Купуючи рослини в розплідниках, ми часто бачимо на пакуванні позначку «зона морозостійкості». Вона вимірюється певною цифрою від 0 до 12 і означає діапазон мінімальних температур, які витримує рослина. Ще зовсім недавно я не знала, до якої зони холодостійкості відноситься клімат України, тобто яка цифра на пакуванні свідчить, що у нас рослина почуватиметься, як риба в воді. То ж, певно, багато садівників-початківців потребують цієї інформації також. В статті ви знайдете зручну таблицю, яка допоможе пересвідчитися в допустимості тих чи інших температур для певної зони. А також дізнаєтеся, як підвищити морозостійкість рослини.
Щоб конкретно визначати холодо- та морозостійкість рослин в певному регіоні, Міністерство сільського господарства Сполучених Штатів (скорочено – USDA ) виділило географічні зони, базуючись на середніх значеннях мінімальних температур. Кожну зону поділили на дві підзони – a і b, щоб максимально точно зобразити особливості мікроклімату. Такі заходи були покликані допомогти американським фермерам обирати посадковий матеріал. Але дуже швидко ця зручна система «пішла гуляти» по всьому світу. Сьогодні практично кожен розплідник використовує її в своїй роботі, вказуючи для всіх рослин USDA зону.
Нижче на малюнку видно, які зони морозостійкості включені в територію України.
А далі – таблиця усіх зон з діапазоном температур для кожної.
Але, як стверджують бувалі садівники, обираючи рослини, не можна сліпо довіряти позначці її морозостійкості. Бо вона є орієнтовною і може дещо не відповідати, як особливостям рослини, так і умовам її росту. Мається на увазі той факт, що в умовах міста середні зимові температури на півзони вищі, ніж за містом. А на відкритих для холодних вітрів місцях, на долинах і в низинах – десять градусів морозу рослина може відчувати, як всі 15.
Особливості виду також впливають на рівень морозостійкості рослин. Приклади шукати довго не треба. Ви помічали, що багато грунтопокривних рослин не переносять наші зими, хоч їх морозостійкість дуже висока? Це відбувається не через низькі температури, а через відлигу. Тривала відлига занадто наповнює вологою холодний грунт, чого вони не переносять. Тож якщо зима довга і морозна, все чудово – весною ваші флокси шиловидні знову порадують пишним цвітінням. Якщо відлиги часто змінювали морозну погоду і навпаки, навесні вам доведеться попрощатися з цими багаторічниками.
Але будь-яку проблему можна вирішити. Щодо флоксу шиловидного, то треба просто садити його на схилах, де вода не затримується. Захистити перші весняні цибулинні, які вже вилізли на світ Божий, від пізніх морозів можна за допомогою мульчування. А головне, треба пам’ятати, що правильна агротехніка протягом всього садового сезону – запорука того, що зимовий сад навесні прокинеться живим і здоровим.
Значно знизити холодо та морозостійкість рослин можуть наступні фактори:
А, завдяки чому підвищується морозостійкість рослин? Помічено, що рослини, наприклад, 5-6 зони морозостійкості без проблем зимують при суворіших зимах, якщо садівник завчасно потурбується про це. Можна зробити наступні кроки:
Саме тому робота в саду у турботливих українських садівників закінчується не у вересні, і навіть не в жовтні, а триває до початку справжніх морозів. Бо саме до того часу треба укутати ті свої рослинки, які не можна віднести до рослин «лінивого саду». Ті, які в нашій зоні USDA можуть перезимувати тільки під укриттям. Піду і я попрацюю в саду, бо мої троянди ще «голі і босі». Наступного року посаджу такі троянди, які не потребують укриття на зиму.
До речі, майже всі хвойні рослини мають високу зимостійкість, але, поки вони молоді, їх краще утеплювати на зиму. В тому числі, і ялинки в контейнерах, які можуть стати новорічними.
Ще побачимось!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить