Серед листопадних дерев за своєю стійкістю до затінку, невибагливістю і неймовірною красою зелені яскраво виділяється граб. Це сучасний фаворит всіх ландшафтних дизайнерів і досвідчених садівників, що підкорює густиною, яскравістю та здатністю стригтися практично у будь-яку форму. Алея, жива огорожа, стіна чи окремий акцент — кожен може знайти для граба неповторну роль у дизайні саду.
Зміст:
Яскрава зелень великого листя граба європейського, або звичайного (Carpinus betulus) з родини Березових дозволяє відносити його до справжньої класики ландшафтного дизайну. При висоті до 10-12 м в садках і довговічності в століття граб вирізняється красою та стійкістю одночасно.
Щільна, закруглено-пірамідальна крона, кора з дрібними тріщинками, загострено-овальне, гофроване, яскраве влітку й багряне восени листя довжиною до 15 см і цікаве цвітіння «сережками» — не єдині переваги граба. Адже це дерево може здивувати різноманітністю.
У граба є яскраві декоративні форми, кожна з яких вирізняється характером росту:
Граби ростуть доволі повільно перші 5 років, потім до 30 років додають по 30-40 см на рік в ширину і висоту, знову сповільнюючись у більш поважному віці.
Стійкий до вітру, посух, морозів і затінку граб завжди декоративний. І дуже легко відростає після обрізок, що робить його одним з кращих дерев для формування.
Статус однієї з базових рослин для огорож та скелетних основ граби зберігають не дивлячись на свою листопадність. І річ не у тому, що сухе листя часто зберігається на гілках до весни. Завдяки густині гілок після стрижки, граби навіть після падолисту виглядають привабливо.
Варто додати, що граб — рослина дуже «вигідна». Саджанці вартують менше вічнозелених конкурентів, та й виростити граб самому дуже легко. Пригніть нижні гілочки для вкорінення відводків, наріжте живців або стратифікуйте та посійте насіння — і власні саджанці готові. Щоправда, терпіння для їх підростання до огорожі потрібно багато.
Найвідоміший спосіб використати граб на своїй присадибній ділянці — створити за допомогою нього довговічні, дивовижно щільні живі огорожі та стіни. Висоту можна обирати на свій смак і потребу: грабові живоплоти можна обмежити 1,6-2 м або утворити високі стіни в 3 м і більше.
Живі огорожі з граба будь-якої висоти здивують щільністю знизу і до верхівки. Граб так загущується, що дарує повний захист від шуму, вітру та пилу, виконує роль непроникного бар’єра, очисника повітря та скелетної основи саду. Завдяки сповільненому росту граби дуже довго зберігають задану форму і потребують меншої частоти формувальних обрізок.
Живі огорожі з граба можна утворювати як по периметру ділянки, замінюючи класичні паркани, так і використати для зонування на ділянках великої площі. А якщо ви плануєте використати в дизайні саду потаємні кімнати чи зелені закриті зони, то кращої рослини для суцільних зелених стін по периметру ніж граб не знайти.
Для утворення живоплотів можна використовувати і «простий» граб європейський, і колоновидну або інші форми.
Дізнайтеся також, як створити живопліт з бирючини.
Граб може стати найбільшим акцентом на газоні, джерелом тіні, сімейним деревом або втіленням дизайнерських задумів з геометричними фігурами та живими скульптурами. Це дерево можна висаджувати навіть біля будівель, адже поверхнева, хоч і сильна коренева система не шкодить фундаментам.
Граб стрижеться настільки легко, що з нього можна створювати будь-які гігантські топіарії. Та величний він і у вільно зростаючій формі. Як солітери, що не потребують стрижки, особливо гарно виглядають яскраво забарвлені чи плакучі форми граба.
Берсо або зелені тунелі з грабів виглядають не гірше, ніж класичні алеї із висаджених в ряд величних дерев. Насолодитися красою грабової алеї можуть дозволити собі лише власники достатньо великих присадибних ділянок. Та більш надійної захисної та здатної очистити повітря навколо рослини знайти дуже важко.
Напівзатінок чи яскраве сонце — грабу підійдуть різні умови. Єдине, чого варто уникати — густої тіні, низин, важких та сирих ґрунтів, ризику затоплення та засолення.
Найкраще граби ростуть у родючій, пухкій, вологій землі з нейтральною або лужною реакцією. Їм підійдуть і суглинки, і супіщаники.
Саджанці граба можна купувати і з закритою, і з відкритою кореневою системою. Для живих огорож вибирайте молоді рослини висотою близько 50 см, адже вони пластичніші і дозволяють гарантовано утворити огорожу без пустот унизу. Максимум висоти саджанця для живоплотів — 1 м, та формувати такі граби важче. Для ролі солітера чи алей краще обрати більші саджанці висотою близько 1,5 м.
Саджанці в контейнерах можна висаджувати за умови регулярного поливу буквально з ранньої весни до кінця осені. З саджанцями граба з відкритими коренями все трохи складніше. Їх саджають як навесні, так і восени, до розпускання бруньок і після зупинки сокоруху відповідно.
Граби потребують просторих посадкових ям, для живих огорож — великих траншей. Достатньо запам’ятати «стандарт» в 50 см для глибини та ширини.
Дистанція між рослинами залежить від задачі:
Щоб граб швидко прижився і гарно адаптувався, вийняту з викопаної посадкової ями землю змішайте в рівних пропорціях з дерновим ґрунтом та зрілим компостом (або перегноєм). Комплексні мінеральні добрива дозволять забезпечити рослину на перші роки росту всіма необхідними елементами. На одне деревце граба достатньо 100-120 г мінерального добрива. На ґрунтах з нейтральною або кислою реакцією не зайвим буде додати на дно посадкової ямки 100 г вапна.
Саджанці в контейнерах за добу до висадки потрібно рясно полити, а з відкритими коренями — замочити для насичення вологою за декілька годин.
Єдине правило висадження грабів з оголеним корінням — берегти деревця від зайвих травм, рівномірно розправляти корені. А для рослин в контейнерах просто не порушуйте цілу земляну грудку. Прослідкуйте за тим, щоб коренева шийка граба залишилась на одному рівні з землею після рясного поливу (2 відра води на деревце).
Постарайтеся одразу замульчувати всю поверхню ґрунту навколо грабів будь-якими доступними матеріалами.
Граб любить вологий, свіжий ґрунт, тому поливи для нього бажані, а в перший рік після посадки — життєво необхідні. Особливо нестача вологи небезпечна для майбутніх живоплотів, стрижених дерев. При нестачі опадів поливайте граби з частотою хоча б 1 раз на тиждень в молоді роки.
Оскільки граби не люблять важкої землі, лише на користь піде і живоплотам, і грабам-солітерам розпушування та боротьба з бур’янами, які легко спростити мульчуванням.
Підживлюють граби одного разу, навесні, починаючи з другого року. Використовуйте стандартні порції комплексного мінерального добрива (60-70 г на рослину) або зрілу органіку (по 1 відру компосту і 1 склянці попелу).
Стійкі до більшості шкідників та хвороб, граби хворіють дуже рідко. Якщо є ознаки борошнистої роси, ураження павутинними кліщами чи зимовим п’ядуном (а точніше, його личинками), варто не зволікати й почати обробку системними препаратами для захисту.
Найбільше багатьох садівників турбує обрізка та формування грабів. Та з цією від природи схильною до стрижки рослиною немає нічого складного. Окрім очікування, адже на формування живої огорожі з граба зазвичай потрібно близько 7-8 років.
Формувати граби або огорожі з грабів починають з другого року для саджанців з відкритою кореневою системою і в цей же рік для саджанців в контейнерах. Для створення суцільних огорож і строгих контурів спочатку потрібно обмежити висоту молодих дерев — обрізати на декілька сантиметрів верхівки гілочок, стимулюючи загущення крони. А в міру приросту починайте стрижку в потрібних площинах і контурах, зістригаючи до ⅓ довжини гілочок.
Частої стрижки граб не потребує. Це дерево у всіх ролях достатньо обрізати 2-3 рази за сезон, з останньою стрижкою не пізніше серпня. Використовуйте інструменти, які вам зручні — секатор або садові ножиці.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.