Шукаєте троянди без шипів? Вони існують!

Троянди у багатьох садівників асоціюються з колючками і уявити без них королев саду важко. Але троянди без шипів існують! Декоративні та запашні, як правило, старовинні сорти, буває, дарують нам свою красу без неприємного бонусу у вигляді шипів. Такі сорти варто пошукати, якщо ви хочете доглядати за трояндами без ризику пошкодити руки. В цій статті читайте про найвідоміші сорти троянд без колючок.

Троянда без шипів бордова

Троянди без шипів існують!

Після публікації анонсу цієї статті на сторінці Зеленої садиби в мережі Фейсбук ми отримали багато коментарів і назв сортів інших безшипних троянд. Ці красуні згадуємо в розділі «Поради вибору безшипних троянд від наших читачів». Дякуємо всім за коментарі.

Що варто знати про троянди без шипів?

Сучасні сорти троянд, які ми найчастіше вирощуємо в садах, являють собою кущі з більшою чи меншою кількістю шипів. Кількість і розмір шипів, що з’являються на пагонах троянд, можуть бути різними і залежать від багатьох факторів, наприклад, від характеристик групи та сорту, умов вирощування (сонячне світло, температура). Іноді буває і так, що гілочки майже позбавлені колючок, але вони утворюються низько, біля основи головних пагонів.

Сортів культурних троянд, які повністю позбавлені колючок, небагато. Їх можна зустріти серед старовинних троянд, які додатково вирізняються красивими, туго набитими пелюстками, ароматними квітами. Більше про те, якими є старовинні троянди, читайте в статті за посиланням.

У групі ґрунтопокривних і плетистих троянд зустрічаються також безшипні сорти, що важливо при їх підв’язуванні або натягуванні на різні види опор. Відсутність шипів або їх невелика кількість на пагонах троянд також значно полегшує їх обрізку, посадку або пересадку.

Безшипні сорти старовинних троянд

Найбільше сортів троянд, пагони яких позбавлені колючок, можна знайти в групі історичних троянд, переважно французьких сортів, які зазвичай дуже витривалі та невибагливі.

Троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’

Троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’ виростає приблизно до 2 м і привертає увагу оригінальним темно-фіолетовим кольором набитих квітів, які мають інтенсивний аромат. Довгі, гнучкі стебла цієї троянди або взагалі без колючок, або мають лише поодинокі.

Безшипна троянда 'Souvenir du Docteur Jamain'

Безшипна троянда ‘Souvenir du Docteur Jamain’

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’ привертає увагу ароматними, великими, махровими квітками вишнево-амарантового кольору з легким обрамленням по краях пелюсток. Створює розлогу форму куща (виростає приблизно до 2 м) і може рости як на сонці, так і в напівтіні.

Безшипний сорт старовинної троянди

Троянда ‘Baron Girod de l’Ain’

Троянда ‘Zephirine Drouhin’

Троянда ‘Zephirine Drouhin’ — плетистий старовинний сорт з рожевими квітами, що мають сильний аромат. Часто використовується для посадки біля пергол, стін і опор. Може виростати до 3 м у висоту. Її гладенькі пагони без шипів легко формуються і витягуються на опорах.

Троянда без колючок зефірен друен

Троянда ‘Zephirine Drouhin’

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’ — плетистий сорт з приємними жовто-помаранчевими, округлими квітками і абрикосово-рожевими бутонами. Виростає приблизно до 2 м у висоту, цвіте неодноразово, а також може рости в напівтіні.

Троянда без колючок

Троянда ‘Ghislaine de Feligonde’

Бордюрні та ґрунтопокривні троянди без колючок

Крім старовинних французьких троянд, відсутністю шипів на пагонах відрізняються також деякі сорти ґрунтопокривних, крупноквіткових і бордюрних троянд.

Троянда ‘Margo Koster’

Популярна ґрунтопокривна троянда, пагони якої не мають шипів — голландський сорт ‘Margo Koster’. Привертає увагу дуже ефектними, округлими, дрібними, але численними рожево-абрикосовими квітками, зібраними в волоті. Кущ досягає приблизно 50-60 см в ширину і висоту; повторне цвітіння до осені. Найкраще підходить для вирощування на клумбах, під високими кущами або в контейнерах чи ящиках.

Троянда без колючок грунтопокривна

Троянда ‘Margo Koster’

Троянда ‘Burgundy Iceberg’

Цікавим сортом бордюрної троянди, пагони якої майже повністю позбавлені шипів, є вирощена на підщепі шипшини (Rosa canina) троянда ‘Burgundy Iceberg’. Вона привертає увагу своїм дуже оригінальним і рідкісним забарвленням пелюсток лілово-фіолетового кольору. Квіти середнього розміру і чимось нагадують квіти шипшини, з вираженою серединкою.

Цей сорт безшипної троянди дуже стійкий до морозів і хвороб, рясно цвіте й повторює цвітіння до перших заморозків. Виростає приблизно до 70-80 см у висоту, досить швидко розгалужується і підходить для сонячних або напівтінистих клумб у садах, а також для міського озеленення.

Кущ безшипної троянди із бордовими квітами

Троянда ‘Burgundy Iceberg’

Троянда ‘Mortimer Sackler’

Майже безшипні пагони також є перевагами сорту англійської бордюрної троянди ‘Mortimer Sackler’. Завдяки оригінальному розташуванню пелюсток її маленькі, але набиті пелюстками рожеві квіти нагадують жоржини та мають приємний фруктовий аромат. Ця троянда без колючок утворює досить великі (до 3 м заввишки) розлогі кущі, тому її часто використовують як плетисту, вирощують на опорах або висаджують на клумбах, наприклад, біля стін будівель. Дуже стійкий до морозів сорт, повторює цвітіння до жовтня.

Бордюрна троянда без колючок із рожевими квітами

Троянда ‘Mortimer Sackler’

Троянда ‘James Galway’

Ще один цікавий сорт з невеликою кількістю шипів (або і зовсім без них) на пагонах, який також належить авторству Девіда Остіна — James Galway. Він дарує гарні, великі, туго набиті персиково-рожеві, ароматні квіти, має високу стійкість до хвороб та низьких температур і добре росте в напівтіні.

UPD. Багато читачів Зеленої садиби звернули увагу, що цей сорт все ж має достатньо колючок і загалом не сама вдала троянда Девіда Остіна — «абсолютно незугарного вигляду кущ з довгими плетистими і колючими пагонами».

Безшипна англійська троянда

Троянда Rosa ‘James Galway’

Ця безшипна троянда досягає близько 1,5-2 м у висоту, тому її пагони можна розміщувати на опорах, шпалерах і перголах, тобто можна вирощувати як плетисту троянду без колючок. Щоб стимулювати повторне цвітіння, варто регулярно обрізати відцвілі квіти.

Троянди без колючок — улюблениці наших читачів

Троянда ‘Pierre de Ronsard’

Сучасна троянда «П’єр де Ронсар» (‘Pierre de Ronsard’) своїм виглядом дуже нагадує старовинні ностальгічні троянди. Ефектний клаймбер з крупними бутонами (до 10 см) повністю позбавлений колючок. «Дорогоцінна перлина саду, цвіте хвилями увесь сезон, компактна, але дозволяє формувати як кущ, так і плетисту форму, ніжно пахне, і нарешті має неперевершену за красою ностальгічну квітку, яка змінюється кожного дня поки розкривається. Стійка до дощу, витримує напівтінь,» — пише про свою улюбленицю наша читачка Olena Kondratyuk.

Висота — до 3-х метрів, ширина — до 2-х. Листя — зелене блискуче, аромат — ледь вловимий. Квіти — густомахрові і важкі, хиляться під власною вагою. На одному стеблі випускає 1-3 бутони.

Безшипна троянда П'єр де Ронсар

Троянда «П’єр де Ронсар» (‘Pierre de Ronsard’)

Троянда ‘Aqua’

Троянда «Аква» (‘Aqua’) — чайно-гібридна красуня повністю позбавлена колюсок. Висота куща — до 100 см, цвіте весь сезон до перших заморозків, змінює забарвлення своїх пелюсток в залежності від часу цвітіння. Хороша стійкість до погодних умов і комах-шкідників. Ідеальна для букетів.

Безшипна троянда Аква

Троянда «Аква» (‘Aqua’). © soncesad

Троянда ‘Nahema’

Троянда «Наема» (‘Nahema’) — плетиста, що досягає 3 м у висоту і 2 м у ширину. Має ніжні світло-рожеві махрові чашоподібні квіти (до 10 см). Цвіте безперервно з червня по вересень включно поодинокими або зібраними у суцвіття по 10-15 штук квітами. Має фруктовий аромат старовинної тронди. Морозостійкість — 6 зона, стійкість до захворювань висока.

Безшипна троянда Наема

Троянда «Наема» (‘Nahema’)

Троянда ‘Paul Neyron’

Троянда «Поль нейрон» (‘Paul Neyron’) ремонтантний гібрид, який практично не має колючок, але славиться, в першу чергу, своїми величезними ароматними півонієвидними квітами діаметром 15-17 см дивовижного, з бузковими відблисками, темно-рожевого кольору. Сильнорослий, до 2-х метрів заввишки, кущ високої зимостійкості (4 зона).

Безшипна троянда Поль нейрон

Троянда «Поль нейрон» (‘Paul Neyron’)

Троянда White O’Hara

Чайно-гібридна троянда «Вайт О’Хара» (White O’Hara‘) має надзвичайної краси квіти відтінку слонової кістки. Великі (до 14 см) густо махрові квіти мають виражений аромат. Морозостійкість 6 зона, висока стійкість до дощу, борошнистої роси і чорної плямистості. Цвіте весь сезон.

Безшипна троянда

Троянда «Вайт О’Хара» (‘White O’Hara’)

Троянда ‘John Davis’

Троянда канадської селекції «Джон Девіс» (‘John Davis’) унікальна троянда не тільки через свою зимостійкість (легко витримує морози -30 градусів), безперервне цвітіння з початку літа до перших заморозків, стійкість до посухи, хвороб і шкідників. Ця троянда може мати незначну кількість шипів, а може і не мати їх зовсім. Великий кущ до 215 см у висоту може вирощуватися і як шраб, і як плетиста.

Безшипна троянда Джон Девіс

Троянда канадської селекції «Джон Девіс» (‘John Davis’)

«В моєму саду маю два кущі «Джона Девіса», висаджені одночасно три роки назад і куплені в одному розсаднику. Ростуть поряд — ліворуч і праворуч від хвіртки. Кущ праворуч — не має шипів зовсім! Ліворуч — шипи хоч і не густо розкидані по пагонах, але досить великі і колючі,» — говорить наш головний редактор Оксана Дивисенко.

Кущ ліворуч має незначні шипи, кущ праворуч — зовсім без колючок

Дорогі читачі! Троянд без шипів значно більше, ніж ми згадали в цій статті. Якщо такі ростуть у вашому саду, залишайте інформацію про них в коментарях до цієї статті. Ми з радістю додамо їх назви до списку троянд без колючок.

В статті використана інформація з сайту zielonyogrodek.pl

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.