Морозостійкі сорти гортензії широколистої — назви, опис, фото

Яна Романюк — біохімік, гортензієлюбка. Веде блог про гортензії в Інстаграм під ім'ям flora verde. Вирощує та живцює, вивчає та досліджує гортензії. Вірить та живе за принципом, що «квіти лікують душу».

Насправді морозостійкі сорти гортензій макрофіл — це прорив у садівництві. Бо всі ми мріємо про ці прекрасні рослини, але укривання їх на зиму багатьох страшить. Хоча повірте, як тільки ви почнете вирощувати гортензії широколисті, укриття вас не зупинить, настільки вони прекрасні. Але, думаю, ви зі мною погодитесь, всі хочуть мати «сильних конячок» в саду, щоб потребували меншої опіки, і при цьому були яскравими та пишно квітучими. В цій публікації розкажу саме про морозостійкі сорти гортензії макрофіла, про їх переваги та недоліки, аби ви могли вибрати собі ті гортензії, які найбільше вам підходять.

Гортензія крупнолиста, фото

Гортензія крупнолиста — сорти, які не треба вкривати на зиму

Гортензію макрофіла (Hydrangea macrophylla) часто називають ще гортензія великолиста, широколиста, або крупнолиста. Це назви одного і того ж виду родини Гортензієвих.

Найпопулярнішими у світі брендами, що мають в асортименті зимостійкі сорти макрофіл є:

  1. Proven Winners;
  2. Bailey Nurseries з серією Endless Summer.

Перший бренд зʼявився в Україні саме з макрофілами тільки в цьому році. Тому власними спостереженнями я зможу поділитися з вами лише через сезон. Але в цій публікації надам інформацію від виробників.

Серію Endless Summer в Україні знають давно. Вона вже нами улюблена. Але у кожного сорту з лінійки є свої особливості. Далі я розкажу вам їх секрети, які дізналася за час, що ці морозостійкі гортензії широколисті у мене ростуть.

Морозостійкі сорти великолистих гортензій лінійки Endless Summer від Bailey Nurseries

1. Гортензія великолиста ‘The Original’

Всіма бажаний за його неймовірно блакитні квіти, перший морозостійкий сорт широколистої гортензії виведений у 2004 році. Це перший ремонтантний повторно квітучий сорт. В чому його особливість?

Саме ця гортензія макрофіла найкраще квітує на новому прирості, що виростає з землі весною. Але значно менше, в порівнянні з іншими, на старій деревині.

Квіти чудового холодного відтінку від рожевого до блакитного, залежно від складу ґрунту, не зберігають декоративність до осені. Але цей недолік компенсується повторним квітуванням.

Листя та пагони ніжно-салатного кольору. І можуть підсмажуватися на сонці, тому мереживна тінь буде ідеальною для цього сорту широколистої гортензії.

Характер зростання та квітування різниться, але з віком кущ стає сильнішим та розмір квіток збільшується. Параметри: висотою кущ може сягати до 130 см. Шириною — до 150 см. Виробник заявляє про морозостійкість до -30 ºC.

‘The Original’ — зимостійкий сорт гортензії великолистої

Гортензія великолиста ‘The Original’

2. Гортензія макрофіла ‘The Bride’

Другий по рахунку сорт виробника. Особливість її в тому, що хоч виробник заявляє її як білу, ця широколиста гортензія має ніжний зефірний відтінок блакитних чи рожевих, залежно від складу ґрунту, квітів. Але вона не потужно повторно квітуча і краще квітує на старій деревині. Тому її варто все-таки вкривати, якщо хочете сильнішого квітування.

Помітила, що з віком потужність квітування моєї макрофіли цього сорту збільшилась. Також раджу прищипувати сліпі пагони до товстої бруньки.

Параметри куща: до 160 см у висоту та ширину. Морозостійкість до – 30 ºC. Але, не зважаючи на заявлену морозостійкість цього сорту гортензії, я раджу її вкривати на зиму для дійсно неперевершеного квітування.

Гортензія макрофіла ‘The Bride’ - зимостійкий сорт

Гортензія макрофіла ‘The Bride’

3. Гортензія широколиста ‘Bloom Star’

Чудова гортензія, нетовсті пагони та листя якої мають приємний бордовий відтінок. Але особливість в тому, що цей сорт морозостійкої великолистої гортензії прекрасно може зберігати бруньки на здеревʼянілих пагонах навіть без укриття.

Дуже рясно квітуча. Квіти за кольором від рожевого з лавандовим відливом до фіолетових, зберігають декоративність дещо краще від сорту ‘The Original’, але гортензія ‘Bloom Star’ не так щедро повторно дає нові бутони протягом літа. Проте це компенсується рясністю першого квітування.

Краще переносить напівтінь, бо від сонця на листі зʼявляються плями, що є особливістю сорту.

У висоту кущі цієї морозостійкої широколистої гортензії можуть сягати 150 см, у ширину — приблизно стільки ж. Виробник заявляє про морозостійкість – 30 °C. Цей сорт також раджу злегка вкривати, якщо хочете дійсно рясне квітування.

Гортензія широколиста ‘Bloom Star’

Гортензія широколиста ‘Bloom Star’

4. Гортензія крупнолиста ‘Summer Love’

Яскраво малинова крупнолиста гортензія була представлена у 2019 році. Колір квітів — від малинового до темно фіолетового. Листя цупке і темне, потужно квітучий сорт, який гарно дає базальні пагони з квітами, як і з самих нижніх бруньок здеревʼянілого пагона. Тому чудово зимуватиме просто під мульчуванням.

Кущ компактний, росте кулькою. Не сильно повторно квітне. Раджу прищипувати базальні пагони, що не зацвіли до товстенької бруньки. Це стимулює галуження та підсилює квітування.

Параметри куща: до 1 м у висоту та ширину. Морозостійкість до – 30 °C. Можна вкривати, або тільки мульчувати на зиму торфом та хвоєю.

Гортензія крупнолиста ‘Summer Love’

Гортензія крупнолиста ‘Summer Love’

5. Гортензія макрофіла ‘Twist-n-Shout’

Одна із найновіших творінь бренду. Неймовірно сильна та витривала, квітує на молодому та старому прирості та повторно квітує все літо. Квіти від рожевого до лавандово-бузкового. Листя цупке темне з бордовим відтінком. Квітка мереживна з віночком стерильних квітів.

З усіх вище згаданих гортензій вона найпотужніше цвіте повторно та зберігає декоративність внаслідок чудового кольору листя і пагонів.

Морозостійкість до – 30 °C. Параметри куща: в/ш — приблизно 150 см. Можливе зимування без сильного укриття.

Гортензія макрофіла ‘Twist-n-Shout’

Гортензія макрофіла ‘Twist-n-Shout’

6. Гортензія великолиста ‘Pop Star’

Новинка бренду 2023 року. У мене в колекції поки немає, але виробник заявляє що це найпотужніша повторно квітуча гортензія. Нові бутони зʼявляються через 3-4 тижні. Чекаємо на презентацію в Україні.

Гортензія великолиста ‘Pop Star’

Гортензія великолиста ‘Pop Star’

Морозостійкі широколисті гортензії від Proven Winners лінійки Flair&Flavours

Цей бренд прославився завдяки супер популярним гортензіям деревовидним (Hydrangea arbosescens)Pink Anabelle’ ta ‘Ruby Anabelle’. Також у них широка лінійка багаторічних і однорічних квітів. Але гортензії макрофіли не менш прекрасні. В цьому я вже пересвідчилась сама.

Всі сорти, що були дозволені для викупу в Україну, я забрала, і дехто з моїх підписників вже теж є щасливими власниками цих скарбів.

Які бувають види гортензії та в чому особливості кожного, читайте в щоденнику Яни за посиланням.

1. Гортензія широколиста ‘Frozen Smoothie’

Почнімо з того, що побачивши осінній кущ, я була вражена: кількість квіткових бруньок величезна! Тому, думаю, їх варто вкривати хоча б хвойними гілками, щоб все-таки убезпечити. Квіти лізли навіть із землі! Кущ у 5 л горщику був компактний.

Опис від виробника: «Воістину унікальна гортензія. Не тільки цвіте на верхівці стебла, але і розпускається по всій гілці, протримається до перших заморозків. Великі мереживні квіти рожеві (нейтральний/лужний ґрунт) або лавандово-блакитні (кислий ґрунт). Яскраві кольори осіннього листя додають ще одну цікавість цій чудовій рослині. Обрізайте старі квіти навесні. Морозостійкість до -25 °C. Висота/ширина куща: 70/80 см.»

Гортензія широколиста ‘Frozen Smoothie’

Гортензія широколиста ‘Frozen Smoothie’

2. Гортензія макрофіла ‘Blackcurrant Maffin’

Опис від виробника: «Витривала та дуже квітуча гортензія з сильними гілками та красивими повними суцільними квітами яскраво-блакитного кольору. Квіти – все літо! Обрізайте старі квіти навесні. Морозостійкість – до -25 °C. Ширина/висота куща: 90/70 см.

Гортензія макрофіла ‘Blackcurrant Maffin’

Гортензія макрофіла ‘Blackcurrant Maffin’

3. Гортензія макрофіла ’Raspberry Lemonade’

Опис від виробника: «Витривала та дуже квітуча гортензія з сильними гілками та красивими повними суцільними квітами чудового малиново-червоного кольору. Як і інші гортензії серії Flair&Flavours, ця гортензія гарно виглядатиме не тільки в контейнері на вашій терасі, але й у вашому саду. Квіти – все літо!»

Гортензія макрофіла ’Raspberry Lemonade’

Гортензія макрофіла ’Raspberry Lemonade’

4. Гортензія макрофіла ‘Sweet Marshmallow’

Опис від виробника: «Витривала та дуже квітуча гортензія з сильними гілками та красивими повними суцільними квітами яскраво-блакитного кольору. Квіти – все літо! Обрізайте старі квіти навесні. Морозостійкий сорт макрофіли: до -25 °C. Висота/ширина куща: 90/70 см.

Гортензія макрофіла ‘Sweet Marshmallow’

Гортензія макрофіла ‘Sweet Marshmallow’

5. Гортензія крупнолиста ‘Blue sprinkles’, або ‘Pinks weethearts’

Дві назви одного і того ж сорту. Квіти у нього просто гігантські! Опис від виробника: «Ця надзвичайна і природно компактна гортензія з великими мереживними квітами має красиві подвійні суцвіття, схожі на латаття. Створює нові квіти все літо і цвіте з початку літа до осені. Як і інші гортензії Flair&Flavours, дуже зимостійка. Обрізайте старі квіти навесні. Морозостійкість до – 25 °C. Висота/ширина куща: 70/90 см.

Гортензія крупнолиста ‘Blue sprinkles’, або ‘Pinks weethearts’

Гортензія крупнолиста ‘Blue sprinkles’, або ‘Pinks weethearts’

6.  Гортензія великолиста ‘Strawberry′n Cream’

Опис від виробника: «Дуже зимостійка гортензія з багатьма сунично-червоними мереживними квітками з жовтою серцевиною. Темно-зелене листя чудово контрастує з квітами. Квітне все літо! Обрізайте старі квіти навесні. Морозостійкість до – 25 °C. Висота/ширина куща: 70/80 см.»

Гортензія великолиста ‘Strawberry′n Cream’

Гортензія великолиста ‘Strawberry′n Cream’

Дорогі читачі! Сподіваюся, інформація про морозостійкі сорти широколистої гортензії, які вже можна купити в Україні, зокрема й у мене, стане вам у пригоді, і хоч один з цих прекрасних сортів невдовзі оселиться у вашому саду.