Шавлія лікарська — цілюща, пряна і красива

Шавлія лікарська — незамінний багаторічник, який повинен рости в кожному саду. Вона популярна в кулінарії, відома своїми лікарськими властивостями, принесе користь овочам на грядках як компаньйон і прикрасить своїм незвичайним сіруватим листям будь-який квітник. Вирощувати шавлію лікарську можна і в контейнерах — як в саду, так і на балконі квартири. Якщо у вас ще не росте шавлія, вам просто необхідно прочитати нашу статтю, щоб познайомитися ближче з цією унікальною рослиною.

Шавлія лікарська, фото

Шавлія лікарська — опис, вирощування, застосування

Опис рослини

Шавлія лікарська (Salvia officinalis) — багаторічний напівчагарник 20-70 см висотою із зеленувато-сизим відтінком листя, що має яскраво виражений аромат. Особливо запах шавлії проявляє себе, якщо розтерти листя в долоні. Смак — гіркувато-пряний, терпкий.

Корінь шавлії лікарської добре розгалужений, здерев’янілий. Стебло — пряме, у нижній частині дерев’яніє, у верхній залишається трав’янистим. Листки — великі, 5-9 см завдовжки, прості, щільно вкриті короткими волосинками. Шавлія лікарська цвіте у травні-серпні блакитно-синіми, бузковими та інших блакитних відтінків квітами.

Особливості вирощування шавлії лікарської

Шавлія лікарська родом з Середземномор’я, в природі росте на сухих кам’янистих добре дренованих ґрунтах. Застій вологи біля коренів може бути смертельним для цієї рослини. Шавлія буде добре рости в контейнерах, особливо – в глиняних горщиках, які відводять вологу з ґрунту.

Це теплолюбна рослина, яка прекрасно почувається спекотним сухим літом, а ось висока вологість влітку може привести до появи на її листках грибних захворювань. В наших умовах вирощується як багаторічник, вона прекрасно зимує навіть без укриття і зберігає декоративність на одному місці до п’яти років. З часом її треба буде поділити.

Шавлія лікарська надзвичайно декоративна, особливо в період цвітіння, але не тільки. З декоративною метою її найкраще вирощувати групами по кілька кущів. Густо посаджену, цю шавлію можна використовувати для задерніння особливо сонячних місць – вона чудово себе почуває на сонці.

Квітконоси, що відцвіли, необхідно обрізати, якщо нема бажання збирати насіння. Завдяки цьому рослина буде добре розростатися, а молоді пагони зацвітуть на наступний рік.

Висаджуючи шавлію на балконі, виберіть для неї великий горщик, а на зиму або перенесіть у приміщення, що не промерзає (підвал, гараж тощо), або захистіть кущик від морозів. Пам’ятайте, що рослини, які зимують в горщиках, без утеплення ризикують заморозити кореневу грудку.

Шавлія лікарська і інші пряні трави

Шавлія лікарська (на середньому плані) на “аптечній” грядці разом з м’ятою, розмарином, лавандою, чебрецем і орегано

Розмноження шавлії лікарської

Розмножувати шавлію простіше вегетативно, а не з насіння. Воно погано зберігається, має неоднорідну схожість, і потрібно не менше двох років, щоб виростити зрілу рослину шавлії з насіння. Набагато краще вирощувати шавлію з живців або через ділення дорослої рослини. Якщо ви купуєте саджанці в садовому центрі, швидше за все, саме так вони були отримані.

Живцями розмножується шавлія лікарська восени. Наріжте 10-сантиметрові живці і встроміть їх в землю в затишному місці в саду. Навесні ці саджанці вже можна буде пересадити на постійне місце. Поділом куща розмножувати шавлію краще весною.

Читайте також наші статті:

Обрізка, збір і сушка шавлії

В перший свій сезон у вашому саду шавлія, вирощена з живця чи поділки, дасть вам лише кілька листочків врожаю. А ось на наступний рік можна зібрати з неї повноцінний врожай.

Для кулінарних цілей листя шавлії лікарської зрізають перед цвітінням разом зі стеблами – приблизно 15-20 см. Щоб отримати найкращий смак, збирайте врожай шавлії з пізнього ранку (після висихання роси) до полудня. Концентрація ефірної олії найбільша в листі ближче до полудня.

У свіжому чи сушеному вигляді шавлію додають до м’яса, риби, овочевих салатів і навіть у торти та десерти. Надзвичайно смачний і корисний чай з листя шавлії.

Для тривалого зберігання шавлію треба добре просушити. Для цього листки, які не відділяють від стебел, розкладають на ширмах, натуральній тканині, або папері, чи підвішують невеликими пучками в темному місці, що гарно провітрюється.

Листки, що висохли, зберігають цілими в герметично закритих банках не більше двох років. Смак шавлії лікарської залишається інтенсивнішим, якщо не ламати листки, поки вони не знадобляться.

Шавлія в кулінарії, фото

Шавлія лікарська — надзвичайно популярна в кулінарії

Лікувальні властивості шавлії

Інформація про використання шавлії лікарської в народній медицині — з Енциклопедичного довідника «Лікарські рослини» за редакцією А.М. Гродзінського, Київ, 1992 р.

З лікувальною метою збір листя шавлії лікарської проводять у два строки: у червні (період бутонізації), у вересні (другий підріст). Листя або збирають вручну, одразу обриваючи зі стебел, або зрізають і сушать разом зі стеблами, а потім обмолочують. Сушать сировину в темних і гарно провітрюваних приміщеннях.

Шавлія лікарська має наступні властивості:

  • В’яжучу,
  • Протизапальну,
  • Дезинфікуючу,
  • Відхаркувальну,
  • Гіпоглікемічну,
  • Естрогенну.

Препарати шавлії лікарської зменшують потовиділення, збуджують виділення шлункового соку, мають антисептичну властивість, впливають як кровоспинне на ушкоджені капіляри кровоносних судин, зміцнюючи їх стінки.

Пероральне застосування шавлії показане при гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки зі зниженою секреторною активністю шлунково-кишкового тракту і кислотністю шлункового соку, а також при схильності хворих до спазмів шлунка і кишківника, при запаленні сечового міхура. Позитивний терапевтичний ефект також спостерігається при запаленні дихальних шляхів, діареї різного походження, запаленнях печінки й жовчного міхура, легких формах цукрового діабету.

При запаленні нирок і сильному кашлі приймати внутрішньо препарати шавлії лікарської протипоказано.

Лікарські форми й застосування

Внутрішньо – настій (1 ст. ложка сировини на 400 мл окропу, настояти годину і процідити) приймають по пів склянки три рази на день до їди; настоянка (готують на 70% спирті у співвідношенні 1:10) по 20 крапель 3 рази на день.

Зовнішньо – полоскання, примочки й обмивання настоєм (2 ст. ложки сировини на 200 мл окропу); полоскання настоянкою (чайну ложку перед вживанням розводять у склянці води).

Різні сорти шавлії лікарської

Різні сорти шавлії лікарської відрізняються кольором листя і розміром кущів

Шавлія як компаньйон для овочів на грядках

Шавлія звичайна – цінна рослина-компаньйон на городі. Про те, що капуста полюбляє рости з чорнобривцями, які захищають її від шкідників, знають майже всі українські городники. Так от, шавлія лікарська працює в цьому напрямку не гірше чорнобривців!

Висаджуйте її біля будь-яких рослин сімейства капустяних. Вона також відлякує шкідників своїм сильним ароматом. Крім того, сусідство з шавлією принесе користь моркві, бо запах цієї трави не любить ще й морквяна муха.

Вважається, що шавлія лікарська як партнер на грядках сподобається полуниці та помідорам. Та й інші овочі і фрукти будуть їй тільки раді, адже суцвіття шавлії приваблюють численних комах. Під час цвітіння навколо рослини чути напружене дзижчання. Шавлію лікарську охоче відвідують бджоли, що не оминуть своєю увагою і овочі поблизу.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.