Ви любите каву? Якщо ви щодня починаєте свій день з гарячої запашної філіжанки кави, вас просто не може не зацікавити ця публікація. Бо ми розкажемо, як виростити кавове дерево в домашніх умовах. Це нескладно, хоч процес і довготривалий, бо кавове дерево починає родити лише на третій-четвертий рік життя в кімнатних умовах. Кажуть, зібрати можна близько пів кілограма зерен з однієї рослини. Але ж справа не в урожаї! Мати власне кавове деревце на кухні чи на балконі, десь поряд з розмарином чи базиліком – це так… х’югно… (Що таке х’юге, читайте тут.) А ще, знаючі люди стверджують, що кавове дерево, вирощене власноруч з насіння, приносить в дім щастя і реалізацію всього задуманого. Чого б вам в це не повірити і вже сьогодні не посадити в себе в квартирі чи в будинку кавове дерево?
Зміст:
Можливо, ви не знали, але насіння кави купити можна чи не в кожному садовому центрі, чи навіть невеличких магазинчиках, що торгують насінням. Про що це говорить? Про те, що каву в домашніх умовах в Україні вирощують і вже давно. Якщо ви живете в невеликому місті чи селі, то, може, кавові зерна для пророщення у вас поряд з насінням кабачків і огірків і не продаються. Але купити насіння кави в Україні не проблема. Погугліть «купити насіння кави» і Гугл видасть вам десятки адрес покупців, в яких можна купити кавові зерна для вирощування кавового дерева.
Вартість пакетика з насінням кави (як правило, 5-10 насінин) коштує від 5 до 20 гривень, в залежності від виробника і кількості зерен.
Цей процес починається з замочування зерен для стимуляції їх пророщення. Для цього кавові зерна на 12 годин кладуть в розчин соку алое (одну частину подрібненого листка алое змішати з однією-двома частинами води). Мисочку з замоченими зернами кави під час пророщення треба помістити в темне середовище, бо під дією світла властивості алое значно зменшуються.
Наступний етап – підготовка ємності для пророщення. Для цього можна використати звичаний пластиковий лоток чи відеречко з кришкою, а можна посадити зерна кави одразу в горщики, які потім треба буде закрити поліетиленовою плівкою для створення тепличного ефекту.
Грунт для кавового дерева бажано взяти з мінімальною кислою реакцією. Це може бути куплений субстрат для вирощування лимонів, який треба змішати з піском у співвідношенні 1:1. Можна додати до нього у такій же пропорції ґрунт для азалій.
Але якщо не маєте можливості купити спеціальний грунт в магазині, можна підготувати субстрат для пророщення кавового дерева зі звичайної садової землі, яку вкопаєте в садку чи на городі. Правда, перед використанням її треба продезінфікувати – пролити слабким розчином марганцю, або кип’ятком. Садову землю, якщо вона важка, також треба змішати з піском. Якщо вона легка і піщана, то її можна використовувати в такому вигляді.
На дно горщика чи іншої ємності можна покласти шар дренажу, але можна обійтися для пророщування зерен кави і без нього. Шар ґрунту має бути товщиною в три-чотири сантиметри. Перед посівом субстрат гарно зволожуємо.
Зерна кави заглиблюємо в субстрат на глибину 1-1,5 см.
Важливо! Садити зерно треба «розламаним» боком зернятка до низу. Тобто зверху поверхня кавового зерна має бути суцільною і випуклою, тріщинка – знизу. Саме з цієї тріщинки з’являться корені майбутнього кавового дерева.
Після посадки у вологу землю додатково зволожувати субстрат не потрібно.
Посіви кавових зерен треба регулярно провітрювати (мінімум два рази на день) і зволожувати грунт. Він має завжди бути вологим. Якщо так трапилося, що субстрат пересох, його треба добре пролити водою (коли є дренаж), якщо дренажу нема, поливайте землю обережно, буквально – ложкою.
На світлому підвіконні при температурі від +20 до +25°C кавові зерна проростають приблизно через півтора місяця.
Приблизно через два-три місяці після того, як кавові зерна проросли, сіянці потрібно пересадити в окремі ємності. Коренева система кавового дерева досить міцна і розгалужена, то ж варто потурбуватися про те, щоб рослині на новому місці було комфортно.
Кава не терпить замокання кореневої системи, тому обирайте горщик з дренажними отворами. Крім того, потурбуйтеся і про шар дренажу, наприклад, з керамзиту. Зверху дренажу треба насипати ще приблизно 1 см піску.
Саджанець кави разом з комом землі обережно викопуємо зі старого місця і пересаджуємо в новий горщик. Не удобрюємо, як мінімум, два місяці. Після посадки – гарно поливаємо, щоб з дренажного отвору вилилася вода.
Кавове дерево любить:
Добриво для кавового дерева підійде те саме, яке використовують для цитрусових, що вирощують в кімнатних умовах. Але дозування добрив для кави варто зменшити у два рази від рекомендованого виробниками для цитрусових. Добриво вносят раз на два тижні після поливу.
Важливо! Кава не любить замокання коренів! Будьте обережні при поливах.
Кавове дерево росте цілий рік, воно не потребує, як деякі рослини, створення спеціальних умов на зиму. Але взимку основна загроза для дерев кави – протяги. Морозне повітря, яке «подихало» на каву з відкритого вікна може погубити навіть доросле дерево. Поливати кавове дерево варто частіше, але меншими порціями.
Одна з найбільших загроз для кавового дерева в домашніх умовах – павутинний кліщ. Для профілактики варто частіше обприскувати листя кави відстояною водою, або навіть влаштовувати для деревця невеликий теплий душ.
Кавове дерево, посаджене з насіння, починає цвісти через три-чотири роки. В залежності від сорту кави і умов вирощування, через півроку-рік можуть дозріти перші плоди. Як правило їх буває в першому урожаї – 5-10 штук. У кожному – дві зернини кави. Але вже з шостого року життя кавового дерева в домашніх умовах ви можете зібрати з нього зерен до 500 грамів і більше.
Кожна квітка кави цвіте всього день і має приємний жасминовий аромат. На її місці з часом з’являється спочатку зелена ягода, яка поступово червоніє. Цей процес триває місяці, що робить кавове дерево дуже декоративним.
Кавові зерна достигають нерівномірно. Знімати врожай доводиться маленькими порціями. Спочатку ягоди просушують в духовці при температурі +70°C протягом пів години. Потім на два тижні кладуть ягоди в тепле сухе приміщення для подальшого просушування на повітрі. Далі знімають оболонку ягід вручну і дістають зерна, які обсмажують на сковорідці. Якщо зробити це безпосередньо перед приготуванням кави, то вона матиме особливий аромат.
До речі, кавові зерна, вирощені в домашніх умовах, містять значно більше кофеїну, ніж ті, які ми звикли купувати в магазинах. Враховуйте це при приготуванні кави з власноруч вирощеного дерева.
Смачної вам кави і… натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.