Я розглядаю свою присадибну ділянку, як єдиний організм. Якщо я веду біогородництво, то мій сад, навіть декоративний, теж вимагає бути біо. Цілком екологічним я підтримую свій город вже 12 років. Думаєте, мені ніколи не хочеться обробити хімічними препаратами помідори, коли вони починають хворіти? Хочеться, навіть препарати купую, але завжди пересилюю своє бажання зробити це. А що ж з декоративним садом, особливо з трояндами? Я намагаюся повністю перейти на біопрепарати вже років 5. Це дуже важко, є певні успіхи і є невдачі. Найпростіше, як виявилося, перестати використовувати хімічні інсектициди й акарициди та перейти на біопрепарати проти шкідників саду. Своїм досвідом використання біопрепаратів в саду проти комах-шкідників і інших істот, що шкодять нашим рослинам, поділюся в цій статті.
З хворобами – складніше, і про свій досвід використання біо-фунгіцидів розкажу в іншій статті.
Для свого саду я зробила вибір на користь біоінсектицидів, бо вони реально працюють. Їхню роботу видно не одразу після обробки, але за кілька днів ви точно побачите результат. Успіх буде залежати від дотримання умов використання препаратів, тому уважно читайте інструкцію.
Моя порада всім читачам. Якщо ви поки не наважилися повністю перейти на біообробки, то хоча б боротьбу із шкідниками варто спробувати проводити біопрепаратами ВЖЕ, бо їх дія очевидна.
Далі — перелік біоінсектицидів, якими я користуюсь, періодично змінюючи один одного.
ДОВІДКА. Інсектицидами називають препарати для захисту рослин від шкідливих комах. Акарициди – препарати, які знищують кліщів. Біоінсектициди з акарицидною дією, відповідно, знищують і шкідливих комах, і кліщів.
«Бітобаксицилін» — інсектицид з акарицидною дією.
«Актоверм», «Актоцид» — інсектициди з акарицидною дією.
«Капутт», «Актарофіт» — інсектициди з акарицидною дією.
«Сезар» — інсектицид з акарицидною дією.
«Актофіт» — інсектицид з акарицидною дією.
Два сезони поспіль я використовувала Боверію та Піцеломіцес для боротьби зі слимаками й трипсами. Ці два гриби вражають не тільки дорослих особин, а й діють на яйця та личинки, які знаходяться в ґрунті.
Цього року я спостерігала значно меншу кількість слимаків навесні, коли відбувається масовий вихід молодих особин. Також менше було трипсів, препарати вносила в ґрунт згідно з інструкціями.
Ці препарати гарно зарекомендували себе давно. Можу сказати, що я практично перестала спостерігати у своєму саду загибель рослин від дії личинок хруща.
Інсектициди з акарицидною дією.
Фосфат заліза не шкідливий для навколишнього середовища, він за допомогою ґрунтових мікроорганізмів розпадається на фосфат та залізо, які корисні для рослин.
УВАГА! Остерігайтесь препаратів, які містять метальдегід – дуже токсичну для людей та тварин речовину.
Читайте також про інший досвід боротьби з комахами-шкідниками в саду біопрепаратами.
Якщо біопрепарат знаходиться у рідкій формі, його потрібно розбавляти водою: не хлорованою, чистою, не холодною; вітається додавання прилипача. Можна змішувати з водорозчинними добривами, біоінсектицидами та біофунгіцидами, амінокислотами, мікроелементами.
Масляні препарати бажано не змішувати з бактеріальними водорозчинними препаратами. Обробки масляними препаратами проводять, в основному, ранньою весною та пізньою осінню. Якщо препарат застосовують під час вегетації (влітку), то за кілька днів після масляної обробки можна повторити біофунгіцидну. Масляні препарати можна змішувати з хімічними фунгіцидами.
Якщо біопрепарати знаходяться у формі порошку, то їх, обовʼязково, потрібно активувати. Зробити маточний розчин і витримати 6-24 години для активації бактерій (у затінку). Якщо ви, часом, забули за цей розчин — не біда, навіть за тиждень він буде придатний до використання.
У випадку, якщо бактерії загинули, вони вироблять велику кількість екзо- та ендотоксинів, які згубно діють на шкідливі мікроорганізми. Такий витриманий розчин навіть корисніше і доцільніше використовувати ранньою весною та у сильну спеку, коли бактерії малоактивні.
Для більшої активації бактерій до маточного розчину можна додати розчинне добриво «Плантафол» 20:20:20 (згідно з інструкцією на певну кількість води). Для бактерій — це додаткове живлення.
УВАГА! Біопрепарати на основі живих мікроорганізмів не можна змішувати з хімічними фунгіцидами та інсектицидами.
Якщо після обробки біопрепаратами ви обробили рослини хімічними фунгіцидами чи інсектицидами, вся попередня робота і результат від дії біопрепаратів обнуляється.
Усі біологічні інсектициди діють однаково токсично на корисних та шкідливих комах. Тому я не обробляю навіть біопрепаратами у період, коли спостерігаю на рослинах масовий розвиток жуків сонечок, у ранковий та денний час, коли відбувається інтенсивний літ бджіл, джмелів, осмій та інших корисних комах. Я намагаюсь уникати обробки павуків та їхніх гнізд, тому що павуки — наші помічники у боротьбі зі шкідниками.
Користуйтесь біопрепаратами за потреби, щоб не нашкодити корисним комахам. Обовʼязково захищайте себе під час обробок, одягаючи рукавиці, маску, окуляри, захисний костюм.
Іноді в саду можна обійтися навіть без біопрепаратів, використовуючи механічні чи так звані «народні» методі боротьби. Наприклад, тлю я змиваю струменем чистої води із помпового оприскувача.
Кількість тлі, трипсів та білокрилки можна контролювати розчином цукрового сиропу. Ці маленькі комахи прилипають і гинуть. Через день я змиваю липкий наліт дощуванням, щоб запобігти налипанню пилу та не порушити транспірацію (процеси дихання) у рослин.
Зменшити кількість тлі також можна контролюючи кількість мурах у саду. Рекомендують розсипати манку, мурахи заносять її у свої нірки, яка потім заклеює ходи, і частина колонії гине.
Дорогі читачі! Без токсичних важких інсектицидів у своєму саду точно можна обійтись, це вже перевірено! Мені буде дуже цікаво дізнатися з коментарів про ваш досвід застосування органічного, або біоземлеробства. Воно не зводиться тільки до біообробок, це комплекс заходів, які підсилюють дію один одного. Але про це будемо говорити в наступних матеріалах.
Вікторія Гуда.