Квіткове шоу Челсі – історія, значення, сьогодення

З понеділка цього тижня садовий світ, як моя деревовидна півонія вранці: гул, ажіотаж, приємне збудження і очей не відірвати! Причина тому — Chelsea Flower Show — найграндіозніше квіткове шоу Великобританії і світу, що проводиться кожного травня Королівським садовим товариством на території госпіталю в Челсі (район Лондону). Надзвичайна подія, яку чекають, до якої готуються і живуть нею з року в рік вже більше століття. Подія національного масштабу в країні, де 90 відсотків населення — завзяті садівники, де інтерес до рослин і садового дизайну розділяють абсолютно всі, де кожен в цьому плані однодумець. Що це за шоу, яка його історія, чому воно таке важливе для професіоналів і чим може бути цікаве нам, любителям? Будемо розбиратися в цій статті.

kvitkove-shou-chelsi-02-1024x683-9485758

Квіткове шоу Челсі – історія, значення, сьогодення

Про тренди квіткового шоу Челсі-2024 читайте в статті за посиланням.

Зміст:

Королівське садове товариство

Садове серце Англії б’ється в  самому Лондоні, в провідній благодійній організації Великобританії в галузі садівництва — Королівському садовому товаристві (Royal Horticultural SocietyRHS, так і будемо далі позначати). Воно було засноване в 1804 р. як Лондонське товариство садівництва.

Завдання організації:

  • привертати уваги до садівництва,
  • навчати догляду за садами,
  • виховувати у дітей любов до рослин,
  • плекати нові покоління садівників,
  • допомогати у вирішенні екологічних проблем планети.

В тому числі, RHS просуває садівництво за допомогою квіткових виставок. Найвідоміша з них саме RHS Chelsea Flower Show, яку відвідують люди з усього світу. Слідом — виставка квітів у Палаті квітів Хемптона, яку RHS взяла на озброєння у 1993 р. Також шоу квітів RHS Tatton Park у Чеширі — з 1999 р., Cardiff Flower Show, яке проводиться в замку Кардіфф з 2005 року, та інші виставки, що проходять по всій Великобританії.

Квіткове шоу в Челсі - найвідоміший показ садів у Великій Британії, а можливо, і у світі

Квіткове шоу в Челсі – найвідоміший показ садів у Великій Британії, а можливо, і у світі

Історія Квіткового шоу в Челсі

Вперше Велике весняне квіткове шоу The Great Spring Show було проведене в 1862 році Королівським садовим товариством в Кенсінгтоні. (До цього RHS з 1833 року проводила інші виставки квітів у своєму саду в Чисвіку.) Велике весняне шоу проходило в Кенсінгтоні протягом 26 років, але в 1888 р. RHS вирішила перенести шоу в серце Лондона. Вибраним місцем став Храмовий сад (Temple Show), історія якого сягає 1307 року, а троянди, якими було відоме це місце, згадувались ще у творчості Шекспіра.

У 1912 році за сприяння відомого англійського садівника, який був керівником великого сімейного розплідника, що базувався в Челсі, виставку було проведено саме в цьому районі Лондона і вже під назвою «Королівська міжнародна виставка садівництва». Це був сер Гаррі Вейч (Sir Harry Veitch). Між іншим, він був посвячений в  лицарі за заслуги в садівництві.

Його розплідник забезпечив майданчики Королівської лікарні в Челсі для цього разового заходу. Але місце виявилося настільки вдалим, що Велике весняне шоу було перенесене сюди на постійній основі в 1913 році, де з тих пір проводиться майже щороку.

Незважаючи на Першу світову війну, шоу відбулося в 1914–1916 роках, але було скасовано в 1917 та 1918 роках. В 20-ті роки минулого століття Квіткове шоу Челсі розвернулося повним ходом. Були створені знамениті чаювання в Челсі, відновились традиційні королівські візити. Шоу тимчасово було скасоване під час Другої світової війни, бо земельна ділянка була потрібна Військовим відомствам для встановлення зенітного майданчика.

Читайте також нашу статтю Огляд першої осінньої квіткової виставки Челсі-2021.

kvitkove-shou-chelsi-04-1024x681-4797839

Квіткове шоу в Челсі

Після завершення війни, оскільки запаси рослин були дуже малими, персонал виснажений, а паливо для теплиць можна було отримати лише за допомогою спеціальних дозволів, більшість учасників побажали відкласти проведення виставки. Рішення про відновлення шоу було прийняте у 1947 році, і це стало великим успіхом.

У 1953 р. коронація королеви Єлизавети співпала з виставкою квітів в Челсі, що дуже підкреслило святковий настрій країни. Більшість членів королівської родини стали постійними відвідувачами щорічного весняного квіткового шоу.

Воно продовжувало нарощувати популярність протягом другої половини століття, поки популярність не стала його основною проблемою. Вирішувалась вона за допомогою турнікетів, квитків, систем знижок, обмеженої кількості відвідувачів…

Справжній порятунок прийшов після розширення програми на інші майданчики, зокрема, на шоу квітів у Хемптон-Палаті в 1993 році.

Читайте також нашу статтю про те, як навчають на садівника в Німеччині.

kvitkove-shou-chelsi-01-1024x614-5418545

Більшість членів королівської родини – постійні відвідувачі щорічного весняного квіткового шоу в Челсі

Квіткове шоу сьогодні

В наші дні садове шоу в Челсі проводиться протягом п’яти днів у травні. Перші два дні виставка працює лише для членів RHS. Шоу приваблює відвідувачів з усіх континентів, в ньому беруть участь члени британської Королівської родини. Це, насправді, мегапопулярна подія року не тільки для англійців. Велику весняну виставку квітів відвідують 157 000 людей щороку (кількість обмежена потужністю в 45 тисяч м2 площі), всі квитки купуються заздалегідь. Виставкове шоу широко висвітлюється на телебаченні та інших медіа.

Шоу стало важливим місцем для спостереження за розвитком садівництва. На виставці часто дебютують нові рослини, відроджується популярність старих сортів, намічаються тенденції і створюється садова мода.

Квіткове шоу в Челсі – це не тільки найпопулярніша садова виставка, це і конкурс професіоналів. На суд жюрі виносяться дизайнерські сади, палісадники, фрагменти дизайнерських рішень, зрізочні та горщикові культури, флористичні композиції, овочі, фрукти, садові скульптури, меблі, інструменти та різноманітні аксесуари.

kvitkove-shou-chelsi-05-1024x684-7596363

На виставці часто дебютують нові рослини, відроджується популярність старих сортів, намічаються тенденції і створюється садова мода

Категорії нагород Квіткового шоу в Челсі:

  • Сади та рослинні експонати (Flora Gardens and floral exhibits);
  • Дерева (Hogg Exhibits of trees);
  • Овочі, в тому числі зелень (Knightian Exhibits of vegetables, including herbs);
  • Експонати, що представляють особливий освітній чи науковий інтерес (Lindley Exhibits of special educational or scientific interest);
  • Експонати фотографій, квіткових композицій та флористики (Grenfell Exhibits of pictures, photographs, floral arrangements and floristry).

У кожній із перелічених категорій передбачено нагороди у вигляді золотих, срібних та бронзових медалей. Також існують спеціальні нагороди (Special awards), такі як: нагорода за найкращий показ саду, найкращий палісадник, за квіткові та флористичні композиції, почесні грамоти та інші нагороди та премії.

Щороку публіка запрошується для голосування за своїх фаворитів у різних областях шоу. Переможець кожної категорії — це вибір, який набере найбільше голосів і виграє бажану нагороду People’s Choice.

На одній з таких виставок (у 1983 році) міжнародне визнання отримали троянди Девіда Остіна — сорти Graham Thomas та Mary Rose, і власне сам Девід. Протягом свого творчого життя він був цілком занурений в цю квітучу атмосферу Шоу і створював її, як і інші учасники, керуючись наміром завжди надихати відвідувачів. І Квіткове шоу Челсі — це, справді, була і є унікальна можливість підгледіти вдалі поєднання рослин для відтворення у власних садах.

kvitkove-shou-chelsi-06-1024x683-2849818

“В центральній частині висаджені три нових сорти, які гарно поєдналися і створюють ефектний вигляд. Троянди розташовані навколо скульптури, яку зробила Пет Остін (покійна дружина Девіда Остіна Старшого),” – фото і коментар до експозиції з офіційного сайту Девід Остін Роуз, Челсі-2015

«Челсі»-2020

Легендарне «Челсі»-2020 через відомі обставини відкрито тільки віртуально з 18 по 23 травня, тобто вже в розпалі. Завітавши на сайт заходу, можна побачити відео та натхненні статті з найпопулярнішими порадами щодо дизайну, улюбленими комбінаціями посадки та тенденціями садівництва. Переможці на Virtual Chelsea-2020 будуть оголошені у суботу 23 травня.

Медалі, нагороди, гучні імена, відкриття, свіжі погляди, дань класиці – все звідси. Тут зараз і завжди пульсує садове життя, його маківка, а коріння – вдома… по всьому світу. Слідкуватимемо, що принесе нам цей рік. Вже несе! Всім нам! Насолода, натхнення і єднання зі світом рослин та садового мистецтва гарантовані!

Я вже пройшлася з Монті Доном через весь його сад, щоб погодувати  його курей! Слухняна і щаслива, як та його собачка, що ще і озиралась! Емоції! Посмішка не сходить! Який сад! Дуже схожий на наші прекрасні українські сільські двори! Тільки з височенними живоплотами і газонами. І все так свідомо невимушено-вишукане! Плачу! А які в нас гарбузи і чорнобривці! А мальви ?! В нас своє!)))

Читайте також наші статті:

Квіткове шоу в Челсі – це не тільки найпопулярніша садова виставка, це і конкурс професіоналів

Квіткове шоу в Челсі – це не тільки найпопулярніша садова виставка, це і конкурс професіоналів

P.S. В Великобританії любов до прекрасного, в тому числі, до садів віками виховується у населення. Традиції, повага до них на всіх рівнях  роблять країну державою, народ – нацією. І перша ланка – своя садиба… І це ж ніякий не секрет. Україно, ми можемо! Ми — є! Садімо квіти! І овочі, і фрукти! … Садімо безкінечно!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.