Яка буває редька і як її краще з’їсти

Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

Один з різновидів редьки – редис, який ми зазвичай сіємо ранньою весною, або тоді ж купуємо на базарах і в супермаркетах за шальоні гроші як «перші весняні вітамінчики». При цьому у ранньому редисі, що вирощується у промислових масштабах, а потім потрапляє на полиці наших магазинів, «вітамінчиків» значно менше (якщо вони взагалі там є), ніж усілякої «хімії», якою стимулюють рослину до інтенсивного і надраннього зростання. Але є у редиски дуже близькі родичі, які ми можемо їсти всю зиму, поповнюючи свій раціон надзвичайно цінними поживними речовинами, але чомусь цього не робимо, — це чорна і азійська редька.

Китайська редька на тарілці

Редька — види, користь, рецепти

Чорна редька

«Печеної редьки ви ще не їли!» — лякала нас з сестрою в дитинстві мама, коли ми відмовлялися їсти обід. Вона мала на увазі чорну редьку, яка була чи не основою раціону наших предків, бо успішно зберігалася до весни, збагачувала меню українців вітамінами й необхідними мікроелементами всю зиму, лікувала від застуд і вірусних захворювань.

Власне я і сама добре знаю смак чорної редьки в поєднанні з медом. Таким чином нас мама в дитинстві лікувала від кашлю. І дуже ефективно! Як правило вже тоді, коли традиційні аптечні сиропи, призначені педіатром, не допомагали. «Підключаємо важку артилерію», — казала мама і виймала з торби чорну редьку, за якою спеціально ходила на базар.

До того, як я спробувала салат з чорної редьки, оселедця і цибулі (краще взяти червону), я сприймала чорну редьку виключно як їжу «стародавніх бідняків» і лікувальний засіб від кашлю.

Плід чорної редьки на столі

Чорна редька

Салат з чорної редьки. Нарізаємо редьку соломкою, оселедець – смужками, цибулю – напів кільцями. Солимо, заправляємо якісною олією і яблучним (краще — домашнім) оцтом. Витримуємо, як мінімум, пів годинки. Подаємо до столу! Можна для краси і користі посипати кунжутом або насінням льону.

Чорна редька викликає активне виділення слини, шлункового соку і жовчі – це найкращий засіб покращити перетравлення важкої їжі. Якщо на святковому столі ви поставите хоч один салат з чорної редьки, запевняю вас, всі ваші смаколики набагато легше сприйматимуться вашими гостями, точніше – їх животами.

А ще чорна редька – це натуральний антибіотик, природний сорбент (закушуйте чорною редькою і не так сп’янієте), очищає судини, загалом сприяє зміцненню захисних сил організму.

Будь-яка редька — це справжній «вітамінний коктейль». Вона багата на вітамін С, який допомагає нашому організму боротися з застудами, особливо в холодну пору року. Якщо ви часто відчуваєте втому або помічаєте, що застуда «чіпляється» при найменшій нагоді, спробуйте додати до раціону редьку. Просто наріжте її у салат або зробіть бутерброди з хрусткими скибочками.

Азійська редька

Дайкон

Якщо наші предки так переїли чорної редьки, що на столах сучасних українців, як і на городах, її не часто зустрінеш, то для японців редька «Дайкон» – обов’язкова частина щоденного раціону. А ви ж знаєте, що японці – нація довгожителів?

У мене останні роки дайкон в салатах регулярно. Морква, яблуко, дайкон – на тертушку, заправити сметаною або олією з яблучним оцтом. Дайкон набагато ніжніший чорної редьки, його можна їсти навіть просто, нарізавши кільцями й посоливши, як свіжий огірок, або додавати до бутербродів.

Китайська редька «Ред міт»

Моє відкриття минулого року – китайська редька! На смак вона подібна до дайкону – не різка, без гіркоти, але, як на мене, красивіша. Принаймні, китайська редька «Ред міт», яку я купую всю зиму в мережі «АТБ». Але різновидностей китайської редьки дуже багато, агітую всіх вирощувати цю надзвичайно корисну і смачну редьку.

Як вирощувати редьку

Вирощується будь-яка редька не складніше за добре знайомий нам редис, за посиланням читайте – як. І чорна, і азіатська редька – чудовий варіант посівів у другій половині літа на грядки, з яких вже зібрали врожай. Редька добре росте після всіх пасльонових, в тому числі – картоплі. Головне — не сіяти редьку після ранньої капусти, бо як і всі Хрестоцвіті, вона вражається тими ж шкідниками.

Щоб вирощувати дійсно корисні овочі, використовуйте для захисту від шкідників біообробки. Вони так само ефективні проти шкідників, але безпечні для вас і довкілля.

Чорну редьку в Україні сіють, зазвичай, на початку серпня, але з сучасною тенденцією тривалої теплої осені, можна сіяти її й восени. Збирають врожай перед першими серйозними заморозками, або — в міру наростання плодів. Чорна редька любить помірну вологість ґрунту, тому, якщо осінь суха, поливайте посіви, особливо перший місяць.

Азійську редьку можна вирощувати як весною, так і восени. Дайкон, правда, не буде гарно рости у важкій глинистій землі, він вимагає достатньо легкого ґрунту, адже виростає на пару і більше десятків сантиметрів вглиб.

Китайська редька росте на городі

Вирощування китайської редьки

На завершення

Дорогі читачі! Редька має право стати дуже важливою частиною вашого раціону. Вона не лише додасть смаку вашим стравам, а й допоможе залишатися здоровими та енергійними. Тож наступного разу, коли будете в магазині чи на базарі, не проходьте повз цей корисний овоч! А ще краще – запишіть редьку в список обов’язкових культур для вирощування вже у цьому році.

Хрумкотіть із задоволенням і будьте мені здорові!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Це перша стаття
На головну