Календар садово-городніх робіт на березень

Ну, що, панове? Дочекалися? На календарі – Весна! А це означає, що вимушений період спокою для городників і садівників прийшов до свого логічного завершення, і починається СЕЗОН. Час, коли праця на землі дає натхнення жити, коли втома від роботи в саду чи на городі приносить задоволення, а рослини, які першими прокидаються після зими, вводят в стан ейфорії… Березень в саду може бути, правда, і не дуже багатим на роботу, все залежить від температурних режимів, які встановляться в цей час. Але навіть зі снігом і морозом березень – це весна, бо її дихання вже відчувається в повітрі. І найбільше весну відчувають рослини, про які в цей час турботливому городнику варто гарно подбати. Які маніпуляції треба обов’язково зробити у березні, розкаже наш календар робіт в саду і на городі.

Календар садово-городніх робіт на березень

Календар садово-городніх робіт на березень

Оцінюємо наслідки зими для саду

Роботи в саду в березні починаються з аналізу того, як плодові та декоративні дерева і кущі пережили зиму. І це варто робити не з точки зору планування майбутніх врожаїв, а з метою допомогти тим рослинам, які того потребують.

Щоб виявити ступінь пошкодження морозами дерева, треба зрізати з нього кілька молоденьких гілочок і поставити у воду. Через кілька днів лезом чи гострим ножем надрізаємо у вертикальному напрямку бруньку і оглядаємо зріз. Якщо він зелений – все в порядку. Якщо має нездоровий коричневий відтінок – рослина підморожена.

Візьміть секатор і пройдіться по всьому саду, зрізаючи гілки двох-трьохрічного віку, і проаналізуйте стан поверхні зрізу. Якщо вона зелена, все добре. Якщо світло-коричнева, дерево трохи підмерзло, але йому можна допомогти. Якщо деревина темно-коричнева або чорна, на жаль, рослину вже не можна врятувати.

Проводимо обрізку плодових

Календар робіт в саду на березень радить проводити обрізку плодових саме в цьому місяці, бо це треба робити до того, як розпустяться бруньки. Але це не стосується підморожених дерев. Якщо ви оцінили рослину, як підморожену, дочекайтеся, коли на ній розпустяться бруньки, і відріжте всі гілки, які не прокинулися. Як правило, це трапляється не раніше квітня.

Але і обрізку здорових плодових дерев і кущів варто проводити в березні лише тоді, коли встановиться стала нульова температура.

обрізка плодових фото

Продовжуємо заготовлювати живці

Березень в саду – це гарний час для того, щоб заготовити живці для щеплення. Знову ж таки, неможливо підготувати здорові живці без аналізу того, як дерева чи кущі пережили зиму. З підморожених живців ніякого «толку» не буде. Зберігають живці на нижній полиці холодильника, попередньо склавши їх у пучок і обмотавши мокрою тканиною і плівкою.

живці фото

Сонцезахисні заходи

Календар робіт в саду в березні неможливо уявити без робіт, спрямованих на захист саду від сонця. Сонячні опіки рослина може отримати внаслідок весняних стрибків температур: вдень на сонці кора дерев дуже нагрівається, а вночі піддається мінусовим температурам. Клітинам кори це, звичайно, не подобається, і вони відмирають, залишаючи частину стовбура чи гілки голою, а значить – не захищеною. Такі «рани» стають джерелом грибкових захворювань, через них порушується рух соку дерева, знижується врожайність і т.д. Щоб цього не сталося, просто закривайте від прямих сонячних променів (з південного боку) дерева і кущі якимись підручними замобами. Особливо це стосується молодих саджанців.

Щоб не було морозобоїн

Що робити в березні в саду з морозобоїнами? Морозобоїни – це пошкодження кори дерева аж до серцевини стовбура, до яких приводять ті самі перепади температур. Треба було потурбуватися ще з осені, щоб вони не виникали. Але якщо ви про це забули і не побілили свої дерева гашеним вапном, то це можна зробити і в березні. Допоможуть і ті методи, які використовують проти сонячних опіків – прикриття стовбура з південного боку підручними засобами. Забирати цей “щит” можна буде тільки в квітні, коли мине загроза повернення морозів.

Якщо профілактика не допомогла, і морозобоїни все-таки виникли, їх треба обробити садовим варом і обмотати широкими стрічками, щоб запобігти відшаруванню кори по краям рани.

морозобоїни фото

«Зустрічаємо» гостей

Роботи в саду і на городі в березні мають включати в себе і «турботу» про непроханих гостей. Гризуни ще поки не мають достатньо їжі, щоб відмовитися поласувати корою ваших молодих саджанців в саду. Знімати захисні «футляри» зі стовбурів ще зарано. А якщо виявили, що кора саджанця пошкоджена гризунами, не поспішайте оплакувати його. Обробіть рану садовим варом, попередньо зачистивши пошкоджену деревину і межі кори гострим ножем.

Профілактика хвороб і шкідників

Березень в саду – оптимальний час, щоб провести профілактичні заходи по запобіганню хвороб і шкідників саду. Для цього, по-перше, треба зібрати всі гнізда шовкопряду, златогузки, бояришниці і знищити всі їхні муміфіковані плоди. До того, як набухли бруньки, на стовбурах дерев потрібно закріпити ремені-бар’єри для жука-довгоносика та його друзів.

Як би ви не відносилися до хімічних засобів в саду, березень – це той час, коли ми радимо їх використати. Всі плодові дерева варто обприскати розчином мідного купоросу чи 1-2% бордоською рідиною. Попередити паршу допоможе обробка яблунь розчином сечовини чи Фундазолом. Останній препарат – ще й гарний засіб для попередження сірої гнилі і грибкових захворювань саду.

Кущі смородини і агрусу треба перевірити на наявність личинок брунькового кліща. Якщо на гілках є надуті блідо-жовтого кольору бруньки, їх треба зібрати і знищити. Якщо їх дуже багато, кущ зрізають під корінь, залишаючи лише частину нижніх гілок, які присипають грунтом. Під землею кліщ загине, а кущ пустить нові пагони.

В період набухання бруньок багато садівників радять проводити гаряче обливання (+65°C) для смородини і агрусу. Таку ж профілактичну функцію проти антракноза, септориоза і несправжньої борошнистої роси має і препарат Топаз.

обприскування саду весною фото

Зустрічаємо птахів

Вкінці березня вже багато птахів підшуковують собі місце для гніздування. Якщо хочете, щоб сім’я шпаків оселилася у вашому саду, підготуйте для них затишну домівку. Якою може бути хатка для птахів, дивіться тут.

Сіємо насіння у відкритий грунт

Вкінці березня вже можна сіяти насіння багатьох декоративних квітів у відкритий грунт – чорнобривці, тютюн, настурцію. Влітку вони не тільки прикрасять ваш сад і город, а й захистять його від шкідників.

На городі в березні вже можна посіяти насіння редису і зелені, витривалої до низьких температур. Вкінці місяця вже також можна посіяти деякі сидерати.

сіємо у відкритий грунт фото

Вирощуємо розсаду

Календар садово-городніх робіт в березні – це, звичайно ж, і вирощування розсади. На початку місяця, як правило, висівають на розсаду насіння помідорів, перцю і баклажанів, якщо планується їх подальше вирощування у теплиці. Якщо ж ви думаєте висаджувати розсаду одразу на город, то почати її вирощування краще у третій декаді березня. Цікаві методи вирощування розсади – тут. А ще прочитайте про одноразові мішечки для розсади. Вони дуже зручні.

Якщо маєте теплицю, в березні вже можна висаджувати розсаду капусти, можна посадити в теплиці цибулю, кріп і будь-яку іншу зелень. Озиму цибулю і часник на городі в березні можна прикрити плівкою чи агроволокном, щоб прискорити прогрівання землі. Але, як тільки земля достатньо прогріється, таку мульчу обов’язково треба зняти, щоб овочі під нею не запарилися і не вимокли.

P.S. Як бачите, роботи в саду і на городі у березні вже більш, ніж достатньо. Але все-таки знайдіть час, щоб передивитися і відремонтувати садово-городній інвентар, підготувати для часу основної посадки маркери і грядки. Можливо, варто подумати в цьому році про високі грядки. Ви ще не пробували?

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.