Кропива — лікувальні властивості і їх використання

Її величність Кропива… Серед усіх бур’янів вона мені чомусь ніколи не заважала. Ну росте собі у якомусь темному куточку й росте, потрібно — зібрали, не потрібно — вона не шкодить вигляду ділянки ну аж ніяк, навіть красива попри свою пекучість. Ще й захищає від «пішоходів» непроханих. А рослинка ця не проста! Чому? Бо має надзвичайно сильні лікувальні властивості. Здавна українці додавали кропиву до різноманітних страв, годували нею худобу, вживали цілющі настоянки та відвари з кропиви для лікування і профілактики багатьох хвороб. Саме про лікувальні властивості кропиви і їх використання в народній та офіційній медицині і буде ця стаття.

Чай і листя кропиви, фото

Кропива — лікувальні властивості і їх використання

Види кропиви, які ростуть в Україні

Кропива (Urtіca) — рід багаторічних та рідше однорічних трав’янистих рослин родини кропивових (Urtіcaceae). Відомо близько 45 видів роду, поширених головним чином у помірному поясі Північної і рідше Південної півкулі, а також у тропіках. В Україні росте 5 загальновизнаних видів кропиви:

  • Кропива дводомна (Urtica dioica);
  • Кропива жалка (Urtica urens);
  • Досить рідкий вид кропива київська (Urtica kioviensis);
  • Кропива кулястоквіткова (Urtica pilulifera) відноситься до зникаючих, росте, як і кропива київська, більше на Півдні України;
  • поширена біля лісостепових доріг та доріг Полісся кропива коноплева (Urtica cannabina).

Жалить рослина вприскуючи зі своїх «жал» у шкіру мурашину кислоту.

Помилково кропивою називають кропиву собачу (Leonurus). Але ця рослина належить до іншого роду – глухокропивових.

Кропива дводомна стала «Рослиною 2022 року» за версією Асоціації зі сприяння природному зціленню імені Теофраста Бомбастуса фон Гогенхайма «Paracelsus eV» (NHV Theophrastus) за свою універсальність. Попередниками кропиви у рейтингу минулих років були лаванда, цибуля, цикорій та хрін.

Кропива дводомна, як і кропива жалка найбільш поширені види кропиви в Україні. Офіційною медициною визнані лікарські властивості саме цих двох видів. Їх використання в народній медицині абсолютно однакове.

Листя заготовляють в період цвітіння, коріння — восени, насіння — в період повного достигання.

Кропива дводомна — лікувальні властивості

Почну з попередження: кропива дводомна і жалка, у якому вигляді ви б їх не вживали, є потужним засобом, що стимулює еритропоез (утворення червоних кров’яних тілець), внаслідок цього підвищує рівень гемоглобіну крові, чим може викликати її в’язкість. Тож дуже обережними щодо вживання кропиви слід бути людям з тромбофлебітами та іншими захворюваннями судин та серця, що супроводжуються утворенням тромбів.

Також протипоказано використання кропиви при гінекологічних кровотечах у хворих з поліпами та іншими пухлинними захворюваннями матки. Все це, звісно, не стосується зовнішнього симптоматичного застосування цієї рослини. Гемостатична властивість обумовлена наявністю в складі вітамінів групи К. При цьому, як стверджує Енциклопедичний довідник «Лікарські рослини» 1992 року видання, при висушуванні листя кропиви цей вітамін руйнується.

Хімічний склад кропиви дозволяє їй бути кровоспинним, протианемічним, протизапальним, протисвербіжним, вітамінним, стимулюючим (регенеративним), регулюючим обмін речовин, знеболюючим, антисептичним та навіть радіопротекторним засобом. Настій коренів з цукром використовують як відхаркувальний засіб.

Всі властивості перерахувати годі, тож зупинимося на головних як народних, так і визнаних офіційною медициною.

Читайте також наші статті про використання кропиви в господарстві та що можна приготувати з кропиви.

Кропива дводомна при всіх видах внутрішніх кровотеч

Кровоспинна та антианемічна властивість кропиви використовується при маткових, кишкових, легеневих та інших видах кровотеч. Вживають як свіжовичавленний сік молодої кропиви (1 чайна ложка 3 рази на добу, термін зберігання в холодному місці не більше як добу), так і відвар (класичний): 1 ст.ложку сухого подрібненого листя заливають склянкою (200 мл) окропу, настоюють 10-15 хвилин, відціджують та приймають тричі на добу по столовій ложці.

Офіційна медицина радить такий рецепт: 10 г листя (2 столові ложки) кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) перевареної води кімнатної температури, закривають кришкою та нагрівають на киплячій водяній бані 15 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі 45 хвилин, проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають до процідженого настою.

Об’єм настою доводять перевареною водою до початкового об’єму 200 мл. Настій вживають внутрішньо за 15-20 хвилин до вживання їжі, попередньо збовтуючи. Дорослим і підліткам призначають по 1/3-1/2 склянки настою 3-5 разів на день, дітям 1-12 років, залежно від віку, від 2 чайних ложок до 1/4 склянки 3-4 рази на день.

Кропива дводомна біля будинку

Найбільш корисне молоде листя кропиви дводомної

Місцева кровоспинна та ранозагоювальна дія

Для місцевої кровоспинної та ранозагоювальної дії використовують свіжий сік рослини (подрібнену, розтерту рослину рідше), в якому змочують пов’язку або тампон. Так само й при опіках та закапуваннях при носовій кровотечі.

З практики лісового туриста (це я про себе), який не обтяжує себе аптечкою, сік швидко спрацював на кровотечі після присмоктування пиявок. Хто стикався, знає, що зупинити буває дуже важко, бо ці істотки вприскують антикоагулянт, щоб зручніше їм пилося. Джерела стверджують, що кропива має антисептичну властивість, тож окрім кровоспинного ефекту маємо ще обробку рани протимікробну.

При захворюваннях сечовивідних шляхів та як відхаркувальний засіб

При захворюваннях сечовивідних шляхів та як відхаркувальний засіб при кашлі використовують сироп з коренів кропиви: 100 г свіжих коренів миють, подрібнюють, заливають холодною водою на 10 хвилин. Тим часом варять цукровий сироп (3 ст.ложки цукру на 100 мл води кип’ятять поки весь цукор не розчиниться), додають корені та варять ще 5 хвилин. Далі отриманому сиропу дають настоятися (близько 2 годин), відціджують та приймають по столовій ложці тричі на день.

Зміцнення та очищення організму

Для зміцнення та очищення організму, імуномодуляції та задоволення потреб у вітамінах та мінералах використовують так званий кропив’яний мед. Готують його так: свіжозібрану молоду кропиву миють, підсушують рушником, подрібнюють через м’ясорубку та віджимають крізь марлю сік, який змішують з рідким, не кристалізованим медом (6 частин соку 4 частини меду).

Готову суміш зберігають у скляній банці у холодильнику, вживають натщесерце 1-2 столових ложки, розведених у воді з додаванням соку лимона.

Кропива для волосся

Як ополіскувач для зміцнення волосся використовують відвар трави, але краще для цього зібрати квіти кропиви. Поділюся власним рецептом (на жаль, фарбоване волосся та світле може придбати трохи зеленуватий колір). Я поєдную кропиву та листя лопуха 1:1.

Приблизно 4 столових ложки цієї суміші заливаю 0,5 л окропу, 5 хв тримаю на водяній бані, даю охолонути до теплого стану, відціджую, додаю столову ложку лимонного соку або оцту (9%) — все! Використовується після миття голови, не змивається, підходить для всіх типів волосся.

Маленька рекомендація — не сушити гарячим феном, краще навіть не обтирати рушником, а просто обгорнути на деякий час та дати висохнути природнім шляхом. Також у якості екстреної міри при випадінні волосся можна використовувати свіжий сік кропиви, втираючи його у шкіру голови.

Читайте також нашу статтю про користь ще одного бур’яну — пирію.

Кропива для лікування прищів на шкірі

Для лікування фурункулів (краще поєднувати з внутрішнім використанням), подразнень, прищів на шкірі та догляду за шкірою використовують відвар (у вигляді масок та примочок) та свіжий сік рослини.

У теплому відварі рясно змочують марлеву тканину, накладають її на обличчя на 3 хвилини, процедуру повторюють двічі. Кропива підвищує тонус шкіри, очищує від «неприємностей» у вигляді висипів, прищів та подразнень, навіть якщо вони викликані патогенною мікробіотою — це їй під силу.

Для нормалізації рівня цукру в крові

Кропива дводомна здатна нормалізувати рівень цукру в крові, налагоджувати обмінні процеси та знижувати апетит (що сприяє дотриманню суворих дієт). Тут в пригоді стануть як чай з кропивою, так і кропив’яний мед з настоянками.

Курс лікування приблизно 3 місяці, протягом курсу дуже раджу спостерігати за клінічними показниками крові хоча б раз на місяць та вживати вдосталь (або навіть трохи більше) звичайної чистої води. Курси лікування кропивою зазвичай довші за 1 місяць.

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.