Я вирощую томати вже давно, і у мене є сорти, які я постійно саджаю і знаю, що вони мене не підведуть. При цьому я уважно стежу за новинками селекції і щороку пробую для себе нові. У регіоні з помірним кліматом, де я проживаю, погода часто буває мінливою і не завжди сприятливою для теплолюбних помідорів. Тому мені цікаві нові сорти і гібриди, невибагливі у вирощуванні і водночас — смачні і врожайні. Про томати, які мені особливо сподобалися в минулому році, я і хочу розповісти. Помідори я вирощую в теплиці з полікарбонату і у відкритому ґрунті.
Дуже сподобався цей сорт з яскраво-помаранчевими плодами. Томати смачні, соковиті, м’ясисті. Ми їх використовували у свіжому вигляді, у заготовках — для кетчупу, лечо, аджики. Дуже гарні вийшли помідори із желатином на зиму. А сік теж оригінальний — з фруктовим присмаком.
З великих сортів у мене він дозрів одним з перших. Хоча за описом він належить до середньостиглих. Цікава особливість сорту: перші плоди більш округлі, а наступні — серцеподібні. Мої томати були масою приблизно до 400 грамів. У верхніх гронах вони сильно не дрібнішали, залишаючись досить великими.
При вирощуванні цього сорту мені сподобалося, що зібрані зеленими помідори без проблем дозрівають у домашніх умовах.
Цей сорт можна вирощувати як у теплиці, так і у відкритому ґрунті. У теплиці цей сорт досягає 1,5 метра, у відкритому ґрунті він менше.
Потрібна підв’язка і формування, пасинків утворюється багато, тому потрібно не забувати формувати кущ. Я його формувала у 2 стебла — залишала пасинок під першою квітковою китицею.
За відгуками багатьох садівників, у відкритому ґрунті цей сорт показує навіть кращі результати, ніж у теплиці, тому на наступний рік спробую посадити його на вулиці.
Про безрозсадний спосіб вирощування помідорів читайте в матеріалі Вирощуємо томати без розсади — сорти, переваги та недоліки методу.
Про цей гібрид чула давно, відгуки дуже добрі, тому вирішила сама спробувати його виростити. І він мені дуже сподобався. Вирощувала його у теплиці, але, судячи з опису, можна було і у відкритому ґрунті. Кущ не дуже високий, приблизно 1,5 метра, але весь був усипаний плодами. Помідори все рівні, округлої форми. При дозріванні вони стали насичено червоного кольору, причому, і всередині плоду теж.
Помідори чудові — соковиті, м’ясисті, дуже смачні. Що дуже порадувало — не завжди врожайні гібриди мають дуже смачні плоди. Вага плодів була приблизно до 150 грамів. Помідори ми використовували у свіжому вигляді і для засолювання. Гібрид гроновий, утворює не менше 10 грон, в гроні 7-9 помідор. Рослини потрібно було пасинкувати і обов’язково підв’язувати до опори, під вагою багатого врожаю вони просто б зламалися.
Так вийшло, що одна з рослин цього гібрида у мене була в тіні від бочки для поливу, і це зовсім не позначилося на врожаї. На цій рослині було також дуже багато помідорів. Пізніше я прочитала, що цей гібрид добре переносить затінення, тому його навіть можна використовувати в ущільнених посадках.
Для себе вирішила: буду щороку саджати цей гібрид, він невибагливий, смачний і дуже врожайний.
Читайте також нашу статтю 5 найпростіших у вирощуванні томатів.
Чудовий сорт з томатами незвичайного кольору: вони зелені, з жовтим відтінком. На подив, смак незрівнянний, дуже сподобався. Томати солодкі, ароматні, присутній оригінальний фруктовий присмак. М’якоть дуже ніжна, смарагдового кольору, насіння мало. Томати цього сорту чудові в «різнокольорових» салатах разом з рожевими, жовтими та червоними помідорами.
Кущ висотою до 1,5 метра. Я вирощувала його у теплиці, але можна і у відкритому ґрунті. Самі помідори великі, приблизно до 400 грамів, на кущі їх було досить багато.
При вирощуванні цього сорту важливо вчасно визначити момент дозрівання плодів. На їх колір краще не орієнтуватися. Коли помідори дозрівають, вони стають м’якими на дотик. При зборі врожаю для дозрівання у домашніх умовах цей сорт краще збирати окремо від інших червоних сортів, щоб не упустити момент дозрівання.
З недоліків — неможливість довго зберігати врожай, помідори стають водянистими. Сорт тільки для споживання у свіжому вигляді. Через колір томату заготовки з нього сподобаються не всім. Тому посаджу обов’язково, але не дуже багато.
Цей сорт помідорів теж обов’язково посаджу на наступний рік. Дуже врожайний, з незвичайними плодами. Вони овальні з «носиком», їх багато, нагадують лимончики, звідси й назва сорту.
Мені найбільше сподобалися ці томати для засолювання. Вони не тріскалися у банці і дуже гарно виглядали серед помідорів інших кольорів. Я спеціально зробила такі гарні соління до свят, маленькі лимончики дуже незвично виглядають на святковому столі. Смак солоних помідорів цього сорту дуже сподобався, а у свіжому вигляді вони мені здалися трохи сухуватими, не такими соковитими.
Томати зав’язувалися великими гронами, але дозрівали поступово, до самих холодів. У мене у теплиці ці помідори виросли висотою метра 2 і навіть більше. Їх потрібно було обов’язково пасинкувати, а гроно підв’язувати. Врожайність цього сорту мені сподобалася, помідорів було багато.
Це томат черрі, зазвичай, я їх багато не саджу, 1-2 кущі для засолювання. Помідори цього сорту незвичайного червоно-коричневого кольору, я вирішила спробувати їх у засолюванні разом з іншими різнокольоровими помідорами.
Помідори сподобалися, соковиті, солодкі, дуже смачні. Сорт чудовий не тільки для засолювання, але й для їжі у свіжому вигляді. Врожай порадував, помідорів було багато. Тому ми змогли засолити ці помідори на зиму і наїлися ними у свіжому вигляді. Ще сподобалося те, що сорт ранньостиглий, а плодоносив довго, помідори зав’язувалися до самих холодів.
Сорт високий, приблизно 1,8 метра, тому його потрібно обов’язково підв’язувати. Свої рослини я формувала у 2 стебла. У рослин цього сорту досить швидко відростають пасинки, тому його потрібно регулярно пасинкувати.
Читайте також наш матеріал «9 незамінних гібридів огірків, які я раджу вирощувати всім»
Цей сорт сподобався своєю невибагливістю, чудовим смаком і універсальністю використання його плодів. Врожай був весь немов калібрований — помідори рівні, ідеально круглі, гарні, жовтого кольору.
Дуже гарні для засолювання та інших заготовок, але і у свіжому вигляді ми їх їли із задоволенням. Помідори щільні, але не жорсткі, дуже смачні, насіння мало, м’якоть соковита.
Сорт врожайний, переважно плоди були грамів по 200, але деякі виросли набагато більшими. Сорт детермінантний, середньої висоти. Я вирощувала на вулиці під плівковим укриттям, але можна і в теплиці. Рослини обов’язково потрібно пасинкувати і підв’язувати.
Ще один сорт жовтих томатів. Але у цього сорту плоди більш насиченого помаранчево-жовтого кольору. На смак вони сподобалися — соковиті, солодкі, насіння мало. Томати ми використовували у свіжому вигляді і для заготовок.
За термінами дозрівання цей сорт ранній. При цьому помідори без проблем зберігалися у свіжому вигляді до кінця жовтня, що дуже для мене важливо. Я завжди саджу кілька сортів, здатних зберігатися досить довго, щоб довше їсти овочі свого врожаю.
Рослини цього сорту невисокі, у відкритому ґрунті вони були зростом близько 1 метра. Плоди були досить великі, грамів по 300. З кожного куща ми зібрали досить багато томатів, тобто врожайність цього сорту гарна. Рослини потрібно було обов’язково пасинкувати і підв’язувати до опори.
Про цей сорт чула багато, що він в першу чергу чудовий для засолювання. І справді, помідори цього сорту гарні для консервування. За формою вони нагадують ковбаски, засолювання виходило оригінального вигляду і при цьому дуже смачне. А ще ми їх в’ялили. Ці томати м’ясисті, але трохи сухуваті, з щільною, але не товстою шкіркою — ідеальний варіант для в’ялення. Помідори непогано зберігаються. Врожай у мене був досить великий, і я не встигала відразу все переробляти. Ці помідори без проблем зберігалися місяць-півтора, в той час коли помідори інших сортів ставали м’якими і псувалися.
Дуже гарна врожайність. Томати відмінно зав’язувалися, їх було дуже багато. Всипаний плодами кущ дуже гарно виглядав. Щоб уникнути зараження плодів хворобами, в кінці літа я була змушена зривати зелені томати. Мене вразило те, що рослини після збору зав’язали ще дуже багато помідорів. Плодоношення цього сорту тривало до самих холодів.
Сподобалося, що цей сорт не потрібно пасинкувати, оскільки ця процедура забирає багато часу. У рекомендаціях з вирощування цього сорту було написано, що можна вирощувати без підв’язки до опори. Дійсно, кущ компактний, штамбовий, але коли помідори почали посилено зав’язуватися, рослини не витримали б такого навантаження. Сорт мені сподобався за всіма показниками, буду садити його щороку.
Невисокий невибагливий сорт з помаранчево-жовтими плодами гарної серцеподібної форми. Помідори дозріли дуже рано, і продовжували зав’язуватися все літо. Врожай порадував, томатів було багато і всі вони відмінної якості. М’якоть у помідор соковита, м’ясиста, ароматна. Насіння небагато.
За описом, цей сорт підходить для дитячого і дієтичного харчування. Дійсно, смак відмінний, практично без кислинки. Шкірочка помідорів щільна, але не жорстка. Ми використовували помідори для їжі у свіжому вигляді, для засолювання, приготування лечо, соусів, аджики.
Рослини сорту «Золоте серце» невисокі, у відкритому ґрунті сантиметрів 60-80, але розлогі, тому їх не потрібно садити близько один до одного.
Сорт обов’язково потрібно підв’язувати, помідори виростають досить великі і можуть поламати рослини. Я свої кущі формувала, але, за відгуками, їх можна було вирощувати і без пасинкування.
Дуже вдалий сорт. Невисокий, до 1 метра, невибагливий, врожайний. Помідори серцеподібної форми, відмінного смаку, вагою приблизно до 500 грамів. Колір помідорів малиново-рожевий, м’якоть солодка, соковита, насіння мало.
Сорт врожайний, помідори грамів по 250-300, їх було багато. Ми їх використовували у свіжому вигляді і для заготовок. Порадувало тривале плодоношення сорту. Помідорні кущі до самих холодів зав’язували плоди. При цьому до хвороб сорт показав гарну стійкість.
Я вирощувала цей сорт у відкритому ґрунті, але можлива посадка і в теплицю та під тимчасові укриття. У закритому ґрунті висота рослини буде більше, до 1,5 метра.
На завершення хочу сказати: стараннями селекціонерів чудових сортів і гібридів томатів в даний час виведено багато. В такому різноманітті не просто зорієнтуватися. Саджайте ті сорти, які у вас щорічно вдаються, і пробуйте новинки, можливо, якийсь сорт за своїми якостями вам сподобається більше. Вирощування помідорів — справа непроста і потрібно пробувати різні сорти, які будуть радувати і смаком, і врожаєм.
Катерина Гаврилова,