Що посадити під зиму? 20+ культур для підзимних посівів

Осіння пора — час збору врожаю та підготовки до нового сезону. Від того, як город піде в зиму, буде залежати обсяг весняних клопотів. Саме з цієї причини досвідчені городники ніколи не втрачають можливості провести з осені якомога більше робіт. Підготувати грядки, внести добрива. А ще – висадити частину культур. Що можна посадити під зиму? І цибулинні, і зелень… і навіть картоплю чи кореневу петрушку! Плюсів у такого підходу багато: сходи з’являються раніше, ростуть більш міцними, частина культур встигає віддати врожай до активізації їх основних шкідників, вихід продукції – на два тижні раніше, є можливість повторних посадок. Давайте розглянемо особливості підзимнього посіву, а також рекомендації по ряду основних культур.

shho-posaditi-pid-zimu-1-1024x680-1878830

Що посадити під зиму?

Зміст:

Загальні правила підзимних посівів

Для підзимних посівів не обов’язково виділяти велику ділянку землі. Якщо продукція не на продаж, а для свого столу, грядка загальною площею в 5-6 кв. м повноцінно забезпечить родину з 4-5 чоловік і вітамінною зеленню, і ранніми коренеплодами.

Місце для підзимних культур краще обрати доступне, сонячне, без схилу. Оскільки час сіяти прийде пізніше (при настанні невеликого морозу в останній декаді жовтня, а на півдні – листопада), то землю краще підготувати заздалегідь. Ще в серпні слід внести добрива, перекопати ґрунт, розрівняти, а перед морозами (поки верхній шар ще не замерз) — зробити борозенки.

Існує правило і для норм висіву. Оскільки ризик випаду (втрати) частини насіння є неминучим, норму потрібно збільшити на 25-50 %. Сіяти насіннєвий матеріал необхідно сухим: після посіву ні в якому разі не поливати.

Деякі городники практикують не підзимний, а зимовий посів. Таке теж можливо, в січні-лютому. Виправдовує себе цей метод там, де нестійкі осінні температури можуть спровокувати раннє проростання насіння. Однак в такому випадку необхідно мати запас землі, щоб присипати промерзлі борозенки. У південних регіонах цей метод замінюється посівами в січневі або лютневі «вікна», коли ґрунт відтанув, але ще не встиг прогрітися настільки, щоб дозволити насінню зростати.

Після посіву, з метою кращого єднання поверхні насіння з ґрунтом, землю над борозенками рекомендується ущільнити. А для утеплення — замульчувати. Взимку потрібно постаратися накидати на гряди снігу. Рано навесні накрити їх плівкою натягнутою на дуги — це дозволить землі раніше прогрітися, дещо прискорить проростання і зростання посіяних культур, захистить сходи в разі раптових заморозків.

Важливо! Купуючи насіння овочів і зелені для підзимних посівів, обирайте сорти, які для цього найбільш пристосовані. Як правило, виробники вказують це на упаковках.

Рекомендації по основним культурам

1. Кріп

Насіння кропу сходить вже при +3 °С, тому висівати його можна тільки при стійкому похолоданні. Вдень це може бути 0 … +2 °С, вночі -2 … -3 °С.

Глибина загортання насіння 2,5-3 см. Відстань між рядами 20 см. Норма висіву на квадратний метр — 3-5 г. Можна застосувати й віялове сіяння по поверхні, перемішавши насіння з піском, і обов’язково зверху замульчувати. Посіяний під зиму кріп буде готовий до столу в середині травня.

2. Петрушка

Листова петрушка сходить вже при +2 °С тепла. Її сходи вільно переносять температуру до -9 °С. Але насіння проростає недружно, тому підзимний посів для неї більш вигідний, особливо в південних регіонах. Він дозволяє петрушці виграти час і почати більш дружню вегетацію.

Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами — 20-25 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,6-1,5 г. З сортів краще брати ті, у яких великі листи. Підзимні посіви листової петрушки дозволяють зібрати перші листочки в кінці травня.

shho-posaditi-pid-zimu-2-1024x685-4636702

Листова петрушка сходить вже при +2 °С тепла

3. Кінза (коріандр)

Хорошою для посівів пізньої осені є також кінза. Її сходи не бояться зворотних весняних заморозків і вільно переживають похолодання до -8 … -10 °С.

Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами 25-30 см. Норма висіву на квадратний метр — 5 г.

4. Салат

Виграшно висівати під зиму салат — ранній врожай виходить незалежно від того дощовою вдалася весна чи сухою. Насіння цієї культури добре переносить низькі температури, тому посів проводять при стійкому похолоданні, коли показники термометра опускаються до позначки -2 … + 2 °С.

Глибина загортання насіння 2 см. Відстань між рядками — 30-40 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,6-0,7 г. Висіяний з осені салат готовий до столу вже на травневі свята.

5. Крес-салат

Крес-салат сходить буквально за пару днів і відразу починає швидко рости. Тому з підзимним посівом цієї культури поспішати не можна — потрібно дочекатися морозів.

Глибина загортання насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами — 10-15 см, при рядковому посіві практикують відстань — 20 см між рядками, 50 см між стрічками. Норма висіву на квадратний метр — 3 г.

6. Гірчиця салатна (листова)

Гірчиця листова або салатна не боїться морозів, легко переносить похолодання до -5 °С, сіяти її потрібно з настанням перших стійких морозів.

Глибина загортання насіння 1,5 см. Відстань між рядами — 25-30 см. Норма висіву на квадратний метр — 2-2,5 г.

7. Шпинат

Підзимній посів шпинату має два терміни. Перший — в останніх числах вересня. Рослини встигають сформувати розетку невеликих листочків, які й будуть зимувати під сніговим укриттям. З приходом весняного тепла вони відразу почнуть рости та вже через півтора тижня з грядки можна буде зривати перші вітамінні листочки.

Другий термін — в листопаді-грудні (в залежності від кліматичної зони), при настанні стійких заморозків. В такому випадку насіння проклюнеться вже в весняні терміни, що теж непогано, оскільки культура дасть ранній врожай.

Глибина посіву насіння 3-4 см. Відстань між рослинами — 7-10 см. Між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 4 г.

shho-posaditi-pid-zimu-3-1024x768-7895767

Підзимній посів шпинату має два терміни: в останніх числах вересня та в листопаді-грудні

8. Морква

Для посіву моркви землі потрібно осісти, отже грядку необхідно готувати заздалегідь. Терміни посіву наступають при показниках термометра в районі +2 … +4 °С.

Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 1 г. Вибіркове прибирання коренеплодів почнеться з початку червня, але потрібно пам’ятати: висіяна з осені морква зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.

9. Буряк

З посівом буряків поспішати не можна, його насіння здатне прорости вже при +5 °С, тому терміни підзимнього посіву необхідно змістити на період стійкого похолодання, -2 … -4 °С.

Глибина посіву насіння 3-4 см. Відстань між рослинами — 5-10 см. Між рядами — 20-30 см. Норма висіву на квадратний метр приблизно 4 г. Сорти для посіву під зиму необхідно брати виключно холодостійкі або з позначкою «стійкі до стрілкування». Перший збір коренеплодів від підзимних посівів буряка можна буде провести вже в кінці травня–на початку червня. Але такий буряк зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще, як і в випадку з морквою, заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.

10. Ріпа

Ріпу висівають до початку стійких заморозків, приблизно за два тижні. Навесні підзимний посів дозволяє їй сформуватися раніше, ніж почнуть свою атаку хрестоцвітні блошки.

Глибина посіву 3 см. Відстань у ряді —10-15 см, по три насіння в гніздо. Ширина міжрядь — 25-30 см. Норма висіву на квадратний метр — 2 г. Посіяна під зиму ріпа дозволить почати збір врожаю вже в кінці травня– на початку червня.

shho-posaditi-pid-zimu-4-1024x747-9424740

Посіяна під зиму ріпа дозволить почати збір врожаю вже в кінці травня–початку червня

11. Селера

Найчастіше підзимний посів селери застосовують до листових сортів, причому підходить будь-який з них. Але і серед кореневих є сорти, придатні для посіву з осені.

Глибина загортання насіння 1,5-2 см. Висів проводять загущено. Норма висіву насіння на квадратний метр — 0,1-0,2 г.

12. Хрін

Вирощування хрону з насіння — рідкість. В основному, ця культура розмножується вегетативно. Але, якщо насінням, то посів під зиму — чудовий вибір!

Глибина загортання насіння 2-3 см. Відстань між рослинами — 30-35 см. Між рядами — 50-70 см.

13. Цибуля-порей

З посівами цибулі-порею не поспішають. Її сходи бояться морозів, тому насіння висівають не раніше, коли термометр почне показувати нижче 0 °С. Застосовують метод, в основному, на півдні.

Глибина загортання насіння 1,5 см. Відстань між рослинами — 8-12 см. Між рядами — 30-35 см. Норма висіву — 2 г.

14. Цибуля-сівок і чорнушка

Цибуля — одна з культур, рекомендованих до підзимної посадки, особливо в зонах з холодним кліматом. Такий метод дає більш ранній урожай і робить його більшим, оскільки, маючи ранню схожість, культура менше уражається хворобами і шкідниками. Терміни посадки цибулі-сівка — за два тижні до стійких заморозків, цибулі-чорнушки — по мерзлій землі.

Вівсюжка і перша фракція (розмір цибулинки 1,5 см в діаметрі) — найкращий вибір для підзимного посіву, висаджуються за схемою 3-х на 15 см. Сівок (1,5-3 см в діаметрі) по 3 цибулини в гніздо. Цибулинки понад 3-х см в діаметрі розсаджують за схемою 8-10 на 15-20 см.

Глибина висадки цибулі-сівка становить 3,5-4 см, цибулі-чорнушки — 2,5 см. Сорти цибулі краще брати озимі. Цибулю на зелень можна буде збирати вже в кінці травня, ріпку — до середини літнього сезону.

Детально про посадку цибулі під зиму читайте в нашій статті.

15. Цибуля-батун

Цибулю-батун можна висівати в три терміни за сезон, але посів під зиму вважається найпростішим.

Глибина загортання насіння 2-2,5 см. Відстань між рослинами — 20-25 см. Між рядами — 40-50 см. Норма висіву — 6-8 г.

shho-posaditi-pid-zimu-5-1024x576-7141095

Посів під зиму цибулі-батуна вважається найпростішим

16. Цибуля багатоярусна

Багатоярусній цибулі не страшні морози до -40 °С, настільки вона терпима до холоду. Але для цього до відходу в зиму у неї вже повинна утворитися коренева система. Тому висаджують багатоярусну цибулю за два тижні до заморозків.

Товщина цибулинок — 1,5-2 см. Глибина їх закладання — 3-4 см. Посадка у 2-3 рядки. Відстань в рядку 15-20 см. Між рядами – 30 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,3-0,5 кг.

17. Часник

Озимий часник висаджують двома методами. Метод поглибленої посадки застосовується, в основному, в зонах з холодним кліматом. Проводиться в середині серпня у вигляді заглиблення зубчиків на 10-15 см. Звичайним методом (традиційним) садять за два тижні до стійкого похолодання у вигляді закладання зубчиків на 3-5 см. Його терміни — останній тиждень вересня, якщо це середня смуга, початок листопада — на півдні.

Відстань між зубчиками 10-15 см. Відстань між рядами — 20-25 см.

Детально про посадку часнику під зиму читайте в нашому матеріалі.

18. Редис

Насіння редису добре проростає і при досить низьких температурах, тому поспішати з їх висівом не можна, відтягнувши момент посадки на кінець листопада.

Глибина загортання насіння 2-3 см. Відстань між рослинами — 4-6 см. Між рядками — 10-15 см. Норма висіву на квадратний метр — від 5-6 до 10 г. Посіяний підзимним посівом редис готовий до столу вже на початку травня.

Читайте також нашу статтю Як і коли сіяти редиску?

19. Пастернак

Пастернак — рекомендована культура для підзимного посіву через невеликі терміни придатності насіння та досить погану схожість. Підзимні посіви дозволяють стратифікувати його насіннєвий матеріал і підвищують схожість.

Глибина загортання насіння 2 см. Відстань у ряду — 5 см. Між рядами — 30-35 см. Норма висіву на квадратний метр — 1,5-2 г.

shho-posaditi-pid-zimu-6-1024x683-5702369

Підзимні посіви пастернака підвищують його схожість

20. Фенхель

Фенхель, посіяний під зиму, дає дружні весняні сходи. Однак культура ця теплолюбна, тому з осені частіше висівають її на півдні.

Глибина загортання насіння 2 см. Посів загущений. Між рядами — 60-70 см. При дворядковому посіві між рядками залишають 20-25 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,8-1 г.

21. Щавель

Щавель — одна з найбільш рекомендованих до підзимного посіву рослин. Висіяний з осені він раніше сходить і раніше віддає зелень. Та й підходять для такої посадки практично всі його сорти.

Глибина закладення 1-1,5 см. Відстань між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 1,5 г.

22. Картопля

Підзимова посадка картоплі не є традиційною, проте має місце, оскільки на глибині 10-15 см бульби добре переносять зниження температури навіть до -10 ° С. За даної методики бульби для посадки відбирають масою 100-150 г. Висаджують їх без яровизації. Час посадки — перші нічні заморозки, коли в денний час земля ще розтає.

Спосіб посадки — здвоєні грядки, щоб навесні встановити над рядами дуги. Ширина грядок — 70 см, відстань між грядками — 80 см, між рядками в грядці — 45 см, між бульбами 25-30 см. Глибина загортання бульб — 15-20 см. Посадка в шаховому порядку.

23. Капуста

Підзимні посіви капусти практикуються не часто, в основному — в регіонах з відносно теплим кліматом. Але і для півдня в такому методі є ризик — сходи, що швидко з´явились, можуть вимерзнути при нестійких весняних температурах. Однак рекомендовані сорти для підзимньої посадки існують. Такі є у різних видів: білокачанної, брокколі, цвітної та пекінської.

Глибина загортання насіння капусти складає 1,5-3 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,1-0,2 г.

Крім перерахованих культур, під зиму можна посіяти спаржу, руколу, мангольд, ревінь.

Дорогі читачі! Якщо ви практикуєте пізимні посіви овочів чи зелені, про які ми не згадали в цій статті, напишіть про це в коментарях. Будемо вам дуже вдячні!

Оксана Гула,

Ботанічка.