Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду

Іноді, спостерігаючи за деякими рослинами протягом вегетаційного періоду, не можеш зрозуміти, коли вони тобі більше подобаються — навесні, влітку чи восени? Ось і спірея японська з числа таких рослин. Її вигляд постійно змінюється. І хоча я вибрав для написання цієї статті момент, коли вона зацвітає, все ж не впевнений, що маю рацію. Навесні і восени її листя грає неймовірними фарбами та відтінками. Але, крім краси, це ще й дуже невибагливий чагарник.

Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду

Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду

Зміст:

Опис чагарника

З назви зрозуміло, що цей вид спіреї прийшов до нас з Японії, а якщо точніше — з гірських районів Японії та Китаю. Слово «спірея» в перекладі з латині означає «вигин» або «спіраль».

На відміну від широко поширеної в наших садах і парках спіреї Вангутта (яку, чесно кажучи, я не дуже люблю через короткий період її декоративності), японську спірею ще не так часто використовують наші садівники. Але варто вам посадити один саджанець, і буквально через рік ви ловите себе на думці, що хочете мати багато таких самих «веселих» кущиків.

Спірея японська (Spiraea japonica) — це листопадний і цілком компактний чагарник, максимальна висота якого не більше одного метра. На скелетних гілках розташовані тонкі звивисті пагони, що цілком виправдовує її назву «вигин». На цих пагонах ранньою весною виростають листочки — продовгуваті з зубчиками.

Весняний колір листя — це перша в сезоні, яскрава та помітна перевага японської спіреї. Завдяки роботі селекціонерів, цей колір буває дуже різним, від жовтого до пурпурного і бурого, з різними відтінками та переливами, причому навіть на одному кущі.

Вже наприкінці травня, як правило, забарвлення листя стає більш рівномірним, зеленим або жовтим, в залежності від сорту. Але, влітку, в гру вступає новий учасник — квіти. Цвітуть японські спіреї, і це їх відмінна риса, рожевими дрібними квіточками, зібраними в щитки діаметром 5-6 см.

До речі, бджоли спірею люблять, тож можна вважати її медоносом. Цвіте вона дуже рясно на молодих пагонах поточного сезону, чому цей вид і називають спіреєю літньоквітучою, на відміну від весняноквітучих. А восени, знову настає час зміни кольору листя. Так, навіть взимку при правильній стрижці і формуванні японські спіреї прикрашають сад.

Цвітуть японські спіреї рожевими дрібними квіточками, зібраними в щитки діаметром 5-6 см

Цвітуть японські спіреї рожевими дрібними квіточками, зібраними в щитки діаметром 5-6 см

Читайте також наш матеріал «6 причин вирощувати будлею черговолисту».

Розмноження спіреї японської

Відразу виникає питання, де взяти? У садових центрах і розплідниках вибір великий, але до безперечних плюсів спіреї японської варто додати її унікальну здатність вкорінюватися. Причому в будь-який час року (але ви ж розумієте, що не в люті морози 🙂 ).

Ось і я колись відщипнув пару гілочок від кущиків, які мені сподобалися, і вже через три роки не можу намилуватися на пишні кущі, які постійно змінюють свій колір. А вони ще й різних сортів виявилися.

Вкорінювати дуже просто — навесні, влітку, восени відщепніть від донора гілочку і вставте в затінку в землю, накрийте банкою (восени накривати не потрібно) і не забувайте поливати. Через пару місяців у таких живців з’являться корінці (в осінніх — навесні). Можете трохи підростити і, викопавши, пересадити в контейнер або спеціальну школку, гарненько утепливши на зиму.

Є й простіший спосіб. Через те, що нижні гілки куща практично лежать на землі, достатньо трохи розпушити під ними землю, а самі гілки притиснути зверху. Я, наприклад, кладу колоду. При поливах в цих місцях довго тримається волога, гілочки ростуть і при цьому утворюють своє коріння. Навесні зробили, восени відкопали готові саджанці.

Я б сказав, розмножується спірея із задоволенням!

Якщо нижні гілочки спіреї японської притиснути до землі колодою, дуже скоро вони пустять коріння

Якщо нижні гілочки спіреї японської притиснути до землі колодою, дуже скоро вони пустять коріння

Посадка спіреї японської

Як і всі спіреї, японська віддає перевагу сонячним, добре освітленим місцям і багатому, з гарним дренажем, ґрунту. Але не у всіх садівників така можливість є. Тому, на мій погляд, найголовніше — це сонце, і щоб не було застою води.

У мене вона прекрасно росте на бідному, піщаному ґрунті і без всяких добрив. Та й з поливами буває «не густо». Звичайно, це все для дорослого (трирічного) куща. З маленькими саджанцями слід перший рік повозитися: і поливати часто, і удобрити можна. Навесні — азотним добривом для гарного росту, а восени — фосфорно-калійним для гарної зимівлі.

Спірея японська напрочуд життєлюбна рослина і при посадці навесні або восени добре приживається до морозів. З морозами у неї теж все в порядку, я маю на увазі, що всі сорти, які пропонують садові центри і розсадники, цілком підходять для нашого клімату. Максимум, що може статися, це підмерзнуть кінчики пагонів. Не поспішайте навесні обрізати, дочекайтеся моменту, коли почнуть трохи набухати бруньки, ось тоді і стане зрозуміло, що різати, а що залишити.

Читайте також наш матеріал «Пухироплiдник калинолистий — яскравий та швидко зростаючий».

Особливості обрізки кущів

Перші два роки спірею японську сильно стригти не варто, лише видаляють відмерлі гілочки і відцвілі суцвіття (якщо насіння не потрібне). А ось з третього року кущ можна і навіть потрібно правильно стригти та формувати.

Нагадаю, спірея японська цвіте на пагонах поточного сезону, а отже, стригти її потрібно восени або ранньою весною. Я вважаю за краще робити це відразу після цвітіння, одночасно забираючи непотрібні суцвіття, які зав’яли, і надаючи чагарнику чіткішу форму.

Можна восени ще трохи попрацювати ножицями, щоб і взимку рослина виглядала охайно. Періодично, приблизно раз в 4 роки, уважно оглядайте кущики та омолоджуйте рослини, повністю видаляючи старі (чотирирічні і старше) гілки.

Властивість спіреї японської добре переносити стрижку і швидко відновлювати пагони можна використовувати, створюючи з неї топіарні форми в саду. Правда, її здатність швидко відростати, змусить вас часто брати в руки садові ножиці та підтримувати потрібну чітку форму. Тому для себе (я — лінивий садівник), я вибрав якийсь проміжний варіант — стрижу, але не сильно. Мені важливо, щоб кущ не виходив за межі дозволеного, а чіткий силует гарний тільки взимку.

З третього року кущ спіреї японської можна і навіть потрібно правильно стригти та формувати

З третього року кущ спіреї японської можна і навіть потрібно правильно стригти та формувати

Спірея японська в дизайні саду

І ось тут спірея японська подарувала мені сюрприз. За три роки кущики з живців так добре розрослися і всім своїм виглядом показують, що їм все подобається, що вирішив я істотно збільшити їх кількість. Перейти від поодиноко висаджених рослин до створення високого бордюру (або низького живоплоту), адже розмножити її просто.

Думаю, виглядати це буде приголомшливо — у мене один сорт з лимонно-жовтим листям, а інший на жовтих листках має червонуваті кінчики. Це і декоративність круглий рік, і невибагливість, відмінне поєднання з іншими мешканцями саду, з тими, хто буде рости за таким бордюром. Головне завдання — не переборщити з різнобарвністю.

Про сорти сьогодні писати не буду, це потрібно бачити своїми очима, і якщо ви приїдете в розплідник або садовий центр, обов’язково поцікавтеся, як змінюється колір листя протягом сезону і чи змінюється він. Це допоможе прийняти правильне дизайнерське рішення.

А можна, як я, придивитися протягом сезону за змінами у вподобаному кущику і просто відрізати від нього невелику гілочку для вкорінення.

Кольорові рослини — це завжди несподівано та ефектно!

Ігор Білевич,

Ботанічка.

Tagged , . Bookmark the permalink.