Яку гортензію обрати для саду? Про особливості видів і сортів

Яна Романюк — біохімік, гортензієлюбка. Веде блог про гортензії в Інстаграм під ім'ям flora verde. Вирощує та живцює, вивчає та досліджує гортензії. Вірить та живе за принципом, що «квіти лікують душу».

Гортензії — прекрасні садові кущі, що набирають сьогодні в Україні неймовірної популярності. І не дивно, адже вони мають надзвичайно красиві суцвіття, квітують порівняно довго, а деякі сорти прикрашають сухими «шапками» суцвіть і зимовий сад. Кожен вид гортензій має свої переваги й, мабуть, недоліки. Але я так люблю гортензії, що недоліків не бачу, бачу — особливості, з якими треба рахуватися, щоб насолоджуватися красою цих кущів якнайдовше. В статті розкажу про види гортензій, які вам вже точно знайомі, та про які ви ще, можливо, і не чули. А ще згадаю сучасні сорти гортензії широколистої, які не треба вкривати на зиму, та деревовидної, які цвітуть величезними рожевими шапками.

Гортензії — особливості різних видів та сортів

Гортензії — особливості різних видів та сортів

Загалом налічується досить вагомий список видів гортензії, їх набагато більше, ніж я згадала у своїй статті. В першу чергу, я хочу познайомити вас з цікавими видами і сортами, які вирощують в сучасних садах. В описі видів я умисно не вказувала розміри габітусу куща, бо в сьогоднішніх реаліях розміри рослин одного виду можуть різнитись до 100 см між собою залежно від сорту.

Всі види гортензії люблять кислі ґрунти та достатню кількість вологи. Це ті єдині характеристики, що є універсальними для всіх регіонів та частин світу. Всі інші характеристики, що ви гуглили та бачили, дуже сильно мінливі, адже склад ґрунту і води, клімат та фактор пристосування при вирощуванні гортензій є дуже вагомими. Тому вам варто памʼятати, що з гортензіями тільки непостійність постійна — все інше може змінюватись.

1. Гортензія великолиста

Гортензія великолиста, або широколиста, або макрофіла (Hydrangea macrophila, bigleaf) впізнавана за великим м’ясистим листям та обʼємними шапками квітів. В західній літературі зустрічається назва «mophed» для гортензій цього виду із суцвіттями зі стерильними квітами (великі, безплідні) та «lacecap» — суцвіття зі стерильними та фертильними (дрібні, плодючі) квітами. Більшість з виду макрофіл в Україні не морозостійкі, тому потребують укриття на зиму, щоб зберегти квіткові бруньки, які сформувалися за сезон і на яких відбуватиметься цвітіння наступного року.

Цікаво, що гортензії макрофіли можуть завдяки пристосуванню і гарному підживленню формувати квіткову бруньку-присоску в самому низу пагона, що дозволяє їм квітувати по типу ремонтантних — на нових пагонах.

Якщо ви не наважуєтеся купити гортензію широколисту, бо не хочете її вкривати на зиму, я маю для вас гарну звістку. На сьогодні виведені сучасні сорти, що мають кращі характеристики морозостійкості та квітують на молодому прирості. І це чудова можливість насолодитися цвітінням гортензії макрофіли без обов’язкового вкриття на зиму.

Оригінатори-виробники «Prowen Vinners» вивели сорти макрофіл, що витримують до -25 °C, і це прорив у садівництві! Зокрема це сорти:

  • Hydrangea serrata FLAIR & FLAVOURS®
    STRAWBERRY CREAM Proven
    Winners® (гібрид макрофіли та пильчатої гортензії);
  • Hydrangea macrophylla FLAIR & FLAVOURS®
    BLACKCURRANT MUFFIN;
  • Hydrangea macrophylla FLAIR & FLAVOURS®
    RASPBERRY LEMONAD;
  • Hydrangea macrophylla FLAIR & FLAVOURS®
    SWEET MARSHMELLOW Proven Winners®.

Більше про морозостійкі сорти гортензії крупнолистої читайте за посиланням.

Гортензії макрофіли особливо потребують ґрунту з кислим РН, завдяки чому добре засвоюють надважливо потрібний елемент — залізо. Для гарного зростання необхідна напівтінь або ажурна тінь. Ну і, звісно, існують виключення, бо все залежить від конкретного регіону зростання, адже немає одного єдиного правила, всі рослини такі ж індивідуальні, як і ми з вами.

Гортензія великолиста lacecap

Гортензія великолиста lacecap (Hydrangea macrophila)

2. Гортензія волотиста

Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata) має сильні деревʼянисті пагони, «шапки» квітів у формі волоті, видовжені зверху та розширені внизу. Суцвіття можуть складатись зі стерильних квітів, або з поєднання стерильних та фертильних.

Ці види гортензії морозостійкі, витримують сонце, але можуть також гарно рости в напівтіні. Квіти ближче до осені змінюють забарвлення, вкриваються «румʼянцем» — рожево-червоним відтінком, залежно від сорту. Загалом, гортензія волотиста — вид менш вибагливий ніж макрофіла і чудово підійде початківцям, аби познайомитись з цією чудовою родиною кущів.

Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)

Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)

3. Гортензія пильчата, або гірська

Гортензія пильчата, або гірська, або серата (Hydrangea serata, Mountain Hydrangea) зовні схожа на макрофілу, але має суцвіття у формі віночка з фертильними та стерильними квітами, що можуть змінювати колір з рожевих відтінків на блакитно-бузкові у кислих ґрунтах. Листя цього виду вужче та видовжене в порівнянні з макрофілою. Крім того, практично всі сорти досить морозостійкі та більш витривалі ніж сорти гортензії широколистої, бо гортензія гірська походить з азійських гір, де клімат суворіший.

гортензія пильчата, або гірська, або серата

Видова старовинна гортензія пильчата, або гірська, або серата (Hydrangea serata, Mountain Hydrangea)

4. Деревовидна гортензія

Деревовидна гортензія (Hydrangea arborescens, Smooth Hydrangea) – абсолютно морозостійка в українських умовах, з великими круглими шапками суцвіть. Листя має широке яйцеподібне, велике, але тонке. Чудово почуває себе як в невеликому затінку, так і на сонці. Цей вид гортензій також полюбляє добре зволожені кислі ґрунти.

Великою перевагою деревовидної гортензії є те, що цей вид квітує одним із перших, орієнтовно зацвітає ще в червні. Крім того, це найменш вибаглива з усіх видів гортензія, а нові рожеві сорти не залишать нікого байдужим. Подивитися ці сорти можна в наступному відео на моєму каналі.

5. Гортензія шорстка

Гортензія шорстка (Hydrangea aspera, sargenta) має видовжене за формою та шорстке листя, тактильно воно наче оксамитове. Суцвіття мають більше фертильних ніж стерильних квітів, як і у гортензії гірської. Найкраще цей вид висаджувати у тіні, або напівтіні у вологі кислі ґрунти. В українських умовах морозостійка, але треба оберігати від пізніх весняних приморозків.

Гортензія шорстка (Hydrangea aspera, sargenta)

Гортензія шорстка (Hydrangea aspera, sargenta)

6. Гортензія дуболиста

Гортензія дуболиста (Hedrangea querqifolia, oakleaf) має дерев’янисті пагони, її тверде листя схоже на листки дуба, а суцвіття у формі волоті нагадують візуально цвіт каштана. Витримує сонце в першій половині дня. Нові сорти морозостійкі, старіші — потребують укриття перші роки. Найкраще зростатиме в кислих легких добре зволожених ґрунтах.

Неймовірною особливістю цього сорту є яскраве забарвлення листя восени. Це прекрасний акцент саду в цю пору!

7. Гортензія черешкова

Гортензія черешкова, плетиста, або вʼюнка (Hydrangea anomala) має невеликі листочки та квіти, що нагадують цвіт бузини. Морозостійка, якщо вʼється по землі, а в умовах зростання на стіні чи на іншій поверхні може підмерзати. Цьому виду гортензій комфортно буде в злегка кислих зволожених ґрунтах і в затінених ділянках.

Гортензія черешкова, плетиста, або вʼюнка (Hydrangea anomala)

Гортензія черешкова, плетиста, або вʼюнка (Hydrangea anomala)

8. Ампельні гібриди гортензії

На сьогодні селекціонерами виведені також нові гібриди, що назвали ампельними. Наразі це поки сорти Runaway Bride (Snow White) та French Bolero. Ці сорти не є повністю ремонтантними, але можуть квітувати по довжині пагона та після обрізки суцвіття зацвітати повторно.

Читайте також нашу статтю про догляд за гортензіями.

Дорогі читачі! Загалом, я описала мої улюблені види гортензій, але їх є, звісно, значно більше. Закохуйтесь в гортензії! Бо «квіти лікують душу»! В ці часи нам всім це потрібно.