З якими сусідами люблять рости помідори?

Для улюблених помідорів більшість садівників відводить окрему ділянку, організовуючи власну, маленьку чи велику, томатну плантацію. Та все більше практиків переконуються у перевагах змішаних щільних посадок і долучають помідори до переліку рослин на яскравих та розмаїтих грядках. Навіть у компанії інших рослин помідори все одно залишаються справжніми королями. Підбирати партнерів для помідорів варто по декоративності й розміру та орієнтуючись на зручність догляду й схожі умови. Але не з усіма сусідами помідори однаково добре себе почувають. В цій статті розкажемо, з якими рослинами томати гарно ростуть поряд, а яких воліли б уникати.

З якими сусідами люблять рости помідори?

З якими сусідами люблять рости помідори?

Чому не варто ігнорувати сумісність рослин при вирощуванні помідорів?

Переважно про підбір сусідів для помідорів замислюються у наступних випадках:

  • якщо хочуть оточити грядку з ними бордюром чи підкреслити рамкою;
  • при введенні інших рослин на грядки з помідорами для заповнення простору;
  • для притінення прикореневої зони томатів і додаткового їх захисту;
  • при ущільнених і комбінованих посадках.

Та щоб досягти успіху, правильних сусідів для помідорів доведеться шукати навіть тоді, якщо вони зростають на окремій грядці чи ділянці теплиці. Адже рослини, висаджені на суміжних грядках — в тій же мірі «сусіди», що й на одній комбінованій грядці.

Одні сусіди здатні пригнічувати шкідників та грати роль природних фітонцидів, інші — приманювати бджіл, а деякі — пригнічувати ріст томатів та, навпаки, ставити їх під високий ризик ураження інфекціями та вірусами. Від правильного (чи неправильного) сусідства у великій мірі залежить і обсяг, і якість довгоочікуваного врожаю.

Тому ігнорувати закони сумісності таких особливих овочів, як помідори, не варто. Тим більше, що вони ідентичні і для культури відкритого грунту, і для вирощування помідорів у теплицях та парниках, і навіть при підборі сусідів для контейнерних томатів.

Сумісні посадки - це не тільки корисно, а й красиво!

Сумісні посадки – це не тільки корисно, а й красиво!

Читайте також нашу статтю, які овочі сусіди на городі дружитимуть, а які не дуже?

Небажані сусіди для томатів

Помідори — овочі, для яких зовсім недаремно існує настільки багато правил при вирощуванні. В тому числі і з підбору й підготовки місця. Помідори надзвичайно чутливі і до культур-попередників, і до сусідства. «Дозволених» рослин, що будуть доречними поруч з потужними кущами томатів і зроблять їх ще сильнішими, багато. Але і всього декілька «заборон» ігнорувати не варто.

Помідори не люблять родичів поруч. Однакові або близькі вимоги до умов, це, звичайно, добре. Але і захворювання, і шкідники у томатів, баклажанів, картоплі і Ко теж спільні. І навіть якщо не вистачає площі, суміщати їх, підвищуючи ризик рослин захворіти, варто лише у крайніх випадках, ретельно зваживши засоби профілактики та захисту.

В число заборон для сусідства з помідорами здавна на перших позиціях включають і кукурудзу. Не кращий варіант і суміщення помідорів з іншим надпопулярним овочем — огірком. Помідори та огірки вимагають різного догляду і умов, і поруч їм не буде комфортно.

Не дуже гарними сусідами для томатів, що можуть позначатися на здоров’ї кущиків та плодоношенні, вважаються деякі пряні представники родини Окружкових — кріп, аніс та фенхель. Сусідство з ними позначається також на смакових якостях зібраного врожаю.

Незручно й недоречно вирощувати разом з помідорами кольрабі, броколі чи цвітну капусту.

Читайте також нашу статтю Вирощуємо томати без розсади — сорти, переваги та недоліки методу.

Кращі декоративні сусіди для помідорів

Квіти не лише прикрашають сад, а й можуть стати чудовим природним захистом та приманкою для опилювачів, що не лише не завадить помідорам, але й допоможе зібрати здоровий щедрий урожай. Декоративні рослинки все частіше додають до овочевих грядок, створюючи приємне оку розмаїття барв та використовуючи цілющі властивості звичних квітів. Для помідорів чудовими сусідами чи обрамленням стануть однорічники:

  • нагідки;
  • чорнобривці;
  • піретрум;
  • настурція;
  • космос;
  • васильки;
  • пеларгонії;
  • айстри.

А з багаторічних сусідів варто віддати перевагу лаванді, сантоліні та журавцям.

Чорнобривці гарно впливають на розвиток всіх овочів, а томатів - особливо

Чорнобривці гарно впливають на розвиток всіх овочів, а томатів – особливо

Зелень — чудове доповнення для томатів

Всі листові овочі та різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці. Особливо вдало поєднуються з помідорами листові, а не качанні «варіанти». Шпинат, щавель, мангольд, латук, ромен, руккола, скороспілий кресс — обирати варто до смаку та за розміром, враховуючи форму, характер росту і зручність догляду.

Читайте також нашу статтю Чим підживити помідори?

Прянощі та лікарські рослини, що підходять помідорам

Якщо кріп чи аніс для помідорів під забороною, то всі інші «приправки» та корисні рослини стануть для них чудовими партнерами.

Почати підбір трав-сусідів варто зі справжньої класики — петрушки чи м’яти. Мелісу ніхто не забороняє висаджувати з помідорами, та більшість садівників на практиці переконується у її пригнічувальних властивостях та недоречному розростанню.

У колекцію пряних трав навколо томатів вдало впишуться тим’яни, чабер, шавлії, материнка чи сортове орегано, базилік. Захисні властивості проти шкідників та здатність покращити зберігання врожаю у томатів проявляють кропива, любисток та огіркова трава.

Читайте також нашу статтю Як правильно пасинкувати помідори.

Всі листові овочі та різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці

Всі листові овочі та різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці

Ідеальні овочеві сусіди помідорів

У підборі овочів, з якими планують поєднати помідори, варто враховувати не лише розміри рослин чи зручність пересування, догляду, збору врожаю, а й сроки плодоношення. Завдання — підібрати партнерів так, щоб вони передували помідорам, не пригнічували їх ріст та не надто розростались. Ранні та компактні сорти овочів, що не будуть заважати рости самим помідорам, підійдуть якнайкраще.

Улюбленці томатів з числа інших овочів — бобові (за винятком хіба що гороху, який з помідорами поєднують рідко). Такі партнери не лише збагачують грунт, а й покращують його текстуру, дозволяючи кущиками помідорів насолоджуватися пухкою, повітряною землею впродовж усього періоду росту й визрівання плодів.

Витка квасоля — не найпопулярніший варіант, але компактна кущова квасолька, аккуратні кущики нуту, стрункі й невибагливі боби теж чудово ростуть поруч з помідорами. Бобовими можна обвити опори, створити бар’єр проти вітру чи красиву рамку.

Також добре поєднуються з помідорами:

  • всі різновиди цибулі, в тому числі незвичні й декоративно-їстівні, особливо цибулька на зелень;
  • часник;
  • ранні сорти качанної капусти;
  • листова капуста кале з числа компактних пишних різновидів;
  • редиска;
  • морква, пастернак та буряк, особливо для раннього врожаю;
  • гарбузи та сквош.

Чудово ростуть поруч з помідорами улюблені хрумкі делікатеси та стеблові овочі. Аспарагус, чи просто спаржа, стеблева та листова селера — чудовий приклад вдалих партнерів.

Всі салати - чудові сусіди сусіди для томатів

Всі салати – чудові сусіди сусіди для томатів

Фруктове сусідство для помідорів

Не варто остерігатися й не зовсім звичних рішень. Томати належать до ягідних культур, хоч і вживаються як овочі, тому їх можна поєднувати й висаджувати по сусідству з іншими «ласими» культурами.

Суниця, полуниця, дині, кавуни цілком можна розмістити поруч, за умови, що сорти помідорів не будуть надто високими й потужними. Та й біля кущів смородини чи агрусу можна сміливо розбивати помідорну грядку.

Читайте також нашу статтю Чи потрібна городу сівозміна?

Сидерати, які можна використовувати для помідорів

Дуже популярний варіант для «підсаджування» і «живої мульчі» — помічники-сидерати. Посіявши між висадженими кущами зелені рослинки, а потім скошуючи їх, отримують не лише джерело органіки для збагачення грунту. Сидерати розпушують та покращують землю, відновлюють її ресурси, сприяють корисній мікробіоті, захищають від перегріву та ерозії. А деякі ще й виділяють природні фітонциди, що захищають помідори від фітофтори, парші, шкідників.

Абсолютний фаворит для помідорів — гірчиця. Та чудовими сусідами стануть і всі злакові, рапс, фацелія і будь-які інші види сидератів, насіння яких є під рукою. Навіть потужні люпини можна стримувати, якщо не запускати насадження.

Дорогі читачі! Обираючи сусідів для помідорів, варто пам’ятати, що у цій справі можна надати волю фантазії і постійно експериментувати. Окремі, ущільнені чи змішані посадки бувають настільки різними! Грядку з помідорами можна доповнити ошатною зеленою чи квітучою рамкою, «розкреслити» на секції лініями з інших рослин. До їх облаштування можна поставитися майже як до міні-квітника, зробити незвичним за формою чи розбити на серію міні-грядок, на кожній з яких можна перевірити на власному досвіді, як «працює» різне сусідство й поєднання. Визнанні класикою взаємодоповнення можуть як підтвердитися, так і ні на вашій ділянці та з обраними сортами помідорів. І щороку можна експериментувати у пошуках власних бездоганних «помідорних» сусідів.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.