Якщо ви людина зайнята, але при цьому не позбавлені романтики, якщо у вас є своя ділянка і ви маєте естетичний смак, то вивчіть можливість придбати цей чудовий декоративний чагарник — каріоптеріс, або Горіхокрильник. Він же «синій туман» та «синя борода». У ньому, дійсно, в повній мірі поєднуються невибагливість та краса. Свого піку декоративності каріоптеріс досягає наприкінці літа та восени. Саме в цей час він цвіте, зберігаючи яскраві фарби у вашому саду.
Зміст:
Каріоптеріс (Caryopteris) можна віднести до групи чагарників середнього розміру. Його висота та ширина приблизно від 1 до 1,5м, і він має сферичну або напівсферичну форму.
На прямих стеблах один проти одного (супротивно) розташоване витягнуте сірувато-зелене листя з зазубринами. Приблизно в середині літа на кінцях гілок та в пазухах листків з’являються бутони. А наприкінці літа і до заморозків каріоптеріс густо та рясно цвіте.
І ось, коли він зацвітає, стає зрозуміло, звідки взялося це — «синій туман» або для англійців «синя борода» (bluebeard). Півтораметрова кулька стає яскраво синього кольору. Якщо посадити в саду кілька каріоптерісів, та ще й групою, то це буде виглядати саме, як туман або, якщо хочете, синє море.
І при цьому каріоптеріс не вимагає від вас ніяких зусиль. Просто підберіть йому відповідне місце. Воно повинно бути максимально сонячним та відкритим, і з гарним дренажем. Єдине, з чим каріоптеріс не впорається, то це із застоєм води.
Якщо місце обрано з урахуванням цих вимог, то можете не сумніватися — каріоптеріс скоро вас порадує першими квітками. Зазвичай, каріоптеріс, посаджений навесні, вже в вересні цвіте. Більш того, з мого досвіду — вкорінений навесні живець теж у вересні додає, нехай і небагато, синьої фарби в сад.
Розмножити каріоптеріс досить просто. Навесні наріжте живці та укореніть їх звичайним способом — в пухкому ґрунті, в тіні та під банкою.
Був у мене і такий випадок — живці каріоптеріса роздобув восени (у жовтні) та встромив їх у саморобний парник, взимку нічим не вкривав. Падали на них листя липи, сніг, дощ під час відлиг, а навесні на них прокинулися бруньки, і вони утворили коріння. То ж живучі і рослини, і черешки. Щоправда, у мене південний регіон.
Ще один простий спосіб — укоренити відводок каріоптеріса. Для цього акуратно відігніть нижню гілку, притисніть її каменем та присипте землею. Навіть при рідкісному поливі вона дасть коріння (100%).
Насінням каріоптеріс розмножувати теж можна, насіння рослина утворює багато — маленьких горішків, звідси і назва — горіхокрильник. І навіть вирощена з насіння рослина здатна зацвісти в перший же рік!
Читайте також статтю «Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду»
Після того, як ви посадили живець або придбали саджанець каріоптеріса, його можна сміливо висаджувати на постійне місце, навіть в літню спеку. Звичайно, це екстремальний варіант, але мною випробуваний. Річ у тому, що каріоптеріс — посухостійка рослина.
Так, під час посадки і тижнів зо два після, його слід регулярно поливати. Звичайно, з урахуванням типу ґрунту: на піщаному — часто, на глинистому — рідше. Коли саджанець, як у нас кажуть, «візьметься», тобто приживеться, поливи можна робити рідко, а якщо іноді йдуть дощі, то і зовсім припинити.
Знову ж таки, з досвіду — поїхав на два тижні в розпал серпневої спеки, +30 і вище. Багато рослин постраждали, а щось і зовсім втратив, але каріоптеріс, як ні в чому не бувало, добре виглядав і навіть починав цвісти. Дуже життєздатна і при цьому дуже декоративна рослина.
Як же його висадити в саду? Одразу скажу, мені одного куща мало, тому розмножив і тепер вирішую з його допомогою кілька завдань. Можна створити своєрідний острівець, висадивши щільною групою 4-5 рослин, з відстанню 1,5 м. Коли крони каріоптерісів зімкнуться, а відбудеться це через пару років, ви і отримаєте той самий «синій туман».
Можна заповнити простір в алейній посадці між деревами (у мене між катальпами), отримаєте «синю стрічку». До речі, під час цвітіння на чагарнику завжди присутні комахи і головне — метелики, що напевно додасть вашому саду ще одну романтичну рису. Та й ніжний аромат, що виділяється рослиною та квітами, змусить замислитися — а не посадити його поруч з лавкою в саду?
Якщо врахувати, що каріоптеріс цвіте одночасно з лавандою вузьколистою (повторно), трояндами, очитком видним, то можна створювати дуже декоративні групи в рожево-фіолетових тонах.
До речі, чомусь мені каріоптеріс нагадує цю саму лаванду — і сріблястим кольором подовженого листя, і синіми китицями суцвіть, та й формою куща теж — така «велика лаванда». Та й посухостійкість у них приблизно однакова, а отже, і висаджувати каріоптеріс можна в «сухому саду» або рокарії.
Тепер про форму куща каріоптеріса. Її варто підтримувати своїми руками, якщо хочете акуратності та компактності. Найкраще обрізати пізньою осінню, а ще краще — ранньою весною, залишаючи від землі сантиметрів 20 і надаючи округлу, сферичну форму. Тоді навесні з цих «пеньків» виросте багато молодих пагонів та буде рясне осіннє цвітіння.
Варто пам’ятати, що цвіте чагарник на молодих пагонах цього року.
Якщо ж клімат суворий у вашій місцевості, то можна обрізати кущі коротше і навіть зовсім на рівні землі. Така низька обрізка дозволить краще замульчувати та утеплити кореневу систему. Корінь виживе, а по весні почнуть рости нові пагони. Раз в 4-5 років теж низькою обрізкою кущ можна повністю омолодити.
Якщо все ж вирішили зрізати гілки каріоптеріса пізньої осені, то не викидайте їх, а використовуйте як прикрасу (сухий букет) в будинку.
Дорогі читачі! Цей чагарник в своєму саду я сміливо зараховую до особливої групи — «найбільш стійкі та декоративні», до тих, на кого можна покластися, не підведе. Спробуйте і ви поселити каріоптеріс в своєму саду, і він додасть йому особливої чарівності восени.
Ігор Білевич,