Правила вирощування англійських троянд — поради від Девід Остін Роузес

Для здорового, красивого та гармонійного саду потрібно не багато і не мало – дотримання основних агротехнічних прийомів у вирощуванні найкращих в світі чагарників, троянд. Розплідник Девід Остін Роузес пропонує їх величезний асортимент. Це і сорти англійських троянд, створені самим Девідом Остіном при житті, і ті, які продовжують епоху цих особливих троянд, і троянди інших груп та виробників, ліцензію на продаж яких має компанія. Слідуючи рекомендаціям розплідника, що застосовує згадані у цій статті прийоми на своїх трояндах, ми теж можемо сміливо використовувати їх на своїх – не тільки англійських, а і, за аналогією, на трояндах всіх інших груп.

Правила вирощування англійських троянд — поради від Девід Остін Роузес

Правила вирощування англійських троянд — поради від Девід Остін Роузес

Створення сприятливих умов та правильне висаджування троянд

Створення сприятливих умов для зростання при висаджуванні  троянд – обов’язкова умова для успішного вирощування троянд за рекомендаціями Девід Остін Роузес. Сонячне місце — в ідеалі не менше 4 годин сонячного світла на день. Зазвичай, чим більше сонця, тим краще, але в спекотні періоди тінь від денного сонця може бути благодатною. Важливо троянді виділити достатню площу, щоб коріння не страждало від сильної конкуренції сусідніх рослин.

Садити троянди можна в будь-який час року, крім періодів екстремальної погоди — коли земля мерзла, перезволожена внаслідок надлишкових опадів, чи дуже суха. «Часто люди запитують: коли найкращий час для посадки троянд? Але якщо уникнути згаданих умов, то немає найкращого часу для посадки», — говорять спеціалісти розплідника Девід Остін Роузес.

Висаджувати троянди можна з голим корінням (відкритою кореневою системою (ВКС)) і з закритою кореневою системою (ЗКС). Найкращий час для висаджування троянд з голим корінням – з жовтня до квітня. Троянди, що зростали в горщику, можна висаджувати цілий рік, якщо це дозволяють згадані умови. (В Україні мало хто висаджує троянди в січні, але в грудні і наприкінці лютого – то є вже підтверджений факт.)

Як саме посадити троянди різних груп та видів технічно, крок за кроком ми розповідали в статті Як, коли та де посадити англійські троянди — рекомендації від Девід Остін Роузес.

Саджанці з голим корінням можуть виглядати не так вишукано, як троянди в горщиках, але сад з часом вони прикрашатимуть не менше. Осінь для Європи — ідеальний час для посадки таких троянд. Рослини можуть добре вкорінитися протягом прохолодних місяців, а це означає, що на початку літа вони будуть готові представити своє перше квітування.

Саджанці з голим корінням можуть виглядати не так вишукано, як троянди в горщиках, але сад з часом вони прикрашатимуть не менше. Осінь для Європи — ідеальний час для посадки таких троянд. Рослини можуть добре вкорінитися протягом прохолодних місяців, а це означає, що на початку літа вони будуть готові представити своє перше квітування.

Поливання

Глибоке поливання хоча б раз на тиждень в спеку, мульчування і хороша циркуляція повітря — передумова попередження таких хвороб троянд, як чорна плямистість і борошниста роса. З віком і розвитком кореневої системи троянда стає більш стійкою до таких проблем, але якщо вони дошкуляють, розплідник радить замінити сорт на більш стійкий до захворювань. Відтак з виробництва знімаються навіть сорти, які дуже полюбилися поціновувачам англійських троянд, але не відповідають стандартам якості та вимогам фірми.

Скільки потрібно трояндам води? Як орієнтир, фахівці розплідника Девід Остін Роуз рекомендують поливати троянди кожного разу приблизно так:

 • Кущові троянди (Shrub roses) — 5 літрів на кущ;
 • Плетисті троянди клаймбери (Climbing roses) — 10 літрів;
 • Плетисті троянди рамблери (Rambling roses) — 10 літрів;
 • Штабмові троянди (Standard tree roses) — 10 літрів;
 • Троянди в горщиках (Roses in pots) — 5 літрів.

Потреба троянд в волозі сильно варіюється протягом року і безпосередньо залежить від кількості опадів. Жовтень–лютий — навряд чи потрібно буде поливати. Березень–травень — варто слідкувати за особливо тривалими посушливими періодами від двох тижнів і більше, особливо в спекотну погоду.  Щойно висаджені троянди потрібно поливати кожні два-три дні. Зрілі троянди — раз на тиждень
(в червні–вересні).

За порадою фахівців Девід Остін Роузес: коли ваша троянда цвіте, придивіться, як швидко квіти в’януть? Це може бути від сильної спеки, але є і надійним знаком того, що вашим трояндам потрібно більше води. Щойно висаджені троянди в літні місяці потрібно поливати через день.

Найкращий спосіб поливу — за допомогою лійки, щоб можна було бачити, скільки води використовується. У випадку, якщо троянд багато, шланг з насадкою для троянд є більш практичним. Рекомендується м’який розпилювач, а не жорсткий натиск.

Як поливати? Найкраще поливати якомога ближче до основи троянди. Якщо вода починає відтікати від основи, потрібно зупинитися, щоб вода просочилася, а потім продовжувати. Не потрібно поливати квіти та листя! Поливання по листю може викликати проблеми із захворюваннями, особливо якщо вода залишається на листках на ніч.

Ситуації, що вимагають додаткової уваги:

 • Нещодавно висаджені троянди;
 • Виткі троянди, висаджені до стін, через сухість грунту в цьому місці;
 • Троянди, висаджені в піщаний грунт.
 • Троянди, висаджені в горщик або ємність.
Поливати троянди треба вчасно і в потрібному об'ємі

Поливати троянди треба вчасно і в потрібному об’ємі

Мульчування

Мульчування допомагає трояндам утримувати вологу, пригнічує бур’яни та зберігає цінні поживні речовини в міру їхнього зростання.

Коли мульчувати? Це можна робити в будь-який час року. Для досягнення найкращого ефекту троянди варто замульчувати ранньою весною, починаючи з березня.

Як мульчувати? Перед мульчуванням важливо підживити троянди і полити навколишній ґрунт, який повинен бути очищений від старого листя та бур’янів. Наноситься 1-2 шари обраної мульчі навколо основи троянди на всю ширину її крони. Для мульчування розплідник рекомендує використовувати органічний покращувач ґрунту від Девід Остін Роузес (Carr’s Organic Soil Improver), садовий компост хорошої якості, компостну солому, кору (краще дрібної фракції) або добре перепрілий гній — не менше 2 років, оскільки свіжий гній може спалити коріння троянд.

Для хорошого мульчування наноситься близько 3 см обраного матеріалу. Чим більше, тим краще зберігається волога та пригнічуються бур’яни. Якщо прцес відбувається в суху погоду, варто добре полити грунт до або після мульчування. Важливо підгодувати свою троянду перед мульчуванням. Якщо до осені шар мульчі зникне, можна встигнути замульчувати до зими вдруге – це буде корисно.

Читайте також нашу статтю Епоха англійських троянд Девіда Остіна, або Історія одного селекціонера.

Підживлення троянд 

Підживлення троянд сприяє хорошому зростанню та рясному цвітінню, забезпечує троянду основними поживними речовинами, щоб зберегти її здоровою. Підживлення троянд — відносно швидке і просте завдання, але це одна з найбільш корисних робіт, яку можна і варто зробити для забезпечення троянд здоров’ям та здатністю пишно квітувати влітку.

Є два основні види трояндового підживлення — гранульоване кореневе та позакореневе. Гранульовані добрива просто розсипають довкола основи куща, зароблюють в землю, добре поливають та мульчують. З часом гранули повільно виділяють поживні речовини, які троянда поглинає через коріння.

Для найкращих результатів Девід Остін Роузес рекомендують підживлювати троянди два рази на сезон:

 1. В кінці березня- на початку квітня (початок вегетації), безпосередньо перед тим, як листя повністю розкриються;
 2. На початку липня, після першої хвилі квітування, для заохочення повторного цвітіння.

У розплідника є власні, спеціально розроблені добрива від David Austin Rose для живлення троянд. Важливо, щоб добрива, що використовуються, були збалансованими. При занадто великій кількості азоту, кущі витягуються, цвітіння слабшає, троянди стають більш вразливими до хвороб. Забагато фосфору та калію – підвищений ризик створення токсичного середовища в грунті.

Якщо троянда потребує лише одного підживлення за сезон, то це підживлення потрібно зробити в березні-на початку квітня.

Обприскування троянд від хвороб і шкідників за потребою

«Ми досягли значних успіхів у покращенні стійкості до хвороб англійських троянд, однак навіть вони можуть піддатися хворобам, особливо якщо умови є не зовсім сприятливими для успішного їх вирощування, що є випробовуванням для них. Там, де у вас росте кілька троянд, ризик захворювання збільшується». Спеціалісти розплідника радять обробляти троянди ЗА ПОТРЕБИ.

Основними грибними хворобами троянд є іржа, чорна плямистість і борошниста роса. Англійські троянди Девіда Остіна, як окрема група, відносно стійкі до хвороб. Однак у деяких ситуаціях їм також може знадобитися обприскування.

Зі шкідників найпоширенішими є попелиці та гусінь.

Коли обприскувати? «Рекомендуємо проводити обприскування при перших ознаках захворювання. Найкраще діяти швидко, щоб запобігти поширенню хвороби».

Засоби, які радить використовувати для обприскування троянд розплідник і які можна у них придбати, не можуть бути відправлені за межі Великобританії, тому ми не будемо згадувати їх в цій статті, а напишемо окрему — адаптовану до українських реалій.

Деякі троянди більш схильні до хвороб, ніж інші, але створені умови відіграють визначальну роль – позиція Девід Остін Роуз. Особливо здорові сорти за рекомендаціями розплідника:

 • з англійських рамблерів:  Malvern Hills;
 • з англійських кущових троянд (шрабів): Eustacia Vye, Emily Bronte, The Country Parson, Silas Marner, Olivia Rose Austin, The Lark Ascending, Kew Gardens, Princess Anne, Roald Dahl, Susan Williams-Ellis, Tottering-By-Gently, Scarborough Fair, Dame Judi Dench, The Mayflower;
 • троянди інших виробників — Hansa.
Весняне обрізування троянд проводиться до початку вегетації: кінець лютого-березень, в залежності від погоди.

Весняне обрізування троянд проводиться до початку вегетації: кінець лютого-березень, в залежності від погоди.

Обрізування троянд – складова успіху

Для успішного вирощування англійських (і не тільки) троянд важливе їх обрізування навесні. Рекомендації Девід Остін Роуз зводяться до створення гармонійного розлогого куща. Обрізування здійснюється в залежності від віку троянд. В перші два роки кущ нарощує масу міцних пагонів – обрізування зводиться до видалення ушкоджених та слабких гілок і легкого укорочування пагонів. Починаючи з третього року життя обрізуванням можна впливати на вигляд і габарити куща.

Більш детально про це можна ознайомитися в статті Весняне обрізування та формування троянд різних садових груп.

Для хорошого цвітіння протягом сезону важливо поступово видаляти квіти, які відцвіли – це направить сили троянди на нову хвилю квітування. Це літнє обрізування троянд.

Читайте також нашу статтю «Весільні троянди» Девіда Остіна – колекція сортів на зріз.

Літнє обрізування троянд – для охайного вигляду квітника та направлення сили троянди на наступне цвітіння

Літнє обрізування троянд – для охайного вигляду квітника та направлення сили троянди на наступне цвітіння

Висновки

Отже, висновки. Кити, на яких базується вдале вирощування англійських троянд, за рекомендаціями їх творців Девід Остін Роузес:

 • вибір сонячного місця;
 • правильна посадка;
 • поливання;
 • мульчування;
 • підживлення до та після першої хвилі квітування; своєчасне обрізування;
 • обприскування від хвороб і шкідників ЗА ПОТРЕБОЮ.

Дотримання цих нескладних агротехнічних прийомів – основа пишного цвітіння та стійкості до хвороб і шкідників усіх троянд. Бо всі сучасні виробники троянд одною з основних вимог, що ставлять до своїх сортів, обирають не тільки красу, а і здоров’я та легкість у догляді.

І, звичайно, планування квітників та куточків – не менш важлива складова наших гарних садів. І про це щедрі Девід Остін Роузес пишуть і розповідають – прийдемо!

Всі фото та поради з сайту розплідника Девід Остін Роузес.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.