Сприятливе і не дуже сусідство в плодовому саду

Одне з важливих питань, що задають собі садівники при плануванні саду, які плодові дерева погано ростуть поряд. І навіть якщо ви нічого не чули про алелопатію (властивість рослин, грибів, мікроорганізмів виділяти органічні сполуки, що пригнічують розвиток інших організмів), то, напевне, від дідусів-бабусь чули, що не можна садити поряд вишню і абрикос, або яблуню і калину… Чи є в цьому логіка, і як правильно спланувати фруктовий сад, щоб всім рослинам в ньому було комфортно, поговоримо в статті.

Плодовий сад

Які плодові дерева погано ростуть поряд?

Які плодові дерева погано ростуть поряд?

Алелопатія, тобто в нашому випадку токсичний вплив однієї рослини на іншу, явище доведене науково, і доказів наразі не потребує. Але це не єдина причина того, що деяким рослинам дуже некомфортно рости поряд з іншими. Передачу хвороб і однакових шкідників також не можна ігнорувати при плануванні плодового саду, щоб потім не бігати весь сезон з обприскувачем. Отже, для яких рослин дистанцію в саду треба зробити якнайбільшою?

Груша і ялівець

На обох видах паразитує грибок під назвою іржа груші. Для повноцінного розвитку йому потрібні обидва види, тому там, де росте ялівець, рано чи пізно груша почне хворіти. Обприскувати, обприскувати і обприскувати… Воно вам треба?

Найбільш вразливий до захворювання ялівець козацький, хворіють, але рідше — китайський ялівець, віргінський, високий і колючий, окремі сорти горизонтального і скельного. Всі груші вразливі до іржі, але сучасні культивари меншою мірою.

Волоський горіх та інше плодове дерево

Волоські горіхи містять речовину юглон, яка викликає пригнічення росту у деяких видів, особливо дерев. Тому будь-які саджанці плодових слід висаджувати від горіха на відстані, як мінімум, 5-6 метрів.

Яблуня і калина

Калина занадто ненажерлива до води, тому яблуня біля неї буде страждати від дефіциту вологи в ґрунті. До того ж калина дуже вразлива до попелиці, яка, звичайно, з задоволенням перебирається і на яблуню.

Яблуня і вишня

Ці фруктові дерева також не бажано садити близько один до одного. Від такого сусідства найчастіше страждає яблуня, бо вишня має дуже потужну кореневу систему, яка може пригнічувати яблуню.

Яблуня і глід

Дуже погане сусідство для яблуні, бо глід подобається майже всім шкідникам, які з задоволенням оселяться і на яблуні.

Яблуні і троянди

З трояндами яблуня, на жаль, не дружить через вразливість до хвороб останніх. Поруч з трояндами це дерево завжди буде мати якісь симптоми захворювань. Мінімальна відстань від яблуні до троянди близько 3,5 метрів.

Якщо все ж дуже треба посадити троянду біля яблуні, обирайте стійкі до захворювань сорти.

Троянда і яблуня

Моя троянда “Олівія Роуз” три роки як росте дуже близько до яблуні. На третій рік стала помічати, що яблуня почувається не дуже, хоче троянда стійка до хвороб і обробляється профілактично

Вишня і абрикос

Вважається, що коренева система абрикоса виділяє речовини токсичні для коренів вишні, тому це дерево поряд з абрикосом погано росте і родить.

Абрикос і…

Абрикос, взагалі, краще садити окремо від всіх інших фруктових дерев і плодових чагарників. Причина – спільні хвороби і шкідники, до яких абрикос вразливіший за сусідів.

Персик і яблуні, груші

Та сама алелопатія – коренева система персика в близькому сусідстві з кореневою системою яблуні чи груші пригнічує розвиток останніх. Висаджувати персики від цих дерев треба не ближче ніж на відстані 4-5 м.

Про планування саду читайте також в нашій статті Чи є у вас план, або З чого починається ландшафтний дизайн?

Хороше партнерство в плодовому саду

Яблуня і малина

Яблуням сподобається сусідство з малиною, бо її коренева система може фіксувати азот, яким користуватиметься і дерево. Крім того, коріння малини підвищує водо- і повітропроникність ґрунту, що подобається яблуням. Вважається, що пагони малини в безпосередній близькості від яблуні допомагають їй захиститися від парші, а яблуня, своєю чергою, оберігає сусідку від сірої гнилі.

Вишня і слива, черешня

Слива і черешня – хороші партнери для вишні. Їх коренева система розташована приблизно на одному рівні, висота дерев більш-менш така сама, поливати, підживлювати, обприскувати від шкідників і хвороб їх можна одночасно. До того ж багато сортів черешні є гарними запилювачами для вишні.

Слива і бузина

Бузина може врятувати сливу від нашестя попелиці, тому часто її висаджують поряд, адже сама вона хоч і вражається цим шкідником, страждає від нього значно менше, ніж слива.

Дерева одного виду

Добре висаджувати поряд різні сорти яблунь, груш чи інших видів плодових дерев. Мати поруч інший сорт, значить – мати краще запилення, а значить, і кращий врожай.

Читайте також нашу статтю Чому гниють яблука на гілках?

Які рослини бажано посадити під плодовими деревами?

Звичайно, є багато інших рослин, які ростуть біля дерев і впливають на їх здоров’я і смак плодів. Правильно підібране сусідство під кроною фруктового дерева неодмінно принесе йому користь. Наприклад:

  • Часник, цибуля і черемша будуть рости практично під усіма плодовими деревами, навіть під горіхом. Це позитивно позначається на здоров’ї плодових. Великого врожаю часнику чи цибулі ви, звичайно, в таких умовах не отримаєте, але варто спробувати посадити кілька зубчиків в зоні кореневої системи дерев. Зауважте, що черемша добре росте тільки в тіні крони, а цибулі, навпаки, треба більше світла.
  • Хрін за певних умов може стати агресором, але має бактерицидні властивості, які шкода не використати для здоров’я кісточкових порід дерев.
  • Настурція бажана сусідка для плодових тим, що її специфічний аромат відлякує гризунів, також вона приваблює чорну попелицю, яка вважає за краще харчуватися цими квітами, а не фруктовими деревами;
  • Люпин також дуже полюбляє попелиця, та так, що не хоче перебиратися з нього на дерева поблизу;
  • Полин має властивості, що відлякують мурах селитися біля цієї рослини, що, звичайно ж, захищає дерево поблизу від їх шкідливої діяльності з транспортування попелиць;
  • Кульбаба в зоні кореневої системи плодових позитивно впливає на смак плодів, особливо яблунь і груш. А ви її гербіцидами!

Дорогі читачі! Планування саду, який буде джерелом корисних і смачних плодів для всієї родини — це робота, яка триває роки. Сподіваємося, наші поради про сприятливе і не дуже сусідство плодових дерев допоможуть вам створити здоровий і багатий на врожай сад. Але не сприймайте їх буквально. Придивляйтеся до своїх рослин, вивчайте їх вподобання. Вони можуть бути унікальними, якими є і умови наших ділянок, і клімат, і особливості догляду.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Як сушити гортензію?