Logo

Люпин – прикраса квітників практичного саду

Люпин – дуже декоративний, але чогось цікавість садівників до цієї культури значно менша, ніж до подібних за виглядом. Мабуть, через те, що люпин занадто простий у догляді 🙂 Якби шикарні суцвіття для своєї декоративності вимагали щоденної уваги, то, напевне, квітка люпин була б більш популярною. Але сьогодні, коли в тренді практичні сади (природні, легкого догляду, «ліниві») люпин поступово відвойовує собі популярність. Тим більше, що ця культура – ще й один з найкращих сидератів. Який люпин сіють на квітниках, а який, як сидерат? В цій статті розкажемо про використання люпину, як декоративної рослини. В наступному матеріалі читайте про люпин-сидерат.

lyupin-01-1024x816-3921938

Люпин – прикраса квітників практичного саду

Зміст:

Який буває і як виглядає люпин?

Люпин – це однорічна, дворічна або багаторічна трав’яниста рослина. Цвіте білими, жовтими, голубими, кремовими, рожевими, карміновими, порпуровими і червоними квітками, зібраними у великі суцвіття. Плід – біб.

Серед багаторічних квітів, які цвітуть довго, мають яскраве різноманітне забарвлення і не вимагають спеціального догляду, у люпина не так багато конкурентів. Але, як вже йшлося вище, люпин-декоративна квітка чогось не дуже популярна серед українських садівників. Можливо, ще й тому, що ми звикли до люпину лише з синіми квітами. І багато з нас навіть не знають, що садових форм цієї культури велика кількість, яка зібрала чи не всю кольорову гаму.

Найбільш цікаві для використання в ландшафтному дизайні багаторічні сорти люпину.

І головне, що ви маєте запам’ятати про люпин: багаторічний люпин – для краси, однорічний – для оздоровлення грунту.

Тобто в якості сидерата можна сіяти лише однорічний люпин!

Люпин в саду природного стилю

Люпин в саду природного стилю

Далі – розберемо особливості вирощування люпину-декоративної квітки.

Особливості вирощування люпину на квітниках

Люпин віддає перевагу сонячним місцям, а ось на якому грунті йому рости – рослині майже байдуже. Правда, люпин не любить крайнощів. Помічено багатьма садівниками, що на дуже лужному грунті люпин розвивається гірше і його часто пошкоджує хлороз (жовтіють листя).

Дуже кисла земля – також не найкраща для вирощування люпину.

Як розкислити грунт, читайте тут.

При цьому, люпин може рости навіть на піску. Його коріння має одну особливість – на них розвиваються клубочки, в яких азотофіксуючі бактерії накопичують азот. Ця рослина взагалі не потребує підживлення азотом.

Догляд за люпином на квітниках

Після посадки люпину про догляд за ним можна забути до наступного сезону. Хіба що – час від часу прополоти бур’ян. Але якщо замульчувати посадки, то і цього робити не доведеться.

Як правильно використовувати мульчу, читайте тут.

А ось наступного року люпин можна підживити мінеральними добривами. Для цього вносять 10-20 грамів суперфосфату і 5 грамів хлористого калію на метр квадратний.

Таке підживлення не є обов’язковим, але з ним можна добитися найбільшої яскравості квітів. Також для збереження декоративності корінь рослини навесні підгортають, це приводить до розвитку бокових відростків, що сприяє активному росту і легкому розмноженню.

На одному місці люпин може квітнути з добрий десяток років, але після четвертого року життя його декоративність помітно зменшується. Тому садівники кущі люпину старші чотирьох років намагаються розмножити вегетативно і розсадити молоді на місця старих. Дорослі кущі люпину дуже погано переносять пересадку.

Люпин багаторічний в природному середовищі

Люпин багаторічний в природному середовищі

Щоб люпин квітнув якомога довше, квіти, які вже відцвіли, потрібно вчасно зрізати – до того, як вони почали формувати насіння. Цвіте люпин на початку літа приблизно місяць і (в підходящих умовах) повторно – ближче до осені.

Розмноження багаторічного люпину

Розмножується багаторічний люпин насінням і вегетативно. Насіння можна висівати і одразу у відкритий грунт, і на розсаду.

Розсадний спосіб

Насіння висівають на розсаду ранньою весною в звичайну для квіткових культур суміш – торф, дернова земля, пісок (відповідно – 1:1:0,5). Поливають розсаду помірно, не допускаючи застою води.

Щоб прискорити розвиток азотофіксуючих бактерій на коренях молодих рослин, досвідчені садівники радять перед посівом насіння люпину змішати з перетертими в порошок клубеньками с коренів старих люпинів.

Сходи люпину з’являються не дружно. Виправити це можна, якщо після посіву накрити лоток вологою марлею і тримати посіви у теплому місці, поки люпин не проклюнеться.

Через 20-30 днів у молодих люпинів має бути 5-6 листочків. В цю пору їх вже можна висаджувати на квітник. Відстань між сіянцями – 30-50 см. З висадкою у відкритий грунт краще не затягувати, бо чим старший люпин, тим гірше він переносить пересадку.

Посів насіння у відкритий грунт

Насіння люпину можна сіяти одразу у відкритий грунт, як тільки розтане сніг. Такі люпини зацвітуть вже на наступний рік в травні-червні, в залежності від сорту. Краще посіяти люпин з осені – під зиму. Підзимні посіви люпину проводять після першого заморозку на глибину 2 см. Зверху присипають невеликим шаром торфу. Навесні, як тільки зійде сніг, рослини дружно сходять і зацвітають вже в перший сезон – на початку серпня.

Люпин однорічний жовтий

Люпин однорічний жовтий

Недолік насіннєвого способу розмноження люпину – колір материнської рослини не завжди зберігається у потомства. Щоб стовідсотково забезепечити наявність всіх ознак материнського куща люпину, треба розмножити його вегетативно.

Вегетативний спосіб розмноження люпину

Розмножують люпин живцями і поділом куща. Але останній спосіб, через дуже міцну стрижневу кореневу систему рослини, використовують не так часто. Набагато простіше відділити від основного кореня бокові розетки (живці), які утворюються на трьох-чотирьохрічних кущах, і розсадити.

Прикореневі розетки на живці беруть: весною – ті, які розвиваються з бруньок біля основи стебла, а влітку – бокові пагони, які виникають в пазухах листя. Весною живці вирізають гострим ножем разом з частинкою прикореневої шийки і саджають в затінку у пісчану землю. Через 20-30 днів у люпина зявляються молоді корені і його можна висаджувати на постійне місце. Молоді рослини мають усі шанси зацвісти навіть у той же сезон.

Люпин у ландшафтному дизайні

Люпин чудово виглядає як у сольних посадках, так і в групових поряд з іншими багаторічниками. До речі, з люпину формують шикарні букети, правда, стоять у вазі вони недовго. Люпини – солісти квітників другого ряду. Відцвітаючи всередині літа, вони виглядають не дуже привабливо. Тому на міксбордерах і клумбах їх краще висаджувати невеликими групами не в першому ряду, а десь всередині. Перед ними варто посадити багаторічники з пишним декоративним листям, які прикриють люпини після цвітіння.

Рабатка з карликових гібридів люпину

Рабатка з карликових гібридів люпину

Люпини на квітниках гарно поєднуються з хостами, ліліями, лілійниками, дельфініумами, ірисами, астильбами і іншими багаторічниками.

Люпин – види і сорти

В природі найчастіше зустрічається люпин наступних видів:

  • Люпин вузьколистний або синій (висота 80-150 см, біле, рожеве або фіолетове забарвлення квітів);
  • Люпин багатолистний (80-120 см у висоту, квіти синього кольору, цвіте двічі – в червні (приблизно три тижні) і в серпні повторно);
  • Люпин білий (висота до 1,5 метра, квіти білі, блідо-рожеві або голубі);
  • Люпин жовтий – однорічний (цікавий для вирощування в якості сидерата).

Найбільш декоративну цінність для вирощування в саду має люпин багатолистний, а  саме його гібридні сорти:

  • Принцеса Юліанна (висота 1,1 метра, блідо-рожеві квіти, що квітнуть більше місяця, починаючи з червня);
  • Апрікот (висота – 0,9 метра, помаранчеві квіти, цвіте з другої половини червня на протязі місяця);
  • Бург Фройлінг (білосніжне забарвлення квітів);
  • Майн Шлосс (червоний з цегельним відтінком колір квіток);
  • Мінарет або Сплендіт (карликові гібриди).

А у вашому саду росте люпин? Поділіться досвідом його вирощування в коментарях до статті. Читачі ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ будуть вам за це вдячні.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.