10 найяскравіших птахів, що зимують в Україні

Чи знаєте ви, які птахи зимують в Україні? Таких чимало. Вони поряд з нами у морозні дні і розраховують на допомогу та турботу. Особливо їм важко, коли температура опускається нижче нуля, а навколо лежить товстий шар снігу. Регулярне годування птахів — це не тільки велике задоволення для всієї родини. Це ще й турбота про сад, адже птахи — наші помічники в боротьбі з комахами-шкідниками. Яких птахів можна зустріти в наших селах і містах, розкажемо в статті.

Синиця велика (Parus major) на гілці взимку

Які птахи зимують в Україні

Пам’ятайте, якщо ви почали підгодовувати птахів, ви не можете цього припинити! Маєте забезпечити не тільки їх харчування, а й воду і безпеку.  Переконайтеся, що годівниці знаходяться поза досяжністю котів. Чим можна годувати птахів, читайте в статті за посиланням.

Птахи — справжня окраса зимових садів. Інколи до годівниць залітають рідкісні красуні, тож бінокль на підвіконні завжди варто мати напоготові.

1. Велика синиця

Велику синицю (на головному фото) завжди можна зустріти біля дерев і кущів. Протягом теплого сезону харчується переважно павуками, гусеницями, комахами та бруньками дерев, плодами та насінням. Взимку вона із задоволенням збагатить свій раціон їжею тваринного походження — окрім улюбленого насіння соняха і арахісу, поласує калорійними салом, шматочками твердого і кисломолочного сиру.

2. Блакитна синиця

Блакитна синиця — родичка великої — має довжину всього 11-12 см, але в садах її завжди повно. Відрізняється від інших синиць блакитною шапочкою і темно-синіми тонкими смужками по обидві сторони дзьоба. Вона неймовірно рухлива і спритна, має дуже різноманітне меню. Їсть личинки комах, гусениць і павуків, не гребує плодами й бруньками. Взимку любить поживитися салом та кисломолочним сиром. Для блакитних синиць особливо рекомендують горіхи — і арахіс, і волоські вони їдять з величезним задоволенням.

Читайте також нашу статтю про годівнички своїми руками.

3. Гаїчка-пухляк

Гаїчка-пухляк, або гаїчка чорноголова — невелика пташка (12 см) із великою головою та товстою шиєю. На голові має чорну матову шапку, такого ж кольору «борідка» під дзьобом. Щоки й боки шиї білого кольору, спина і плечові пера бурувато-сірі. Живе у хвойних і мішаних лісах, буває, селиться в міських парках. Любить усіх комах і їх личинки, а восени та взимку із задоволенням харчується в саду, де поїдає м’яке насіння сухих трав, дерев і багаторічних рослин, а також дрібні плоди. Підгодовувати можна чорним насінням соняшника.

4. Горобець хатній

Горобець чудово почувається в компанії людей і має досить великий раціон. Він любить усі зерна, квіти, комах і бруньки рослин, а також їстівні кухонні відходи. Пам’ятаючи про цю пташку, додавайте в годівницю хлібні крихти, дрібне насіння, вівсяні пластівці та зерна злаків.

5. Костогриз

Костогриз — птах, що має довжину тіла близько 18 см, велику голову та масивний товстий дзьоб. Забарвлення дуже своєрідне: коричневі верх голови та спина, білі плями на крилах та череві, самка менш яскрава (сірувато-зеленого забарвлення). Живиться кісточками вишні, черемхи, бузини, горобини, насінням клена, граба, соняшника, чортополоху та буковими горішками. Ранньою весною — молодими пагонами та бруньками, а влітку — комахами, зокрема, хрущами. Підгодовувати можна різним насінням (включаючи насіння соняшнику), вишневими кісточками. Додання до раціону яблук чи груш також буде корисним для цих птахів.

6. Снігур

Невеликий птах родини в’юркових. Має яскраво-червоне оперення на грудях, біле надхвістя та чорну шапочку на голові (самка зі скромнішим забарвленням). Навесні птах харчується цвітом дубів, сережками верби і кульбабами. Влітку снігур годується щавлем, кропивою та ожиною. Основна їжа снігурів взимку — плоди ясена, березове насіння, ягоди горобини. У неврожайні роки снігурі змушені живитись насінням культурних рослин і бруньками фруктових дерев, що, звичайно, дуже не подобається садівникам. Будуть вдячні за насіння соняшника в годівниці, свіжим або сушеним ягодам і фруктам.

7. Сойка звичайна

Сойка — лісовий птах з яскравим забарвленням. Має рудувато-сіре оперення з чорними смужками на спині та грудях і блакитною плямою на крилах. На голові пір’я видовжене, і якщо птах збуджений, воно перетворюється в чубчик. Харчується переважно комахами та їх личинками, а також жолудями і горішками бука в період їхнього дозрівання. Взимку можна підгодовувати сойку сумішшю горіхів, насіння та салом. Особливо люблять жолуді, лісові горіхи та насіння соняшнику.

8. Омелюх звичайний

Омелюх звичайний — птах середнього розміру з бурувато-сірим оперенням та яскравими смужками на крилах і хвості. На голові є чубчик. У сезон виведення пташенят омелюхи харчуються комахами, а взимку — ягодами. Вони сприяють розповсюдженню багатьох видів рослин, оскільки переварюють тільки ягідний м’якуш, а кісточки видаляються з організму разом з послідом. Іноді ненажерливі птахи поїдають ягоди, що вже перебродили, і впадають у стан алкогольного сп’яніння. Корисною добавкою для цих птахів взимку може бути сало та фрукти.

9. Чечітка звичайна

Чечітка звичайна — невеликий птах з сірувато-бурим оперенням та строкатими темними смугами на крилах. На голові у самця є рожево-червоні плями, а на крилах — білі смуги. Молодий птах при цьому без рожевого кольору, а у дорослої самки рожевий найчастіше тільки на лобі. Чечітка звичайна харчується насінням берези, ялини та інших деревних і чагарникових рослин, в серпні-вересні — насінням злаків, осок, вероніки та брусниці. Також живиться комахами, зокрема попелицями. Не відмовиться взимку поласувати насінням соняшника, сушеними ягодами.

10. Рогатий жайворонок

Рогатий жайворонок — невеликий птах з бурим оперенням зі строкатими темними смугами на крилах. У самця на голові є чорні «ріжки» та рожева пляма на потилиці. У самки «ріжки» менш розвинені, а задня частина голови оливкового кольору. Живляться комахами та насінням. Для додаткового підживлення гарно підійде суміш насіння — пшоно, соняшник, подрібнена кукурудза.

Дорогі читачі! Поділіться в коментарях інформацією про птахів, які залітають у ваші сади взимку. Чим ви їх підгодовуєте?

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.