Садівники-початківці, як правило, прагнуть якомога раніше закінчити дачний сезон, прибравши весь урожай та попрощавшись з грядками та квітниками до весни. У той же час досвідчений садівник знає, що справ восени чекає ще багато. Зараз можна спланувати свої роботи так, щоб вийшло розвантажити вельми гарячу весняну пору. До таких осінніх робіт відносяться й посіви під зиму. Саме пізньої осені можна посіяти не тільки насіння овочів, а й багаторічні та однорічні квіти. Крім економії часу, подібні посіви мають вагомі переваги. Вони дозволяють отримати якісну загартовану розсаду квітів з мінімальними зусиллями. Як правильно посіяти квіти під зиму, читайте у цій публікації.
Про підзимний посів овочів і зелені читайте у нашому матеріалі «Що посадити під зиму? 20+ культур для підзимних посівів».
Зміст:
У посіві насіння під зиму є кілька важливих переваг.
Вирощування розсади квітів та овочів досить обтяжливе заняття, особливо коли розсади багато. Посіявши частину рослин під зиму, ви зможете виділити більше місця на підвіконні для теплолюбних рослин та приділити цій розсаді більше уваги. Для когось ще одним важливим фактором в даному випадку буде і те, що розсаду не треба перевозити, вона вже буде на місці висадки.
Інший дуже важливий момент — це загартовування рослин. Висіяне восени насіння дасть більш міцні та витривалі сходи. Такі сіянці будуть стійкішими до весняних заморозків, шкідників та збудників захворювань. Наприклад, досить часто у недосвідчених садівників не виходить вирощування однорічної айстри — вона часто уражається грибковими захворюваннями. Підзимний посів айстри дозволяє отримати міцнішу розсаду, стійку до захворювань.
Ще один фактор — посіяні під зиму квіти зацвітають тижня на два раніше. А якщо навесні грядки з посівами накрити за допомогою дуг покривним матеріалом, то рослини зацвітуть ще швидше!
Для багатьох багаторічних квітів посів під зиму не тільки можливий, але навіть необхідний. Річ у тому, що, потрапляючи в зимові умови, насіння багаторічників проходять етап природньої стратифікації, без якої вони просто можуть і не зійти.
Насінням цих рослин для проростання важливо якийсь час перебувати при низьких температурах. На пакетиках з таким насінням виробники, зазвичай, пишуть, що при весняному посіві їх потрібно витримати в холодильнику (у кожного свій час стратифікації).
Ще один фактор, про який варто згадати — восени краще висівати те насіння, у якого закінчується термін придатності. Підзимний посів дозволяє набагато раніше переконатися в тому, схоже насіння чи ні. У разі відсутності сходів, ще буде час посіяти нове насіння. Звичайно, сіяти можна тільки холодостійкі рослини.
Як у будь-якій інший технології, у посіву насіння під зиму є й негативні моменти, які також потрібно враховувати.
По-перше, непередбачуваність та різкі перепади погоди можуть призвести до загибелі сходів. Стійкі заморозки можуть змінитися відлигою, насіння може почати проростати, а після чергової зміни погоди — загинути.
Саме через такі різкі зміни погоди буває досить складно визначити точний час посіву насіння. У будь-якому випадку свої плюси та мінуси є у будь-якого методу. Знаючи про негативні моменти підзимнього посіву, можна підстрахуватися: посіяти тільки частину насіння. Якщо якийсь сорт цінний або рідкісний, трохи насіння можна залишити й на весну.
Ще один момент, який треба враховувати при посіві під зиму — якщо ділянка дуже сильно засмічена насінням бур’янів, навесні вони зійдуть одночасно з культурними рослинами. Грядку обов’язково потрібно буде прополювати, що не так просто, поки сходи дрібні. В такому випадку краще відмовитися від будь-яких посівів під зиму.
Оптимальний час для посіву під зиму — встановлення стабільно низьких, але ще не мінусових температур. У багатьох регіонах цей час настає в кінці жовтня-середині листопада.
Важливо не поспішати з посівом, інакше сходи можуть з’явитись передчасно і потім загинути. Точніше визначити час можна по стабільному зниженню температури повітря до нуля градусів. В цей час ґрунт вже досить промерзлий, але ще не покритий шаром снігу. Якщо синоптики потепління не обіцяють, можна починати посів.
Хоча сіяти можна й набагато пізніше — до випадіння постійного снігового покриву. Як правило, верхній шар ґрунту в цей час вже промерзає. На насінні це ніяк не відобразиться, головне — приготувати грядку заздалегідь. У сам день посіву це навряд чи вийде — земля вже буде мерзлою. Засипати насіння в такому випадку потрібно сухим ґрунтом, який ще не промерз. Його треба заготовити заздалегідь, закривши від попадання вологи та промерзання.
Для підзимнього посіву дуже важливо заздалегідь підготувати грядки та зробити борозенки, щоб в потрібний момент залишилося тільки висіяти насіння та засипати їх сухим ґрунтом.
Місце під посів потрібно вибрати захищене від вітрів, бажано на піднесеному місці, щоб не було застою води, інакше насіння може згнити. Ідеальний варіант — висока грядка з бортиками, щоб з опадами насіння не змило з грядки. Висота оптимальної грядки 15-20 см. Навесні на подібній грядці не буде зайвої вологи, вона швидко прогріється, а отже, насіння почне сходити набагато раніше.
Про те, як зробити високу грядку, читайте у нашому матеріалі «Високі і вузькі, або грядки по-науці».
Перед посівом бажано ознайомитися з умовами вирощування кожної обраної рослини. Є культури, які легко переносять пересадки. А є й такі, які при пересадці приживаються важко, їх треба відразу сіяти на постійне місце.
Місце під грядку потрібно звільнити від бур’янів та перекопати. Особливо ретельно треба прибирати коріння багаторічних бур’янів. Інакше навесні вони швидко проростуть і заб’ють сходи квітів.
Під перекопування можна внести перегній 4-6 кг на 1 кв. м. Якщо земля щільна, важка, то потрібен розпушувач, наприклад, річковий пісок. З мінеральних добрив можна розкидати фосфорно-калійні (15-20 г на 1 кв. м) або спеціальні осінні добрива.
Про осінні добрива читайте в нашому материалі «Чим підживити рослини восени?»
У підзимного посіву насіння є свої особливості. Дуже важливо проводити роботи в суху погоду. Насіння не можна замочувати та пророщувати — посів можна проводити тільки сухим насінням, щоб не спровокувати його передчасне проростання.
Через можливу загибель частини сходів норму висіву насіння зазвичай збільшують на 25-50 %.
За зиму ґрунтовий шар ущільнюється. Щоб насіння змогло навесні пробитися на поверхню, його рекомендується сіяти на меншу глибину, в порівнянні з посівом навесні. Саме тому посіяне під зиму насіння бажано присипати невеликим шаром перегною, торфу або сумішшю з торфу, піску та перегною.
Ґрунт потрібно підготувати заздалегідь, щоб він був сухий та сипучий. Після посіву грядку не поливають, щоб насіння не проросло передчасно. Для захисту від сильних заморозків грядку можна вкрити опалим листям, ялиновим гіллям.
Навесні, як тільки зійде сніг, матеріал для мульчування треба прибрати. На перших порах посіви поливу не потребують, їм вистачає вологи від снігу, що розтанув. На грядку бажано встановити дуги з покривним матеріалом. Це дозволить зберегти вологу, захистити посіви від перепадів температур.
Якщо сіянці зійдуть дуже густо, їх необхідно прорідити або розсадити. Пізніше, у міру росту рослин, їх можна буде висадити на постійне місце.
Отже, як бачите, особливих складнощів і великої кількості маніпуляцій при посіві квітів під зиму немає. Головне — заздалегідь приготувати грядку, ґрунт для присипки посівів і вчасно посіяти рослини.
На зиму можна сіяти як однорічні, так і багаторічні квіти.
Під зиму висівають холодостійкі однорічники з коротким періодом розвитку від сходів до цвітіння.
Їх можна сіяти як на розсадну грядку, так й відразу на постійне місце. У такому випадку потрібно вибирати місце під посів відповідно до уподобань рослин та ретельно підготувати ґрунт. Для рослин зі стрижневою кореневою системою посадка на постійне місце краща, тому що вони погано переносять пересадку. До таких рослин належать дельфініум, мак, ешшольція.
Якщо є бажання, можна відразу посіяти насіння в контейнери або горщики. Але їх доведеться на зиму закопати в землю, перед посівом на дно горщиків обов’язково потрібно покласти дренажний шар, щоб уникнути в них застою води.
Серед багаторічних рослин є такі, яким для проростання обов’язково потрібна холодна стратифікація. Серед них: аквілегія, дельфініум, лаванда, примула. Якщо у вас не виходить виростити розсаду цих квітів, обов’язково спробуйте посіяти їх під зиму.
А є й такі багаторічники, які можна висіяти або під зиму, або навесні. Але, як показує практика, отримана від підзимних посівів розсада зійде дружніше та буде розвиватися набагато краще.
До таких рослин належать: арабіс, гайлардія, віола, гвоздика, доронікум, дзвіночки персиколистий і карпатський, ліхніс, люпин, злинка, ромашка, обрієта, деревій і ін.
Список однорічних квітів, дво- та багаторічників, які можна і треба сіяти під зиму (з коротким описом особливостей посіву для кожної культури), читайте в нашому наступному матеріалі.
Катерина Гаврилова,