Банош — готуємо вдома за 10 хвилин

Якщо ви хоч раз були в Карпатах, вам, напевно, не треба багато розповідати, що таке банош. Але, може, ви, як і я, не одразу зважилися спробувати кукурудзяну кашу зі шкварками, зварену на сметані і вершках? Бо зі мною саме так і було. Кілька разів я мала можливість оцінити справжній гуцульський банош у різноманітних карпатських «колибах», але таке дивне поєднання інгредієнтів мене зовсім не приваблювало. Поки одного разу я не наважилася. Мабуть, це було під чарочку 🙂 Але, хай там як, вже кілька років готую цю страву вдома. І це одна з моїх улюблених страв нашвидкуруч, бо її можна приготувати хвилин за 10.

Банош в горщику, фото

Банош — готуємо вдома за 10 хвилин

Інгредієнти для приготування баношу

В Інтернеті можна прочитати багато різноманітних рецептів баношу. Гуцульську кукурудзяну кашу можна варити на молоці, на сметані, на вершках. Вона може бути зі шкварками, з копченими ковбасками, з лісовими грибами чи шампіньйонами. З обов’язкових інгредієнтів — кукурудзяна крупа і бринза. Я готую банош на сметані та вершках. Цього разу він у мене зі шкварками, але часто роблю банош з шампіньйонами. Це, так би мовити, лайт-версія.

На дві повноцінні порції (нам з чоловіком на двох виходить трохи забагато) знадобиться:

  • 1 склянка (200 мл) кукурудзяної крупи.

Щоб приготувати банош швидко — зварити кашу за три-чотири хвилини — обирайте крупу найдрібнішого помолу. Ідеально — з позначкою «Екстра». Можна варити кашу навіть з кукурудзяної муки. Але мені більше подобається, коли страва має все-таки структуру каші, а не пюре. Якщо використати для приготування крупу крупнішого помолу, варити її доведеться довше, сметана википить, і банош буде занадто густим, а то й недовареним.

  • 350-400 г сметани (цього разу в мене сметана з магазину з 21% жирністю, звичайно, з домашньої сметани банош буде ще смачнішим і ніжнішим).
  • 200 г вершків 15% (можуть бути менш чи більш жирними, вершки потрібні, щоб страва не мала кислуватого смаку через сметану).
  • 50-80 г бринзи.
  • приблизно 100 г свіжого чи соленого сала (бажано, з прошарком м’ясця).
  • сіль (якщо бринза добряче солена, то додаткова сіль, на мій смак, не потрібна).

Спосіб приготування баношу в домашніх умовах

Як правильно зварити кукурудзяну кашу?

Банош в домашніх умовах — це, кажуть гуцули, не банош, а кукурудзяна каша. Бо справжній банош має варитися на відкритому вогні і мати його присмак. Але насправді, я думаю, сьогодні і гуцули найчастіше варять банош вдома, бо це швидко і зручно. Я кілька разів хотіла зварити банош на дачі в казанку. Але ми там, зазвичай, тільки в теплу пору року, а банош — це, як на мене, ідеальна їжа для зими. Влітку хочеться чогось легкого, а банош — це дуже смачно, але жирно, поживно і занадто калорійно. Цікаво, а щоб про його склад сказали дієтологи? 🙂

Для приготування каші можна використати мультиварку, але і каструля підійде. Змішуємо в ній сметану і вершки, ставимо на вогонь, доводимо до кипіння і повільно, зробивши вогонь на мінімум і постійно помішуючи, всипаємо кукурудзяну кашу. Гуцули стверджують, що банош можна мішати тільки дерев’яною ложкою і тільки в одну сторону. З ними краще не сперечатися, то ж так і робіть.

Варимо кашу приблизно хвилини 3-4. Можете спробувати на зуб – якщо крупинки не відчуваються, каша для баношу готова. Вона має бути ніжною, не пересушеною ні в якому разі! Як на мене, її краще не доварити, ніж пересушити. Вимикаємо вогонь і залишаємо кашу під кришкою доходити.

Заправляємо банош шкварками та бринзою

Тим часом смажимо сало. Ріжемо на невеликі квадратні шматочки і — на сковорідку. Це ще хвилин 5.

Потім беремо глибоку миску чи дві, якщо готували на дві порції, і викладаємо кашу. А можна і не глибоку, бо банош — не суп, він не повинен розтікатися по тарілці.

Зверху каші — шкварки, а на них — бринза, розім’ята попередньо виделкою. Все. Я ж казала — це страва нашвидкуруч. Буквально 10 хвилин і банош готовий.

Це страва не на кожен день, бо калорій там і справді багато. Гуцули-пастухи, яким приписують батьківство баношу, могли його їсти хоч кожен день, але ж скільки вони рухалися при цьому! Але якщо холодного, мокрого чи морозного вечора ви прийшли додому, їсти нічого, а готувати нема сил, зробіть його. Цей рецепт врятує ваш вечір!

banosh-07-1024x768-7943290

Бокал червоного до баношу дуже сприяє його засвоєнню

До речі, бокал червоного до баношу дуже сприяє його засвоєнню 🙂

Смачного!

Наталка Гурман,

ЗЕЛЕНА САДИБА.