Спатіфілум — неоднозначне «жіноче щастя»

Спатіфілум — кімнатна рослина, що зустрічається чи не в кожній українській оселі. І не дивно, адже народна назва «жіноче щастя» і відносно простий догляд зробили його популярним подарунком жінкам на свята. Це дуже універсальна рослина як для домашнього озеленення, так і для офісного, бо може рости не тільки на підвіконнях, а й всередині інтер’єру. Спатіфілум — дійсно рослина із розряду «неубієнних». Але ось його цвітіння і навіть декоративність листя дуже залежні від умов та догляду. Буває, носишся по всій оселі з цим вазоном і не розумієш, що йому не подобається… Сподіваємося, поради нашої статті допоможуть зрозуміти помилки у вирощуванні спатіфілума.

Спатіфілум, фото

Спатіфілум

Спатіфіллум — види для домашнього вирощування

Спатіфіллум (Spathiphyllum) — одна з найпопулярніших кімнатних рослин, відома своєю здатністю очищувати повітря. Це декоративно-листяна та одночасно квітуча рослина, яка має велике овальне або ланцентно-овальне листя із загостреним кінчиком. Воно зібране у прикореневі пучки, що розгортаються із щільних «трубочок». Листя має насичений темно-зелений колір та видимі прожилки.

Частіше за все спатіфіллуми в сприятливих умовах цвітуть з березня до початку зими (без перерви або хвилями). Проте можуть і зовсім не цвісти в приблизно таких самих умовах. Гарантованого зв’язку цвітіння з конкретними умовами вирощування не прослідковується. Хоча, звичайно, без уважного догляду та постійної вологості ґрунту рослина з більшою ймовірністю не зацвіте.

Спатіфіллуми бувають різних розмірів та з різним за формою листям. Вазон можна поставити окремо або в групах, розміщувати на підлозі, на столі, на декоративних підставках.

В кімнатних умовах вирощують найчастіше наступні види:

  • Спатіфіллум Уолліса (Spathiphyllum wallisii);
  • Спатіфіллум чарівний (Spathiphyllum blandum);
  • Спатифіллум рясноквітучий (Spathiphyllum floribundum);
  • Спатіфіллум геліконієлистий (Spathiphyllum heliconiifolium);
  • Спатифіллум каннолистий (Spathiphyllum cannifolium).

Оптимальні умови для спатіфіллума

Спатіфіллуми дуже адаптовані до різного освітлення, тому можуть рости і на достатньо яскравому світлі, і в м’якій півтіні. Виключення — прямі сонячні промені на спекотних південних підвіконнях та повна тінь. Таких місць слід уникати, можна віддаляти рослину на 1,5-3 метри від вікна. За необхідності допустимо використовувати штучне освітлення. Молоді рослини гарно адаптуються до змін зі світлом, а от дорослий спатіфіллум слід тримати у стабільних умовах.

Оптимальна температура для вирощування спатіфіллума — 21-23 градуси. При цьому «жіноче щастя» полюбляє прохолодну зимівлю (16-18 градусів). Вона не обов’язкова, але при цьому догляд за рослиною буде простішим, а цвітіння — більш ймовірним. Спатіфіллум слід захищати від протягів, тоді листя матиме кращий вигляд.

Читайте також наші статті:

Догляд за «жіночим щастям»

Спатіфіллум може відновитись навіть після повного висихання ґрунту в горщику, чим прославився серед любителів кімнатних рослин, що «грішать» періодичним недоглядом. Звичайно, за цим наступають наслідки у вигляді втрати декоративності та сухих кінчиків, проте згубити рослину досить складно. Якщо листя після таких екстремальних умов зів’яло, воно відновиться після поливу.

Для спатіфіллума краще підтримувати стабільну легку вологість ґрунту, перед кожним наступним поливом давати просихати 1-2 см верхнього шару. Ідеальна вода для поливу — м’яка, на декілька градусів тепліша за кімнатну температуру. Застій води в піддоні при переливі призводить до ураження коріння гнилями, тому надлишки води слід одразу ж зливати.

Найбільшої декоративності спатіфіллуми набувають при вологості повітря приблизно 60%. Рослину слід регулярно обмивати теплим душем та підтримувати комфортні умови за допомогою оприскування.

При висиханні частини листової пластини обрізку роблять залишаючи тонку смужку по краю — не до здорової частини. Квітконоси та старе сухе листя обрізають якомога нижче.

Для спатіфіллума обирають універсальні рідкі добрива. Зверніть увагу, що при надлишку азоту ймовірність цвітіння також зменшується. Це та рослина, яку краще не підживлювати зовсім, ніж переборщити з цим. Рослину обережно підживлюють у весняний період (до літа) зменшеними вдвічі дозами кожні два тижні. Можна також використовувати повну дозу рідких добрив, але такого підживлення буде достатньо раз на місяць.

Кімнатну рослину спатіфіллум пересаджують у будь-який час активної вегетації в міру розростання. Обов’язково потрібно зробити гарний дренаж. Для посадки використовують універсальний, пухкий, поживний субстрат або ж спеціальний ґрунт для декоративно-листяних рослин з нейтральною реакцією. Пересадку здійснюють методом перевалювання з мінімальним контактом із коренями.

Спатіфіллум Уолліса, фото

Спатіфіллум Уолліса (Spathiphyllum wallisii)

Проблеми у вирощуванні

При сухому повітрі, на протягах, в нестабільних умовах, розміщенні біля батарей або кондиціонерів, при відсутності гігієни листя спатіфіллума на кінчиках сохне, на листках з’являються непривабливі чорні плями. Якщо вчасно не зробити корекцію догляду, ці темні плями будуть поширюватись. Також кінчики листочків чорніють при перезволоженні та надлишку добрив.

При переливі, поливі холодною водою, ущільненні ґрунту може виникнути мозаїка на листах або численні нерівномірні плями. Старе листя рослини в несприятливих умовах жовтіє повністю.

Зі шкідників на рослині найчастіше можна побачити павутинного кліща, попелицю та борошнистий червець. У боротьбі із ними допоможе обробка інсектицидами у поєднанні із корекцією догляду, бо спатіфіллум достатньо стійка до шкідників кімнатна рослина в сприятливих умовах вирощування.

Розмноження спатіфілума

Розмножують спатіфілум живцями та діленням. спатіОкремі маленькі бокові дітки відламують та вкорінюють як живці у вологому піску та в теплі. Після того, як у живців відростуть корені, їх висаджують в індивідуальні горщики.

Пишні рослини із чисельними розетками при пересадці можна розмножити, розділивши на 2-3 частини. Для висадки поділок використовують горщики в діаметрі не менше 15 сантиметрів.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.