Хвороби троянд і методи боротьби з ними

Якщо ви вирощуєте троянди, ви точно знаєте, що кожного року вони чимось хворіють. При цьому рік на рік не приходиться. Троянди дуже чутливі до погодних умов — якщо літо спекотне, активно проявлятися будуть одні болячки, дощове — інші. А, буває, що за сезон троянда чим тільки не перехворіє! Досвідчені  трояндоводи завжди проводять профілактичні оприскування троянд від хвороб і шкідників. Як мінімум, один раз за сезон – навесні. Профілактика, оптимальні умови вирощування і правильний догляд — регулярні полив і підживлення — роблять наші троянди стійкими до більшості хвороб. А багато сучасних сортів мають закладену селекціонерами стійкість до тих чи інших болячок. Але хвороби троянд трапляються, і часто. Найбільш поширені з них розглянемо в цій статті.

Хвороби троянд і методи боротьби з ними

Хвороби троянд і методи боротьби з ними

Читайте також:

1. Борошниста роса

З борошнистою росою особисто знайомий кожен трояндовод. Проявляється вона на молодому листі і стеблах з бутонами. Спочатку — окремі плями, ніби присипані борошном. Потім вони зливаються і утворюють суцільний білий наліт. Якщо троянду не лікувати, він стає все щільнішим, набуває сірого кольору. В ньому формуються чорні плодові тіла збудника в зимуючій стадії. Уражені бутони засихають, рослина втрачає привабливий вигляд.

Як боротися?

Правильна агротехніка — запорука відсутності ознак борошнистої роси на ваших трояндах. Підживлювати помірно, особливо азотними добривами. Висаджувати в місцях, що добре провітрюються. Для профілактики і лікування можна використовувати фунгіциди «Топаз», «Скор».

Борошниста роса троянди

Борошниста роса троянди

2. Пероноспороз, або несправжня борошниста роса

Думаєте, що несправжня борошниста роса дуже схожа на борошнисту росу? Не дуже. Проявляється пероноспороз на листках у вигляді червоно-бурих або фіолетових невеликих плям. Ті мають  нечітку форму і на трояндах різних сортів проявляються по-різному: або концентруються уздовж центральних жилок листа, або — по всій листовій пластинці. Борошнистий наліт з’являється на місці плям тільки зі зворотної сторони листка. Навколо плям чітко окреслюється жовта окантовка і листок опадає.

Якщо борошниста роса проявляється практично тільки на молодому листі і стеблах з бутонами, то несправжня – уражає молоді пагони тільки при значному прогресуванні хвороби. Тоді на молодих пагонах з’являються червоно-бурі плями, розтріскується кора.

Як боротися?

Уражені пагони треба обов’язково знищувати, бо спори гриба зимують в молодих стеблах. Проти пероноспорозу допомагають препарати, що ефективні проти фітофтори — «Профіт», «Рідоміл Голд». Гарна профілактика — вчасне підживлення фосфорними і калійними добривами. Можна використовувати спеціалізовані добрива для троянд.

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса

3. Сіра гниль

Дуже поширена проблема троянд. Зустрічається на будь-яких сортах, але особливо — на трояндах зі світлим забарвленням пелюсток. Вражається рослина вся повністю — від кореневої шийки до бутонів. Побачити сіру гниль можна вже ранньою весною, коли ми знімаємо укриття з кущів — це побурілі гнилі пагони. Згодом бурі плями розростаються зверху вниз.

Страждають не тільки стебла, а й листки. На них спочатку з’являються невеликі бурі цятки, що з часом захоплюють весь листок повністю. На пелюстках квітів сіра гниль проявляється у вигляді світлих плям, що швидко розростаються, темніють і засихають. Уражені бутони не розпускаються. У деяких сортів троянд на пелюстках квітів сіра гниль проявляється у вигляді червоних крапок.

Читайте також нашу статтю Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.

Як боротися?

Як тільки помітили ознаки сірої гнилі на троянді, створіть для неї максимально сухі умови. Підживіть фосфорно-калійними добривами (у співвідношенні 2:1). Поливайте троянди тільки під корінь, а під час затяжних дощів вносьте добриво, що містить марганець. Пошкоджені квіти і бутони — одразу видаляйте і знищуйте.

8-najbilsh-poshirenix-xvorob-06-1024x767-2098320

Сіра гниль на троянді

4. Чорна плямистість, або марссоніна троянди

Також дуже поширена хвороба троянд. Нерідко її плутають з несправжньою борошнистою росою, проте відрізнити чорну плямистість дуже легко. Її округлі плями з’являються на верхній стороні листків і вони спочатку поодинокі. Потім їх стає більше, вони збільшуються в діаметрі (досягають 5-15 мм) і поступово зливаються. Але з іншого боку листка борошнистого відображення цих плям не спостерігається.

Уражені листки буріють, обсипаються, квітучі троянди передчасно оголюються. Деревина не визріває, нові бутони не утворюються, взимку рослини підмерзають.

Як боротися?

Профілактично ефективно діють препарати, що посилюють стійкість троянд до хвороб («Циркон», «Іммунофіцит», «Ель», «Оберіг»). Для боротьби використовуйте сучасні фунгіциди.

Дізнайтеся також, чому троянди не скинули листя на зиму?

Чорна плямистість, або марссоніна троянди

Чорна плямистість, або марссоніна троянди

5. Філлостиктозна плямистість

Філлостиктозну плямистість викликають різні збудники, тому вона може проявлятися трохи по-різному. Часом на листках троянди з’являються розкидані округлі плями, обмежені виразною широкою облямівкою пурпурно-коричневого кольору. Згодом центр плям стає попелясто-сірим, але облямівка залишається. В іншому випадку облямівка плям має багряний відтінок. Пошкоджені листки передчасно жовтіють і осипаються.

Як боротися?

Допомагають методи, які ефективні проти чорної плямистості і пероноспорозу (читайте вище).

Філлостиктозна плямистість

Філлостиктозна плямистість

6. Пурпурова плямистість

Проявляється на верхній стороні листків у вигляді безлічі дрібних, пурпурних, нерідко майже чорних округлих плям, які іноді утворюють багряні смуги. Згодом колір плям змінюється на сірий, але багряний відтінок не зникає. На нижній стороні листків можна побачити коричневі плями. Уражені листки осипаються, квітки залишаються недорозвиненими.

Як боротися?

Так само як і проти чорної плямистості (читайте вище).

Пурпурова плямистість троянди

Пурпурова плямистість троянди

7. Іржа

Найчастіше іржею вражаються штамбові сорти троянд. На листі проявляються окремі округлі плями без облямівки. Потім зі зворотного боку листка на плямах утворюються численні помаранчеві пустули. Біля основи пагонів нерідко з’являються розтріскування, з яких у вигляді жовтого порошку виглядають спори. Поступово на цих місцях формуються неглибокі бурі виразки.

Як боротися?

Лікувати іржу дуже складно. Якщо троянда уражена сильно, її краще викопати і спалити, поки хвороба не перекинулася на сусідні рослини. В компост такий матеріал класти ні в якому разі не можна! Лікувати іржу ефективно на початкових стадіях препаратами «Фалькон», «Рідоміл Голд», «Профіт» і «Топаз». Але вони ефективні більше в якості профілактики ранньою весною.

Іржа троянди

Іржа троянди

8. Бактеріальний рак

Одне з найбільш небезпечних захворювань троянд. Заражається рослина через механічні пошкодження. Бактеріальний рак троянди — це горбаті нарости, які можуть утворюватися на коренях, біля основи стебел, на пагонах. Спочатку нарости невеликі, але швидко розростаються і стають твердими.  Згодом загнивають. Захворювання сильно пригнічує троянду, гальмуючи не тільки цвітіння, а й розвиток взагалі. Згодом рослина неминуче гине.

Як боротися?

Троянди з наростами біля кореневої шийки викопують і спалюють. Маленькі нарости біля основи стебел, на пагонах можна спробувати видалити і продезинфікувати місця зрізу 1% розчином мідного купоросу.

8-najbilsh-poshirenix-xvorob-10-1024x614-1562755

Бактеріальний рак троянди

Інші хвороби троянд

Це далеко не всі хвороби, які можуть уражати наші троянди. Наприклад, відносно недавно про песталоцію троянд ми не чули. Вважається, що вона потрапила до нас разом з іноземними сортами і властива тільки трояндам в теплицях. Але сьогодні ця хвороба все частіше проявляється і на трояндах відкритого ґрунту.

Характерна ознака — по краях листя з’являються бурі, що розростаються досередини і мають жовту облямівку, плями, на яких з часом утворюються сіруваті подушечки спороношення гриба. Уражене листя передчасно жовтіє та засихає.

Не можу не згадати і всихання гілок троянд, яке не так хвороба, як наслідок, до якого приводять різні збудники. Це може бути і інфекційний опік, і цитоспороз, і звичайний рак, і інші патогенні гриби.

При цьому хвороби троянд бувають не тільки інфекційними (бактеріальними, вірусними чи грибними). До хвороб може привести і дефіцит якогось одного чи кількох елементів живлення. Наприклад, хлороз троянд виникає, коли рослині катастрофічно не вистачає заліза.

Що робити?

Правильно вибране місце для посадки троянд і оптимальний догляд значно мінімізуть виникнення хвороб у них. Величезне значення має також профілактичне оприскування кущів проти шкідників і хвороб, особливо, весною, коли троянди найбільш уразливі — щойно прокинулися після зими і всі сили кинули на нарощування зеленої маси і формування бутонів.

Якщо в цей період допустити значний прогрес будь-якої хвороби,  то можна не тільки не дочекатися в цьому сезоні цвітіння, а й, взагалі, втратити троянду. Саме тому досвідчені садівники діють на упередження — проводять профілактині оприскування. При цьому не тільки навесні, а й протягом сезону — 2-3 рази. Чим оприскувати? Препаратів дуже багато! Деякі я вже згадала в цій статті.

Чи допомагають народні засоби в боротьбі з хворобами троянд? Допомагають, але більше на початкових етапах або в якості профілактики. Якщо кущ дуже уражений, то краще одразу використати спеціальні препарати проти тих чи інших хвороб.

І, головне, пам’ятайте, що будь-які хвороби троянд краще попередити, ніж потім долати:

  • регулярно збирайте і спалюйте уражене листя;
  • поливайте троянди правильно — тільки під корінь (не можна мочити листя!!!);
  • не вносьте забагато азотних добрив, краще недодати, ніж передати;
  • проводьте профілактичні оприскування не тільки від хвороб, а й від шкідників троянд, бо вони розповсюджують інфекції, які вражають троянди.

Красивих і здорових вам троянд!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.