Надзвичайно щедра на плоди ожина сьогодні пропонує вибір між кущовими (прямостоячими) та сланкими (стеляться по землі) сортами. Пагони довжиною 2-6 м ожина нарощує фантастично швидко. Вони у рослини дворічні, вегетують у перший рік і родять на другий, після чого засихають, змінюючись наступним поколінням заміщення. Колючість чагарнику, дякуючи постійній селекційній роботі, залишилася у минулому. Сучасна садова ожина, сорти якої майже завжди безшипні, заслужено стала ще й надзвичайно цінною прикрасою декоративних садів. Унікальна рослина – щедра на врожай корисних ягід і дуже красива. Про використання ожини в дизайні саду та про її найкращі сорти піде мова в цій статті.
Зміст:
Сучасні сорти ожини не треба розміщувати в кутку саду, де вона нікому не заважатиме. Це один з найпривабливіших ягідників, що чарівно цвіте на початку літа і може відіграти ще й важливу декоративну роль. Окремі прямі кущі прикрасять газон, а при висаджуванні рядком ожина — один з кращих виборів для екранів та живоплотів (як колючих та абсолютно непроникних хащ, так і безшипних ягідних стін).
Ожина красива, надійна й корисна, потребує найпростіших опор і може використовуватися в дизайні саду для:
Сланку ожину можна використати і для декорування схилів та закріплення ґрунту. Компактні сорти ожини чи чагарники на індивідуальних опорах можна вводити як акцент в міксбордери та інші композиції.
З ожини не вийде сусіда для сортової малини (різні сорти ожини якщо і поєднують, то лише з малиною мілкоцвітною) чи класичних плодових дерев (особливо яблуні та сливи), та на роль компаньйона для колоновидних, карликових, декоративних дерев і кущів вона підходить.
Ожину можна комбінувати з ліщиною, повстистою вишнею, мигдалем, аґрусом, чорницею, лохиною, іргою, хвойними, рододендронами. Біля альтанок та при озелененні стін, у живоплотах ожину можна поєднати з невибагливими ліанами, як однорічними, так і багаторічними (з контролем росту та розділенням пагонів).
Мода на комбінацію з плетистими і кущовими трояндами дійшла з Заходу і до нас, найнадійніший варіант поєднання – шипшина, та експериментувати можна і треба. При сусідстві з сортовими трояндами варто прорахувати догляд і дбати про профілактичні обробки для обмеження взаємної передачі хвороб.
Ожину можна висаджувати як загороджувач для грядок з овочами, полуницею чи суницею. Немає особливих обмежень для сусідства ожини з ґрунтопокривними і трав’янистими партнерами. Достатньо обрати види, що будуть приваблювати обпилювачів, захищати ожину від шкідників і хвороб.
З багаторічників кращі партнери для сортової ожини — монарда, рута духмяна, м’ята, меліса, цибуля-трибулька, пижмо, гісоп. Біля ожини можна розміщувати однорічники: від чорнобривців та календули до бораго та всіх представників Бобових.
Головне при суміщенні ожини в саду — завжди пам’ятати про зручність збору врожаю, необхідність вільного доступу до кущів для догляду і підготовки до зими.
Як правильно вирощувати корисну ожину в саду, читайте в нашій статті.
Багато садівників і сьогодні продовжує розділяти садову ожину на два підвиди:
Ми радимо відмовитися від такої радянської класифікації й орієнтуватися при виборі на тип росту і сучасний поділ за типом пагонів на:
Різноманітні сорти ожини сьогодні дозволяють знайти ідеальний варіант за зимостійкістю, районованістю та розміром, смаком, транспортабельністю ягід, врожайністю і термінами плодоношення.
Читайте також наші статті:
Навіть колюча ожина сучасних сортів може похизуватися величезними ягодами. Одні з кращих сланких сортів:
Та все ж частіше садівники шукають безшипні сорти ожини. Чудово зарекомендували себе в Україні:
Особливої уваги заслуговують ремонтантні сорти, здатні давати рясний врожай двічі (на початку літа на торішніх пагонах та осінній — на молодому прирості):
Дорогі читачі! Ожина, сорти якої дуже різноманітні і на смак, і за зовнішністю, надцінна рослина для саду. Сподіваємося, що наша стаття дозволить вам обрати найбільш вдалі сорти саме для вашого саду. Але залиште в ньому місце ще й для ожиномалини — потужного гібриду з великими «малиновими» ягодами на невибагливих «ожинових» кущах. Бо популярність її зростає з кожним роком і не дарма.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.