Хедера, або кімнатний плющ — вічна класика

Хедера, або плющ — рослина, що відома людству тисячоліттями. При цьому кімнатний плющ – це не якийсь особливий вид садової хедери, як думають багато квітникарів. В кімнатному форматі найчастіше вирощують сорти того самого виду – плюща звичайного, який найбільш популярний і в садах. Але сорти кімнатного плюща спеціально виведені для вирощування в горщиках, вони більш компактні й краще адаптуються до життя «в неволі». Як вирощувати хедеру в домашніх умовах, розкажемо в статті.

Хедера, або кімнатний плющ

Хедера, або кімнатний плющ — умови, догляд, види

Хедера — опис рослини

Хедера – ліана, що плететься, чіпляючись маленькими корінцями на пагонах, по будь-яких опорах, навіть по стінах. В природі і в садах ці рослини можуть «вигнатися» до 30 м. В кімнатах плющі ростуть не так активно, досягаючи в дорослому віці всього 3-х метрів. При цьому швидкість їх зростання і пишність напряму залежать від формування рослини.

З кімнатних плющів в оселі можна створювати зелені «килими», каскади і стіни. Але навіть дуже молоді рослини вже по-своєму привабливі – тонкі пагони демонструють витончені, ніби різьблені листочки на тендітних ніжках. Саме фігурне листя хедери є її основною прикрасою. Часто воно темно-зелене, буває пістряве і навіть жовте, в залежності від сорту. Але завжди – з красивими прожилками й глянцевим блиском.

Кімнатний плющ цвіте у виключних випадках. Але, якби і було, цвітіння цієї рослини непримітне, як і плоди – чорні ягоди.

Найчастіше в домашніх умовах вирощують плющ звичайний, або повзучий (Hedera helix). Найбільш поширені сорти й гібриди кімнатної хедери:

  • «Єва» (‘Eva’);
  • «Драфт» ‘Dwarf’;
  • «Мона Ліза» ‘Mona Lisa’;
  • «Грін Ріпл» (‘Green Ripple’);
  • «Івалейс» (‘Ivalace’);
  • «Гласьєр» (‘Glacier’).

Кімнатний плющ — рослина, яка здатна очищувати повітря в приміщенні. Про інші кімнатні рослини, що мають таку здатність, читайте в нашій статті.

Кімнатний плющ, сорти

Різні сорти кімнатного плюща звичайного

Оптимальні умови для вирощування кімнатного плюща

Одна з особливих ознак хедери – можливість рости при дуже скромному освітленні. При цьому в кімнатах вона не втрачає цієї властивості, це одна з тих рослин, які можуть жити не тільки на північних підвіконнях, а й всередині інтер’єру. Зовсім без сонячних променів кімнатний плющ не зможе рости, пагони будуть витягуватися, а листки втратять колір. Але, в цілому, знайти йому місце можна в будь-якому приміщенні, куди хоч на кілька годин вдень заглядає сонечко.

Від прямих сонячних променів кімнатний плющ треба берегти, при цьому чим світліше листя рослини, тим більше їй потрібно сонця. Тобто для вирощування всередині інтер’єру найкраще підійдуть сорти плюща звичайного з темно-зеленим забарвленням листків. Хедера – дуже витривала рослина, але не любить різких змін щодо світлового режиму, тому адаптувати її до нових умов треба поступово.

Щодо температури, то кімнатний плющ не любить і спеку, і холод. Звичайні кімнатні температури йому підходять ідеально. Зимівля в прохолоді (+15 градусів) хедері дуже сподобається, але за умови достатньої зволоженості повітря кімнатний плющ нормально зимує і без зниження температури утримання. Так само зволоженням листя можна компенсувати для плюща й екстремальні високі літні температури. Хоча на літо кімнатний плющ краще переселити на балкон чи веранду, він не боїться протягів і обожнює свіже повітря.

Сорти кімнатного плюща

Різні сорти хедери звичайної відрізняються забарвленням листя і його формою

Хедера — догляд в домашніх умовах

Плющ любить не тільки високу вологість повітря, але й вологий субстрат. Заливати рослину не потрібно, але підтримувати легку зволоженість субстрату треба.

Без обприскувань хедера в домашніх умовах може обійтися тільки, якщо повітря в домівці не сухе. В опалювальний сезон краще хоч раз в пару днів її обприскувати з пульверизатора теплою водою. А якщо хоч раз на тиждень будете влаштовувати їй тропічний душ, ніякі шкідники й хвороби її не зачеплять.

Догляд за кімнатним плющем містить і підживлення, але тільки весною і влітку. Достатньо одного підживлення раз на 2-3 тижні спеціальним добривом для кімнатних декоративно-листяних рослин. Хедера не любить багато добрив, то ж можна дозування рекомендоване виробником зменшити у два рази.

Обрізати кімнатний плющ дозволено будь-коли і як завгодно, але саме весняна обрізка стимулює ріст і нових, і старих пагонів. Старі рослини весною можна омолодити, зрізавши до коротких пеньків. Цю ліану пускають по будь-яким опорам, обв’язуючи м’якою мотузкою для напрямку росту.

Щодо хвороб і шкідників, то в оптимальних умовах кімнатний плющ до них дуже стійкий. Але в занадто сухих приміщеннях без регулярного обприскування страждає від щитівок і павутинних кліщів. Боротися варто одразу хімічними інсектицидами.

Хедера — ідеальна рослина для новачків, бо не потребує особливого догляду. Список невибагливих кімнатних рослин — в статті за посиланням.

Молоді саджанці кімнатного плюща

Хедера легко розмножується живцями, відводками і діленням кущів

Розмноження і пересадка

Кімнатний плющ можна легко розмножити наступними способами:

  • Діленням старих кущів при пересадці;
  • Відводками – пагони достатньо закріпити скобою в ґрунті в окремій місткості й злегка присипати землею вузли з повітряними коренями, при регулярному поливі новий саджанець можна відділяти від материнського через пару місяців;
  • Живцями – вкорінювати можна як верхівки пагонів, так і їх частини з, як мінімум, двома листочками. Довжина живців – 10-14 см, нарізати їх можна впродовж всього року, але найкраще приживаються весняні й літні живці. Спочатку їх ставлять у воду, де за пару тижнів плющ випускає достатньо коренів, щоб можна було його посадити в землю. Регулярний полив – і за місяць маєте нові кімнатні плющі. Для пишності кущів треба висаджувати в один горщик кілька живців. У воді їх можна і не тримати, можна одразу вкорінювати в землі.

Щодо субстрату, то плющам підійде любий універсальний слабокислий ґрунт. Горщики краще вибирати не дуже глибокі й тісні, щоб місткість була лише трохи більша за кореневу грудку. Пересаджувати плющі краще, як і всі інші кімнатні рослини, весною.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.