Dieffenbachia) — ряболистна, яскрава та водночас проста, вона підкорює грою кремового, жовтого і білого з яскравим зеленим забарвлення яйцевидного листя, що розгортається з трубочок. І розкішні нові сорти, які гарно кущаться і створюють низькі привабливі форми, а не витягуються до стелі, стають все популярніше.

Дифенбахії не люблять холоду, зате непогано виносять і повне пересихання землі, і разовий перелив. Якщо поставити їх в захищеному місці і на доброму освітленні, зрідка додавати універсальні добрива при поливі, проблем не виникне. А обрізка і перевкорінення легко поверне рослинки у форму.

4. Сансев’єрія

Кімнатний вазон сансев'єрія, фото

Сансев’єрія (Sansevieria)

Сансев’єрія (Sansevieria) — невибаглива королева, що споглядає на нас з темних закутків кімнат. Сансев’єрії — це справжні спартанці і для офісу, і для дому, здатні витримати будь-що, крім сирості. Розкішні жорсткі листя у акуратних розетках хані, довгі прямі мечевидні листки зі строкатим візерунком «тещиного язика» чи схожі на скульптури товсті пагони сансевієрії циліндричної об’єднує довговічність та витривалість.

Сансевієрії здатні витримати все — недолив, засуху, сухе повітря, тінь. Вони прощають помилки у поливах і відсутність підживлення. Якщо не заливати рослинки й тримати листя в чистоті, з «щучками» все буде в порядку.

Читайте також нашу статтю про догляд за кімнатними рослинами взимку.

5. Драцена

Кімнатний вазон драцена, фото

Драцена (Dracaena)

Кімнатний вазон драцена (Dracaena) — королева серед кімнатних пальм, але насправді вона — лише псевдопальма. Та зовнішність з пучком тендітних тонких листків над здерев’янілим стовбуром настільки пальмовидна, що нюанси класифікації мало кого хвилюють. Спочатку компактні, драцени поступово піднімаються та оголяються знизу. Є сорти з тоншим чи ширшим листям, однотонні чи зі смужками та облямівками, та всі драцени виглядають вишукано.

Драцени чудово ростуть у легкому притінку, вимагають тепла і провітрювань. Якщо уникати переливу, складнощів виникати не повинно. Навіть якщо драцена витягнеться до стелі й втратить декоративність, її легко перевкорінити чи обрізати.

6. Гавортії

Кімнатний вазон гавортія (Haworthia), фото

Гавортія (Haworthia)

Гавортія (Haworthia) — одна з наймодніших рослин для облаштування флораріумів та композицій з сукулентів. Ця кімнатна рослина однаково декоративна та невибаглива. Розетки з м’ясистих, загострених на кінчиках листків з зазубринами та світлими наростами виглядають мініатюрно та акуратно. А здатність розростатися колоніями лише підкреслює красу цієї скромної, але дуже багатої на різновиди й сорти рослинки.

Гавортії обожнюють яскраве освітлення і не люблять лише одного — перезволоження. Вони здатні витримати будь-яку посуху. Якщо притримуватися правила мінімального поливу і не переборщити з підживленням, гавортія стане однією з найулюбленіших кімнатних культур.

7. Кімнатні вазони — кактуси

Кімнатні вазони кактуси (Cactus), фото

Кактуси (Cactus)

На звання кімнатних вазонів, що вдовольняться мінімальним доглядом, підійде будь-який кактус (Cactus) — від великих опунцій до цереусів та маммілярій, за винятком квітучих видів. Озброєні величезними голками чи шипами — мініатюрними, товстими, довгими, прямими чи гачковидними — кактуси пропонують величезний вибір. Це можуть бути привиті та власнекореневі рослини з різною мірою опушеності. Форма стебла — від круглої до циліндричної чи овальної. Здатністю розвиватися — колоніями чи поодинокими рослинами. У кактусів може бути різне навіть  забарвлення, часто — штучне і яскраве.

Щоб з кактусами не виникло проблем, варто пам’ятати лише одне: жодного надлишку води допускати не можна. Поливають їх справді мінімальною кількістю води не частіше раз на тиждень. Їм потрібні спеціальний грунт та добрива для сукулентів.

Читайте також нашу статтю про вирощування спатіфіллума. Це теж невибаглива і проста у догляді рослина.

8. Літопси  та інше «живе каміння»

Літопси, фото

Літопси (Lithops)

Мініатюрні, більше схожі на гальку, літопси (Lithops) та Ко — рослини надзвичайні. Це суперсуккуленти, у яких схоже на камінь тільце сформоване двома потовщеними листками з щілиною. Вони здатні після прохолодної зимівлі здивувати розкішними яскравими квітами. Спостерігати зміну «поколінь», ріст заміщующої пари листя у «живого каміння» можна безкінечно.

Літопси та інші види «живих каменів» мало відрізняються від кактусів. Без прохолодної зимівлі вони не цвітуть, та догляд зводиться до мінімального поливу й кількох підживлень цих кімнатних рослин.

Читайте також нашу статтю про кислицю трикутну — дуже невибагливу, але красиву рослину. І спробуйте вирощувати кімнатний плющ — це невибаглива ліана для вертикального озеленення оселі.

9. Домашні фіалки

Кімнатний вазон сенполія, фото

Сенполія (Saintpaulia)

Крихітні сенполії (Saintpaulia), чарівні акуратні букети з оксамитовим листям та ніжними сяючими квітами, недаремно стали кімнатною класикою. Крихкі, м’ясисті, у всьому аккуратні, вони дивують досконалою красою й розмаїттям сортів. Вирощувати сенполії дуже просто, хоча підхід мусить бути дещо особливим, не схожим на догляд за іншими невибагливими кімнатними рослинами.

Щоб з сенполіями не виникло труднощів, їх краще поливати не по краю, а використовуючи метод нижнього поливу. Забризкувати листя й основу розетки не можна. Не потрібні сенполіям і обприскування, і часті підживлення спеціальними добривами. Якщо пересаджувати кущики кожні півроку, як і воліють більшість прихильників рослини, то від добрив можна відмовитись зовсім.

10. Болотний папірус

Кімнатний вазон циперус (Cyperus), фото

Циперус (Cyperus)

Смикавець, циперус (Cyperus) чи, по-простому, кімнатний папірус — рослина, що і справді є найближчим родичем головної культури стародавнього Єгипту. Тоненькі порожнисті стеблинки несуть на верхівці парасольки-колотівки з травинкоподібних листочків на висоту до 2 м, створюючи шелестячі тендітні чагарники в мініатюрі. Елегантний, простий і дуже повітряний, циперус виглядає завжди яскраво.

Для квіткарів, які люблять переливати кімнатні рослини, це справжня знахідка. Циперус вимагає єдиного — захисту від пересихання землі. Постійна «болотяна» вологість легко контролюється за вагою горщика та на дотик. Ця рослина навіть без підживлення не постраждає! А якщо раптом ви відлучитись надовго й папірус пожовтіє, його можна повністю зрізати і вже за тиждень-другий нові парасольки відновлять красу дернинки.

Читайте також про 10 кімнатних рослин, які ефективно очищують повітря в приміщенні.

Дорогі читачі! Багато кімнатних рослин, які підійдуть навіть новачкам, є наймоднішими рослинами для оформлення флораріумів та офісів, справжніми сучасними зірками, які чудово впишуться у будь-які стилі інтер’єру. А вибір строкатих сортів та цікавих форм робить асортимент ще цікавішим. Але і до простих зовні рослин варто придивитися поближче: інколи саме в простоті, лаконічності форм та ліній криється справжня елегантність.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.