Чемерники, або морозники — про різноманітність видів і догляд

Українські зими не надто підходять для більшості рослин, здатних цвісти взимку. Але чемерник, чи морозник — приємний виняток. Ця (чи не єдина) справжня квітка зими закохує у себе тривалістю цвітіння і досконалістю форм. І при своїй казковій красі морозники — ще й довговічні, витривалі, надійні, здатні адаптуватися до різних умов багаторічники.

чемерник

Чемерники, або морозники — про різноманітність видів і догляд

Види морозників — опис і фото

Чемерники, зимові чи сніжні троянди, різдвяні рожі, зимовники, геллеборуси чи просто морозники (Helleborus) — отруйні й одночасно цілющі трав’янисті багаторічники родини Жовтецевих (Ranunculaceae) з щільними, унікальними, «штучними» текстурами листя і квіток.

Білі, салатові, кремові, жовті, пурпурові, коричневі, чорні — у кожного морозника свої унікальні барви, як і малюнки з плямок, штрихів, крапинок. П’ять хвилястих, щільних пелюсток навколо густих тичинок роблять квіти схожими на ювелірні прикраси. А вічнозелене, пальчасте, жорстке листя на довгих ніжках утворює дуже красиву прикореневу розетку і дозволяє чемерникам зберігати привабливість весь рік.

Гібридні морозники

морозник гібридний, фото

Гібридні морозники (Helleborus × hybridus)

Гібридні морозники (Helleborus × hybridus) — абсолютні фаворити всіх садівників завдяки різнобарвним, простим, махровим чи напівмахровим квітам, вибору висоти від 20 до 90 см, можливості повторного цвітіння.

Гібриди більш витривалі, здатні рости і на важкому ґрунті, зате потребують більшої уваги.

Морозник східний

Морозник східний, фото

Морозник східний (Helleborus orientalis)

Морозник східний (Helleborus orientalis) славиться здатністю квіток триматися до середини літа, аж поки не визріє насіння. Через своє цвітіння під час Великого посту (в березні-квітні, завжди до Великодня) отримав англійське ім’я — ‘lenten rose’, троянда посту.

Листя сильно зазубрене, а білі чи пурпурові квітки — похилі, невеликі (5 см), зате численні. Цей морозник менш стійкий до хвороб, чутливіший до неправильних умов.

Морозник чорний

чемерник чорний, фото

Морозник чорний (Helleborus niger)

Морозник чорний (Helleborus niger), або різдвяна рожа — класичний різновид з великими білосніжними, з рожевими розмивами на зовнішній стороні квітами діаметром до 8 см. Висота — до 30 см.

Чемерник червонуватий

чемерник червонуватий, фото

Чемерник червонуватий (Helleborus purpurascens)

Чемерник червонуватий (Helleborus purpurascens) — один з найчарівніших видів з пониклими квіточками та густо розташованими тичинками. Відтінки рожево-пурпурової гами перегукуються з червонуватими пагонами й листям.

Чемерник смердючий

Морозник смердючий (Helleborus foetidus)

Морозник смердючий (Helleborus foetidus)

Морозник смердючий (Helleborus foetidus) — найоригінальніший з усіх морозників з високим, до 75 см квітконосом, що вінчається суцвіттям-китицею з дзвоникоподібних, зелених з рудуватим краєм квітів. Цей вид взагалі не потребує поливів і охоче дає самосів.

Читайте також про чудо-квітку морозник у нашому іншому матеріалі за посиланням.

Коли і як довго цвітуть морозники

Морозники зацвітають, щойно в повітрі почне відчуватися весняне тепло, а морози відступлять на декілька днів. Терміни щороку визначає лише погода і її вибрики. Якщо зима м’яка, то чемерники всіх видів можуть зацвісти у лютому і березні, а при затяжній — аж у квітні чи травні.

Починає естафету майже завжди морозник чорний, та точно передбачити цвітіння окремих видів неможливо. Гібридні сорти цвітуть з лютого до травня.

Квітки морозника дивовижно стійкі. І справа не лише в тому, що вони витримують морози до -6 °C, а у окремих гібридів — до -15 °C. Квіточки тримаються на кущиках дуже довго, від 2 тижнів до більш ніж 2 місяців. Тому цими зимовими квітами можна милуватися, як мінімум, протягом всієї весни.

Осінні морозники — приємний бонус, а не різновид

У рекламних описах часто згадується, що морозники настільки різноманітні, що можуть цвісти не лише напровесні, а й восени. Насправді особливих видів чи сортів саме осінньоквітучих морозників немає. Просто гібридні і сортові морозники за правильного збігу обставин і вдалої погоди можуть порадувати, а можуть і ні повторним «позаплановим» цвітінням наприкінці сезону.

Щоб мати шанс помилуватися квітами двічі, потрібно захистити морозники від тривалої посухи. І сподіватися, що осінь буде теплою, адже морозники і в цьому питанні повністю залежать від погоди.

Умови, за яких рясно квітнуть чемерники

Тіньолюбні чемерники обожнюють захищені, притінені ділянки, на яких пряме сонце потрапляє на листя не більше кількох годин на день. Щоб забезпечити їм достатню захищеність від протягів та спеки, краще орієнтуватися на природні для морозників місця — узлісок листопадних дерев та чагарників, композиції під живими огорожами.

Їх можна вводити і в декоративні композиції квітників, міксбордерів, альпінаріїв — за умови, що партнери чи рельєф забезпечать достатній захист і від вітру, і від полуденного сонця.

Нейтральна за реакцією, свіжа чи волога, повітропроникна земля з високим вмістом гумусу — ідеальний варіант для всіх морозників. Якщо ґрунт ущільнений, потрібно подбати про закладення дренажу. Морозники хворіють у кислому ґрунті і погано ростуть поряд з хвойними та вересковими.

чемерник

Чемерники в саду

Читайте також як зробити яскравим весняний квітник у матеріалі за посиланням.

Посадка морозників з перспективою на десятиріччя

Для морозників краще подбати про ретельну підготовку місця і ґрунту. Чемерники люблять на одному місці лишатись десятиріччями, погано переносять пересадку і навіть мінімальні травми коренів.

Висаджувати морозники можна протягом вересня або відразу після цвітіння. За можливості краще вибирати саджанці з закритими коренями.

Морозникам потрібні прості посадкові ямки глибиною і шириною близько 30 см. До сусідніх рослин залишайте аналогічну дистанцію — близько 30-35 см. У ґрунт перед посадкою обов’язково внесіть зрілий компост чи перегній, при ризику затримки вологи закладіть дренаж.

Прослідкуйте, щоб точки росту при висадженні знаходились не глибше ніж у 2 см від лінії ґрунту. З коренями поводьтеся обережно, а протягом наступних 2-3 тижнів забезпечте стабільну вологість ґрунту щоденними поливами та мульчуванням.

Догляд за чемерником

Більш довговічного, стійкого багаторічника годі й шукати. Фактично, єдиний обов’язковий пункт догляду — видалення старого засохлого листя навесні.

Та оскільки шанс побачити повторне цвітіння, темпи росту напряму залежать від родючості і вологості ґрунту, краще подбати ще про декілька заходів:

  • підживлення органікою (жменя попелу, кісткового борошна) або комплексними добривами (30 г) на початку росту;
  • мульчування компостом, перегноєм чи торфом (після цвітіння);
  • поливи під час тривалої посухи для підтримки стабільної вологості ґрунту (достатньо 1 поливу у тиждень при наявності мульчі).

При неправильному виборі місця чи сирості морозники можуть постраждати від грибкових захворювань. Окрім застосування фунгіцидів варто відразу подбати про пересаджування рослин. Листя морозників люблять поїдати слимаки та равлики, а коріння — ґрунтові шкідники.

За потреби пересадити чи розділити рослини, викопуйте морозники старше 5 років одразу після цвітіння, обережно, з запасом землі. І дотримуйтесь правил посадки.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.