Вирощуємо томати без розсади — сорти, переваги та недоліки методу

Через коротке літо більшість з нас вирощують томати через розсаду. Навесні турботи про розсаду забирають дуже багато часу і сил. Останнім часом багато городників замислюються над тим, як спростити процес вирощування розсади томатів, а хтось, взагалі, вирощує безрозсадні помідори. Спосіб цей не новий, в південних регіонах він давно і з успіхом застосовується. Сьогодні городники регіонів з помірним кліматом також успішно освоюють безрозсадний метод вирощування томатів. Про його переваги та недоліки і про сорти томатів, що підходять для посіву у відкритий ґрунт, розповімо у статті.

viroshhuyemo-tomati-bez-rozsadi-sorti-perevagi-ta-nedoliki-metodu-09-1024x700-5408965

Вирощуємо томати без розсади — сорти, переваги та недоліки методу

Зміст:

Безрозсадні помідори — переваги методу

Як і будь-який метод, безрозсадний спосіб вирощування має, як позитивні моменти, так і негативні. Знаючи нюанси, можна оцінити, чи підходить саме вам цей метод і спланувати роботи так, щоб не наробити помилок.

Переваги вирощування помідорів методом посіву у відкритий ґрунт такі:

 • Виключаються всі трудомісткі процеси вирощування розсади — заготівля землі, посів, пікіровка, полив розсади і т. д. Звільняється площа для вирощування культур, які безрозсадним способом виростити не вийде, наприклад, перців і баклажанів.
 • Якщо мова йде про вирощування томатів на продаж, то за рахунок зменшення кількості трудомістких операцій, собівартість продукції значно знижується.
 • Вирощена в умовах нестачі світла «домашня розсада» не завжди буває гарної якості. А це може надалі позначитися на врожаї — у слабкої розсади цвітіння і плодоношення запізнюються. Безрозсадний спосіб допомагає вирішити проблему ослабленої, витягнутої розсади. Томати, висіяні безпосередньо в ґрунт, виростають міцними, кремезними.
 • Цей спосіб актуальний для тих садівників, які не змогли вчасно посіяти томати на розсаду. Ще є можливість виростити «свої» сорти томатів, а не купувати невідомі.
 • Безрозсадні  помідори виростають загартованими, адаптованими до умов вирощування. Надалі такі рослини будуть більш витривалими і стійкими до хвороб.
 • Вирощені без пікіровки рослини відрізняються потужною кореневою системою стрижневого типу. Коріння у таких томатів йде глибоко в ґрунт, до 1,5 метрів. Таким рослинам потрібно менше поливів — а отже, в цьому випадку зменшується кількість робіт по догляду за рослинами.
 • При посадці насіння томатів безпосередньо в ґрунт скорочується період від сходів до плодоношення — вирощені безрозсадним способом томати розвиваються швидше. Врожай цих томатів встигає орієнтовно з початку серпня, тобто не на багато пізніше вирощених традиційним способом.
 • Може не для всіх садівників це важливо, але знижується кількість вивезеної з міста на дачу розсади.

Читайте також нашу статтю 5 найпростіших у вирощуванні томатів, за відгуками покупців «UAгород»

При посіві насіння томатів безпосередньо в ґрунт скорочується період від сходів до плодоношення

При посіві насіння томатів безпосередньо в ґрунт скорочується період від сходів до плодоношення

Негативні моменти вирощування томатів без розсади

Але в цій справі, як і в будь-якій іншій, є і свої мінуси, які заважають багатьом городникам цілком і повністю перейти на безрозсадні помідори.

Основним негативним моментом у вирощуванні томатів прямим посівом у ґрунт є залежність термінів посіву від погодних умов. Томати — рослини теплолюбні, мінімальна температура для росту рослин повинна бути не менше +15 °С. Тому важко визначити точну дату посіву, щороку вона буде залежати від реальних погодних умов.

Літо у регіонах з помірним кліматом коротке, по-справжньому комфортна погода для томатів буває у червні-липні, у серпні ночі вже прохолодні, як правило, випадає роса. При похолоданні і різких перепадах температури зростання томатів сповільнюється. Зростає ризик виникнення фітофтори.

Виходить, що навіть при прискореному зростанні більш міцних і витривалих рослин з насіння, часу для їх розвитку не вистачає. У самих ранніх сортів томатів час від сходів до плодоношення складає близько 90 днів.

При вирощуванні томатів традиційним способом, в ґрунт висаджується розсада вже у віці 55-60 днів. Такі рослини встигають віддати врожай в оптимальні терміни. Тому спішно вирощувати томати по безрозсадній технології можна тільки у захищеному ґрунті. Дуже ранні сорти томатів, як правило, низькорослі, тому немає сенсу вирощувати їх у високих теплицях. Отже, якщо таких немає, потрібно запланувати установку дуг з покривним матеріалом над грядкою з томатами.

Ідеально, якщо у вас вже є «тепла» або висока грядка. У них посів можна зробити набагато раніше, а плодоношення триватиме довше.

Ще один недолік — томати, посіяні за цією технологією, дозрівають тижні на 2 пізніше. Але якщо грамотно спланувати свої посадки і частину ранніх сортів виростити через розсаду, то питання буде вирішене.

Читайте матеріал 10 сортів томатів, як я рекомендую посадити.

Ще один важливий аспект — не всі сорти і гібриди томатів підходять для вирощування за цим методом. Тож якщо вирішите посіяти помідори на розсаду у 2024 році, то за посиланням прочитайте коли і як.

Які сорти томатів можна вирощувати без розсади у регіонах з помірним кліматом?

Безрозсадні помідори повинні бути не тільки дуже ранніми сортами, але і холодостійкими, стійкими до хвороб і перепадів температур. Добре, якщо на пакуванні з насінням написано: «Придатні до вирощування безрозсадним методом». Але таких сортів небагато, серед них: «Амурський штамб», «Безрозсадний (Спринт-2)», «Весняні заморозки», «Вибух», «Крайня північ», «Субарктік», «Ямал».

Крім цих сортів, слід звернути увагу і на наступні сорти. Вони належать до ранніх і суперранніх, невибагливі у вирощуванні, стійкі до перепадів погоди:

 • «Айсберг» — ранній, холодостійкий, стійкий до перепадів температур.
 • «Жонглер» від селекціонера Мязіної Л. А — посухостійкий, жаростійкий, стійкий до зниження температури.
 • «Леопольд» — ультраскоростиглий, стійкий до холоду, невимогливий у догляді, стійкий до основних захворювань томатів.
 • «Каченя» — ранній, стійкий до хвороб. Відрізняється гарною зав’яззю плодів навіть у несприятливих умовах і дружним плодоношенням.
 • Томат «Льодяник» — неймовірно невибагливий і врожайний, належить до дуже ранніх сортів.
 • «Ленінградський холодок» — суперранній, має виняткову холодостійкість.
 • «Северянин» — ультраранній, прекрасно зав’язує плоди при знижених температурах.

Також можна посіяти прямо в ґрунт такі безрозсадні помідори як: «Боні ММ», «Спалах», «Гном», «Санька», «Снігур», «Пролісок», «Човник», «Яблука на снігу».

Коли у сходів томатів з'являться 2-3 справжніх листки, потрібно буде залишити найсильніший паросток, інші прибрати

Коли у сходів томатів з’являться 2-3 справжніх листки, потрібно буде залишити найсильніший паросток, інші прибрати

Технологія вирощування томатів безрозсадним методом

Технологія безрозсадного вирощування томатів у регіонах з помірним кліматом застосовується ще не так часто, тому постараюся детально описати всі її етапи.

Щоб було зрозуміло, ще раз повторю: томати — рослини теплолюбні і від посіву до збору врожаю проходить досить часу (період вегетації у них тривалий). Тому завдання садівника — якомога раніше створити оптимальні умови для цих рослин.

Перший крок — це правильний вибір місця під посадку. Грядка повинна бути у самому сонячному місці, захищеному від вітру, і ні в якому разі не в низині.

Як тільки зійде сніг, грядку під безрозсадні помідори потрібно накрити чорною плівкою, щільно притиснувши її край дошками або іншими матеріалами. Якщо стоїть сонячна погода, то приблизно за тиждень ґрунт прогріється — можна буде приступати до посіву.

Звичайно, добре, якщо грядка була підготовлена ​​з осені, але часто буває так, що ми не завжди заздалегідь продумуємо посадки наступного сезону.

Якщо грядка під посадку не готова, то краще прямо по снігу накрити її чорною плівкою, щоб сніг зійшов швидше. Як тільки сніг зійде, і ґрунт трохи підсохне, то потрібно буде внести в неї компост або перегній і перекопати. Свіжий гній під посів вносити ні в якому разі не можна, також не варто вносити золу, можна обпалити молоді сіянці.

Як зробити теплу грядку, читайте в матеріалі Високі і вузькі, або грядки по-науці

Я вже говорила, що ідеально, якщо у вас вже є підготовлена ​​«тепла грядка». За рахунок того, що в ній відбуваються біохімічні процеси, йде поступове розкладання органіки з виділенням тепла. Така грядка навесні набагато раніше може бути використана під посадку.

Далі потрібно продумати, як ви будете захищати свої посіви від холоду і перепадів температури. Тут є кілька варіантів:

 • Хтось залишає плівку до того часу, поки не почнуть з’являтися сходи, але цей спосіб не підходить для тих садівників, хто приїжджає на ділянку тільки на вихідні.
 • Хтось вкриває посіви обрізаними пластиковими пляшками з-під води. У такому випадку потрібно буде зняти кришки з пляшок. А над самими пляшками непогано поставити дуги з покривним матеріалом (спанбондом, агрілом та ін.).
 • За відгуками досвідчених садівників, все-таки кращим способом буде установка дуг, на які потрібно буде натягнути плівку. А саму грядку після посіву закрити покривним матеріалом. Покривний матеріал допоможе зберегти вологу, зберегти тепло, захистити сіянці від опіків прямих сонячних променів. Надалі, коли встановиться постійна тепла погода, а сходи безрозсадних помідорів підростуть, плівку з дуг можна буде замінити на спанбонд.

Ще один важливий момент: молоді сходи може знищити капустянка (медведка). Якщо у вас такий шкідник є, то потрібно подбати про посіви: вкопати в землю баночки без дна (від консервів, молочних продуктів) і сіяти в них.

Як визначити термін посіву томатів у відкритий ґрунт?

Земля під посів повинна бути теплою. Якщо у вас є можливість контролювати температуру, то на глибині близько 5 см вона повинна бути + 18° С і вище, якщо менше — то сіяти ще рано.

Щоб земля швидше прогрілася, можна розмітити лунки під посів і пролити їх гарячою водою. Лунки розмічаються відразу на такій відстані, на якій рослини будуть вирощуватися надалі.

Як правильно висівати насіння?

Безпосередньо процедура посіву нескладна. У розмічені лунки потрібно висіяти по 2-3 насінини, присипати землею, лунки полити теплою водою. Сіяти можна сухим насінням, але краще замочити їх у спеціальних препаратах, наприклад, в «Епіні» або «Цирконі». Ці препарати підвищують схожість насіння і витривалість пророслих сіянців. Посіви потрібно вкрити. Далі стежити, щоб земля не пересихала.

Читайте також З якими сусідами люблять рости помідори?

Як доглядати за посівами?

Коли у сходів з’являться 2-3 справжніх листки, потрібно буде залишити найсильніший паросток, інші прибрати. Щоб стимулювати зростання стрижневого кореня, а не бічних, розсаду, що підросла, потрібно поливати не поруч зі стволиком, а кілька сантиметрів відступивши. Таким чином формується розвинена коренева система стрижневого типу.

Подальший догляд за розсадою залежить від погоди. Якщо стоїть спекотна погода, то потрібно, поступово привчаючи рослини до зміни температури і вологості, прибирати частину укриттів — банки, плівку, залишаючи розсаду під дугами з покривним матеріалом. Якщо ще холодно, то треба подбати про додаткове укриття.

Надалі схема вирощування безрозсадних томатів не відрізняється від вирощування за звичайною технологією. Тобто рослини потрібно буде підгодовувати добривами, якщо потрібно — пасинкувати, захищати від хвороб. Але поливати їх треба буде значно рідше.

Читайте також нашу статтю про вирощування солодкого перцю у відкритому грунті.

Дорогі читачі! Звичайно, заманливо настільки спростити процес вирощування томатів, щоб позбутися клопоту з вирощуванням розсади. Але у будь-якій технології є як позитивні сторони, так і негативні, які потрібно враховувати, щоб не залишитися без врожаю.

Позитивних моментів у безрозсадних помідорів все-таки більше, ніж недоліків. Вирощування томатів без розсади — це новий цікавий досвід — один крок до так званого «розумного городу», про який багато хто мріє. Пробуйте самі, тому що без власного досвіду важко судити про що-небудь.

Катерина Гаврилова,

Ботанічка.