Гортензія (Hydrangea) — класичний листопадний чагарник, що цінується за яскраве листя та надзвичайно ефектне, тривале, оригінальне цвітіння. Великі пів сфери, щитки та волоті суцвіть назавжди полонили серця і флористів, що цінують красу гортензій у букетах, і садівників. Важко відмовити собі у задоволенні все більше розширювати колекцію сортів та видів, хай для цієї королеви затінку і характерна певна вибагливість. В рід гортензія входить більш як пів сотні рослин. Але садовими фаворитками з них стали всього декілька добре впізнаваних видів. Саме про них і буде ця стаття.
Чи знаєте ви, що всі види гортензій можна сушити для створення цікавих квіткових композицій. Як правильно сушити гортензію, читайте в нашій статті.
Гортензію великолисту (Hydrangea macrophylla) недаремно у всьому світі знають просто як гортензію садову. В нашому кліматі кущ виростає всього до 2 м. У цієї гортензії прямі пагони, просте яйцевидне, дуже яскраве, матове листя та великі (до 3,5 см в діаметрі) стерильні квітки, на фоні яких майже не видно бузкових плодючих квіток. Величезні щитки або шапки суцвіть діаметром від 15 до 25 см на кінцях пагонів чудово виглядають і на кущах, і в букетах, і в горщиках. Це одна з найяскравіших окрас саду другої половини сезону.
Гортензію садову, або великолисту не можна обрізати весною. Про інші декоративні рослини, які не можна обрізати рано навесні, читайте в нашій статті.
Сорти гортензії великолистої чутливі до реакції грунту і легко змінюють забарвлення — білі залишаються білими, а ось рожеві за правильних підживлень можуть стати бузковими чи блакитними. Культивари і серії вражають різноманіттям барв, махровими, різнокольоровими, великоквітковими варіаціями, різною формою та розмірами суцвіть. Одні з найнадійніших гортензій — «Феєрверк» (Feuerwerk), «Триколор» (Tricolor), «Квадриколор» (Quadricolor), «Хобелла» (Hobella).
Читайте також нашу статтю Гортензія садова. Чого не цвіте?
Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata) — другий за популярністю, та, мабуть, найперший за витривалістю, невибагливістю та універсальністю вид, що підходить і для огорож, і для груп, і для сольних партій. Кущі ростуть швидко, можуть досягати висоти в 10 м, дуже густі, від природи сферичні. Листя темне, яйцевидне, до 12 см, з легкою опушкою на верхній стороні та густішою на нижній. На їхньому фоні сяють видовжені пірамідки суцвіть — розкішні волоті довжиною до 25 см.
Плодоносні квітки дуже дрібні, білі, опадають за декілька днів, а ось стерильні, навпроти, дуже стійкі та ефектні, до 2,5 см в діаметрі, змінюють колір з білого на рожевий. Це цінний медонос, що цвіте вже з середини червня і не зупиняється до кінця жовтня.
До кращих сортів належать ароматні, великоквіткові, з подовженим цвітінням або особливо яскравою зміною забарвлення стерильних квіток «Матильда» (Mathilda), «Флорібунда» (Floribunda), «Грандіфлора» (Grandiflora), «Пінк Даймонд» (Pink Diamond), «Кіушу» (Kyushu), «Юнік» (Unique).
Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens) — компактний, швидко зростаючий вид гортензій з круглими кущами висотою дещо більше 1 м і не менш акуратними ідеальними напівсферами суцвіть. Підкорює поєднанням пухнастих пагонів і великого, еліптичного, до 20 см в довжину, з зазубренним краєм та серцевидною основою, яскраво-зеленого зверху і сизого знизу листя. Білі щитки суцвіть діаметром до 15 см з’являються з середини літа до приходу перших морозів. Це надійний варіант для узлісся, композицій, пейзажних огорож. Такі сорти, як «Анабель» чи «Грандіфлора» вирізняються більшими суцвіттями.
Не дивлячись на всю свою декоративність та вражаючі здібності у вертикальному озелененні, у наших садках гортензія черешкова (Hydrangea petiolaris) чомусь зустрічається значно рідше згаданих вище видів гортензій. Завдяки численним присоскам та повітряним корінцям вона здатна видиратися на висоту до 25 м. Широкояйцевидні, насичено зелені, глянцеві листочки до 8 см в довжину та мереживні щитки біло-рожевих суцвіть до 20 см в діаметрі перетворюють рослину на одну з найбільш живописних.
Не дивлячись на дуже повільний ріст у перші роки, гортензія черешкова згодом швидко надолужує втрачене. Медоносна, масивна, довговічна, ця ліана незрівнянна для прикрашання стін, балконів, альтанок, декорування стовбурів дерев та утворення зелених арок. І навіть може використовуватися як грунтопокривна рослина.
Детально про догляд за різними видами гортензій читайте в нашій статті Вибір місця, посадка і догляд за гортензіями в саду.
Гортензію грунтопокривну (Hydrangea heteromalla), взагалі, поки дуже мало використовують в українських садках для окраси газонів, живих огорож і сольних партій. І даремно. Не дивлячись на назву, гортензія грунтопокривна розвивається зовсім не як килимкова рослина. Це потужний, дуже акуратний чагарник висотою і діаметром до 3 м з ідеальною сферичною формою крони.
Червонуваті гілки та яйцевидне листя довжиною до 12 см з загостреним кінчиком разом утворюють дуже густу, потужну масу. А широкі парасольки суцвіть з великими безплідними квіточками поступово змінюють забарвлення з білого на пурпуровий і досягають 16 см в діаметрі. Зацвітає цей вид гортензії наприкінці липня.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.