Попри істотну різницю кліматичних умов різних регіонів України, до травня ці відмінності не такі істотні. Щось з плодово-ягідних культур цвіте, а щось вже і зав’язало плоди. І головне завдання для всіх садівників — забезпечити умови для якісного цвітіння та зростання майбутнього врожаю. Голосно сказано, але що це означає на практиці? Заморозки – ось біда багатьох садів у травні. Особливої шкоди вони завдають саме в момент цвітіння та утворення зав’язі. Навіть невелике зниження температури нижче 0°С, може залишити вас без врожаю улюблених культур. Як же можна врятувати сад від цієї напасті? По-перше, уважно стежити за прогнозом погоди, причому краще з різних джерел. І якщо синоптики сходяться у можливій загрозі, то варто приготуватися.
Зміст:
Є 3 способи підняти на короткий час температуру в саду.
Передивіться наш посівний календар на травень. Ваші рослини будуть вам за це вдячні!
Думаю, усім зрозуміло, що утворена зав’язь вимагає для свого розвитку велику кількість води та поживних речовин. Від нестачі вологи плоди передчасно осипаються, та й ті, що вижили, не потішать вас своїм розміром. Тож якщо травень видався спекотним і без дощів, почекавши 10-15 днів після закінчення цвітіння, рослини рясно поливають (під час цвітіння не поливають).
Вже час задуматися про крапельний полив, який влітку під час спеки значно полегшує життя. Читайте матеріал Крапельний полив – економимо воду і час.
Добре б такий полив поєднати з підживленням. Наприклад, розведений 1:10 гній або 1:20 курячий послід або інше весняне добриво.
Звичайно, з настанням спекотних днів робити щеплення менш ефективно, але все ж таки можна. За однієї умови, живці (щепа) знаходяться у сплячому стані та зберігаються в холодильнику або підвалі. Вони повинні бути з бруньками, що не розпустилися. За добу до початку щеплення підщепу рясно полийте, а живці (щепу) дістаньте з холодильника та поставте у банку з водою, щоб поповнити їх запас рідини. Ну а зробивши щеплення, варто їх притінити паперовим білим пакетом від спекотного травневого сонця.
Іноді в травні, особливо при гарному догляді дерев, спостерігається їх надто інтенсивне зростання. При цьому кора на штамбі та скелетних гілках не встигає підлаштуватися під швидкість росту та лопається. В результаті утворюються глибокі рани, які важко загоюються, що, звичайно, послаблює дерево та служить місцем для потрапляння інфекцій і стовбурових шкідників. Як запобігти?
Потрібно зробити борознування, тобто нанести такі неглибокі, невеликі, але численні ранки на кору самостійно, як попереджувальний захід. Гострим, продезінфікованим ножем уздовж стовбура та гілок робляться розрізи на глибину 1,5 мм на відстані 10 см один від одного. Так кора буде розходитися поступово та рівномірно по всій площі, а глибокі рани утворюватися не будуть. Не забудьте ці рукотворні рани продезінфікувати, скажімо, 3% розчином мідного купоросу.
На молодих саджанцях дерев для формування правильного скелета потрібно перевірити кут відходження скелетних гілок від стовбура. Оптимальним вважається 60-85 градусів. Якщо ж кут менше ніж 45 градусів, то велика ймовірність, що незабаром вона відламається.
Виправити кут можна за допомогою дротяних розтяжок, відтягнувши та прив’язавши гілку до забитого в землю кілка (але не тягар у висячому положенні), зовсім молоді гілки можна рівняти навіть за допомогою прищіпки. Зі старими, з самого початку неправильно сформованими гілками, можна вчинити так. Знизу гострою садовою ножівкою роблять один або кілька підпилів на половину товщини, відгинають, щоб деревина зімкнулася в місцях підпилів. Фіксують, обмазують та обмотують, як при щепленні. Поступово зростаючи, гілка прийме правильне положення. Хоча, можливо, простіше її спиляти.
Боротьба зі шкідниками та хворобами може в цей період мати вирішальне значення для збереження врожаю. Застосовуйте для обробок бакові суміші, змішуючи в одному розчині фунгіцид та інсектицид. Пам’ятайте про те, що, не дивлячись на наявність сучасних препаратів нібито нешкідливих для бджіл, обприскування в період цвітіння проводити не варто. А ось коли цвітіння закінчилося та пелюстки облетіли, в самий раз.
Читайте наш матеріал 4 обов’язкових весняних обробки саду від хвороб та шкідників.
Полізли вовчки та поросль у великій кількості? Не зволікайте, виламуйте їх, поки це легко можна зробити руками. Адже вони беруть на себе багато поживних речовин, а вирізати їх потім все одно доведеться. То краще хай живлення дістанеться сортовій частині рослини. А ось якщо ви видаляєте небажані молоді пагони в кроні, то цілком можна спробувати їх вкорінити. Принаймні, смородина та кісточкові вкорінюються без особливих складнощів, але в тінистому місці та в парничку.
Для виноградарів та інжироводів настає важливий час — час висаджувати вкорінені з кінця лютого живці у відкритий ґрунт. При цьому спочатку їх варто загартувати, привчивши до природних умов (адже жили вони на підвіконні). Робіть це, поступово збільшуючи час перебування на відкритому повітрі. Хороший варіант зробити їм перехідний період на вулиці, але під прикриттям агроволокна, накинутого на дуги.
Полуниця вже починає цвісти та вимагає трохи уваги — поливи та підживлення, і обов’язково товстий шар мульчі. Це утримає вологу, зменшить роботу з бур’янами, та й ягоди не будуть гнити, як на мокрій землі.
Про мульчування полуниці читайте в нашій статті 9 кращих матеріалів для мульчування полуниці.
На городі можна сіяти другу хвилю зелені — салати, редис, шпинат та ін. Підзимні напевно вже з’їли? 🙂
В травні ще можна і треба сіяти і садити всі городні культури, які не встигли чи не захотіли посіяти в квітні. Детально про квітневі роботи на городі читайте в нашому матеріалі Роботи в саду і на городі в квітні.
Ще не пізно до середини травня висівати однорічні та висаджувати багаторічні культури, але за умови регулярних поливів, якщо, звичайно, спекотно і немає дощів. До речі, і ділити флокси, хости, обрієту, арабіс, хризантему, трав’янистий гібіскус, які розрослися, саме час.
Дуже хочеться після закінчення цвітіння нарцисів та тюльпанів прибрати з очей їх зів`ялу красу. Але не поспішайте це робити, викопуйте, тільки коли листя остаточно пожовтіє. Саме через листя цибулина запасає необхідні речовини для гарного цвітіння у майбутньому сезоні. А ось якщо ви використовуєте кошики для вирощування цибулинних, то тут ви можете скористатися їхньою перевагою. Акуратно викопати відразу після цвітіння та прикопати в затишному місці саду, щоб ця зів`яла краса і настрій не псувала, і живлення запасала.
Читайте наш матеріал Де посадити весняні цибулинні? 5 правильних рішень, щоб потім не думати, куди заховати зів’яле листя.
Активно ростуть клематиси, саме час їх розмножити. Покладіть пагони у пухкий та вологий ґрунт, зафіксуйте, а верхівку залиште на поверхні і буде вам незабаром новий саджанець, того ж сорту. Висаджуйте жоржини та гладіолуси. Усі рясноквітучі чагарники варто підживити весняним комплексним мінеральним добривом. В першу чергу, це стосується гортензій, півоній, рододендронів.
А ті чагарники, які вже відцвіли на торішніх пагонах (форзиція, спірея, вейгела, калина, деревовидний піон) потрібно обрізати. Це дасть можливість відрости більшій кількості нових пагонів, на яких і утворюються квіткові бруньки майбутнього сезону.
На початку місяця здійснюють першу стрижку живоплотів. Якщо огорожа висаджена кілька років тому, то стрижку роблять, підтримуючи потрібну форму. Якщо ж огорожа висаджена рік або два тому, то різати варто радикально, не шкодуючи, буквально на половину кожен пагон.
Як же так? Їм же рости треба? Вони ж – огорожа! Встигне вгору вирости, в перші роки важливо, щоб прокинулися усі бруньки у нижній частині рослини, тоді майбутня огорожа буде рівномірно щільною по всій висоті, а не «з голими ногами», як у тих, хто шкодував різати.
У травні ще можна сіяти газон, хоча через теплу погоду кількість вологи у ґрунті стрімко зменшується і без регулярних поливів вже не обійтися. Якщо ж газон у вас вже є, то можна його підживити азотними, а краще спеціальними для газонів добривами. А на місцях лисин варто зробити підсів, бажано використовувати той самий склад насіння, що і використовувався раніше, так не буде видно відмінностей. Ну, і в травні починають цей самий газон косити. «Старі газони» починають косити, коли висота трави сягне 10-12 см, скошують наполовину до 5-6 см. На «нових газонах» чекають довше, коли трава зміцніє та підніметься на висоту 15 см, і ріжуть вище, залишаючи 8-9 см.
Займіться організацією зони відпочинку, адже традиційно початок травня — період довгих вихідних, та й погода, як правило, сприятлива. Друзі та знайомі кочують з місця на місце в пошуках шашликів та заміських радощів. Влаштуйте їм гарний прийом, заздалегідь підготуйте вогнище або мангал, виставте контейнерні рослини (не забудьте їх попередньо загартувати після приміщення), розвісьте кашпо з квітучими однолітниками, прикрасьте зону відпочинку прапорцями, перевірте, як працює підсвічування.
І радісно зустрічайте новий сезон. Нехай він буде вдалим!
Ігор Білевич,
спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.