Сорти ностальгічних плетистих троянд клаймберів від Тантау та Дельбара

Ми продовжуємо знайомитися з виткими трояндами клаймберами романтичної серії. Нагадаємо, що для таких троянд характерна особливої форми квітка, широка кольорова палітра, стійкість до хвороб і невибагливість у догляді. У різних виробників такі троянди представлені окремою лінійкою з красивими чуттєвими назвами. Всі вони тяжіють до багатства, величності і водночас тендітності старовинних троянд: пишні, повні, духмяні квіти, одним словом – розкішні троянди. В сьогоднішній наш огляд потрапляють ностальгічні сорти клаймберів Тантау та Дельбара. Ніжний, пастельний тон, чарівний вигляд кожної окремої квітки та приголомшливий всього куща. Ці троянди здатні не просто розставити яскраві акценти в саду, а перетворити сад на справжнє квітуче видовище — казкове і романтичне.

sorti-nostalgichnix-01-1024x768-5039231

Сорти ностальгічних плетистих троянд клаймберів від Тантау та Дельбара. © rosen-tantau

Таке відчуття, що несу щось крихке і коштовне, якийсь дуже цінний антикваріат: хочеться з насолодою, без поспіху і гідно розгледіти ці сорти, це багатство, що приготував для нас безмежний трояндовий світ. Особисто з цими трояндами я ще не знайома, але світлини і відгуки більше, ніж переконливі, тож обов’язково знайду їм місце в своєму саду. При чому, з особливою ретельністю, щоб раз і назавжди. Зачарована!

Зміст:

Троянда «Ельф» (Elfe) від Тантау (Tantau), Німеччина

Тож перша перлина в нашому сьогоднішньому розарію – Elfe (інші імена: Francine Jordi, L`Alcazar, Pride of Venus) виробництва німецької фірми Tantau, 2000 р. Ця троянда і на сьогоднішній день є особливою з серії ностальгічних троянд.

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина. © Олена Ільченко

Хто, як не Elfe уособлює в собі всю романтику, на яку тільки здатна королева квітів? Величезні, до 20 см в діаметрі кремово-жовті квіти, часто із зеленим відтінком, особливо помітним біля основи пелюсток, вкривають досить гармонійний сильнорослий кущ, який може досягти солідних розмірів як у висоту (до 3-х метрів), так і в ширину (в залежності від того, як формуватиметься ).

Блискуче зелене листя підкреслює ностальгічні квіти, якими кущ щедро всипаний, особливо в першу хвилю цвітіння. Друга хвиля присутня, спокійніша, і між хвилями троянда не стоїть без квітів. Запах приємний, фруктовий, середньої інтенсивності. Рекомендується вирощувати на добре освітлених місцях, що гарно прогріваються сонцем.

Зимостійкість добра: в центральних регіонах України і тепліше може зимувати стоячи, але для пишного цвітіння пагони все ж потребують пригинання і укриття. Особливо в холодних або умовно холодних регіонах. Слід бути обережним — пагони дуже крихкі!

Троянда також потребує горизонталення (теж обережного), інакше цвістиме неохоче і лише на кінцях новеньких базальних (ті, що йдуть від основи куща) гілок, яких рослина утворює велику кількість.

Стійкість до захворювань добра. Троянда Elfe підходить для спекотного клімату. Від дощу під вагою квітів гілки можуть полягати, іноді ламатися. Цей сорт потребує до себе виваженого і продуманого підходу, але він того вартий! Ним захоплені всі, хто його має. «- Ельф? – Оооо, так! Ельф!» І всі особливі почуття на обличчі, і вони непідробні!

Завжди привабливий, завжди розкішний. Його часто зображують в компанії античних статуй, тендітних дів з глечиками, милих фонтанчиків, поїлок та інших архітектурних споруд. «Ельф» дійсно створює особливу атмосферу в куточку або і в цілому саду.

Нещодавно підбирала йому партнерів: заходили навіть дуже радикальні думки по кольору і формі квітів… Але зупинилась все ж таки на тому, що це – солітер. Що він настільки самодостатній, що тільки Ельф і зелень навкруги. А далі буде видно: хто по вуха закоханий в цю троянду, кажуть, що однієї мало, що її можна і потрібно множити по саду, навіть, якщо місця вже нема.

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина. © Анна Лучик

Троянда «Барок» (Barock) від Тантау (Tantau), Німеччина

Наступний самородок – троянда «Барок» (Barock, або Reach For The Stars) теж виробництва Tantau, 1999 р. Дивовижно гарна троянда із серії ностальгічних троянд з розкішними квітками, кольоровими акварелями від лососевих і абрикосово-мідних до кремово-вершково-жовтих відтінків. В прохолодну погоду квітки більш насиченого відтінку, в спеку – дуже світлі. Листя зелене, блискуче, здорове. Аромат присутній, приємний, але слабкий.

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999. © Secret Garden

В умовах теплого клімату кущ могутній і сильний: може набирати 3 метри і це не є межа його можливостей. Пагони товсті, пружні, гнуться неохоче. Цвітіння рясне, достатньо тривале. Зазвичай, перше цвітіння є найсильнішим, а потім протягом всього літа троянда радує більш стриманим цвітінням аж до самої осені. Дощ і сонце розкішні густомахрові квіти витримують гідно. До хвороб троянда стійка, але за умови профілактики.

Рости може як на сонці, так і в напівтіні. Можна вирощувати як шраб у вигляді окремого куща. В міксбордері або на кордоні ділянки  — у вигляді живоплотів. В такому випадку формувати кущ можна каскадом або спробувати закрутити гілки до тримачів і між собою (про це більш детально можна дізнатися в статті «Плетисті троянди клаймбери – виразні акценти саду»). Так можна добитися цвітіння по всій висоті куща — від землі до маківки. Як і всі клаймбери, ця троянда розкриває свій потенціал у віці після 3-х років. Троянда вражає: кожне її дитя-квітка – шедевр!

sorti-nostalgichnix-05-1024x768-7435333

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999. © baumschule-horstmann

Троянда «Джардина» (Giardina) від Тантау (Tantau), Німеччина

Ще одна красуня із серії Nostalgic Roses теж від Тантау — «Джардина» (Giardina, або GiardinaZurich, L’Alhambra), 2008 рік. Сильноросла троянда, всипана океаном чистого без півтонів і переливів, однотонного ніжно-рожевого кольору квітів від землі і куди дістануть очі. Особлива троянда, що здатна перетворити сад на казку. Може довго розкачуватися, наростати і кріпнути відносно погодних умов, але потім віддячує за клопіт і роки очікування.

sorti-nostalgichnix-06-1024x1024-7377468

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008. © rosen-tantau

Щедра красуня. Квіти дивовижні! На різних стадіях вони різні: щільні густонабиті пуп’янки розпускаються в чарівний кругленький келих, в середині якого справжній водоворіт пелюсток. А при повному розкритті — квадратовані (квітка поділена на 4 сегменти), довго тримаються на кущі. Кожна гілочка троянди – гроно з 3-5 квітів – вишуканий, дуже ніжний, готовий букет нареченої від природи.

Запах квітів — не солодкий, стриманий і дуже приємний для чутливих носів і носиків трояндових гурманів. Листя блискуче, темно-зелене, велике. Троянда стійка до захворювань, може підхопити чорну плямистість, але не критично, профілактичні обробки не будуть зайвими. Троянда чудово витримує сонце, квіти не вигорають, тримаються довго, з розсіяною напівтінню теж миритиметься, але в міру – нахабніти не варто.

Квітне в дві хвилі, приблизно однакові за інтенсивністю, але перша все ж переважає. Для більш яскравого цвітіння пагони варто горизонталити: розкладати віялом на опорі, закручувати на обеліску, вигинати і т. д. В цілому, троянда дуже гарна, атмосферу створює однозначно, і дуже романтичну, по-літньому безтурботну, як сама молодість! Нам такі троянди потрібні!

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008. © rosen-tantau

Троянда «Б’єнвеню»(Bienvenue) від Дельбар (Франція)

І остання на сьогодні цікавинка в скринці. Прекрасні, густющі, махрові квіти чарівної, ні на кого не схожої «Б’єнвеню» (Bienvenue) виробництва Delbard, Франція, 1999 р. Старовинної форми квіти, на початку цвітіння насичено рожеві з легким бузковим відтінком, зібрані в китиці. Особливого шарму їм надають хвилясто-мереживні пелюстки, світліші з зовнішньої сторони та по краях. Квітка немов підсвічена, що робить її впізнаваною серед інших схожих за кольором і будовою троянд.

Троянда Bienvenue, Delbard, Франція, 1999

Троянда Bienvenue, Delbard, Франція, 1999. © green-shops

Особливість троянди є не тільки краса окремої квітки, а ї її вишуканий запах. Свіжість, змінюється солодкуватістю і залишає спокійний присмак – прохолодні ранки, що обіцяють спеку і тихий теплий вечір… Саме літо втілилось в ароматі цієї троянди! Троянда гарно нарощує пагони, добре зимує. Щедра на цвітіння: квітує двічі-тричі за сезон хвилями, між якими, завдяки енергійному росту, завжди присутні поодинокі квіти.

При весняному обрізуванні пагонів і формуванні куща гілочки другого і третього порядку (ті, що відходять від основних – базальних, скелетних), якщо вони тоненькі, краще вирізати, середні вкорочувати. Слабкі гілочки не витримують навантаження важких шапок квітів, особливо в вітряній місцевості.

Треба визнати, що красуня має характер і потребує уваги: квіти псуються через надмірну вологість та дощі, може бути схильною до захворювань, ще й шкідникам смакує. В спекотне літо обов’язкове щедре поливання. Повне сонце, затишне місце від вітру, слідування всім можливим і неможливим агротехнічним прийомам, профілактичні обробки і додаткові (за потреби) + збалансоване живлення – і плекаємо цей алмаз: він може стати тим самим діамантом вашої трояндової колекції!

Троянда Bienvenue, Delbard, Франція, 1999

Троянда Bienvenue, Delbard, Франція, 1999. © rosebook

Фото ностальгічних троянд з коментарями господарів

І, за традицією, запрошую пройтися садами, в яких згадані сьогодні троянди займають відведене їм місце, і займають його дуже гідно, роблячи ці сади особливими, надаючи їм відповідний настрій. Цікаві і довершені куточки виходять з цими трояндами. Поглянемо!

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина. © Тетяна Михайлюк

Тетяна Михайлюк: «Це щедрий сорт. Він Вам віддячить за турботу: навіть при несприятливих умовах хоч на кінчиках молодих пагонів, але зацвіте обов‘язково. Троянду дуже люблять жуки – оленки і бронзівки – їх можна зрозуміти, я б теж там жила?!»

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина

Троянда Elfe, Tantau, Німеччина. © Галина Микитинець

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999. © Анна Лучик

Анна Лучик: «Як і інші троянди, навесні і влітку Barock підживлюється нітроамофоскою, при необхідності обробляється від шкідників і отримує профілактичні обробки від хвороб.»

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999

Троянда Barock, Tantau, Німеччина, 1999. © Галина Микитинець

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008. © Ірина Лезвінська

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008

Троянда Giardina, Tantau,Німеччина, 2008. © Ірина Лезвінська

Ірина Лезвінська (Біла Церква) про троянду Giardina: «Вона ще молода, три роки, поки нічого не видаляла. Базальних пагонів не так і багато, до речі. Частину того, що наросло, вкорочую на 3-4 бруньки, а з декількох пагонів формую каркас. На другий рік вони зацвітуть».

sorti-nostalgichnix-21-1024x798-8898734

Троянда Bienvenue, Delbard, Франція, 1999. © Оксана Гайова

Оксана Гайова про троянду Bienvenue: «Ця троянда любить увагу, профілактичні обробки обов’язково, більше в сторону борошнистої роси і шкідників. Якщо для більшості троянд обробка двічі-тричі за сезон баковими сумішами (весна завжди Фалькон+Актара+Плантофол 30:10:10), то для Bienvenue частіше: з урахуванням розвитку шкідників і несприятливих погодних умов. Не можна не згадати за бронзівку та оленку волохату − не оминають її, звісно, деколи пошкоджують квіти, але не критично.»

Дорогі читачі! Вишукані, розкішні, надзвичайні – такі вони, ностальгічні троянди. Створені для романтичного саду, відіграють в ньому головні ролі, створюючи особливий настрій, який передається і власникам, і поціновувачам, і навіть випадковим гостям.

Сонячні місця, щедрий полив, профілактичні обробки та щире милування — і очікувавння перетвориться на реальність: у ваші/наші двори завітає казка! Розвішає свої квітучі простирадла на паркани, обеліски, перголи, все, що ви їм надасте у розпорядження. Запрошуйте виткі троянди у свої сади – хай цвітуть, радують і надихають! Казці бути!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.