Смородина золотиста — невизнаний конкурент чорної

Смородина золотиста в Україні — якийсь дуже загадковий чагарник. В одних регіонах вона росте чи не під кожним парканом, ніби сама по собі, а часто – якраз саме так. А десь про неї навіть не чули досвідчені садівники, бо багато хто думає, що смородина золотиста – це гібрид аґрусу і чорної смородини. Але насправді це окремий вид смородини зі своїми особливостями. І всі вони, як на мене, дуже привабливі, бо цей плодовий чагарник набагато простіше вирощувати за чорну смородину, а на смак плоди золотистої смородини, хоч трохи і інші за ягоди більш популярної родички, але беззаперечно смачні. Про вирощування золотистої смородини якраз і піде мова в цій статті.

Смородина золотиста весною

Смородина золотиста — опис, умови і догляд

Яка на смак смородина золотиста?

Свою назву смородина золотиста (Ribes aureum) отримала завдяки своїм надзвичайно пахучим золотисто-жовтим квітам. Вони зібрані в кисті по 5-7 штук і з’являються, на відміну від чорної смородини, дещо пізніше – в кінці травня-на початку червня. Це зводить до нуля можливість пошкодження квітів приморозками і практично гарантує запилення і плодоношення. До того ж смородина золотиста цвіте значно довше – приблизно 2-3 тижні.

На смак ягоди золотистої смородини це щось середнє між смаком чорниці та аґрусу. Це – як на мій смак, у кожного можуть бути свої асоціації. Але, однозначно, смородина золотиста не кисла, тобто її можна їсти тим людям, яким споживання чорної смородини протипоказано через її високу кислотність.

Деяким садівникам не подобаються ягоди смородини золотистої через їх хвостик. При консервуванні хвостики доводиться відривати, а це трохи морока. Я не пробувала варити варення з золотистої смородини, але джем робила моя родичка і хвостики не відривала. Все перебивала блендером до однорідної маси. Вийшло дуже смачно! На смак – джем з чорниці з відчутним смородиновим ароматом.

На сьогодні селекціонери вивели кишмишні форми – практично зовсім без насіння. Моя смородина золотиста, маю 6 молодих кущів, сорт не знаю, має плоди з насінням, але воно таке дрібненьке і його так мало, що майже не відчувається.

Як виглядає смородина золотиста?

Рослина може бути, в залежності від сорту, висотою від пів метра до трьох метрів. Має невеличкі листочки, що нагадують аґрус, і пагони, які дуже мало галузяться.

Це настільки красивий чагарник, що його можна вирощувати навіть не через плоди, просто заради краси. До речі в європейських парках смородина золотиста часто зустрічається в живих загорожах, і весною, коли вона цвіте жовтими пахучими квіточками, це дуже гарне видовище. При цьому вона декоративна весь садовий сезон – з весни до пізньої осені.

Спочатку тішить око жовтими квітками, потім здоровим, я б сказала, фігурним листям, влітку на ній – грона чорних, жовтих чи бордових ягід, а восени вона «запалюється» різноколірним забарвленням листя, яке тримається до перших морозів.

Смородина золотиста, ягоди на кущі

Плоди смородини золотистої з “хвостиком”

Умови та догляд

З хорошого про вирощування смородини золотистої – це надзвичайно невибагливий плодовий чагарник. Її можна не поливати навіть на піску, вона задовольниться навіть рідкими дощами. Смородина золотиста легко переносить спеку, її листя не скручується на пекучому сонці, ягоди не опадають. Може рости як на слабокислих, так і слаболужних ґрунтах будь-якої структури. Морозостійкість до -37 градусів, і відлига її не розбудить – спить міцно.

Не раз чула нарікання на золотисту смородину від садівників, що вона не така родюча, як смородина чорна. Можливо, це пов’язано з тим, що золотистій для нормального плодоношення потрібен запилювач. Тобто висаджувати треба не один кущ, а 3-4, і бажано – різних сортів, з різним забарвленням ягід.

Смородина золотиста — довговічний чагарник, важливо забезпечити їй достатньо простору для зростання. Гарно розмножується дерев’янистими живцями і поділом куща. Можна її насіння посіяти під зиму, якщо сіяти весною, то необхідна стратифікація впродовж 2-4 місяців.

Смородину золотисту формувати – одне задоволення. Вона набагато менше галузиться (пускає паростки, гілки), ніж чорна смородина, і цю особливість можна використовувати для створення штамбових форм рослини.

Якщо постійно видаляти нечисленну поросль і залишити тільки одну гілку, то з неї сформується стовбур і вийде з часом смородинове дерево висотою до 3-х метрів (обов’язково спробую!).

При цьому на цей стовбур можна щепити аґрус чи чорну смородину і вирощувати в штамбовій формі й ці плодові чагарники.

Читайте також нашу статтю про вирощування смородини чорної.

Жовті квіти на смородині

Квіти золотистої смородини

Читайте також наші статті:

Мій досвід вирощування смородини золотистої

У мене росте шість кущів і висаджені вони минулої весни. Чотири кущі цього квітня були пересаджені на інше місце – з напівтіні на повне сонце. Пересаджені – це трохи не те слово. Бо я просто викопала чотири кущі й втикнула в землю в іншому місці. От чесне слово – «втикнула в землю», а не пересадила. Ні посадкової ями, ні компосту, ні перегною чи хоча б мінерального добрива. Викопала невелику ямку, всунула в землю корені та полила. Планувала, що за пару тижнів пересаджу в інше місце, яке попередньо підготую. Але не склалося…

Моя смородина прижилася практично на голому піску. Бо земля у мене аж дуже піщана)) Правда, коли я про неї згадала через місяць і побачила, що вона цвіте, то стала періодично поливати в посуху. За сезон двічі підгодувала нітроамофоскою, і моя смородина золотиста помітно підросла.

А ті кущі, що не пересаджувалися і далі росли в напівтіні навіть порадували ягодами. Їх було небагато, але поспівали плоди неодночасно і, мені здається, місяць точно, я їх «клювала» прямо з куща.

Головне, що можу сказати про смородину золотисту – вона не хворіє! Зовсім. Перевірено двома сезонами. При цьому не хворіє і не вражається шкідниками навіть при мінімальному догляді. Та який там догляд! Золотиста смородина росте в мене сама по собі…

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.