Вже другий сезон, як я повністю відмовилася від використання хімічних інсектицидів і акарицидів у своєму саду. Я замінила хімічні препарати на біологічні. На щастя, їх сьогодні є величезний вибір в продажу. Готувати настій часнику чи полину, як нашим прабабусям, не доводиться. Сподіваюся, прочитавши цю статтю, ви також почнете використовувати у своєму саду тільки біологічні інсектициди. Перелік біопрепаратів з конкретним списком шкідників, проти яких вони працюють, дивіться в статті за посиланням. А в цьому матеріалі читайте, чому хімічні інсектициди – це зло, направлене не тільки проти комах, а й проти садівників. Як вони працюють і як ускладнюють наше садівниче життя?
Зміст:
Спочатку коротко про походження цих препаратів, їх дію і головні відмінності.
Хімічні інсектициди – синтетичні речовини, створені в лабораторії. Біологічні інсектициди також створюються в лабораторіях, але вони мають природне походження, бо до їх складу входять:
Хімічні:
Біологічні:
Але варто зауважити, що деякі біоінсектициди, наприклад, «Актоцид», діють проти всіх комах, на які потрапляють при обробці. І вб’ють і колорадського жука, і сонечко, яке сидітиме на картоплі. Саме тому обробки варто проводити або рано до 7.00, або вже ввечері – після 19.00.
Бджоли, джмелі, златоочки, метелики, сонечка — активні вдень. Вони літають від рослини до рослини, а на ніч ховаються в затишних місцях.
Обробка до 7:00 або після 19:00 — час, коли корисні комахи вже не літають, і ризик для них мінімальний.
Я рекомендую обробляти рослини від шкідників, якщо доводиться це робити в період цвітіння, тільки ввечері після 19.00. Тому що час, коли запилювачі повернуться на квіти буде приблизно 12 годин, а не 2-3 години, як у випадку обробки рано вранці.
У мене це ще одна перестраховка. Але насправді, коли препарат висохне він безпечний для запилювачів, бо вони не їдять листя і пелюстки, на відміну від шкідників.
Ще одна серйозна проблема з хімічними інсектицидами, хоча їх дія націлена на шкідливих комах, вони часто отруюють також корисних тварин у саду та довкіллі: птахів, жаб, їжаків, ящірок, кажанів, земноводних, риб тощо. Тобто, вони не тільки за компанію вбивають і всіх корисних комах саду, які могли б природним чином регулювати кількість шкідників у саду. Вони ще й псують життя і здоров’я жабам, птахам, їжакам, ящіркам, іншим корисним для садівників жителям саду.
Корисних, в першу чергу тим, що вони теж харчуються комахами-шкідниками, яких ми намагаємося побороти хімічними інсектицидами. З хімічними препаратами ми ходимо по колу – вбиваємо комах-шкідників, а разом і їх ворогів, які могли б природним чином регулювати популяції шкідників в саду.
Як це відбувається і чим це небезпечно?
Шляхи отруєння:
До чого це приводить:
Уразливість:
В результаті:
Як отруюються:
Наслідки:
Тобто, ЩЕ РАЗ НАГОЛОШУЮ, в результаті, використовуючи хімічні інсектициди, ми потрапляємо в замкнене зачароване коло – робимо наш сад ще більш вразливим до шкідників, адже по ходу вбиваємо його природних захисників – корисних комах і дрібних жителів саду.
Якщо я вас ще не переконала перейти на біообробки саду від шкідників, розкажу про частоту застосування та резистентність (тобто звикання шкідників до хімічних перпаратів).
Хімічні:
У біологічних інсектицидів ризик резистентності набагато нижчий. Це по-перше. По-друге, обнуливши обробки саду хімічними інсектицидами ви невдовзі помітите, що обробляти сад профілактично вам не треба. Бо з шкідниками справляються корисні комахи і ті самі дрібні жителі саду, яких стало на вашій ділянці значно більше. І всім їм треба щось їсти…
Тепер про важливе безпосередньо для нас, людей, як живих організмів. Термін очікування після обробки (до збору врожаю).
Хімічні:
Біологічні:
Отже, інсектициди хімічного походження можуть негативно впливати на людину як під час обробки, так і при вживанні плодів, якщо не дотримано періоду очікування.
Під час обприскування чи приготування розчинів хімічних інсектицидів людина може зазнати гострого або хронічного отруєння, особливо без належних засобів захисту.
Шляхи потрапляння в організм:
Можливі симптоми гострого отруєння:
Хтось скаже, ой, я сто років обробляю, ніколи нічого такого не було. Ок. А як у вас з печінкою? Коли робили останній раз УЗД?
Хронічний вплив (при регулярному контакті) від хімічних інсектицидів може проявлятися:
Деякі діючі речовини хімічних інсектицидів підозрюються в канцерогенній дії. Це здатність діючих речовин викликати появу ракових клітин (новоутворень) у живому організмі, зокрема в людини.
Це найнебезпечніша довгострокова дія, і вона не проявляється одразу, а накопичується РОКАМИ.
Заради справедливості варто зазначити, що хоча біоінсектициди значно безпечніші, ніж хімічні препарати, а тим більше у довгостроковій перспективі, використання засобів індивідуального захисту все одно обов’якове при роботі з ними.
По-перше, біопрепарати містять бактерії чи гриби, що токсичні для комах, але можуть викликати подразнення і алергію у людей. По-друге, під час обприскування утворюється дрібнодисперсний туман (аерозоль), який:
Крім того, деякі добавки в препаратах можуть бути технічного або хімічного походження. Наприклад прилипач.
Він не є отрутою, але може викликати контактні подразнення.
Коли період очікування (вказаний на етикетці препарату) не витримано, в плодах залишаються залишки інсектициду. Для споживача це означає, що частина речовин не змилася водою, проникла в м’якоть.
Навіть у малих дозах тривале вживання може:
Дорогі садівники, задумайтеся, чи варто вирощувати їжу своїми руками, докладати стільки зусиль, щоб потім те яблуко чи помідор вас же і труїло? Навіщо це робити, якщо є чудова, ефективна альтернатива – біологічні інсектициди? Ви зможете побачити дію цих препаратів природного походження одразу. Вони діють! Це перевірено тисячами, десятками тисяч садівників! І мною, в тому числі.
Повірте, ви можете забути про профілактичні обробки саду від шкідників. Бо профілактику вам будуть робити корисні комахи і дрібні жителі саду. Ви будете звертатися до обробок біопрепаратами тільки у виключних випадках. Наприклад, минулого року мені знадобився обприскувач проти шкідників всього 5 разів. І це в перший рік без хімічних обробок!
Біопрепаратами я легко поборола тріпсів на трояндах, личинок капустяної мухи, врятувала сливу від сливової плодожерки, позбавилася колорадського жука на картоплі і гусені капустяної білянки на капусті. Читайте про цей мій досвід біозахисту в саду в статті за посиланням.
Це всі проблеми, які у мене були з шкідниками минулого сезону. У нас ділянка 25 соток. Ми вирощуємо всього і багато. Однозначно , були в саду і інші шкідники, але ніякого клопоту вони нам не принесли, з ними впоралися наші жаби, птахи і корисні комахи.
Оксана Дивисенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.