Власне, я завжди знала, як сушити гортензію, щоб зберегти її красу надовго. Вважаю квіти гортензії чи не найкрасивішими сухоцвітами, що здатні надати шарму і особливості найпростішим інтер’єрам. Але сушила я тільки деревовидну гортензію. Просто зрізала вже зелені суцвіття і ставила у вазу без води, де вони висихали і практично не втрачали форму і колір. Але цього року в мене нарешті зацвіла великолиста гортензія, а це і трохи більші пелюстки (а значить, більше води), і інтенсивний колір, який також хотілося б зберегти.

Висушена гортензія

Як сушити гортензію?

Запитала на сторінці в одній з соціальних мереж, як сушити гортензії правильно, і виявилося, що більшість садівників зі стажем ніколи не думали, що гортензію можна сушити! Треба терміново виправляти ситуацію))) Люди добрі, квіти гортензії в сухому вигляді можуть не менш як рік радувати вас своєю красою сольно, в букетах з іншими сухоцвітами та у вишуканих віночках. І саме час зайнятися їх сушінням. Про це і буде стаття.

Які види гортензії можна сушити?

Здебільшого в наших садах ростуть гортензії трьох видів:

 • Гортензія великолиста, або макрофіла, або садова;
 • Гортензія деревовидна;
 • Гортензія волотиста.

Більше про ці та інші види гортензій читайте в нашому окремому матеріалі, тут зазначу, що висушити можна гортензії всіх цих видів і, звичайно, їх численні сорти.

Коли зрізати квіти гортензії для сушіння?

Найбільша проблема, коли справа доходить до сушіння гортензій, знати правильний час для зрізання квітів. Якщо ви обріжете стебла на піку цвітіння, вони матимуть надто багато вологи та не висохнуть досить швидко, щоб зберегти свою красу. Зріжете занадто пізно, і вони просто побуріють.

В дощові сезони може бути майже неможливо знайти готові до зрізання квіти, які не мають абсолютно жодної коричневої плями. Але не біда! Завжди можна видалити будь-які окремі коричневі квіточки до або після висихання.

То ж коли зрізати квіти гортензії, щоб висушити для зимових букетів? Ідеальний час, щоб зрізати суцвіття гортензії для сушіння – ближче до кінця вегетаційного періоду (з серпня по жовтень), коли більші пелюстки починають змінювати колір і стають ніби паперовими, а крихітні квіти тільки починають розкриватися.

Висушені квіти гортензії деревовидної у вазі без води

Квіти гортензії деревовидної були зрізані, коли вже позеленіли, а значить — почали всихати природним чином. Поставила у вазу без води

Як висушити гортензії у воді?

Це може здатися дивним — сушити квіти у воді, але повільне висихання гортензій допомагає їм зберегти свій колір і форму (навіть стебла стають міцнішими, якщо висушити таким чином).

До цього методу я додумалася сама, коли просто зрізала квіти з куща своєї великолистої гортензії, коли вони почали перецвітати і втратили свій яскраво-голубий колір. Поставила квіти у вазу з водою, бо думала, що так вони будуть «живі» довше, ніж на кущі, і через два тижні виявила, що мої гортензії і не думають в’янути. Навпаки, стали виглядати більш вишукано, я б сказала, благородніше – ніби на вінтажному фото з оселі панської садиби))

В цей момент і згадала, що я ж завжди раніше сушила деревовидну гортензію, то чому не висушити великолисту, вона ж ще краща? Тут і виявилося, що я вже це майже зробила, бо найкращий метод висушити її квіти – поставити у воду. І зробити це дуже просто:

 • Попередньо зріжте кожну квітку під кутом за допомогою секатора, залишивши стебло довжиною від 30 до 45 см.
 • Видаліть все листя зі стебел.
 • Поставте свіжозрізані квіти у вазу чи банку.
 • Заповніть посудину приблизно наполовину водою і поставте в прохолодне місце (в мене висохла при кімнатній температурі), захищене від прямих сонячних променів.
 • Дайте воді повністю випаруватися з вази. Цей процес зазвичай займає близько двох-трьох тижнів — наприкінці ваші гортензії повинні бути сухими на дотик, а стебла мають легко відламуватися. На цьому етапі вони готові до використання.

Не переповнюйте вазу стеблами, гортензія найкраще висихає, коли її квітам дають «дихати». Якщо стебел забагато, можна обрізати їх на різну довжину, щоб суцвіття менше торкалися одне одного і гарно провітрювалися.

Гортензії можна сушити у вазі і без води, як я завжди робила з деревовидною гортензією. Але у випадку з макрофілою такий метод може не виправдати себе, особливо, якщо ви зарано зріжете квіти. Вони зів’януть швидше, ніж встигнуть висохнути.

Гортензія макрофіла, яка висохла у воді

Моя гортензія макрофіла, яка висохла у воді

Як сушити гортензії вниз головою?

Можна сушити гортензії традиційно, підвісивши їх вниз головою. Цей спосіб ідеальний для не дуже міцних стебел. Крім того, такий метод швидший за сушіння у воді та забезпечує мінімум деформованих пелюсток.

Повісьте квіти в сухому затемненому місці. Вологість і прохолодна погода збільшують час висихання, тоді як занадто багато прямого світла може спричинити вигоряння кольорів. Зачекайте, поки квіти висохнуть, і можете робити з ними цікаві композиції.

Гортензії сушаться вниз головою

Гортензії сушаться вниз головою

Сушка гортензій кремнеземом

Про цей метод сушіння гортензій я прочитала на одному з американських сайтів, але поки сама не спробувала. Кремнезем, або діоксид кремнію – це один з найважливіших і найпоширеніших мінералів кремнію. У природі буває у вигляді кварцу, гірського кришталю тощо. В Україні можна купити в Інтернеті, я перевіряла. Використовується як багатофункціональна добавка в різних видах промисловості і вважається цілком безпечним для людини.

Висушені квіти в діоксиді кремнію, говорять, практично не втрачають колір. Це важливо для сушіння сортів з яскравими синіми, червоними чи рожевими відтінками.

Висушити гортензії в кремнеземі можна наступним чином:

 • Виберіть контейнер досить широкий і глибокий, щоб квітка помістилася, не торкаючись стінок і дна (форма квітки може бути пошкоджена, якщо вона впирається в контейнер).
 • Обережно насипте кремнезем навколо кожної квіточки та між пелюстками, щоб вони ніби висіли в кристалах.
 • Дайте гортензії висохнути приблизно чотири дні — вона повинна зберегти свій початковий відтінок.

Цей метод хороший ще й тим, що квіти гортензії висихають дуже швидко – приблизно за 4 дні.

Подібним чином можна висушити гортензії у манці. Цей метод порадили мені у відповідь на публікацію в соціальній мережі про сушіння гортензій.

Чи можуть квіти гортензії висохнути прямо на кущі?

Можуть. Якщо ви не зріжете гортензії, щоб висушити спеціально, вони так чи інакше висохнуть на кущі. Але проблема в тому, що дощі точно зіпсують їх зовнішній вигляд. А де ви бачили осінь без дощів?

То ж на кущі залишайте суцвіття гортензії, щоб вони сухі прикрашали ваш сад і взимку (це не стосується гортензії макрофіли, яку в наших кліматичних умовах треба вкривати на зиму), а для зимових букетів сушіть гортензію спеціально.

Сухі квіти гортензії в декорі інтер’єру — фото

Ну і насамкінець, ось вам трохи фото для натхнення з Інтернету, щоб ви вже сьогодні побігли до своїх кущів з секатором і трохи нарізали для сухоцвітів)

Читайте також нашу статтю про сухоцвіти в інтер’єрі.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.