Чому не цвіте різдвяник і як вирішити проблему?

Різдвяник, шлюмбергера, або грудневик — стабільно популярна кімнатна рослина завдяки своїм яскравим численним квітам. Однак буває, різдвяник не цвіте так, як очікувалося, що, звичайно, приносить певне розчарування. В цій публікації розглянемо можливі причини «поганої поведінки» різдвяного кактуса і розкажемо, як повернути різдвянику красу цвітіння.

Кімнатна рослина різдвяник, або шлюмбергера на столі

Чому не цвіте різдвяник

Різдвяник — унікальна рослина із конкретними вимогами до цвітіння. Зазвичай вона входить у період спокою після та перед цвітінням, а потім рослина починає рости і формуватися відповідно до змін у світлі та температурі. Розуміння її природного циклу має важливе значення для стимулювання цвітіння.

1. Недостатнє освітлення

Для цвітіння різдвяника потрібне яскраве, але непряме світло. Якщо рослина не отримує достатньо світла, їй не вистачає енергії, щоб зацвісти. Розмістіть вазон біля добре освітленого вікна, уникаючи прямого сонячного світла. Ідеально підійде місце на східних підвіконнях. Вікна, що виходять на захід, також підійдуть для шлюмбергери, але східна орієнтація все ж краща.

Зауважте, що прямі сонячні промені завдають рослині опіків, тому вирощувати її на підвіконнях з південною орієнтацією можна тільки використовуючи спеціальну плівку, що притіняє. Ще один варіант — поставити різдвяник не на підвіконня, а на невеликій відстані від південного вікна.

2. Коливання температур

Різдвяник віддає перевагу стабільній температурі, особливо під час утворення бруньок. Уникайте розміщення рослини на протягах, біля обігрівачів чи кондиціонерів, оскільки раптові зміни температури можуть призвести до скидання бруньок. Адекватний контроль температури є ключовим для успішного циклу цвітіння.

Читайте також нашу статтю про інші кімнатні рослини, що яскраво цвітуть взимку.

3. Неправильний полив

Різдвяник — лісовий кактус, який любить вологу, але без крайнощів. Занадто вологий чи занадто сухий ґрунт — однаково шкідливий для цієї рослини. З березня і до кінця літа різдвяник поливають рясно, але лише після того, як верхній шар ґрунту підсохне на 3-4 см.

Вже з вересня і до листопада, на період спокою, рослину переводять на скорочені поливи — підтримують тургор, але між поливами дають пересихати субстрату майже повністю. В листопаді, коли різдвяник почне утворювати нові пуп’янки, його переводять знову на «літній» полив.

Важливо! Використовуйте ґрунт з хорошим дренажем та дозволяйте зайвій воді витікати для запобігання гнилі коренів.

4. Дефіцит поживних речовин

Різдвяник дуже любить регулярні підживлення протягом активного нарощування зелені — з березня по серпень включно. Використовуйте універсальні мінеральні добрива під час поливу приблизно раз на два тижні та зменшуйте рекомендовану виробником концентрацію у два рази. В період бутонізації (в листопаді) зазвичай різдвяник не потребує додаткових підживлень.

Будьте уважні! Надлишок поживних речовин, як і їх дефіцит може приводити до відсутності цвітіння у різдвяника.

5. Відсутність періоду спокою

Різдвяник потребує періоду спокою — утримання в прохолодних температурах і зменшення світлового дня — для утворення квіткових бруньок. Для цього горщик можна перенести в приміщення з температурою від +10 до +15, максимум, +18 °C. В кімнатні температури вазон повертають, коли на ньому почнуть з’являтися перші пуп’янки.

Той факт, що восени день природним чином зменшується, «грає на руку» різдвянику. Якщо є бажання стимулювати цвітіння раніше природного терміну, треба поставити шлюмбергеру в прохолодне приміщення раніше (за 6-7 тижнів до бажаного цвітіння) і забезпечити штучним чином скорочення світлового дня до 9-10 годин.

Після цвітіння шлюмбергері також потрібен невеликий період спокою (до березня) з пониженням температури. Поливи в ці періоди значно зменшують.

6. Завеликий горщик

Великі горщики сприяють розвитку коренів, а не формуванню квіткових бруньок. Якщо рослина «жирує» у своєму горщику, у неї менше стимулів вирощувати квіти, оскільки менше загрози її виживанню, адже квіти для неї — спосіб розмноження. Якщо ви посадили різдвяник у горщик, в якому залишилося багато вільного місця для коріння, це може бути причиною того, що він не цвіте.

Проведіть позапланову пересадку з підбором горщика відповідного розміру. Посадіть свій різдвяник у горщик, трохи більший за кореневу грудку, а не у великий контейнер із надмірною місткістю. Потрібен неглибокий, але широкий контейнер з дренажними отворами.

Детально про догляд за шлюмбергерою, або різдвяником читайте в нашій окремій статті за посиланням.

Дорогі читачі! З правильним доглядом і грамотно підібраними умовами ваш різдвяник може з року в рік радувати красивим цвітінням. Забезпечивши йому правильне освітлення, температуру, полив та період спокою, ви створите оптимальні умови для цвітіння рослини та зможете радіти її чудовим зимовим квітам.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.