Як зробити картини з висушених пресованих квітів?

Ідея створити гербарій з улюблених квітів прийшла, коли цієї зими на ярмарку купила дерев’яну рамку для фотографій у вигляді фасаду будинку з чотирма квадратними віконцями, куди можна вставити невеликі фото. Я ж можу висушити і поставити замість фотографій улюблену Хансу чи Саллі Холмс! (ред. – мова про сорти троянд.) І вже на початку літа я почала створювати гербарій, нарізавши квіти для сушки. Досвід у мене мінімальний – клала, як всі у дитинстві, осінні листочки в книги і вони там висихали. Так зробила і з квітами. Більша частина їх запліснявіла, то ж довелося вивчати тему глибше. Як зробити гербарій своїми руками і прикрасити улюбленими рослинами інтер’єр, розкажу в цій статті.

Гербарій в інтер'єрі

Гербарій в інтер’єрі — як зробити і використати для декору

Що таке гербарій і де йому місце в інтер’єрі?

Гербарій – це спосіб збереження рослин і комах (так, є гербарії комах) через засушування. Гербарії мають величезне значення для науки, і з наукової точки зору означають місце, в якому можна побачити цілі колекції унікальних рослин. Або не унікальних, а поширених в конкретній місцевості, або ще якісь інші колекції… Мета – всі, хто бажає, можуть побачити певних представників флори в натуральну величину.

Гербарії для інтер’єру – це висушені квіти чи трав’янисті частини рослин, які можна певним чином продемонструвати в оселі, звичайно, прикрасивши її. Найчастіше мова йде саме про гербарії в рамках під склом, що висять на стінах.

Гербарії можуть бути виконані в абсолютно різних стилях, тому будь-який інтер’єр допускає їх використання. Для кабінету ідеально підійдуть професійно виготовлені зразки з корінням, листям, квітами, підписані за всіма правилами ботаніки — строгі і серйозні гербарії лікарських рослин.

Для кухні — висушені пряні рослини в простих дерев’яних рамах, що ніби підказують господині, як зробити смак приготованої їжі неперевершеним.

Для романтичної спальні — гербарій, що нагадує про квітку від коханого, яку дівчина засушила на пам’ять…

Прикрасою вітальні стане об’ємний гербарій із сухофруктами та ягодами. Для дитячої можна оформити гербарій як аплікацію з листя у вигляді тваринки. Ще краще — зробити це разом з дитиною.

Квіти на підносі для гербарію

Збирати квіти для гербарію — окреме задоволення

Чи всі квіти можна висушити для гербарію?

Теоретично, всі квіти можна висушити, але інша справа – які квіти сохнуть гарно, максимально зберігаючи колір, не чорніють і «залишаються в формі», а які у висушеному вигляді виглядають, м’яко кажучи, не дуже.

З мого досвіду сушити пелюстки лілій – даремне заняття, хіба, може, в спеціальному пресі і з дотриманням всіх оптимальних показників щодо температури і вологості приміщення. В домашніх умовах і в книзі висушити гарно пелюстки лілії – марне заняття.

З того, що в мене висохло ідеально – пижмо, суцвіття кропу (просто шикарне), астільба, котовник, материнка, гілочки лаванди.

Троянди (сушила сортів десять) висохли 50 на 50 – частина непогано, зокрема, улюблена Саллі Холмс. Листя Ханси висохло ідеально і надзвичайно гарне, квіти — мало того, що пожмакані, то ще й поцвіли. Але я зробила роботу над помилками, і спробую ще раз.

Непоганий потенціал для сушіння показали мускусні троянди, а ось старовинні, набиті пелюстками висушити в розпластаному вигляді практично нереально. Мабуть, можна – в натуральному об’ємі, але це вже інша історія.

Щодо троянд, то ідеальними для сушіння на гербарій є такі сорти, квіти яких найпростіші – пласкі. Ханса в цьому випадку виняток з правила. Ну або я дуже її хочу і переконую себе в цьому)))

З порад в інтернеті, гарно висихають:

  • Волошка,
  • Календула,
  • Ромашка,
  • Космея,
  • Шавлія,
  • Лаватера,
  • Маргаритки;
  • Гіпсофіла,
  • Золотарник,
  • Віола тощо.

Не радять в домашніх умовах сушити для гербарію:

  • Тюльпани,
  • Нарциси,
  • Півонії,
  • Гладіолуси,
  • Конвалію,
  • Іриси тощо.

Хоча спробувати, звичайно, можна. Якщо дуже хочеться, то знайдеться і відповідний спосіб.

Читайте також нашу статтю про сухоцвіти в інтер’єрі.

Як краще висушити квіти для гербарію

Найкраще сушити квіти у спеціальному пресі. Його можна зробити своїми руками, і я вже попросила свого чоловіка, правда, поки у нього дійдуть руки до цього діла, я використовую для сушіння книги. Це найпростіший, перевірений мільйонами школярів метод, але тепер я можу дати кілька порад, як висушити рослини для гербарію в книзі і максимально зберегти їх красу.

Прес для сушки квітів

Прес для сушки квітів можна купити, а можна зробити самотужки

Вибір квітів та матеріалів

Вибирайте тільки свіжі квіти з вашого саду або природного середовища. Найкраще брати рослини з дрібними та плоскими квітками, які добре вміщуються між сторінками книги. Вам також знадобиться велика, важка книга з гладкими сторінками та папір для захисту книги від вологи. Можна використати для цього серветки, газету, офісний папір тощо.

Квіти для гербарію зрізають в сухий і сонячний день, коли вони максимально відкриті.

Підготовка квітів

Перед тим як розпочати висушування, відділіть квіти від стебел і видаліть надлишок листя. Залиште квіти на стеблах довжиною близько 5-10 см. Або сушіть квіти окремо, а листя окремо.

Розміщення у книзі

Відкрийте книгу та покладіть аркуш паперу на сторінку, щоб запобігти контакту квітів з самою книгою. Розташуйте квіти між аркушами паперу на сторінках книги так, щоб вони не торкалися один одного та не виходили за межі книги.

Закрийте книгу обережно, так, щоб квіти залишилися на місці. Впевніться, що книга рівномірно закрита та квіти розташовані між сторінками.

Скільки чекати?

Залиште квіти у книзі впродовж приблизно 2 тижнів. За цей час квіти повинні висохнути та стати крихкими. Періодично перевіряйте стан квітів, щоб впевнитися, що вони висихають правильно і не пліснявіють.

Зберігання

Після того як квіти повністю висохнуть, обережно вийміть їх з книги. Покладіть висушені квіти у паперовий або картонний конверт для зберігання. Вони готові для використання в гербарії або декорування.

Окремо треба згадати про оптимальні умови для висихання квітів для гербарію:

  • температура від +15 до +25 градусів за Цельсієм;
  • хороше провітрювання приміщення, щоб уникнути надмірної вологості, яка може призвести до плісняви;
  • ізоляція від сонячних променів, які змінюють колір рослин (хоча всередину книги вони точно «не залізуть».

Гербарій в інтер’єрі – фото без коментарів

Щоб вам точно захотілося зробити гербарій з улюблених квітів і прикрасити ним інтер’єр, подивіться нашу фотопідбірку з мережі Пінтерест.

Скляні фоторамки можна купити в Інтернеті. А можна використати звичайну фоторамку, задній фон якої замінити на скло. Чудовий вигляд і в картин з сухих квітів у фоторамках з непрозорим тлом. А як ефектно виглядають настільні картини з сухих квітів в менюхолдерах (підставки на стіл для меню)!

Всі фото відкриваються в повному розмірі, якщо на них клікнути.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.