Сьогодні зазирнемо у світ мускусних гібридів (Hybrid Musk), світ — поки що не надто розповсюджених троянд. В Україні троянди цієї групи почали з’являтися порівняно недавно. Можливо, ще не всі їх оцінили, можливо, поки що не всі, але все більше мускусні троянди привертають увагу садівників, як любителів, так і професіоналів. Тож, поки я перебуваю на хвилі пейзажних троянд, хочу познайомити вас з деякими з них. Після мускусних будуть рамблери, смугасті флорибунди, англійські, мініатюрні в горщиках… Але сьогодні — тільки мускусні гібриди. Прошу!
Зміст:
Мускусні гібриди відносяться до групи паркових троянд, які в свою чергу являються шрабами (або кущовими трояндами). Для них характерні пишні, добре розгалужені, міцні, великого розміру кущі з щедрим цвітінням і монументальним виглядом.
Детально про поділ троянд на групи можна прочитати в статті «Поділ троянд на групи за декоративними ознаками».
Свою назву ця група взяла від мускусної троянди Rosa Moschata, завезеної до Європи з Персії на початку 16 століття. Мускусна троянда — це не природній вид, а рукотворний гібрид. Особливість цієї п’ятиметрової троянди з дрібними білими квітами – аромат. Терпкий і сухий, він нагадує запах секрета, що виробляють залози мускусного оленя.
Цікаво те, що перші мускусні гібриди не перебувають у близькому родстві з мускусною трояндою, в їхній селекції вона задіяна опосередковано. А завдячують мускусні гібриди своєю назвою саме солодкому, пряному, схожому на справжній мускус аромату. Сам мускус має різкий специфічний запах і сприймається людиною по-різному: від байдужості і негативного сприйняття аж до еротичного збудження; дуже цінується в парфумерії, дорого коштує. У мускусних троянд пахнуть не пелюстки, як у більшості, а самі тичинки, тому аромат відчувається навіть на відстані і навіть у прохолодну погоду.
Засновником цього напрямку в селекції троянд вважається Пітер Ламберт. Народився він в 1859 році в місті Трір (Німеччина), на честь якого була названа одна з його троянд. Ця Trier (1904), в родоводі якої була та сама мускусна троянда, і стала праматір′ю цілої низки мускусних гібридів, виведених вже англійцем Джозефом Пембертоном. На його «рахунку» такі відомі сорти як Cornelia, Robin Нood, Felicia, Penelope. Cаме він вводить у вжиток термін «мускусні гібриди».
Селекцією мускусних гібридів також займалися Джек і Енн Бенталл, відомі своїм дітищем – сорт Ballerina; Джордж Томас, який вивів першу жовту мускусну троянду, а також метри трояндоводства Кордес, Харкнес. Велика заслуга останнього – виведення сортів з бордовою серединкою, таких як Red Ballerina.
І ось ми підібралися до прізвища, чий володар присвятив все своє життя виведенню мускусних гібридів. Бельгієць Луї Ленс народився 3 березня 1924 року в сім’ї селекціонера Віктора Ленса. Луї Ленс був найповажнішим селекціонером троянд у країнах Бенілюксу. Schubert (1984), Sibelius (1984), Omi Oswald (1988), Bouquet Parfait (1989), Paganini (1989), Walferdange (1990), Guirlande d`Amour (1993), Waterloo (1996), Alden Biesen (1996), Heavenly Pink (1997), Rosalita (1997), Bukavu (1998), Souvenir de Louis Lens (1996)… – сотні фантастичних сортів!
Справа Ленса живе і сьогодні. Його розплідник Lens Rose продовжує обраний напрям і кожного року з’являються нові сорти: Dinki (2002), Grand-Duc Jean (2010), Miss Fine (2011) та багато інших від руки селекціонерів сім’ї Будольф – новими власниками розплідника.
На перший погляд некрупні напівмахрові квіти мускусних гібридів можуть програвати розкішним густомахровим звичним красуням. Але це — на перший. Ці троянди називають ландшафтними — вони справді змінюють будь-який ландшафт своїми різнокольоровими «горами».
Перша троянда, з якої почався мій інтерес до мускусних гібридів, Guirlande d`Amour. Здоровенний (до 2,5 метрів), дуже привабливий чагарник, облитий пахучими білосніжними квітами простої форми. На той час тендітна краса саме такої форми троянди мною була вже оцінена, тому фраза, що це одна з найпопулярніших білих троянд в Бельгії, стала вирішальним аргументом. Чарівна, прекрасна, фотогенічна, гарно і постійно наростає, не хворіє, не вередує – чудова троянда!
Світ мускусних троянд розширювався і ставав все цікавішим (правильно – мускусних гібридів, бо мускусна троянда – це та Rosa Moschata, від якої назва, гени і аромат, але так їх теж називають). На «Моцарта» полюю і досі, а от «Балериною» вже милуюсь два роки. Вона прекрасна! Квіти тримаються по півліта! Спочатку ніжно-рожеві, вигорають до майже білих, не пахнуть. Зате восени троянда зав’язує шипшинки – дуже приємний подарунок, бережу – не обрізаю! Кущ ошатний, кулеподібної форми, може виростати до 1,5 на 1,5 метра, легкий в догляді. Один з кращих найдавніших сортів, виведений сімейством Бентоллів у далекому 1937 році.
Омріяний пан Mozart схожий на Балерину, але квіти більш насиченого рожевого кольору, і кущ не такий компактний – розкидистий, повітряний. Займає дуже багато місця: до 2-х метрів заввишки, в жаркому кліматі може сягати і трьох метрів. Володіє всіма перевагами мускусних гібридів. Народжений 1937 року в Німеччині тим самим засновником цієї групи – Пітером Ламбертом. Невловимий і рідкісний в Україні, він знайшовся на Львівських полонинах.
Знайомство продовжувалось: йшла одна з тих самих зим, коли все треба. Почуте «бестселлер» діє абсолютно. «Модно» – не діє ніколи, а «най» – завжди! На мене. Найцікавіший, найулюбленіший, найрозповсюдженіший… Чомусь же він таким став? Творіння Луї Ленса. Троянда неймовірна! З ніжно-рожевих бутонів розкручуються туго-набиті білі махрові квіточки, кожна гілочка – букет, ідеальний букет («вouquet рarfait» в перекладі з французської). Троянда Bouquet Parfait виростає до півтора метра у висоту і в ширину, має легкий приємний аромат мускусу. Не знаю, з моєю щось пішло не так, але таке диво потрібне в кожен сад, я бачила!
Ще один цікавий сорт селекції Ленса — Alden Biesen. Цікавий – точно не те слово! Неповторний, мінливий, неймовірно мальовничий, і… не схожий на троянду! Справжня загадка і знахідка! Ніжно-рожеві, простої невигадливої форми квіти, зібрані у розкішні грона, відцвітаючи, зеленіють, на кущі тримаються дуже довго. Нагадують суцвіття гортензії. На сонці грона компактніші, в напівтіні – більш рихлі. Кущ може наростати до 2-х метрів у висоту. Особлива троянда. Може стати пікантною родзинкою в будь-якому розарії. Я вже перевіряю: сидить з осені на королівському місці серед своїх родичів-мускусних гібридів, яким виділено добрий шмат саду. Хочу парк!
Heavenly Pink — це троянда, в якій потопає погляд і слідом всі людські відчуття. Мереживо з дрібних рожевих квітів, накинуте на елегантно розкинуті віти охайного не дуже високого, біля метра заввишки і завширшки, куща. Він викликає такі ж емоції, коли в сірі березневі дні нарешті вривається струмками і щебетанням перший сонячний по-справжньому весняний день! Подивіться на нього! Той, що збиває з ніг – Heavenly Pink у всій красі! Мрія!
І остання, про яку сьогодні не можна не згадати — Sally Holmes (Холмс, Великобританія, 1976 р.). Цією трояндою я милуюсь поки що тільки зі світлин, але вже бачу це майбутнє видовище у своєму розарії. Ці медові пуп’янкі – п’янкі! На фоні білосніжних величезних розкритих квітів ці свічечки такі соковиті! Сам кущ може бути справжнім велетнем: в жаркому кліматі може взяти висоту в чотири метри на опорі (от, і розраховуйте, який у нас клімат), і до два на два, як окремий кущ. Не просто кущ, а кущ, облитий медово-цукровими квітами, схожими на метеликів. Він випромінює навколо себе аромат і не відпускає! Хмара!
Мускусні гібриди – це пагорби. Постійно квітучі пагорби. Всі вони прекрасно поєднуються між собою, чудово виглядають у міксбордерах, не претензійні, стійкі і витривалі. Це справжня знахідка для легких в догляді садів.
Крім аромату, для всіх мускусних гібридів характерні ще певні спільні риси:
Прекрасні соло і групами, на підпірних стінках і на газоні, на фоні хвойних, з травами, з іншими багаторічниками, грунтопокривними рослинами. Деякі сорти можна вирощувати як невеликі виткі троянди. Такі сорти як Baff Beauty, Cornelia, Daphne, Felicia, Pax, Vanity здатні заповнити своїм ароматом весь сад. Справжній вибух емоцій від споглядання сортів цієї групи, привитих на штамб. Це щось, чого словами не передати!
В пейзажних, англійських, садах в стилі кантрі мускусні гібриди будуть почуватися природньо, в садах інших стилів і направлень вони теж знайдуть своє місце і впишуться в картину, бо вони і є творці картини!
Дорогі читачі! Сьогодні сорти мускусних гібридів троянд все більше привертають увагу і завойовують серця садоводів. Раз їх побачивши, навіть досвідчені, спокушені і набачені трояндарі, а за сумісництвом і художники, полонені їхньою красою, прикипають до мальовничих картин, які можуть подарувати ці троянди. Різнобарв’я, пишність, багатство цвітіння і неповторний аромат – їхнє друге ім’я.
Мускусних гібридів вам в сади! Трояндового видовища! Розкажете!
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Використані у статті фото:
Галини Микитинець (Мелітополь),
Геннадія Братини (Харків),
Олександра Матисякевича (Львівщина).
Подяка за натхнення — групі в ФБ «Троянди в Україні»,
Галині Микитинець – за консультації;
Rosebook.ru — за інформацію.