Лаватера — ефектні квіти родини Мальвових

Ці однорічні квіти багато садівників називають мальвами, але лаватера хоч і належить до родини Мальвових, зовсім інша рослина. І всього за один сезон вона може створити феєричне шоу цвітіння у вашому саду, що триватиме з середини липня до перших приморозків. При цьому є і багаторічний вид лаватери, то ж навіть якщо ви не любите щороку сіяти однорічні квіти, все одно зверніть увагу на цю рослину. Високий зріст, ефектне тривале цвітіння, ніжна кольорова палітра і мінімум догляду — що ще треба ласому до краси садівникові?

Лаватера однорічна

Лаватера однорічна і багаторічна — вирощування

Лаватера буває однорічна і багаторічна

В наших садах лаватера представлена в основному однорічним видом – лаватера тримісячна (Lavatera trimestris). Якщо ви купуєте насіння однорічної лаватери, а вид на пакуванні не вказаний, майже напевно це вона. В залежності від сорту, ця квітка може взяти за один сезон висоту в 1,2 м, а може вирости всього до 40 см. Подібні карликові сорти ідеально підходять для створення бордюрів чи вирощування в контейнерах.

Є звичайно і середньорослі однорічні лаватери, до того ж їх висота часто залежить від умов вирощування. В оптимальних умовах рослини виростають високими, в не дуже підходящих – меншими, але в будь-якому випадку кущики лаватери пишні і рясно квітучі.

Діаметр квіток сягає 12 см. Їх колір, в залежності від сорту, може бути білим, рожевим, фіолетовим, малиновим – найрізноманітніших відтінків. Часто можно придбати насіння лаватери взагалі без позначення сорту. В таких випадках виробник вказує особливість кольору квіток сортосуміші, наприклад, «однорічна лаватера різнокольорова», або «однорічна лаватера рожева».

Лаватера багаторічна – це вид лаватера тюрингська (Lavatera thuringiaca), часто її у нас називають «собача рожа». Цвіте вона не так рясно, але утворює високі кущі з прямими пагонами, великим сіруватим листям і квітками діаметром до 10 см. Її гібридні сорти виглядають ефектніше і цвітуть значно пишніше. Вони часто позначаються виробниками як лаватера Клемента (Lavatera x clementii).

Однорічна лаватера тримісячна

Однорічна лаватера тримісячна (Lavatera trimestris), карликовий сорт “Новелла”

Оптимальні умови для лаватери в саду

Лаватера однорічна, як і багаторічна добре почуватиметься на будь-якій, так би мовити, «середній» землі. Головне, щоб ґрунт був повітропроникний, не сирий і не важкий. Занадто бідну землю перед посівом лаватери бажано покращити компостом чи перегноєм, але тут треба не перестаратися. На родючій землі лаватера дуже швидко росте, а ось цвіте значно скромніше, ніж на бідніших ґрунтах.

Щодо потреби в сонці, то ці квіти можуть ефектно цвісти навіть в легкій напівтіні. Правда, чим менше сонця вони отримують, тим гірше цвітуть, а кущі можуть некрасиво розвалюватися. Та розсіяний затінок зранку чи ввечері лаватерам ніяк не нашкодять.

Читайте також наші статті:

Як посіяти лаватеру?

Однорічні і багаторічні лаватери вирощують з насіння. Його можна посіяти:

  • одразу на постійне місце під зиму чи з квітня до середини травня;
  • на розсаду – в парничок чи в контейнери впродовж всього березня.

Посів відразу у відкритий ґрунт забезпечує більш тривале цвітіння, але ранній старт – посів на розсаду. Насіння лаватери сіють поверхнево у вологий ґрунт. Розсаду висаджують з дистанцією 25-35 см. Проріджують сходи при посіві на постійне місце на таку ж відстань.

Багаторічна лаватера біля будинку

Багаторічна лаватера тюрингська (Lavatera thuringiaca)

Догляд за лаватерою

Лаватера достатньо посухостійка. В спеку при відсутності дощів вона може задовольнитися одним глибоким поливом раз на тиждень. Якщо ви вчасно замульчуєте ґрунт, і періодично йтимуть хоч якісь дощі, ви можете забути про полив лаватери зовсім. До того ж мульчування позбавить вас від прополювання бур’янів і розпушування ґрунту.

Підживлення їй потрібне тільки на бідному ґрунті, який не покращувався перед посівом, комплексні мінеральні добрива 2 рази за сезон. Бажано одне підживлення провести в період бутонізації.
Підв’язувати кущі високорослих сортів доведеться, якщо їм ні на що спертися. Без опори вони виглядатимуть неохайно. Обрізка квітів, що відцвіли, стимулюватиме нові хвилі цвітіння.

На жаль, лаватери, як і всі Мальвові, часто вражаються іржею і потерапають від попелиць. Та використання біо- чи хімічних фунгіцидів і інсектицидів допоможе швидко вирішити проблеми.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.