Драцена — легка в догляді, ефектна в інтер’єрі

Згідно з дослідженнями NASA, драцена здатна очищувати повітря в приміщенні від бензолу, вуглекислого газу, формальдегіду та трихлоретилену. Однак вона токсична для собак та котів. Враховуйте цей факт, якщо плануєте придбати цю кімнатну рослину. А оселити її у своїй домівці треба обов’язково. Бо це не тільки про чисте повітря, це ще й про стильний інтер’єр. Які види драцени популярні в кімнатному озелененні та якого догляду потребують, читайте в нашій статті.

Драцена — види, умови й догляд

Драцена — види, умови й догляд

Види драцени

Драцени — популярні декоративно-листяні кімнатні рослини, що не потребують особливого догляду. Існує понад 100 видів драцен, в теплому кліматі (зона 10-11) їх вирощують і як садові рослини. Для кімнатного вирощування найбільш адаптовані наступні види драцени:

  • Драцена запашна (Dracaena fragrans) — популярний вид, що цінується за потужний стовбур і широко-ланцетне, з хвилястим краєм і поздовжніми жовтуватими смужками в центрі листя.
  • Драцена облямована (Dracaena marginata) — найпопулярніша «пальма» з тонким стовбуром і повітряною розеткою з вузького, витягнуто-загостреного листя. Має темне базове забарвлення і різні варіації тонкої облямівки: від червоної — у видової рослини, до білої, жовтої — у сортів.
  • Дерево дракона, драконник, або драконове дерево (Dracaena draco) — ефектний вид з широко-ланцетним листям на міцних стовбурах. І хоч всі драцени часто називають драконовими деревами, насправді таку назву носить тільки один вид.
  • Драцена пагоноутворююча (Dracaena surculosa), або Драцена Годсефа (Dracaena godseffiana) зовні нагадує очерет — кущовий вид з дуже тонкими пагонами, що сильно гілкуються, і овальним листям до 10 см в довжину.
  • Драцена Брауна (Dracaena braunii), більш відома як драцена Сандера (Dracaena sanderiana) — легендарний «бамбук щастя». Мініатюрний вид, який і сьогодні доречніше розглядати як абсолютно самостійну та особливу рослину.

Кожен вид драцени має цікаві варієгатні сорти з оригінальними відтінками або візерунками, які можна підбирати під інтер’єр.

Читайте також нашу статтю про інші кімнатні рослини, які очищають повітря в приміщенні.

Драцена – умови й догляд

Щоб вирощувати драцену в кімнатних умовах, посадіть її у якісний ґрунт для декоративно-листяних рослин і поставте там, де буде яскраве непряме світло. Уникайте прямих сонячних променів, що можуть спалити листя. А ось в невеликій тіні драцені навіть дуже сподобається. Це та кімнатна рослина, якою можна прикрасити інтер’єр неподалік від вікна.

Цим рослинам комфортно у звичайних кімнатних умовах, але якщо ви бачите, що кінчики їхнього листя стають коричневими, це часто свідчить про те, що вологість повітря занадто низька. Регулярно збризкуйте рослину водою з пульверизатора, або поставте поруч зволожувач чи хоча б блюдце з водою. Випаровуючись, вода дещо збільшить вологість повітря.

Поливайте, коли верхній прошарок ґрунту стане сухим на дотик, і удобрюйте свою драцену збалансованим добривом для кімнатних декоративно-листяних рослин, дотримуючись вказівок на етикетці щодо того, як часто та скільки використовувати добрив. Загалом підживлюйте кожні два тижні навесні та влітку. Восени скоротіть підживлення до одного разу на місяць і не підживлюйте взимку, коли рослина переходить у відносний стан спокою.

Деякі драцени можуть вирости величезними, але їх легко обрізати. Найкраще  обрізати драцени, коли вони активно зростають — навесні чи влітку. Використовуйте гострий чистий ніж або секатор. Бажано продезінфікувати лезо перед тим, як робити надрізи, щоб переконатися, що воно не принесе ніяких хвороб рослині. Під час обрізки зрізайте стебла драцени під кутом. Крім того, видаліть будь-які травмовані або пошкоджені тростини, мертве або відмираюче листя.

Вставивши зрізане стебло в горщик із вологим піском або склянку з водою, можна легко отримати новий саджанець драцени. Поставте «малюка» на сонячне місце і дочекайтеся, коли у живця виростуть корінчики. Тоді можна буде пересадити його в окремий горщик з відповідним субстратом.

Драцена обожнює свіже повітря! Влітку вона залюбки стане прикрасою вашої тераси чи веранди.

Бамбук щастя

Драцена Сандера (Dracaena sanderiana)

Проблеми у вирощуванні драцени

Коли ви купуєте нові рослини, уважно огляньте їх або помістіть на кілька днів на карантин, щоб переконатися, що на них немає шкідників. Уважно перевіряйте рослини на відкритому повітрі, перш ніж переміщати їх у приміщення, щоб небажані гості не приїхали з ними.

Шкідники драцени

Драцени відносно стійкі до шкідників, але грибні мошки можуть бути проблемою, якщо рослини посадити в ґрунт, що містить органіку, тому використовуйте для драцен спеціальний субстрат для декоративно-листяних рослин, що можна купити в кожному садовому магазині.

Борошнисті червці виглядають як білі, нечіткі або ватоподібні дрібні комахи. Спробуйте знищити їх сильним струменем води з розпилювача, поставивши горщик з рослиною у ванну чи в кухонну мийку. Можна також використати ватний тампон змочений у спирті, щоб позбавитися їх. Опісля драцену треба промити під проточною водою.

Попелиці на драценах можуть бути зеленого або чорного кольору, з круглими напівпрозорими тілами. Вони викликають жовтіння листя і часто залишають липкий секрет на листках. Змити їх можна ганчіркою, змоченою в мильній воді.

Павутинні кліщі занадто малі, щоб побачити їх без збільшувального скла, але якщо ви помітите багато дрібних коричневих або жовтих плям на листках вашої драцени, особливо в приміщенні з занадто сухим повітрям, то це точно вони. Ви можете побачити їхні яйця під листям. Спробуйте змити павутинного кліща водою. Якщо це не врятує ситуацію, використайте один зі спеціальних препаратів для боротьби з кліщами – акарицид, дотримуючись інструкцій на етикетці.

Драцена пагоноутворююча (Dracaena surculosa)

Драцена пагоноутворююча (Dracaena surculosa)

Хвороби драцени

Плямистість листя може з’явитися з кількох причин:

  • погана циркуляція повітря,
  • надмірний, або непостійний полив;
  • грибкові захворювання,
  • бактерії,
  • комахи тощо.

Плямистість листя, викликана патогенами, найчастіше виникає на молодих листках драцени. Збільшуючись, плями стають червоно-коричневими або коричневими з жовтими ореолами. Плями також можуть бути невеликими — точковими.

Щоб запобігти грибковим захворюванням, поливайте драцену біля основи і уникайте потрапляння води на листя. Плямистість листя можна лікувати фунгіцидом, але це може бути заразним, тому ізолюйте свою драцену, поки вона не одужає.

Якщо драцена виглядає і пахне так, ніби гниє, викидайте її. Гнилі драцени не можна вилікувати. Щоб запобігти неприємностям, поливайте рослину правильно – коли просохне верхній шар ґрунту – і зливайте одразу зайву воду з піддона.

Якщо ви помітили коричневі плями на кінчиках і краях листків, це може бути ознакою надлишку солей, хлору або фтору у воді. Уникайте використання водопровідної води, якщо це можливо. Використовуйте дощову або дистильовану воду. Воді з водогону треба дати можливість настоятися принаймні 24 години, щоб хлор і фтор могли випаруватися.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Які овочі посіяти в тіні?