Як захистити абрикос від морозу і не переплутати його з моніліозом

Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

З року в рік – одне й те ж саме. Коли починає цвісти абрикос, приходять дощі, похолодання і весняний нічний приморозок, куди ж без нього? Це такий «холодний-холодний душ» для бутонів, квітів і зав’язі абрикоса, і не завжди він лишає дереву шанс порадувати нас смачними плодами. У цьому матеріалі розповідаю, як захистити абрикос від морозу, і чому не завжди засохлі квіти — це мороз. Іноді це моніліоз. Про те, як відрізнити одну проблему від іншої, також згадаю в цій статті.

Квіткові бруньки абрикоса

Як захистити абрикос від морозу і не переплутати його з моніліозом

Яку мінусову температуру витримують бутони, квіти та зав’язь абрикоса

Весняні заморозки здатні знищити цвіт ще до того, як з’явиться зав’язь. Температуру до -1 °C бутони й квіти ще витримують. Діапазон температур  –1,5…–2°C бутони ще можуть витримати, але відкриті квіти найчастіше гинуть. Температуру нижче -2,5 °C зазвичай не витримують ні квіти, ні бутони, ні зав’язь.

Важливо. Вказані в цій статті температури є орієнтовними. Температура повітря може бути різною на кілька градусів на різних локаціях однієї місцевості. І навіть в сусідніх садах! На відкритій місцевості, що продувається всіма вітрами, дерева страждають від приморозків більше, ніж ті, що ростуть в цих же садах, але в затишних місцях. Найнебезпечніші приморозки — в ясні, безвітряні ночі після теплої погоди. Завжди звертайте увагу на локальний прогноз і висоту ділянки: у низинах (навіть безвітряних) може бути на 2–3°C холодніше.

Детальніше температурну чутливість абрикоса дивіться в таблиці нижче.

Таблиця 1. Температурна чутливість абрикоса на різних стадіях

Стадія розвитку Опис Критична t°C Ризик загибелі
Білий бутон
Видно білі пелюстки, бутон ще закритий -4…-5°C Дуже високий
Рожевий бутон
Яскраво-рожеві бутони, ось-ось розкриються -3…-4°C Критичний
Розкритий цвіт
Квітка повністю відкрита -2…-3°C Максимальний ризик
Зав’язь (після цвітіння) Плід 2–4 мм -1,5…-2,5°C Максимальний ризик

Збираючи інформацію про морозостійкість абрикоса на різних стадіях розвитку квітки, натрапила на цікаве наукове дослідження, що проводилося впродовж 15-ти років. Воно довело, що під час періоду розвитку квітки морозостійкість поступово знижується, і існують великі варіації в рівнях морозостійкості сортів абрикоса.

У цих експериментах встановлено, що максимальний рівень морозостійкості становить від -6 до -10 °C на початку цвітіння, від -6 до -7,8 °C під час повного цвітіння, між -3,8 і -7 °C в кінці цвітіння, залежно від морозостійкості сорту. Але це дослідження проводилося в лабораторних умовах при штучному заморожуванні цвіту. Тобто не враховувало вологість повітря і ґрунту, наявність вітру і інших погодних особливостей наших садів.

Як захистити абрикос від морозу

Накриття агроволокном або тонкою плівкою

Якщо дерево невисоке — можна накрити його легким нетканим матеріалом у вечірній час. Вранці обов’язково зняти. Але якщо погода вітряна, то таке накриття може викликати нову проблему – воно просто зламає більшу частину бруньок.

Ідеально купити для накриття плівку, яку використовують при ремонті осель – вкривають поверхні меблів, наприклад, щоб захистити від фарб чи побілки. Така плівка дуже тонка, тому у неї менше шансів пошкодити квіти і бруньки абрикоса. Так само і агроволокно – чим тонше, тим краще, хоч ступінь захисту від приморозку у тонкого матеріалу менший. Але зате варіант механічних пошкоджень бруньок мінімальний.

Димлення (коптіння)

Старий перевірений ще нашими прабатьками метод. Раннім світанком розпалюють купи, що тліють: листя, тирса, гній, сіно. Дим утворює захисну «ковдру», яка утримує тепло в саду.

Рясний полив дерев під корінь увечері

Волога земля зберігає тепло краще. Можна полити дерево до заходу сонця, щоб зменшити втрату тепла вночі.

Антистресанти (Епін, Циркон)

Теоретично препарати-антистресанти, якими обприскують дерева перед приморозком, не захистять дерево від морозу напряму, але допомагають краще і швидше відновитись.

Свічки, пляшки з гарячою водою

Такий метод працює для молодих дерев. Розташовують біля стовбура, щоб створити локальне джерело тепла. Біля свічок, звичайно, треба чергувати, а воду міняти на гарячу.

Обприскування дерев водою

Коли вода перетворюється на лід — вона виділяє тепло (фізичний процес, званий теплотою кристалізації).

Тому для захисту дерев від приморозків обприскують рослини дрібним розпиленням води. Вода починає замерзати, утворюючи лід на поверхні квітів, зав’язі, гілок. Водночас виділяється тепло, яке захищає внутрішню температуру рослини. В середині «льодової оболонки» зберігається ~0°C, навіть якщо температура повітря — 2…–4°C.

Здається, все просто, але насправді не дуже. Бо:

  • Полив має бути безперервним, поки температура повітря нижче 0°C
    (інакше процес замерзання продовжиться без тепла і рослина перемерзне).
  • Використовують спеціальні форсунки-дощувалки з дрібним туманом.
  • Починають обприскування перед настанням морозу (~0,5…+1°C)
  • Завершують лише тоді, коли температура стабільно вище 0°C.

Тому цей метод дійсно застосовують у промислових садах (абрикос, персик, вишня, яблуня) у зонах ризикованого садівництва. Теоретично метод льодового захисту абрикоса можна застосувати і в приватному саду, але на практиці це практично неможливо.

Бо:

  • Потрібна система дрібнодисперсного поливу;
  • Треба бути на місці всю ніч;
  • Якщо вимкнеться насос або закінчиться вода — можна посилити обмерзання.

Тобто в умовах присадибної ділянки це ризиковано, але у великих садах — дуже дієво.

А, може, це не мороз, а моніліоз?

Часто садівники бачать: квіти почорніли, гілки повисли — і думають, що це мороз. Але часто це моніліоз, грибкове захворювання, так званий «моніліальний опік».

Табл. 2. Чим відрізняється пошкодження морозом від моніліозу?

Ознака

Мороз

Моніліоз

Коли з’являються симптоми Одразу після морозної ночі Через 3–7 днів після цвітіння
Квіти Змерзлі, в’ялі, але не почорнілі, а сірі або бурі Квіти чорніють, іноді ніби “підгорілі”
Молоде листя Може бути злегка “припалене” Темніє, в’яне, скручується
Пагони Можуть бути трохи підсушені на кінчиках Пагони масово чорніють, ніби обпалені
Інші частини дерева Стовбур і гілки не страждають З’являються камедь, рани, вм’ятини на корі
Наліт Немає Іноді з’являється сірий наліт спор на квітах
Локалізація По всьому дереву одночасно Плямами, зазвичай після дощу або волога весна
Результат Якщо не було зав’язі — дерево виглядає «порожнім» Частина гілок може відмерти до осені, хвороба триває

Що робити при моніліозі

  • Обрізати уражені гілки на 15–20 см нижче місця ураження.
  • Обробити фунгіцидами: Хорус, Світч, Топсин-М.
  • Повторити обробку через 7–10 днів.

І головне — профілактика. Про захист абрикоса від моніліозу в статті за посиланням. Зазначу, що минулого року від моніліозу я врятувала свій абрикос, але зав’язь померзла на стадії 0,5-1 см.

Післямова

Дорогі читачі! Абрикос — дерево ризику. Навіть у професійних садах урожай абрикоса часто втрачається через весняні приморозки. Ви можете допомогти абрикосу пережити приморозок, але якщо у вас такої можливості нема, або спроба буде невдалою, не засмучуйтеся! Підходьте до садівництва філософськи.

Це буде п’ята весна в нашому саду. І ми ще жодного разу не спробували смак абрикосів нашого старого дерева. Але мені і на думку не прийде спиляти його! У абрикоса в нашому саду – священна місія: він дарує тінь в літню спеку. І кращого місця для гамака у нас на ділянці ми так і не знайшли.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Це перша стаття
На головну