Невибагливі і прекрасні — декоративні кущі, топ-10 (част. II)

В частині першій статті «Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10» ми писали про калину, бузок, форзицію, барбарс і чубушник. Сьогодні поговоримо про спірею, шипшину, гортензію, глід і гібіскус садовий. За що цінуємо, де посадити та як доглядати – читайте в другій частині статті.

Невибагливі і прекрасні — декоративні кущі, топ-10 (част. II)

Невибагливі і прекрасні — декоративні кущі, топ-10 (част. II)

6. Спірея

Цей кущ не залишиться непоміченим в жодному саду. Спірея – улюблениця багатьох садівників. Авжеж – вона дуже красива і така ж «дуже» невибаглива у догляді. Крім цього, ці декоративні кущі бувають і весняного, і літнього періоду цвітіння. Це дає змогу так вдало підібрати види рослини, що спірея у вашому саду цвістиме з початку травня до середини літа. А якщо врахувати той факт, що деякі види мають гарне декоративне листя, то «ціни просто не скласти» таким кущам. Спірея часто входить до складу різних схем квітників.

Спірея японська (Spiraea japonica)

Спірея японська (Spiraea japonica)

За що цінуємо: невибаглива, стійка до морозів, пишно і довго цвіте, щедрий медонос, гарно розростається.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  підходить для живих огорож (оригінально поділить ваш сад на зони), для групових посадок і одиночних композицій, такі компактні види, як спірея японська, наприклад, ідеальні для створення рокаріїв та бордюрів.

Місце для посадки: спірея зовсім невибаглива до ґрунтів, росте і на сонці, і в напівтіні. Але треба враховувати, що різні види можуть по-різному почуватися в однакових умовах.

Догляд: практично не вимагає ніякого догляду.

7. Шипшина

Шипшина не потребує особливих рекомендацій – про її користь знають усі і квітами не раз любувалися теж. В  залежності вид виду, шипшина може мати певні особливості, то ж вибрати саме ту, яка ідеально підійде для вашого саду, не проблема. Особливої уваги заслуговують троянди Ругоза. Це, так би мовити, окультурені шипшини, які значно декоративніші, але такі ж невибагливі. Хтось любить шипшину за цілющі плоди, комусь потрібна цупка і колюча жива огорожа, а комусь – гарні квіти. Махрові види шипшини, до речі, за своєю красою не поступаються трояндам.

Шипши́на звичайна, або соба́ча (Rosa canina L.)

Шипши́на звичайна, або соба́ча (Rosa canina L.)

За що цінуємо: винятково невибаглива, легко переносить і посадку, і обрізку, швидко розростається. Більшість видів шипшини дають корисні плоди, насичені вітаміном С.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  жива огорожа з цієї рослини за один сезон стане повністю непрохідною. Декоративні кущі шипшини підходять і для одиночних посадок, гарно виглядають і в композиціях з іншими деревами, кущами і декоративними травами.

Місце для посадки: віддає перевагу сонячним місцям, але прекрасно почувається і в напівтіні, особливо якщо її (тінь) дають крони дерев.

Догляд: практично не вимагає догляду.

8. Гортензія

Якщо в садку є тінистий куточок, де нічого майже не хоче рости – це місце чекає на гортензію. Деревовидна і волотиста гортензії достатньо морозостійкі, вони гарно переносять холодні зими навіть без мульчі, правда, за наявності снігу. Святкові суцвіття використовують на зріз, при цьому вони досить довго зберігають свіжий вигляд. А ще їх можна засушити, зібравши потім у зимовий букет.

Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens)

Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens)

За що цінуємо: довгий період цвітіння, ефективність для озеленення нової ділянки (цвіте в рік посадки), невибагливість, властивість гарно рости на кислих ґрунтах, чого не люблять більшість культур саду.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних посадках або разом з іншими декоративними кущами, що легко виносять тінь. Компактні види гортензії гарно виглядають на квітниках разом з однорічними чи багаторічними квітами.

Місце для посадки: ідеальним для гортензії буде кислий, гарно зволожений родючий ґрунт в напівтіні. Рослина віддає перевагу захищеним від вітру ділянкам саду і гарно почувається з північної сторони будинку.

Догляд: основний догляд – це підтримка постійної вологості ґрунту. Гортензія дуже любить вологу. Вчасно внесена мульча дозволить не ризикувати з пересиханням землі навколо рослини. Щоб  забезпечити рясне цвітіння гортензії, бажано обрізати її зів’ялі суцвіття. На зиму пристовбурове коло рослини варто також накрити мульчею.

9. Глід

Кількість різновидів і сортів глоду дозволяє вирощувати його практично скрізь – навіть у великих ємкостях на відкритих верандах чи в зимових садах. Крім декоративних кущів глоду існують і декоративні дерева цієї рослини. Абсолютно всі вони невибагливі, відрізняються рясним пишним цвітінням пізньою весною і дуже яскравим забарвленням декоративного листя осінню. Багато видів глоду мають цілющі плоди.

Детальніше про глід в саду читайте в статті Вирощуємо глід — заради плодів і надзвичайної краси.

Глід (Crataegus)

Глід (Crataegus)

За що цінуємо: невибагливість і декоративність – основні плюси цієї рослини. Багато видів підходять для переробки – з них готують желе і конфітюри, інші – мають цілющі плоди. А ще ландшафтний дизайн вашого саду тільки виграє від того, що в кущах глоду поселяться пташки. Вони дуже його полюбляють, особливо в зимовому саду. Щоб пірнаті не замерзли взимку, зробіть їм оригінальну шпаківню і годівничку.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  найкраще – в групових  посадках і живих огорожах, але декоративні дерева глоду мають гарний вигляд і поодинці. Практикують і контейнерне висаджування окремих видів.

Місце для посадки: сонячні ділянки, бо для цвіту і родючості глоду йому необхідно не менше шести годин на добу перебувати на сонці. Віддає перевагу пухким водопроникним ґрунтам.

Догляд: при правильно вибраному місці для посадки практично не вимагає догляду.

10. Гібіскус сірійський

Гібіскус сірійський відноситься до родини Мальвових і його теж можна легко вважати декоративним чагарником.

Гібіскус сірійський (Hibiscus syriacus)

Гібіскус сірійський (Hibiscus syriacus)

За що цінуємо: за дуже великі красиві квіти різноманітних відтінків та за невибагливість у догляді.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  гібіскус прикрасить собою будь-який ландшафтний дизайн. Деякі декоративні кущі цього виду виростають до трьох метрів, то ж з таких рослин можна зробити чудову живу огорожу. Підходять вони і для поділу ділянки на зони.

Місце для посадки: на одному місці гібіскус садовий може рости до 20 років! Віддає перевагу світлим, захищеним від вітрів ділянкам з вологим родючим ґрунтом без застою води. Таку ж землю люблять троянди. І гібіскус дуже гарно почувається серед них. Саджати гібіскус треба навесні після останніх заморозків, щоб за літо він гарно прижився і набрався сили.

Догляд: зводиться до обрізки старих сухих гілок відразу після того, як на ньому з’являться  перші молоді пагони. Також треба слідкувати, щоб гібіскус занадто не згущався. Під час активної вегетації  (червень – вересень) досвідчені садівники радять підкормлювати рослину фосфорним і азотним добривом двічі на місяць. Осінню, під час підготовки рослини на зиму, крім фосфорного, можна внести і калійне добриво. На жаль, кожна квітка цього декоративного куща живе тільки добу, але цвіте гібіскус так рясно, що на її місці одразу з’являється нова. То ж не забувайте вчасно видаляти засохлі квіти. Звільняйте місце для нових.

Принципи розміщення декоративних кущів в саду

Всі рослини, розглянуті нами в першій і в другій частині статті «Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10», як і будь-які інші декоративні кущі і дерева, потребують виконання певних правил при використанні у ландшафтному дизайні. Їх дуже багато, але кілька з них – принципові, які варто запам’ятати ландшафтному дизайнеру-початківцю.

  1. Озеленення будь-якого саду чи ділянки починається з олівця і паперу. На нього наносяться умовні позначки рослин у «дорослому» розмірі. Для цього варто уявити скільки та чи інша рослина буде займати місця на ділянці, коли виросте.
  2. Якщо не впевнені у відстані, яка має бути між кущами, краще залиште більше місця, ніж менше. Якщо рослини, розростаючись, починають боротися за місце під сонцем, вони пошкоджуються, втрачають красу і часто гинуть.
  3. Оптимальна відстань між декоративними кущами залежить від їх габаритів. Низькорослі саджають на відстані 0,7-0,8 метра між ними, середні – 1,2-1,5 метра, високі (калина, спірея, форзиція, бузок, глід) – як мінімум, 2 метри.

Наразі про декоративні кущі – все. Сподіваємося наша стаття буде для вас корисною, і ваш сад скоро прикрасять нові прекрасні і невибагливі рослини. Зверніть увагу ще й на лаванду. Деякі її види добре пристосовані до наших умов і дуже декоративні. Вартий уваги і тамарикс, і дерен, і верес. Він дуже схожий на лаванду, але наш, рідний… До речі, ви вже знаєте, що фундук в саду — це не тільки цінні горішки, а й дуже красиво?

А ще не забувайте про декоративні хвойні кущі й дерева (альтернатива — літній кипарис). Як і коли їх садити – тут.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить