Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

В цій статті розкажу про конкретні випадки використання біологічних інсектоакарицидів у своєму саду минулого літа. Біо-препаратами я легко поборола тріпсів на трояндах, личинок капустяної мухи, врятувала сливу від сливової плодожерки, позбавилася колорадського жука на картоплі і гусені капустяної білянки на капусті. Вже неодноразово і минулими роками я ефективно застосовувала біологічні інсектоакарициди проти попелиці і рослинних кліщів на овочах і трояндах. На сьогодні я вирішила повністю відмовитися від хімічних препаратів проти комах-шкідників (хіба — яка масова пошесть), адже переконалася, що біологічні препарати, які можна недорого купити в кожному садовому магазині, діють не менш ефективно. А при правильному використанні вони є абсолютно безпечними для людей і бджіл, птахів і жаб, дощових червів і інших дрібних жителів саду, які роблять його по-справжньому живим і здоровим.

Боротьба з тріпсами біо-препаратами

Мій досвід боротьби з комахами-шкідниками в саду біо-препаратами

Спочатку висновки

Навіщо труїти все живе в саду і себе, в тому числі, якщо можна «пройтися по шкідникам» біо-препаратами? Щодо шкоди хімічних інсектоакарицидів для людини, зазначу тільки те, що написано на пакуванні до більшості біологічних і хімічних препаратів. В першому випадку (біологічні препарати): обробляти рослини можна за два дні до збору врожаю. В другому (хімічні інсектоакарициди): не рекомендується обробляти рослини, як мінімум, за 21 день до збору врожаю. Частіше — термін очікування 30 днів. Висновки робіть самі.

Друге, що теж дуже важливо. Безпека бджіл і інших корисних комах, мікробіоти саду і її дрібних жителів. Біологічні інсектоакарициди шкідливі для бджіл тільки в момент обприскування рослин і до того, як розчин висохне. Так, розчин «Актоциду», наприклад, який я використовувала, однаково ефективно вбиває і бджолу, і сонечко, і колорадського жука, і навіть величезну оленку волохату (бачила на власні очі), на яку потрапляє. Але вже після висихання він не несе смертельної небезпеки корисним комахам.

Тому, якщо обприскувати рослини ввечері, коли комахи-запилювачі не літають, ви їм не нашкодите, бо на ранок, коли бджілки прилетять за нектаром, квіти оброблених рослин будуть для них вже безпечними, на відміну від рослин, оброблених «хімією».

Третє. Чи не головне. Для себе вирішила – БІЛЬШЕ НІЯКИХ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ОБРОБОК від шкідників (залишу тільки ранньовесняне обприскування препаратом 30-В)! Це дурні гроші, викинуті на вітер, і купа витраченого часу. Зі шкідниками саду в приватному саду треба боротися в міру їх появи. Чому я зробила такий висновок? Тому що попередні роки обробляла свій сад хімічними інсектоакарицидами профілактично чотири рази весною і потім ще кілька разів за літо, коли вони все одно з’являлися! Навіщо була та профілактика? Власне, те саме можна сказати й про хвороби саду.

Сьогодні я переконана, що хвороби саду треба лікувати за потреби! Є хвороба — є препарат. Хімічний чи біологічний — це вже питання вибору. Найкраща профілактика хвороб саду — це його здорова екосистема. І саме на цьому варто зосередитися кожному садівникові, а не бігати з обприскувачем весь сезон, безрезультатно намагаючись захистити свій сад «від усього».

Агресивний маркетинг нав’язав нам думку про те, що вони, хімічні профілактичні обробки саду і городини, ОБОВ’ЯЗКОВІ. Це не так. І цього літа я сама переконалася в цьому. Зазначу, що я веду розмову про приватний сад. Можливо, в промислових аграрних господарствах використання хімічних пестицидів і виправдане – більшою врожайністю і, відповідно, меншою ціною вихідного продукту. Але навіщо мені в моєму саду вирощувати овочі і фрукти нижчої якості (а хімічні пестициди негативно впливають на користь і смакові якості плодів), якщо я можу мати на своєму столі найкраще, що може мені дати природа?

До речі, напишіть мені, будь ласка, в коментарях, у кого в саду весняні профілактичні обробки гарантують відсутність шкідників влітку.

А тепер конкретно, що і якими препаратами я обробляла.

Важливо! Більшість біо-препаратів ефективні при температурі від +18 ° C.

Весняна капустяна муха – обробка 11 травня біо-препаратом «Актарофіт»

Розсаду ранньої капусти купувала на базарі. Пораду продавця «вимочити корінці в ампулці (продається в усіх магазинах) від усіх шкідників» проігнорувала. Мене аж нудить від рекомендацій «обробити від усього».

Фото, зроблене мною 11 травня, демонструє, як личинки весняної капустяної мухи, поласували моєю майбутньою капустиною. Їх роботу помітити дуже легко: якщо бачите весною, що якісь рослинки капусти «поклали голови», тобто почали в’янути, це, скоріше за все, робота личинок капустяної мухи.

З тридцяти рослин поливом під корінь розчином «Актарофіту» я врятувала 27. Одну рослину мені довелося видерти із землі, щоб переконатися в наявності шкідника, ще дві не впоралися із шкодою, яку личинки їм нанесли. При цьому на грядці, крім них, було ще кілька рослин, що вже явно погано почувалися. Після поливу «Актарофітом» вони відновилися і вродили мені гарну капусту.

Більше обробки ранньої капусти я не повторювала, бо не бачила в тому необхідності. Капуста вродила гарна.

Детально про шкідників капусти і боротьбу з ними читайте в нашій статті.

Личинки капустяної мухи підгризли корінь капусти

Личинки капустяної мухи підгризли корінь капусти

Сливова плодожерка – обробка 14 травня препаратом «Актоцид»

Нормального врожаю сливи венгерки ми не бачили в нашому саду жодного разу за три роки, як його купили. При цьому кожної весни 4 рази обприскували цю сливу, як і всі плодові, профілактично хімічними інсектицидами. Слива цвіла, зав’язувала плоди, які потім масово опадали, а ті, що визрівали, були такі червиві, що їсти там не було що.

14 травня я зробила фото, що розміщене внизу. Сливова плодожерка вже почала свою руйнівну роботу. Обприскала сливу один раз розчином «Актоциду». Через кілька днів, коли зірвала пару штук зав’язі, побачила, що личинки дохлі.

Більше нічим сливу не обробляла. Думала повторити обробку «Актоцидом», але забула)) Вперше мали врожай з цієї сливи. На наступний рік вирішила обробити «Актоцидом» всі плодові дерева одразу по закінченню цвітіння, і днів через 10-14 повторити обробку. Саме в цей час плодожерки активно відкладають перше покоління яєць, яке чинить найбільшу шкоду врожаю.

Сливова плодожерка в зав'язі сливи

Сливова плодожерка в зав’язі сливи

Тріпси на троянді – обробка 19 травня препаратом «Актоцид»

19 травня вперше збирала врожай пелюсток з дамаської троянди, яку не обробляю профілактично нічим, бо роблю з її пелюсток ліки для горла – перетираю з цукром, не проварюючи. А якщо вже «ліки», то маю дбати про стовідсоткову екологічність.

Була неприємно здивована кількістю тріпсів, якими зібрані пелюстки аж кишіли! З цим треба було щось робити, і мені знову допоміг «Актоцид». Ввечері того ж дня обприскала свої дамаські троянди. Наступного дня зазирнула всередину квітів. Тріпси були, але не такі жваві і їх було значно менше. На другу добу їх було ще менше, а через три доби, коли я збирала нову партію пелюсток, тріпсів було настільки мало, що, якби не звертала увагу спеціально, я б їх і зовсім не помітила.

Оскільки дамаські троянди цвітуть один раз за сезон, я їх більше не обробляла, бо до кінця їх цвітіння нові тріпси не з’явилися. Ще один раз використовувала «Актоцид» проти тріпсів на частині своїх англійських троянд із світлими пелюстками, коли цих дрібних комашок в їх бутонах розвелося аж занадто. І знову стовідсоткова ефективність. Я не стверджую, що тріпсів не лишилося жодного! Але їх кількість стала такою незначною, що не мала ніяких руйнівних наслідків для моїх троянд.

Тріпси на пелюстках троянд

Тріпсів видно на стінках миски неозброєним оком

Колорадський жук – обробка два рази препаратом «Актоцид»

З колорадським жуком ми вже кілька років пораємося виключно «Актоцидом». Взагалі, не бачу потреби використовувати хімічні інсектициди проти цього шкідника. Нам достатньо дві обробки з інтервалом приблизно у два тижні, коли жуки починають з’являтися знову.

Капустяна білянка – 24 серпня обробка препаратом «Актарофіт»

Пізня капуста на нашому городі ближче до кінця серпня почала виглядати ніби покусана зайцями. Це я так спершу подумала, поки не роздивилася на її листках зелену гусінь, яку швидко ідентифікувала – капустяна білянка. З першого разу допомогло обприскування «Актарофітом». Ввечері обприскала, а вже зранку було видно, що гусінь себе не дуже добре почуває. Через добу вона почала скручуватися і чорніти. Залишки «нападника» легко змилися водою зі шланга.

Гусінь капустяної білянки на капусті

Гусінь капустяної білянки на капусті

«Актоцид» від попелиці й рослинних кліщів

Від попелиці всі свої троянди й деякі декоративні кущі я обробляла на початку травня «Актоцидом», коли помітила, що попелиці розвелося дуже багато. Мені вистачило однієї обробки на весь сезон, бо вже влітку я бачила тільки час від часу якісь поодинокі групки попелиці на трояндах, з якими, скоріше за все, справлялися птахи мого саду. Бо поки в мене руки доходили до обробок, то вже не було тих попелиць…

Рослинні кліщі на трояндах також гинуть в результаті дії «Актоциду», я це перевіряла раніше, бо цього року кліщів на трояндах (у мене їх вже до 150-ти кущів) я не помічала. Скоріше за все, вони були в такій незначній кількості, що я просто не звертала на них увагу, бо ті не наносили ніякої візуальної шкоди кущам.

Замість післямови

Це всі обробки від шкідників саду, якщо не рахувати першої ранньовесняної препаратом 30-В, які я використовувала цього року. Як бачите, думка, що біо-препарати допомагають, якщо все літо «бігати з обприскувачем» — МІФ. Зазначу, що маємо садибу у 25 соток з плодовим садом, городом і великою кількістю різноманітних декоративних рослин.

ЛЮДИ!!! НЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ ХІМІЧНІ ПЕСТИЦИДИ В ПРИВАТНОМУ САДУ МОЖЛИВО. Вирощуйте здорову їжу! Створюйте красиві і самодостатні сади, які зможуть жити, цвісти і пахнути без постійних хімічних обробок з вашого боку. Бережіть свої гроші, здоров’я і час.

Просто подивіться на свій сад під іншим кутом зору – не як на свою власність, яку ви зобов’язані оберігати від всіх «ворогів», а як на частину ПРИРОДИ, в якій вам випало щастя господарювати. Турбуючись про свої рослини, не винищуйте інше ЖИТТЯ, яке є у вашому саду, і тоді птахи, жаби, черви, їжаки, корисні комахи і їх личинки, теж будуть турбуватися про ваші рослини. І ви швидко помітите, що ваше садівництво стало набагато цікавішим і простішим.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.