Троянди, які не потребують укриття на зиму — 11 сортів з фото

Ви можете зібрати пристойну колекцію сортів троянд і вважати королеву квітів цілком придатною для вирощування у «лінивому» саду до того часу, поки не доведеться утеплювати троянди на зиму. Ось тоді ви зрозумієте, що за їх красу доводиться платити значно більшу ціну, ніж ви думали спочатку. Принаймні, так було зі мною. І хоч мої двадцять кущів троянд – це ніщо, порівняно з деякими «маніяками», які можуть похвалитися кількома сотнями, я все ж вирішила знайти такі троянди, які не потребують утеплення на зиму. Абсолютно ніякого. І знайшла. Це, так звані, видові троянди, які багато хто вважає шипшиною. Але все-таки це троянди, і деякі їх гібриди дуже декоративні, а ще – зовсім не потребують утеплення на зиму. Які види і сорти троянд можна віднести до 3-ї зони зимостійкості, розкажу в статті.

Троянди, які не потребують укриття на зиму - 11 сортів з фото

Троянди, які не потребують укриття на зиму – 11 сортів з фото

Зміст:

 1. Видова троянда чи шипшина?
 2. Троянда зморшкувата – найбільш зимостійка серед видових троянд;
 3. Найбільш зимостійкі і декоративні гібриди троянди зморшкуватої:

Видова троянда чи шипшина?

Чесно кажучи, працюючи над цим матеріалом, мені було дещо складно розібратися в сучасній класифікації троянд. Та і завдання стояло зовсім інше – описати сорти троянд, які зимують без укриття і у вертикальному положенні (не потрібно навіть пригинати до землі).

Але все ж треба тут подати деякі визначення, аби читач розумів, які саме троянди висаджувати в саду, щоб потім не мати мороки з їх утепленням. Бо іноді можна почути на базарі, як бабульки вихваляють свої троянди, стверджуючи, що ті чудово зимують у нас без будь-якого укриття. Найчастіше – це неправда (звичайно, якщо зимові температури не опускатимуться нижче 10 градусів морозу, а таке у нас буває). Бо, запам’ятайте, гарантовано пережити зиму без укриття в умовах українських зим (мова йде не про південь нашої країни) можуть тільки певні сорти видових троянд.

Видова троянда - окультурена шипшина (роза-ругоза)

Видова троянда – окультурена шипшина (роза-ругоза)

Видова троянда – це, так би мовити, окультурена шипшина. Грубо кажучи – це троянда, яка, за своїми ознаками і характеристиками, найбільш наближена до праматері всіх сучасних сортів і видів троянд – шипшини. Найкращі показники морозостійкості серед видових троянд у гібридів троянди зморшкуватої або рози Ругози.

Троянда зморшкувата – найбільш зимостійка серед видових троянд

Зморшкуватою її назвали через особливості листя – його прожилки заглиблені і трохи стягують (зморщують) листок. Саме тому троянду Ругозу (друга назва) складно сплутати з іншими видовими трояндами. Кущі, зазвичай, великі (до двох метрів), але компактні. Квіти – запашні, великі – до 12 см, найчастіше – порпурового кольору, але є і білі троянди, рожеві і навіть жовті.

Крім абсолютної зимостійкості, переваг вирощування троянди зморшкуватої в саду більш, ніж достатньо:

 • Ще на початку 20 століття селекціонерами виведено багато гібридів троянди зморшкуватої з дуже високою декоративністю;
 • Деякі гібриди майже безперервно цвітуть протягом всього садового сезону;
 • Восени кущі троянд прикрашають яскраві плоди, які зберігаються до весни і є чудовою альтернативою годівничкам птахів в саду, а ще вони можуть стати елементом новорічного декору;
 • Як і шипшина, троянда зморшкувата абсолютно невибагливий декоративний кущ;
 • Практично не хворіє;
 • Не тільки плоди, а й пелюстки квітів троянди зморшкуватої їстивні і корисні. З них варять варення, використовують в косметології, додають в чай, створюють запашні саше;
 • Всі гібриди троянди зморшкуватої мають приємний і дуже стійкий запах, яким ви зможете насолоджуватися в своєму саду все літо.

  Троянда зморшкувата

  Троянда зморшкувата

Найбільш зимостійкі і декоративні гібриди троянди зморшкуватої

Нижче ви познайомитися з гібридами рози Ругози, які є абсолютно зимостійкими. Тобто можуть спокійно витримувати найсуворіші українські зими без будь-якого укриття і в вертикальному положенні (не потребують навіть пригинання до землі). Це приблизно відповідає 3-тій зоні зимостійкості.

Інформацію, в основному, збирала, спілкуючись з практиками на різноманітних форумах і у спеціалізованих групах в Інтернеті. Переконана, що вона не повна. Тож, якщо вам відомі гібриди видових троянд, які легко у нас зимують без укриття, напишіть про це в коментарях. Буду вдячна.

Про те, як доглядати за трояндами навесні – тут.

1. Blanc Double de Coubert – ароматна і «неохайна»

Махрова форма гібриду Ругози Альба. Сорт троянди, яка має надзвичано багато плюсів:

 • Практично безперервне цвітіння з травня до перших морозів;
 • Сильноросла;
 • Стійка до захворювань;
 • Дуже ароматна;
 • На зміну білим квітам приходять червоні плоди;
 • Восени листя стає яскраво-жовтим;
 • Легко розмножується зеленими живцями;
 • Гарно почувається на будь-яких грунтах, навіть бідних;
 • Легко переносить засуху, тому практично не потребує поливів;
 • Підходить для створення живих огорож, але красива і в солітерних посадках.
Зимостійка троянда Blanc Double de Coubert

Зимостійка троянда Blanc Double de Coubert

При всіх перевагах цього сорту деякі садівники відзначають і її недоліки:

 • Квіти пошкоджуються дощем;
 • Дуже колючі пагони;
 • В садах і на подвір’ях малих розмірів може виглядати дещо неохайно. Це кущ для озеленення великих територій.

2. Hansaland– ідеальна для живої огорожі

Зимостійка троянда Hansaland

Зимостійка троянда Hansaland

Цей сорт троянди ідеальний для створення живих огорож. Має красиві яскраво-червоні напівмахрові квіти середніх розмірів, які створюють невеликі китиці на кінцях сильних колючих пагонів. За формою квіти нагадують чайно-гібридні троянди. Листя – яскраво-зелене, кущ – прямостоячий, широкий, компактний (до 1,8 м). Ідеально підходить для створення живих огорож.

3. Hansa– витривала і безпроблемна

Зимостійка троянда Hansa

Зимостійка троянда Hansa

Цей сорт вважається багатьма садівниками не тільки найкращим гібридом Ругози, а й, взагалі, кращою садовою трояндою. І хоч її квіти дещо розхристані і далекі від елегантності, а шипи великі і колючі, вона має занадто багато переваг, щоб залишитись непомітною:

 • Квіти кольору «складно описати» (щось середнє між бузковим і порпуровим) діаметром 7-10 см створюють китиці по 3-5 штук;
 • Першою починає цвісти і цвіте до морозів;
 • Плоди схожі на маленькі помідори, вони з’являються восени, коли кущ ще продовжує цвісти;
 • Сильноросла;
 • Стійка до захворювань;
 • Підходить для живих огорож, але гарно виглядає і як солітер;
 • Має насичений аромат;
 • Яскраво зелене листя восени набуває жовтих, помаранчевих і червоних тонів.

4. Jens Munk– рожева королева Півночі

Зимостійка троянда Jens Munk

Зимостійка троянда Jens Munk

Надзвичайно зимостійка і витривала, при цьому дуже декоративна. Яскраво рожеві бутони розкриваються в напівмахрові квіти діаметром 7 см. Зацвітає на початку літа, а потім дає ще кілька потужних хвиль цвітіння. Дуже красиве листя восени. Поки молодий, прямостоячий кущ цієї троянди може розвалюватися, але з віком він стає дуже густим.

5. Prairie Dawn– не боїться протягів

Зимостійка троянда Prairie Dawn

Зимостійка троянда Prairie Dawn

Цей кущовий сорт троянди може хворіти на чорну плямистість, але, в цілому, дуже стійкий до хвороб. Квіти напівмахрові, яскраво рожеві. Цвіте кількома хвилями весь сезон. Квіти середнього розміру – близько 7,5 см в діаметрі, аромат відчутний, але не дуже насичений. Основна перевага перед іншими сортами і видами троянд – чудово почувається в холодних місцях з протягами. То ж це чудовий варіант для заповнення таких зон ділянки.

6. Prairie Youth– плетиста красуня

Зимостійка троянда Prairie Youth

Зимостійка троянда Prairie Youth

Найкраще використовувати у ландшафтному дизайні, як плетистий сорт троянди. Помірний аромат і напівмахрові квіти у невеликих суцвіттях. Листя – глянцеве яйцевидне з зубчастим краєм яскравого зеленого кольору. Дуже витривалий сорт.

7. Purple Pavement – порпурова Ругоза

Зимостійка троянда Purple Pavement

Зимостійка троянда Purple Pavement

Ця троянда має найбільш темні порпурові квіти серед усіх гібридів Ругози. Крім того, що не властиво троянді зморшкуватій, її кущі дуже компактні. Через це Purple Pavement можна вирощувати як грунтопокривний сорт троянди. Має чудовий насичений аромат. Квіти з’являються в китицях по 3-9 штук. Цвіте до перших морозів. Листя зморшкувате яскраво зелене, восени – жовте. Кущ цієї троянди має низьку округлу форму.

8. Scabrosa – троянда з плодами-«помідорами»

Зимостійка троянда Scabrosa

Зимостійка троянда Scabrosa

Насичений колір квіток такого відтінку, який змушує довго її роздивлятися, щоб визначитися з ним. Сміливий конраст створює жовта тичинка всередині. Найбільш декоративна троянда Scabrosa в кінці сезону, коли одночасно з квітами її пагони вкривають плоди – маленькі «помідорки». Їх діаметр не менше 2,5 см. І вони мають колір спілих томатів. Ними можна любуватися навіть на початку зими.

Scabrosa троянда сортСама квітка має небегато пелюсток, але вона дуже запашна. Це той самий справжній «розовий» аромат. Рясно цвіте двічі за сезон. Висота кущів досягає 2,4 метри, ширина дорослих рослин – 1,5 м. Листя, зморшкувате світло-зелене, густо покриває пагони. Опадаючи, набуває жовтого кольору. Дуже стійкий до хвороб сорт рози Ругози.

9. Sir Thomas Lipton – білосніжна і запашна

Багато садівників вважають цю троянду найкращим гібридом троянди зморшкуватої. Її невеликі квіти (5 см в діаметрі) білосніжно-білі, махрові або напівмахрові з масою пелюсток і пучечком золотих тичинок в центрі. Квіти постійно поновлюються аж до морозів після першого рясного цвітіння на початку літа. Але рясним її цвітіння після першого вже не назвеш.

Зимостійка троянда Sir Thomas Lipton

Зимостійка троянда Sir Thomas Lipton

Дуже колючий кущ, листя – яскраво-зелене, пагони згинаються дугою під вагою квітів і листя. Сорт стійкий до хвороб, але може страждати на чорну плямистість в заражених регіонах. Має дуже високу стійкість до холоду, спеки, посухи і надмірного зволоження.

10. Snow Pavement – для бідних грунтів

Зимостійка троянда Snow Pavement

Зимостійка троянда Snow Pavement

Цей гібрид троянди зморшкуватої чи не найбільш відомий і популярний. Білі з рожевим чи фіолетовим відтінком квіти – напівмахрові з довгими пелюстками, фактурою нагадуюють сигаретний папір. Плоди – яскраво червоні і великі, перші з них дозрівають серед квітів повторного цвітіння. Воно триває до перших морозів.

Кущ цієї троянди розростається більше в ширину, ніж у висоту. Властивість цієї рослини нормально почуватися на бідних грунтах робить її ідеальною для посадок на схилах і в якості живої огорожі.

11. William Baffin – швидко розростається

Зимостійка троянда William Baffin

Зимостійка троянда William Baffin

Вражає не тільки своїми рожевими квітками, але і силою, і витривалістю. Прямостоячий густий кущ має пагони, що трохи згинаються додолу. Ідеальна форма для створення живої огорожі, але і в якості плетистої троянди цей сорт неперевершений, бо йрго пагони досягають трьох метрів у довжину. Дуже швидко розростається і може вимагати регулярної обрізки заради стримування в виділених межах.

P.S. Звичайно, сучасні сорти і гібриди видових троянд не такі витончені і декоративні, як, наприклад, чайно-гібридні троянди чи флорібунда. Але за їх абсолютну зимостійкість їм можна це пробачити. Єдине, що мене бентежить, в Україні купити в розплідниках троянди з вищенаведеного списку (які зовсім не вимагають укриття на зиму) це проблема. Принаймні, Гугл мені видав дуже мало пропозицій, а в тих, які показав, значиться «товару нема на складі»… Буду шукати по групах на Фейсбук)))

Ще побачимося!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.