Шкідники троянд і методи боротьби з ними

Вирощувати квіти і рано чи пізно не посадити хоч кущ троянд, неможливо. Спочатку один, потім – два, а там, дивись, вже й з десяток їх росте… Цвіте і пахне, а ж поки ти не помічаєш, що щось не так з твоїми королевнами. І тут є два варіанти – або ти перевіряєш їх на міцність, не втручаючись в природній процес хвороби рослини чи її боротьби за життя з шкідниками, або допомагаєш їй вижити і одужати. Поки я вибрала другий варіант, пару моїх троянд таки попрощалися з життям, але потім я порахувала, скільки вони коштують, і  почала цікавитися, як боротися з такою проблемою як хвороби і шкідники троянд. Про останніх і методи боротьби з ними – в цій публікації, про хвороби – в наступній.

shkidniki-troyand-01-1024x683-8362998

Шкідники троянд і методи боротьби з ними

Читайте також нашу статью Хвороби троянд і методи боротьби з ними.

Зміст:

Найбільш небезпечні шкідники троянд  в весняний період, коли на кущах розвиваються бруньки, листки, нові пагони і квіти. Шкідники, пожираючи молоду поросль троянд, наносять тим величезну шкоду і часто, якщо садівник вчасно не втрутиться, «відміняють» цвітіння рослин або приводять до їх повної загибелі.

Шкідники-гризуни – найбільша напасть для троянд

Найбільш небезпечними для троянд серед шкідників-гризунів є жуки, гусінь та личинки пильщиків. Ця зараза порушує цілістність органів рослин (не тільки троянд), помітно вповільнює їх ріст, розвиток, зменшує тривалість і яскравість цвітіння.

Зрозуміти, що троянду пошкодив пильщик, просто – вони виїдають м’якоть, не зачіпаючи жилок:

  • обїдають листя з країв;
  • виїдають ходи всередині тканини листя;
  • прогризають в стеблах ходи;
  • знищують тичинки і маточки;
  • пошкоджують квіти і бутони зверху.

В цієї зарази такий ротовий отвір, який дає їй змогу висмоктувати у вигляді рідини клітинний сік троянд, викликаючи порушення фізіологічних процесів у рослині. Від діяльності шкідників-гризунів листя троянд жовтіють, скручуються, всихають і осипаються.

Найбільш поширені серед шкідників-гризунів троянд, або пильщиків, як їх ще називають, наступні тварюки: тля, цикадка, слинява пінниця, павутинний кліщ, листокрутки, трояндовий низхідний пильщик, бронзовка і оленка волохата.

Ці шкідники можуть орудувати як в захищеному грунті, так і у відкритому. Чесно кажучи, з усіма ними я не знайома особисто. Але добре вивчила це питання, перш ніж кілька разів визначала, яка зараза жере мої троянди. То ж далі поділюся з вами детальною інформацією, як виглядають шкідники троянд і як з ними боротися.

Трояндова тля

shkidnyky-troyand-02-1024x660-4533971

Трояндова тля

Ця зараза мені відома дуже добре.  І не тільки по трояндам. І така підступна вона! Здається, ще вчора кущ троянди був ідеальний, а сьогодні, дивися, її обсіли маленкі зелененькі тварючки, які ледь шевеляться, не відриваючись ні на секунду від своєї трапези.

Оселяється тля спочатку на нижній частині листочків. Її личинки малесенькі, їх важко помітити. Але вони швидко перетворюються на безкрилих самок, які одразу приносять на світ божий близько ста личинок. Останні днів через десять принесуть своє потомство і ваша троянда просто всіяна шкідником, тля скрізь – на стеблах, листі, квітах і бутонах.

Трояндова тля дуже виснажує навіть дорослі рослини, а молоді може швидко загубити. Якщо листя троянди скручується і осипається, пагони викривляються, бутони не відкриваються, або дають квіти неправильної форми – значить, ви не захистили свою троянду від тлі. Треба зробити це негайно!

Методи боротьби з тлею на трояндах

Насправді, я вже давно перестала боятися тлі на трояндах. Бо знаю, як з нею боротися без всілякої хімії. Вже кілька разів мої троянди рятував розчин господарського мила. А точніше, обприскування цим розчином троянд.

Процедуру проводжу так:

  • Відрізаю від бруска мила грамів 20-25 (ділю на око – це десь 1/8-1/10 частина стандартного бруска);
  • Натираю його на тертушці;
  • В гарячій воді розчинаю натерте мило (швидше за все це можна зробити, взявши якусь чисту ганчірку і ніби випрати її руками у мильному розчині);
  • Коли розчин охолоне і всядеться піна, заливаю його в звичайний пульверизатор і обприскую свої троянди.

Поки ніякої хімії проти тлі (не тільки на трояндах, але і на інших рослинах) мені не доводилося використовувати. Одного разу я навіть купила якусь ампулу, бо тлі на плетючій троянді було стільки, що я не була впевнена в чудодійній силі господарського мила. Але вже після першого обприскування від тлі залишилися неприємні чорні малесенькі цяточки, які змилися після першого ж дощу. Правда, в тому випадку другий раз троянду я все-таки обприскувала милом, бо вона величезна і були місця, які я першого разу просто залишила поза увагою.

В принципі, сучасний ринок пропонує величезну кількість різноманітних хімічних засобів-інсектицидів для боротьби з тлею. Їх назви вам порадять в будь-якому магазині, що їх продає. Мабуть, всі вони дієві, але я віддаю перевагу старому доброму милу.

З народних методів, кажуть, гарно ще допомагає розчин гасу (керосин) у пропорції 2 грами на 10 літрів води.

Трояндова цикадка

Трояндова цикадка

Трояндова цикадка

Також дуже поширений шкідник троянд. Її легко розпізнати – листя рослини вкриваються дрібними білими крапочками, стають ніби мармуровими і втрачають свою декоративність. Якщо цикадок багато листя швидко жовтіє і опадає.

Восени самки цикадок відкладають яйця на кінцях пагонів троянд. Весною з перезимувавших яєць вилазять личинки (їх легко помітити на нижній стороні листя). Вони маленькі малорухливі, а харчуються соком листків. Тіло цієї зарази біле чи блідо-жовте, подовжене.

Доросла цикадка дуже рухлива. Як тільки ви зачепите рукою листок, де вона сидить, вона швидко перелітає на інше місце. В рік цикадки встигають змінити два-три покоління.

Читайте також нашу статтю Помилуватися і з’їсти — троянди для варення та іншого використання на кухні.

Методи боротьби з цикадкою на трондах

Боротьбу з цикадкою треба починати одразу, як помітили масове скупчення її личинок на кущах троянд. Народні методи тут не ефективні. Доведеться використовувати інсектицид. Їх також немало видів. Обрати є з чого. Рекомендується проведення двох обробок (обприскування) через 10-12 днів одне після одного.

Важливо! Обробляючи троянди хімічними засобами від цикадки треба обробити не тільки кущі безпосередньо, але і прикущову територію (до 1 метра).

Слинява пінниця, або всеядна цикадка

Слинява пінниця

Слинява пінниця

Тіло слинявої пінниці (дорослої комахи) жовто-сірого кольору. Личинки живуть в своїх пінистих виділеннях, які схожі на людську слину, і висмоктують сік з рослин. Розташовуються в пазухах листя і на їх нижній частині. Якщо ви візьмете паличку і зачепите їх поседення, ці тварюки швидко вистрибнуть зі своєї піни і заховаються.

Методи боротьби з слинявою пінницею

Тільки обприскування відповідними інсектицидами.

Павутинний кліщ на троянді

shkidnyky-troyand-05-1024x715-7029648

Павутинний кліщ на троянді

Один з найбльш небезпечних шкідників троянд – павутинний кліщ. Дорослі кліщи мають чотири пари ніг, тіло овальної форми довжиною 0.3-0.5 мм зеленовато-жовтого кольору з чорними плямами на спині. Взимку змінюють забарвлення на оранжеве чи червоне. В теплицях павутинний кліщ навіть дуже добре почувається і взимку.

Личинки – зеленуваті з трьома парами ніг. Яйця – малесенькі, діаметром всього до 1 мм, прозорі і круглі, розташовані під тонкою павутиною. Одна самка за життя (живе 18-35 днів) відкладає до 180 яєць. З них через 5-7 днів вилазять личинки. Весь цикл розвитку павутинних кліщів складає 10-25 днів.

Шкодять трояндам і дорослі кліщі, і їх личинки. Вони пошкоджують листя з нижньої частини, викликаючи різке порушення обміну речовин в рослині. Ця зараза висмоктує сок з листя, пошкоджене, воно жовтіє, вкривається маленькими світлими плямами в місцях проколів і передчасно осипається. Павутиння і екскременти павутинного кліща забруднюють троянди, затримують пилюку, що дуже негарно виглядає.

Небезпека цієї зарази, в першу чергу, полягає в тому, що помітити павутинний кліщ на стадії яєць і личинок без лупи неможливо. Пожовкле листя троянд через кліща недосвідчені садівники часто сприймають, як хворобу рослини, наприклад, хлороз. І лікують хворобу, поки кліщ продовжує занапащати рослину.

Методи боротьби з павутинним кліщем на трояндах

Допоможе обприскування препаратом «Акрекс» в концентрації 0,08% чи «Ізофеном» – 0,05%, або іншими акарицидами.

Важливо! Акарициди – отруто-хімікати, що використовуються для знищення кліщів, і які мають дуже високу токсичність. Використовувати їх можна тільки згідно рекомендацій інструкцій і дотримуючись правил особистої безпеки (рукавички і марлева пов’язка, мінімум).

Помічено, що розвиток кліщів стримує обприскування нижніх частин листя холодною водою – 3-4 рази на день. Але такий метод не знищить цих шкідників, то ж все-одно доведеться використовувати хімічні засоби боротьби.

В умовах закритого грунту для боротьби з павутинним кліщем краще використати  більш безпечні для екології і здоров’я препарати – «Актофіт», «Фітоферм», «Вермітек». Але вони не діють на яйця кліща, то ж доведеться використати, як мінімум, 3 обробки з інтервалом 9-10 діб при температурі +20°С і 3-4 обприскування з інтервалом 3-4 доби при температурі повітря +30°С.

Листокрутки

Комаха і гусінь трояндової листокрутки

Комаха і гусінь трояндової листокрутки

Гусінь трьох видів трояндових листокруток і плодова листокрутка наносять величезну шкоду молодим пагонам і листям троянд. Перша гусінь з’являється рано навесні, пошкоджуючи бруньки, що тільки набухли, потім – молоді пагони і листочки.

Методи боротьби з листокрутками на трояндах

Якщо гусені не дуже багато, її збирають руками і знищують. Навесні, ще до того, як розпустяться бруньки, для профілактики можна обприскати кущі троянд якимось пестицидом.

Корисно почитати про догляд за трояндами навесні.

Трояндовий низхідний пильщик

shkidnyky-troyand-07-1024x766-7561601

Трояндовий низхідний пильщик

Дуже поширена зараза. Личинки пильщика зимують в коконах у грунті. Весною з їх куколок вилітають дорослі комахи. Довжина дорослого пильщика до 6 мм, його спинка – блискуча, чорна, крила темнуваті, ноги чорні, гомілка жовтувата.

Низхідний пильщик за своєю будувою дещо нагадує бджолу. Самки відкладають яйця по одному на верхівках пагонів. Коли вилазить з яйця, личинка пильщика вгризається в молодий пагін, робить всередині його (зверху донизу) хід довжиною до 4 см і там живе собі, і паскудить. Пошкоджений пагін стає темним і всихає. Восени личинки спускаються на землю зимувати.

Методи боротьби з низхідним пильщиком на трояндах

Найкраща профілактика проти цієї зарази – перекопування грунту восени під кущами троянд, щоб личинки опинилися на поверхні і вимерзли. Весною гарно обдивляйтеся свої троянди. Якщо помітили пошкодження пагонів у верхній іхній частині, обрізайте і спалюйте їх, не вагаючись. Проти пильщика також використовують пестициди.

Бронзовка і оленка волохата

Оленка волохата

Оленка волохата

Жуки бронзовки – зверху золотисно-зелені  в рідких волосинках, знизу – мідно-червоні. Довжина їх тіла 1,5-2 см. Літають з травня по серпень. Самки відкладають яйця в грунті, багатому на перегній, гумус. В кінці літа личинки бронзовки перетворюються на жуків, які там і зимують, а на початку наступного літа вилітають на світ божий.

Оленка волохата цього року наробила справжнього галасу серед українских садівників, які скаржилися на масове об’їдання нею квіток тюльпанів. Кажуть, що стільки оленки, як цього року, ще не було. Оленка волохата – це чорний жук, густо вкритий сіруватими волосинками з білими плямками. Довжина тіла оленки – 0,8-1,2 см.

І бронзовка, і оленка їдять пелюстки троянд, не менше за пелюстки тюльпанів, виїдають тичинки і маточки.

Методи боротьби з бронзовкою і оленкою волохатою

Цього року особисо перевірила ефективність синього тазику в боротьбі з оленкою волохатою. Про що мова? Про звичайну пластикову посудину яскравого синього кольору. При цьому синій має бути дуже насиченим. В посудину наливаєте воду і залишаєте поблизу кущів з трояндами. Я лишала біля тюльпанів. Оленка волохата дуже полюбляє синій колір. То ж тоді вся боротьба зводиться до збирання її в тазику і знищення.

Багато садівників стверджують, що цей метод не працює, але я думаю, що вони запропонували оленці не дуже синій колір посудини. Дехто радить для боротьби з оленкою і бронзовкою використовувати препарат «Каліпсо». Але я не пробувала, обійшлася тазиком.

Загалом, якщо забути про тазик, то можна просто збирати жуків рано вранці, коли вони не літають, а спокійно сидять на квітах, їх пожираючи.

P.S. Наразі про шкідників троянд у мене – все. Наступного разу напишу про хвороби.

Коли краще садити троянди, читайте тут.

Бо вони ще й люблять занедужати. Підсумовуючи, додам, що вирощування троянд без використання хімічних засобів для боротьби з шкідниками і хворобами практично не можливо. Принаймні, мені це не вдається. Хоч я й дуже не люблю і навіть боюся всіляких пестицидів і іншої токсичної хімії. Якщо ви знаєте, як обійтися без використання токсичних препаратів, вирощуючи троянди, поділіться цією інформацією в комментарях до статті. Буду вам дуже вдячна.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.