Еустома — для букетів і краси саду

Неперевершене цвітіння еустоми принесло їй красномовні народні назви — «королева букетів», «ірландська троянда», «трав’яниста троянда». Незрівнянна зовнішність цієї аристократки є ще й прямою вказівкою на її вибагливість. Еустома — це складна у вирощуванні рослина по дуже простій причині. Її розсаду треба вирощувати ще взимку, бо квітами еустома порадує, лише якщо посіяти її надрано. Чи виправдає ця рослина всі клопоти з додатковим освітленням для розсади, залежить від того, наскільки ви любите її цвітіння. Зате і в садку, і в букетах, еустома точно яскраво проілюструє репутацію особливої, вишуканої зірки.

Еустома, фото

Еустома — вирощування з насіння

Здатність простояти близько 3 тижнів у зрізці, не втрачаючи свіжості, робить еустому однією з найстійкіших культур для букетів. Пагони можна зрізати на будь-якій стадії розкриття квіток, адже пуп’янки еустоми продовжують розпускатися і в воді.

Еустома — це «майже троянда»

Особлива представниця родини Тирличевих (Gentianaceae) еустома великоквіткова (Eustoma grandiflorum, у гібридних сортів повну назву зазвичай не вказують) — трав’янистий однорічник та дворічник з дуже специфічним кореневищем, що боїться будь-яких травм. Прямі, тонкі, сизуваті, голі, але дуже міцні пагони висотою від 30 до 80 см вишукано розгалужені приблизно з середини у «букет». Листя сидить супротивно, здається насичено-холодним завдяки особливому блакитному восковому покриттю.

На верхівці пагонів розкриваються великі, до 8 см в діаметрі, ефектні, прості або подвійні квітки з красивою чашечкою і хвилястими пелюстками, що зростаються біля основи. Скручені бутони розкриваються поступово, спочатку нагадуючи троянди, а коли в центрі чашечки проглядає 5-6 тичинок з яскравими жовтими пиляками — маки. Махрові чи прості, квіти еустоми дуже різноманітні — акварельні, двокольорові, з облямівкою. Кольорова гама включає всі відтінки: салатові, білі, жовті, рожеві, блакитні, бузкові, фіалкові, рожеві і червоні.

Еустоми цвітуть дуже довго. Щойно розкриється перший пуп’янок в червні-липні, стартує майже тримісячний безперервний парад.

З двокамерної зав’язі формуються голі овальні коробочки плодів з двома кришечками, у яких дозріває рівне, кулясте, пилоподібне насіння. Для його збору потрібно дочекатися потемніння, повної сухості та початку самостійного розкриття коробочок — або орієнтуватися на почорніння насінин. У другому поколінні насіння з гібридів частково зберігає характеристики сорту.

Для саду (букетів) і для горщиків вирощують окремі сорти еустоми

Які бувають сорти еустоми?

Серед садових зірок не так багато рослин, що не розмножуються вегетативно. Пагони еустоми не можна живцювати, а будь-які спроби розділення зазвичай обертаються загибеллю рослини (хіба що вдасться взагалі уникнути травм коренів). Саме тому єдиний надійний спосіб розмноження еустоми — насіннєвий.

Обирати еустому варто за забарвленням та махровістю квіток на свій смак. Сьогодні крім окремих сортів (серії «Аврора», «Кармен», «АВС», «Фламенко»), зустрічаються і суміші з різним забарвленням (наприклад, високоросла невибаглива «Твінклі»). Головне — пам’ятати, що еустома — рослина не універсальна, є чіткий поділ сортів на дві категорії:

  • садові або тепличні еустоми — однорічні високі сорти, придатні для зрізки і потужні;
  • кімнатні або карликові сорти — дворічні або однорічні низькорослі рослини, спеціально призначені для горщиків.

Розпізнати їх дуже просто навіть візуально, не вдаючись в деталі — зазвичай карликові еустоми зображені на фото в горщиках, а ось садові — просто з деталями будови квітки.

Більшість сучасних сортів володіють підвищеною стійкістю до хвороб і абсолютно ідентичні в агротехніці. Насіння еустоми зберігає схожість до 3 років.

Для еустоми варто обирати гранульоване або дражоване насіння, яке гарантує швидку схожість та більшу стійкість до хвороб. Та його головна перевага в зручності: занадто мілке звичайне насіння (в 1 г містить до 15 000 насінин) не так просто посіяти.

Читайте також наші статті про:

Еустома різних кольорів, фото

Карликова еустома в контейнері

Вирощування розсади еустоми

Розсада еустоми в контейнерах в продажу зустрічається рідко, тому вирощувати її доводиться самостійно. Квіти висівають з листопада до кінця першої декади лютого. Більш пізній посів будь-яких садових сортів зазвичай не дозволяє помилуватися на повноцінне цвітіння, адже перша квітка навіть у ранніх сортів еустоми розкривається не раніше 15 тижня, а сам процес появи сходів може зайняти до 6-8 тижнів. Конкретні терміни краще визначати за вказівками на пакетику насіння.

Які ще квіти потребують раннього посіву на розсаду – в січні, читайте в нашій статті.

Для цієї рослини потрібен легкий, повітропроникний субстрат на основі торфу — готовий субстрат для сенполій або суміш перліту чи піску з торфом. Будь-яка землесуміш потребує стерилізації.

Молоді еустоми витримують пікірування, та краще сіяти їх в торф’яні таблетки. При загальному посіві зручніше обрати варіант з декількома невеликими контейнерами.

Насіння еустоми проростає на світлі, його лише злегка притискають до субстрату, але не присипають навіть піском. При посіві в спільні ємності насіння розкладають рядками через 2-3 см (недражоване — за допомогою зубочистки чи якомога рідше розсіваючи). Поверхню ґрунту з насінням потрібно обприскати, ємності — накрити плівкою чи склом. Дражоване насіння сходить декілька тижнів, необроблене — до 2 місяців за температури +20…+25°C, на яскравому освітленні і за щоденних провітрювань.

Як тільки з’являться сходи, для еустоми потрібно забезпечити досвічування. До березня потрібно доводити світловий день фітолампами як мінімум до 12, а за можливості — 14-16 годин. Плівку чи скло можна знімати за декілька днів, поступово збільшуючи провітрювання. Протягом двох місяців сіянці розвиваються вкрай повільно і легко гинуть.

Розсада еустоми залежить, окрім освітлення, ще від 3 факторів:

  • стабільності температур (ідеал — +18…+23°C з пониженням на ніч не більше ніж на 3-4°C);
  • стабільно легкої вологості субстрату, захисту від перезволоження (поливають рослини мінімально і обережно, по краю ємності);
  • відсутності протягів.

Посіяну в загальні ємності еустому пікірують з великим запасом землі, без контакту з коренями, в індивідуальні стаканчики об’ємом 250-300 мл на стадії 3-4 листочки. Густі сходи потребують вибракування слабших рослинок. За несприятливих температур для висаджування в ґрунт розсаду еустоми на стадії 6-8 листків повторно перевалюють у більші ємності (500-700 мл).

В підживленнях для розсади немає потреби, а ось 1-2 обробки біофунгіцидами та стимуляторами росту еустомі підуть на користь.

Рожеві квіти еустоми, фото

Щоб любуватися квітами еустоми влітку, на розсаду її потрібно посіяти ще взимку

Де і коли садити квіти еустоми?

Висаджувати еустому в садку можна за нічної температури вище +14 °C, починаючи відстежувати показники з середини травня.

Відстань між рослинами — 10-20 см. Еустому перевалюють, не руйнуючи земляної грудки і зберігаючи той же рівень заглиблення. Після рясного поливу поверхню землі потрібно замульчувати або накрити розсаду ковпаками (наприклад, пластиковими пляшками) на декілька тижнів.

Яскраве освітлення, сонячне місце — обов’язкова умова розкішного цвітіння еустоми. Вона не буде нормально цвісти в затінку. Окрім цього, є ще декілька важливих умов для цієї рослини:

  • повітропроникність, дренованість, родючість, нейтральна або кислувата реакція землі;
  • відсутність протягів.

Внесення торфу та компосту (або зрілого перегною), за можливості ще й розрихлювачів після глибокої перекопки — кращий спосіб покращити ґрунт для еустоми. Закладка дренажу бажана навіть при мінімальному ризику затримки вологи.

Вибираючи місце, варто пам’ятати, що таку красуню потрібно розміщувати на видноті. Еустому вирощують як окремо, в ролі тимчасового сезонного акценту, групою чи моно-квітником, так і висаджують на пустих місцях у великому квітнику чи міксбордері.

При вирощуванні лише на зрізку еустому завжди краще висаджувати в теплиці. Адже ця рослина любить підвищену вологість повітря. У садку, якщо є можливість, краще обирати зони неподалік від водних об’єктів, фонтанів.

Еустома в букеті, фото

Еустома в букетах неперевершена

Еустома — догляд в саду

Підтримувати стабільні умови без крайнощів — задача у саду доволі складна. Тим більше, що еустома любить підвищену вологість повітря, а обприскувати її не можна.

Для цієї рослини потрібно підтримувати постійну легку вологість, підливаючи, щойно земля підсохне зверху, і не допускати сирості. За нормального рівня опадів достатньо 1 поливу на тиждень, та зазвичай влітку еустому доводиться підливати ледь не щодень. У рослини не повинні намокати ні зелень, ні тим більше пуп’янки, та й воду можна використовувати лише м’яку (декілька разів за сезон її можна підкислити).

Підживлення для еустоми вносять обов’язково. Вперше — через 1 місяць після висаджування розсади, повними мінеральними добривами (25-30 г на м²), зеленими добривами або слабким настоєм органіки. Друге та третє підживлення доречно проводити з інтервалами в 3-4 тижні, калійно-фосфорними добривами (25-30 г буде достатньо) або настоєм попелу. Можна використовувати спеціальні добрива для рясноквітучих рослин за інструкцією виробника.

Еустома не любить ущільнення ґрунту й бур’янів, тому краще або підтримувати мульчування навколо кущів або регулярно прополювати й розрихлювати грунт, намагаючись не пошкодити коренів рослини.

Для високих сортів іноді доводиться встановлювати опори. Зів’ялі суцвіття краще зрізати для стимулювання нового росту (якщо не збирають насіння).

Еустома часто хворіє, особливо при намоканні і після першої хвилі цвітіння. Ці квіти гинуть від гнилей, борошнистої роси, фузаріозу. Зупинити хвороби важко, а ось попередити можна профілактичним обприскуванням розчином універсальних біо- або хімфунгіцидів (2-5 разів за сезон).

Листя еустоми обожнюють слимаки. Нестійка еустома і до ураження попелицею або білокрилкою, які легко перекидаються на кущики від сусідніх рослин. І боротися з ними краще відразу інсектицидами.

За бажання, восени еустому з великим запасом землі можна перевалити в горщики і перенести в кімнату для продовження цвітіння. Зимівля еустоми має проходити в світлому прохолодному місці (+15…+16°C), тоді наступного року вона може зацвісти повторно, хоч і значно слабше.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.