Наближається час посадкових робіт. Садівники та городники все частіше перебирають своє насіння, перевіряючи запаси, щоб визначити, що ще не куплено. А у когось, навпаки, знаходиться багато упаковок з насінням, які лежать вже не один рік. Всі знають, що чим довше лежить насіння, тим воно гірше сходить при посіві. Саме тому досвідчені садівники перевіряють взимку не тільки асортимент насіння, але і його якість. Як перевірити схожість насіння, розповімо у цій статті.

yak-viznachiti-sxozhist-nasinnya-01-1024x683-9642863

Як визначити, чи зійде старе насіння?

Зміст:

Навіщо перевіряти насіння на схожість?

Один з головних показників якості насіннєвого матеріалу — це схожість насіння. Від нього залежить кількість сіянців — тобто майбутньої розсади овочів і квітів, а на грядках — густота сходів рослин. Чим ближче показник схожості до 100 %, тим менше насіння потрібно для посіву.

На жаль, буває і так, що у насіння виявляється дуже низька схожість, або воно може виявитися, взагалі, несхожим. Щоб роботи з підготовки ґрунту, посів, полив були не даремними, необхідно перевірити посівні властивості насіння. Така перевірка дозволить зробити висновок: чи достатньо для сезону старого насіння, чи потрібно докупити ще.

Під схожістю розуміється здатність насіння давати нормальні проростки за певний (передбачений для кожної культури) термін при оптимальних умовах пророщування. Схожість визначається у відсотках пророслого насіння до загальної кількості висіяних.

Існує поняття лабораторної схожості. Цей показник визначається працівниками насіннєвих інспекцій в оптимальних умовах і вказується на пакуванні з насінням. Ми можемо визначити, так звану, оранжерейну схожість.

Цей показник визначається в умовах оранжереї або закритого ґрунту, і він завжди нижче лабораторної схожості, тому що в домашніх умовах важко створити ідеальні умови для кожної культури. Звідси і різниця між схожістю, зазначеною на пакуванні з насінням, і результатами нашої перевірки. Коли навесні ми будемо висівати наше насіння у відкритий ґрунт, умови для сходів насіння будуть ще більш суворими, це буде польова схожість.

Насіння різних культур має різний період життєздатності. Наприклад, найнетриваліший (до двох років) термін зберігання у насіння селери, пастернаку. У квітів швидко втрачає схожість насіння айстр, дельфініума, примул, сальвії, вербени, годеції.

Які огірки ви посієте в новому сезоні? Зробити вибір допоможе наша стаття 9 незамінних гібридів огірків, які я раджу вирощувати всім.

2-3 роки зберігається насіння кропу, петрушки, ріпчастої цибулі. 3-4 роки зберігає свої посівні властивості насіння листових овочів, моркви, цибулі порею, редиски, редьки, перцю. До 5 років можна зберігати насіння баклажан, томатів. Насіння кабачків, огірків, гарбуза, капусти, динь, кавунів — 6-8 років.

На здатність насіння проростати впливає не тільки вік насіння, а й умови його зберігання. Через це «старе» насіння може іноді виявитися схожим, а з нормальним терміном придатності — ні. Ось тому і рекомендується перевіряти насіння перед посівом на схожість.

yak-viznachiti-sxozhist-nasinnya-05-1024x576-2011137

Перевірка насіння на схожість дає змогу зрозуміти чи достатньо насіння, чи потрібно купити ще

Чи потрібно перевіряти усе насіння?

В аматорському садівництві є свої особливості. Якщо фермери займають певними сортами цілі поля, посів триває не один день, залучається техніка і багато людей, то в цьому випадку вкрай важливо знати показники якості насіння, яке використовуються для посіву.

Любителі, як правило, саджають багато сортів, але по кілька рослин кожного сорту. Якщо пачка томатів або огірків куплена за чималі гроші, а в ній не так багато насіння, то економічно невигідно частину цього насіння витрачати на перевірку. В даному випадку доцільніше ці сорти посіяти на розсаду раніше, щоб у разі поганої схожості насіння залишився час і на посів інших. А якщо мова йде про ті культури, які будуть висівати цілими грядками (морква, буряк, зелень, квіти на розсаду в великій кількості і т.д.), то в такому випадку насіння з сумнівною схожістю краще перевірити.

Способи перевірки насіння

Основних методів перевірки насіння на схожість існує два: попереднє проростання насіння і перевірка в соляному розчині. У будь-якому випадку, перед випробуванням насіння потрібно впорядкувати: видалити слабкі і, однозначно, несхожі — дрібні, поламані. Навіть якщо таке насіння зійде, врожай воно дасть невеликий.

yak-viznachiti-sxozhist-nasinnya-02-1024x813-3202336

Пророщування насіння у вологих серветках — простий спосіб перевірити його схожість

Перевірка схожості насіння методом пророщування

Дуже важливий момент: способом попереднього пророщування визначається схожість тільки того насіння, яке проростає протягом перших трьох-чотирьох тижнів, тобто воно не є тугосхожим і не потребує стратифікації.

Найчастіше для визначення схожості насіння використовується метод пророщування у вологих серветках. Насіння поміщають на блюдце між двома шарами вологої тканини, паперової серветки або двох вологих косметичних дисків.

Блюдце щільно накривають поліетиленовою плівкою або пакетом і ставлять в темне тепле місце. За температури +20…+23 °С чашка з насінням залишається на кілька днів. При цьому потрібно регулярно перевіряти серветку, вона повинна бути завжди вологою, але не мокрою, інакше насіння згниє.

Залежно від пророщуваної культури і якостей насіння, перші паростки можуть з’явитися через 4-5 днів, але, в основному, для проростання різних культур потрібно від 7 до 14 днів.

Раніше всіх здатне проростати насіння томатів, капусти, редиски, редьки, гарбузових (кабачків, огірків і т.д.). Довше проростає насіння моркви, петрушки, цибулі, кропу. Як правило, таке пророщування роблять протягом 3-х-4-х тижнів.

Чим насіння старіше, тим воно пізніше проростає. Багато садівників знають, що «своє» насіння проростає швидше, ніж магазинне. Це пов’язано з тим, що агрофірми спеціально сушать насіння до певних значень, щоб воно краще зберігалось.

Після закінчення терміну перевірки проводять підрахунок пророслого насіння і визначають його схожість. Якщо з 20 насінин проросло 16 — значить, схожість 80 % (16:20). І ще — чим швидше проростає насіння, тим більше у нього енергії проростання. Це другий важливий показник посівних якостей насіння.

Схожість культур з великим насінням: кабачків, патисонів, огірків, гарбузів, гороху, кукурудзи можна визначити, проростивши їх насіння в тирсі. Для цього тирсу потрібно 2-3 рази обдати окропом. Потім вологим розкласти по невисоким контейнерам або шухлядках і посіяти насіння. Насіння присипати тирсою, трохи утрамбувати, накрити плівкою. Контейнери помістити в тепле місце.

Аналогічно до попереднього способу, потрібно щодня контролювати вологість субстрату. Як і в попередньому способі, через певний час можна буде підрахувати кількість пророслого насіння і визначити відсоток схожості.

При «рулонному» методі перевірки насіння на схожість використовується папір, як зі шкільного зошита. Квадратний аркуш розміром 25х25 см потрібно на кілька секунд помістити в воду, вийняти, зайвій воді дати стекти.

Аркуш покласти на стіл, розкласти на нього насіння в один або два ряди. Насіння повинне бути попередньо підрахованим. Папір згорнути в рулон і поставити в ємність з водою в темне місце. Необхідна умова — насіння в рулоні має бути вище рівня води. Через певний час (для кожного виду рослин – свій) рулон витягують з води і підраховують результат пророщування.

Ще один метод перевірки — контрольний посів насіння. У скриньки, контейнери насипається шар ґрунту, висівається насіння, яке присипається невеликим шаром ґрунту. Посіви зволожуються, накриваються плівкою або склом, потім їх потрібно буде поставити в тепле місце.

Як у всіх попередніх способах, потрібно буде регулярно перевіряти вологість субстрату, а також ганчірочкою прибирати конденсат зі скла або плівки. Результат також визначається співвідношенням пророслого насіння до посіяного.

Фахівці при використанні цього методу обчислюють не тільки кількість пророслого насіння, але й ведуть підрахунок проростків з моменту появи сходів і до того періоду, коли кількість пророслого насіння перестає збільшуватися протягом двох днів більше, ніж на 1-2 %. За отриманими цифрами можна буде орієнтуватися на те, яка буде схожість насіння в реальних умовах відкритого ґрунту (тобто визначають польову схожість).

yak-viznachiti-sxozhist-nasinnya-03-1024x640-7006202

Контрольний посів насіння — ефективний спосіб перевірити його схожість

Перевірка схожості насіння в розчині кухонної солі

Другий метод визначення життєздатності насіння полягає в застосуванні розчину звичайної кухонної солі. Зазвичай, цей спосіб застосовують для перевірки насіння томатів, перцю, капусти, редиски, огірків.

Як правило, перевірка проводиться за кілька днів до передбачуваної дати посіву. Насіння опускається в ємність з 3-5%-ним розчином солі (на 1 літр теплої води — 1 чайна ложка солі) і добре перемішується. Через 30 хвилин все насіння, що всплило, викидається. Насіння, що осіло на дно, придатне до посіву.

В обов’язковому порядку насіння необхідно промити проточною водою і підсушити. Треба враховувати, що у цього методу може бути похибка, коли дуже сухе, але життєздатне насіння, також спливає. При посіві воно б піднялося, але сходило б довше іншого.

Що робити з результатами перевірки?

Знаючи показник схожості насіння, можна правильно розрахувати норму посіву і вчасно знайти заміну абсолютно несхожому насінню. Кондиційним (придатним до посіву) вважається насіння, якщо кількість пророслого насіння становить 90 % і більше. Таке насіння не потребує застосування методів підвищення схожості. Хоча сучасні засоби для передпосівної обробки насіння володіють ще й профілактичним ефектом — підвищують стійкість насіння до хвороб і різних умов вирощування.

Якщо ж рівень схожості в межах 50 %, то норму висіву фахівці рекомендують збільшити в 2 рази.

За показника нижче 30 % висівати насіння недоцільно. Звичайно, якщо мова не йде про цінні або рідкісні рослини, які потрібно обов’язково зберегти.

Чи можна підвищити схожість насіння?

Підвищити схожість насіння можна, застосовуючи ряд прийомів:

  • Замочуючи його в розчині регуляторів росту — «Епін», «Циркон», «HB-101», препаратах «Проросток», «Гумат калію» або «Гумат натрію» та інших.
  • З народних методів ефективні замочування в талій воді, сокові алоє, розчині меду, настої попелу.
  • Також підвищується схожість насіння після барботування (замочування у воді, насиченій киснем) і після загартовування насіння.

Дорогі читачі! Якщо у вас утворився великий запас насіння, то не поспішайте його викидати. І поки не настала гаряча весняна пора, зробіть перевірку його схожості. Можливо, воно вам ще знадобиться, і не доведеться витрачатись на купівлю нового.

Катерина Гаврилова,

Ботанічка.