Як доглядати за ґрунтом після картоплі

Картопля для кожного, хто вирощує її самостійно, завжди займала і буде займати головне місце у календарі с/г робіт. І посадка, і викопування картоплі для багатьох городників перетворилися на своєрідний ритуал та свято. Але із закінченням одного картопляного циклу починається наступний. І після того, як був зібраний довгоочікуваний врожай та підраховані результати сезону, не варто забувати про підготовку до майбутнього року. І в першу чергу — про ґрунт, який картопля виснажує сильніше інших коренеплодів. Щоб не втратити родючість ґрунту та отримати у наступному році гарний врожай вже зовсім інших культур, догляд за ґрунтом краще не відкладати.

Як доглядати за ґрунтом після картоплі

Як доглядати за ґрунтом після картоплі

Зміст:

Правильна сівозміна

Картоплю багато хто вирощує на одній і тій самій ділянці багато років поспіль, але в ідеалі ґрунт повинен відпочивати від неї 2-3 роки. В крайньому разі на одному місці більше 3-х разів поспіль картоплю не садять, відновлюючи ґрунт після викопування за допомогою сидератів.

Догляд за ґрунтом після картоплі може бути різним:

 1. Традиційний — з добривами, хімічними засобами і перекопуванням.
 2. Органічний — з посівом сидератів.

Після картоплі в поточному сезоні не вийде висіяти навіть зелень або скоростиглі овочі і підбирати «зміну» можна тільки для наступного року. Під забороною лише пасльонові. Улюблені перці, баклажани, помідори не повинні потрапити на грядку, на якій у минулому році росла картопля.

Дуже добре чергуються з картоплею усі бобові, у тому числі горох, а також усі злакові. Але не гірше підійдуть для посіву після картоплі і кабачки, гарбуз, редька, редиска, ріпа, огірки, капуста (особливо листова), буряк, часник, цибуля, редис, шпинат, петрушка і усі види салату (особливо гострі – крес, рукола та листова гірчиця). Якщо цей вибір недостатній, подумайте про посів селери або пастернаку.

Картопля виснажує ґрунт сильніше інших коренеплодів

Картопля виснажує ґрунт сильніше інших коренеплодів

Коли обробляти ґрунт після картоплі?

Робота з ґрунтом безпосередньо після викопування картоплі – один з головних секретів збереження родючості ґрунту. Простій навіть у кілька днів, не кажучи про місяці, може значно позначитися на стані ґрунту. І чим раніше буде вжито заходів, тим краще.

За кілька місяців до зими якість ґрунту можна поліпшити кардинально і в наступному році отримати відмінний майданчик для посіву.

Зрозуміло, в екстрених випадках можна провести обробку ґрунту і під зиму, і на початку весни (перед посадкою наступних культур), але ефективність таких заходів буде нижчою.

Читайте також нашу статтю «Картоплю вирощую тільки під соломою — і вам раджу!»

Перший крок — повне очищення грядок

Після викопування картоплі на грядці, як правило, залишається чимало сміття. Перед тим, як вибирати стратегію поліпшення ґрунту, потрібно привести його в порядок. З землі варто вибрати усі кореневища бур’янів та залишки картоплиння. Очищену від сміття ділянку після картоплі обов’язково розрівнюють.

Якщо посадки були серйозно заражені дротяником, нематодою, на картоплі були поширені будь-які грибні захворювання, обробка від шкідників та грибних спор повинна бути проведена на всьому ґрунті одразу після збору врожаю.

З ґрунту варто вибрати усі кореневища бур'янів та залишки картоплиння

З ґрунту варто вибрати усі кореневища бур’янів та залишки картоплиння

Сидерати — головний помічник після викопування картоплі

Посів сидератів після картоплі дозволяє не тільки відновити ґрунт, а й подбати про його здоров’я на довгі роки. Адже відновлюючи родючість за законами органічного землеробства, технічні рослини відіграють і важливу роль в боротьбі з токсинами, патогенами та бур’янами.

Зелені добрива поодинці справляються з трьома головними завданнями обробки ґрунту після викопування картоплі:

 • знезаражують, усувають ризик поширення шкідників та захворювань картоплі та пасльонових, запобігають зараженню інших рослин;
 • підвищують рівень вмісту поживних речовин у ґрунті;
 • відновлюють механічну структуру і текстуру ґрунту.

І не варто забувати про додаткові «бонуси»:

 • відновлення здорового біосередовища та екологічної рівноваги;
 • поліпшення повітро- та водопроникності ґрунту;
 • скорочення процедур по перекопуванню та зменшення зусиль, які потрібно витратити на обробку ґрунту;
 • зменшення витрат, економія коштів на органічні і мінеральні добрива та спеціальні препарати.

Вибір сидератів

Після картоплі для відновлення родючості ґрунту фактично підійде будь-який сидерат. Але оскільки картопля через велику вегетативну масу та специфічне зростання виснажує ґрунт по-особливому, до того ж і застосування засобів боротьби з шкідниками та хворобами проводять для неї частіше, краще використовувати сидерати з групи бобових та хрестоцвітих.

В першу чергу варто звертати увагу на типові «картопляні» сидерати – гірчицю, люцерну, конюшину, люпин, фацелію, горох, віку. Саме вони швидше за все відновлюють вміст фосфору й азоту в ґрунті та усувають негативні наслідки вирощування пасльонових.

Злакові – кращі при зараженні дротяником та іншими ґрунтовими шкідниками, а також при втраті пухкості або при ознаках порушення балансу рН на ділянці. Найкращі результати після картоплі зі злаків показують посіви вівса та жита.

Щільність посіву для догляду за ґрунтом після картоплі дуже важлива. Норму насіння розраховують так, щоб на кожні 10 квадратних метрів ділянки було використано близько 200 г насіння сидератів. У такому випадку не виникне ситуації із занадто малою кількістю рослин або перевантаженістю площі зеленою масою, яка не зможе ефективно розкладатися.

Читайте також нашу детальну статтю «Сидерати – що і для чого?»

Фацелія — один з типових «картопляних» сидератів

Фацелія — один з типових «картопляних» сидератів

Осінній посів сидератів простіше весняного

Восени не потрібен повноцінний порядний посів. Після збирання картоплі сидерати достатньо рівномірно розкидати по очищеному майданчику. Зверху насіння злегка присипають ґрунтом (або закладають граблями) та прикривають будь-яким покривним матеріалом – нетканим, плівкою чи шаром органічних добрив, зокрема компостом. Після поливу вони досить швидко дадуть сходи та почнуть нарощувати вегетативну масу.

Наступні процедури на майданчику після картоплі проводять через 30-40 днів. При досягненні рослинами висоти в 15 см (обов’язково до початку цвітіння рослин):

 • Рослини, які наростили достатню вегетативну масу, скошують.
 • Зелену масу закладають в ґрунт, намагаючись не розпушувати ґрунт занадто глибоко, на глибину в декілька сантиметрів (підійдуть і граблі, і перекопування вилами, і лопата).
 • Додатково вносять мікробіологічні препарати і зрілі органічні добрива (компост, перегній або гній) для збільшення ефективності цих процедур.

Якщо провести посів сидератів одразу після збирання врожаю картоплі не виходить або прогноз погоди не дозволяє отримати зелену масу вчасно, до приходу приморозків, посів можна відкласти та провести його під зиму. Ділянку при цьому краще до посіву замульчувати компостом, а вже наприкінці осені провести стандартний підзимний посів сидератів.

З’являючись одразу після сходу снігу, ніжна зелень швидко нарощує вегетативну масу і її закладають в ґрунт перед посадкою або посівом тих культур, які були вами визначені.

Альтернативні стратегії догляду за ґрунтом після картоплі

На виснаженому ґрунті при класичній агротехніці допустиме подвійне внесення мінеральних добрив – після збирання картоплі і навесні, перед новими посівами.

Крім застосування спеціальних добрив та комплексних препаратів для відновлення родючості ґрунту (які вносять при глибокому перекопуванні ґрунту на всій ділянці), можна використовувати такі прийоми догляду за ґрунтом після картоплі:

 • Використання фунгіцидів та гербіцидів (від домінуючих бур’янів і захворювань, якими була заражена картопля на конкретній ділянці) з наступним глибоким перекопуванням ґрунту і внесенням мінеральних добрив (подвійна від стандартної доза фосфорних добрив та стандартна доза калійних добрив).
 • Внесення органічних добрив (компост або перегній, 1 відро на кожен квадратний метр) перед звичайною глибокою культивацією ґрунту.
 • Пропуск сезону та «відпочинок» грядок.
 • Використання протягом наступного сезону грядки для вирощування літників та пряних трав з корисними властивостями (м’ята, материнка, чорнобривці, календула і ін.).

Дорогі читачі! Виснаження ґрунту картоплею, як і втрата її структури — проблема, про яку потрібно замислюватися ще до збору врожаю. Підвищені потреби картоплі в фосфорі та калії призводять до того, що без спеціальних заходів і догляду відновити ґрунт для наступних посівів буде дуже складно.

Тетяна Шумовська,

Ботанічка.